Jump to content

Grile aerisire bord


Bobocel
 Share

Postare recomandată

La mine s-a rupt una de pe mijloc si cea din dreapta. Pe cea din mijloc am dat 170 ron, iar cea din dreapta ma costa 120 ron. Se pare ca plasticul este de proasta calitate iar in urma ciclului cald-rece, acesta isi pierde si acele putine proprietati pe care le avea, ce ce face ca acele tije sa se rupa foarte usor. Este intradevar o situatie rusinoasa de care fabricantul ar trebui sa stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Co5ma

    8

  • 4abc

    8

  • Cosmo17

    6

  • ondin

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ale mele s-au rupt toate fata+spate. Cand am fost sa vad cat costa la Midocar Vitan, reprezentantul de la piese auto mi-a spus ca sunt primul pe care l-a auzit cu problema asta. Se pare ca s-a inselat, dupa cum vad pe forum.

Totusi parca n-as da atati bani pe grilele de aerisire si fantele sa fie din acelasi plastic.

Pt. danutzzul: Am fost la PBV1, Midocar Otopeni si Vitan sa mi le monteze la loc; niciunul nu s-a incumetat pe motiv ca trebuie inlocuite cu totul.

Modificat de mircikus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Odata rupta acea tija de dirijare a flow-ului de aer, ea nu mai poate fi schimbata. Trebuie grila cu totul inlocuita. Cea de pe mijloc e mai scumpa avand 2 grile incorporate, cele de pe margine fiind o idee mai ieftine.

Modificat de Co5ma
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si mie mi s-a rupt cea din mijloc dreapta atunci cand incercam sa sterg parbrizul pe interior. Si una rupta la cotiera spate probabil dintr-o neatentie a unui pasager. Sunt foarte sensibile si trebuie mare atentie la curatare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit-o cu grila de dezaburire parbriz, aia lunga si ingusta. Trepida ca naiba cum treceam de 1700rpm. Am desfacut-o cu cita atentie e omeneste posibil. Degeaba, era coapta toata s-au rupt 4 picioruse din 10. Sunt de acord cu teoria rece-cald care afecteaza plasticul dar nu consider ca e normal sa se intimple asta. Am reusit sa o fixez la loc cu banda dublu adeziva de la 3M si sta bine si nici nu mai tacane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca nu e normal deloc. Materialul este de proasta calitate. Fratele meu nu mai are nici o fanta intreaga. Toate is rupte. E un plastic moale de tot, zici ca e chinezesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, la concluzia cu chinezaria am ramas si eu, la cotiera s-au rupt amandoua, la una nu se mai misca vertical si la una orizontal, le-am desfacut, le-am combinat in asa fel incat sa am una buna..si cealalta trebuie sa o schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Se pare ca ghinionul nu m-a ocolot si azi fiind f cald in masina cind m-am suit in masina am dat AC la rece la maxim si cind am dat sa schimb directia aerului din stinga soferului am ramas cu tija de directionare in mina...nu imi venea sa cred... am recuperat partea din interior care este intraga, in schimb urechiusele care tin partea din interior sunt toate rupte

DIn ce am citit astia nu aduc doar parte exterioara... ca din pc meu de vedere s-ar repara f usor ......si te obliga sa cumperi tot ansamblu...

Va rog care stie da-ti-mi si mie codul la piesa asta de aerisire din partea stinga a soferului1

Multumeszc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine e din craiova vreau si eu un sfat unde pot gasi dezmembrari de golf v

apropo de grile le-am avut facute varza pe toate.noroc am avut cu cele dinspte pe acelea le-am rezolvat eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit in final sa merg la garantie pentru schimbarea grilei de aerisire de pe partea soferului. Au fost un pic suspiciosi cei de la service (in urma unor discutii pe email) dar in final au schimbat grila si se vede diferenta in comparatie cu celelalte deoarece manevrabilitatea pieselor in miscare e un pic mai greoaie (sper si calitatea sa fie mai buna ... dar asta se va vedea in timp).

Lucrarea a fost atent facuta si sunt multumit - garantia la Nurvil Rm Vilcea. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o grila rupta, cea din dreapta. Am deschis acel capac de la bord, din dreapta, insa nu am acces la grila. Nu stiu cum s-o inlocuiesc. Stie cineva sa-mi explice, eventual un DYI ? Merci anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti prin grila o sa vezi un star torx, cred de 20. Bagi o surubelnita acolo si desfaci. Scoti grila veche si mai departe te descurci...

Bafta! :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca am avut aceeasi problema. E clar, grilele de aerisire de la Golf V, mai exact aceasta parghie de actionare a fost facuta parca pentru Dacia "Lastun". Si daca producatorul nu a luat nici o masura de remediere a problemei in 5+ ani de la lansarea modelului, ce ne ramane decit sa rezolvam noi hiba!? Din start am respins ideea inlocuirii grilei cu una noua, deoarece mai devreme sau mai tarziu s-ar fi rupt si aceasta. Asadar, atunci cind "se f... butonu" si am ramas cu el in mana, am trecut la demontare. Asta se intampla acu vreo doua luni, la grila centala partea stanga. Dupa demontare am vazut ca si parghia de la grila alaturata abia se mai tinea sa nu se rupa. Solutia: lipit cu grija cu adeziv pentru tevi de PVC (Codez). Dupa actionari repetate lipitura pare a fi trainica, iar eu, multumit de rezultat. Tot atunci, am observat ca si grila din dreapta pasagerului era pe duca, dar am amanat interventia pina acum, cand, avand ceva timp, m-am apucat de treaba.

