Jump to content

Senzori Parcare Oem Octavia 2


mario75
 Share

Postare recomandată

Am schimbat toti 4 senzori de parcare si eroarea nu se sterge. Verificat cablajul senzorilor si este bun. Sa incerc sa schimb modulul senzorilor de parcare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai verificat cablajul de stii ca e bun? Ce eroare ai in momentul in care scoti mufa cablajului senzorilor spate ?

senzorii fata sunt vazuti de catre modul ?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos mufa din modul si am verificat fiecare fir daca are continuitate, daca exista oxidare sau fir presat pe undeva. Am aceeasi eroare si cu mufa scoasa si cu senzorii scosi. Nu stiu daca sunt vazuti daca imi poti spune cum pot afla cu vcds o sa ma uit. Eroarea este  01549 supply voltage for parking aid sensor 007 short to ground.

Modificat de Turcu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce ai verificat continuitatea? Ai verificat si daca nu au scurt intre ele firele ?

daca ai aceeasi eroare si cu mufa scoasa atunci verifica si cu mufa de la cablajul senzorilor faata scosi. daca si asa ai aceeasi eroare, atunci ai un modul defect.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat cu aparat de masura. Cand am luat masina avea aceasta eroare am schimbat proiectorul de pe dreapta fata si am gasit mufa scoasa pe fata am bagato la loc si aceeasi eroare. Am fost cu ea la 3 electricieni mi sa spus ca am um senzor ars dar nu a stiut sa imi zica care pe motiv ca nu spune ca la alte masini care e pe diagnoza. Un coleg aici pe grup mi a zis ca pe spate, am schimbat toti senzorii si tot nu merg.. din pacate in pitesti e greu de gasit cineva care poate da un diagnostic. O alta chestie ce am observat daca scot singuranta si o bag din nou nu mai aj acel bipait se aude ca si cum merg senzorii acel bip scurt dar in 3 4 sec bioaie iarasi lung

La continuitate am verificat fiecare fir care vine din mufa ce intra in modul pana la mufa senzorului. Sa pun senzorii noi pe fata? Chiar nu stiu cum sa ii dau de cap

Modificat de Turcu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am spus mai sus. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles o sa incerc si cu alt modul sa vad daca functioneaza. Daca nici asa nu merg ma las batut ca deja am cheltuit 700lei si tot nu functioneaza. Mersi de informatii. O zi frumoasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Ce erori ai acum stocate, pe modul parcare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

01549 supply voltage for parking aid sensor

007 short to ground

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica aceeasi eroare, si cu si fara mufele de la senzori bagate. Asta inseamna modul defect.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Orice mufa scot am aceasta eroare nu se modifica eroarea. O sa dau jos modulul sa vad ce cod are. Sau stie vreun coleg pe aici codul pentru modul cu senzori fata spate? Trebuie codat sau trebuie decat mufat? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie codat. Codul de produs al modulului il ai pe scanarea facuta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Il am pe scanare. Eram prea nervos sa mai gandesc😁Nu am codat niciodata asa ceva. O sa caut un tutorial sau macar pe cineva care stie sa il codeze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Copiezi codingul de la cel vechi si il treci la cel nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Dupa lungi cautari am gasit modul ca este c am greu de gasit cu senzori fata spate. Am schimbat modulul si 3 senzori pe spate, erau defecti. Acum totul merge perfect. Va multumesc pentru informatii si ajutor. Drumuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!