Jump to content

Ulei MOTUL


zGb
 Share

Postare recomandată

Care-i diferenta intre 8100 x-cess si 8100 x-clean ?

 

Eu dupa etichete nu mi-am dat seama.

 

Poate cineva mai priceput ma ajuta si pe mine sa fac diferenta intre ele.

 

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5W40 sau 5w30?

8100 x-clean are cantitatea de cenusa rezultata in urma combustiei foarte mica si merge la masini care au catalizatoare mai speciale (cu 3 cai) sau la masini echipate cu DPF.

 

 ACEA C3, API SM/CF

BMW LL-04, FORD WSS M2C 917A, MB-Approval 229.51, VW 502 00 / 505 00 / 505 01, PORSCHE A40, Renault RN0710 / 0700, GM-OPEL dexos2 - licenta numarul: GB2B0325011

 

ACEA A3/B4, API SN/CF

 OPEL GM LL-B-025 ; MB-Approval 229.5 ; BMW LL-01 ; PORSCHE A40 ; VW 502 00 / 505 00 ; Renault RN 0710 / 0700 ; GM-Opel LL B-025 (Diesel) ; FIAT 9.55535-H2 ; FIAT 9.55535-M2 ; FIAT 9.55535-N2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu bag 5w40.

 

M-ai pierdut cu datele alea tehnice :)))))) 

 

Masina mea are respectivul catalizator special , implicit conteaza cantitatea de cenusa rezultata in urma combustiei imi afecteaza ceva ?

 

Sa trec pe x-clean sau sa raman in continuare pe x-cess ?

 

Ms GABIVVX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am schimbat uleiul si filtrele...am trecut de la specific 505.01 la x clean ambele 5w-40.

Despre specifc pot spune ca pe la 6-7000 de km isi cam pierde din proprietati,se aude la prima cheie dimineata ca tachetii suna vre o 2 secunde....pana pe la 5000 km e liniste.

Motul specific 505.01 a fost exact ca si castrol edge,nu sesizat nici o diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut

Mecanicul la care merg in ultima perioada si in care am prins incredere mi.a recomandat ulei motul.pt bora 1.9 tdi 4motion AJM ce tip de ulei de la motul imi recomandati?

 

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Specific daca vrei neaparat motul, norma 505.01.

 

Daca ai consum de ulei, baga un ulei ieftin  in prima faza, norma 505.01  si fa un experiment. Mergi cu acest ulei 5000-6000km dupa care schimba-l si vezi ce consumuri ai. Apoi compara cu un schimb de 10-12 000km, sa vezi ce consumuri monstru apar, dupa 6000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest topic se inchide.

Discutiile pot continua in topicul Motul.

Multumesc pentru intelegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!