Asa arata grila.

Operatia propriu-zisa

Piesa lipita.

Scule si materiale.

Recomand aceasta operatie celor patiti si ca o confirmare ca lipirea e durabila, la grila din stinga soferului am gasit parghia de actionare lipita anterior (masina mea e luata SH din Germania). Am incercat sa desfac acea lipitura, pentru ca pisele lipite nu au fost suficient de presate dar nu am reusit. Am ramas astfel cu acea parghie care culiseaza ceva mai usor, dar daca se preseaza cele doua piese din plastic una catre alta in momentul lipirii, rezulta o grila care functioneaza ca noua. Personal as pune cite o picatura de adeziv si la o grila noua, inainte de montare, fiind convins ca astfel nu s-ar mai rupe parghia in zona de imbinare a celor doua piese de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cei care nu mai au garantie pot merge la dezmembrari. Au preturi foarte mici si piese originale. gasesti orice!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o grila rupta, cea din dreapta. Am deschis acel capac de la bord, din dreapta, insa nu am acces la grila. Nu stiu cum s-o inlocuiesc. Stie cineva sa-mi explice, eventual un DYI ? Merci anticipat.

Nu cred ca e necesar sa demontezi capacul din dreapta bordului. Grila se extrage din exterior, destul de usor. are 4 puncte de prindere pe laterale, doua sus, doua jos. Cu putina grija incearca sa bagi o surubelnita intre grila si bord, in dreptul punctelor indicate, mai intai in partea de jos. Nu e vorba nici pe departe de torx. Sunt doar 4 cleme de plastic de pe grila in care intra 4 puncte de fixare din bord, niste "pinteni" din acelasi material relativ moale din care e facut bordul. Acolo trebuie sa apesi cu o surubelnita.

Modificat de licurycu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru precizari! Am sa incerc zilele astea s-o schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin si eu caut dezmembrari dar mai greu

apropo de dezmembrari am un prieten cu golf IV si a luat de la dezmembrari super bune au 4 ani si nici macar nu par uzate

masina de la care le-a luat a fost adusa din germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti din buc, iti dau niste coordonate de pus pe GPS care te vor duce direct la dezmembrari. Omu' are acolo vreo 6-7 golfuri 5 de pe care are multe piese. arata f bine. un prieten si-a cumparat de-acolo placute de frana in stare f buna, rcd 300 (cu mp3) si se mai gaseau multe. Preturile sunt bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu adresa de la acel centru de dezmembrari, daca esti amabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga ca banuiiesc ca sunt interesate mai multe persoanea de acel parc de desmembrari :)

,..cit despre desfacutul grilei imi este cam teama sa nu stric cev ape acolo ca as face si eu manevra cu lipitul.... Este careva din Bucuresti care se pricepe? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am urmarit discutia si vreu sa spun din pct.meu de vedere ca nu este nimic de speriat este un sisitem nemtes si facut cu cap numai pe cleme si clemite ,pinteni fara prea multe suruburi la mine nu sa stricat nici o gura de aerisire eu le-am demontat pe toate de pe coloana centrala din partea soferului si din partea pasagerului si le-am vopsit in culoarea butoanelor rcd-300 inclusiv plansa de bord care inrameaza climatronicul,rcd-300 si si grila acea metalica in fine ,la grilele de aerisire manetutele de orientare aer stg-drpt. este compusa din 2 piese partea de cate tii cu mana care care se clipseaza peste grilele de orientare aer sus-jos cu o alta bucatica in acest ansamblu mare atentie exista un arc lamelar foarte mic care este foarte important acesta ajuta manetuta sa nu se gripeze cand dai stg-drpt datorita fortei de frecare pe grila de orientare sus-jos.Totul este relativ usor de desfacut dar necesita rabdare ,indeminare si mare atentie pt. ca clipsurile sunt coapte datorita variatiei de temperatura.Suces

post-47136-1241862012_thumb.jpg

post-47136-1241862192_thumb.jpg

post-47136-1241862322_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa ne facem o parere despre lucrarea ta , pune o fotografie de ansamblu , sa se vada toata plansa de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ok am sa revin cu ceva poze dar deocamdata sunt prea mari pt a le putea pune in atach o sa incerc sa pun si ceva poze cum se demonteaza amanuntit grilele de la gurile de aerisire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unu chiar as vrea poze cum ai demontat gura aia de aerisire ...asa ca asteptam poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

din pacate nu sunt din bucuresti sunt din craiova dar cand iau permisu o sa vin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy changed the title to Grile aerisire bord

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!