Jump to content

Montaj Amortizoare


arabel
 Share

Postare recomandată

@deenman - 4 rulmenti? Doar pe fata sunt rulmenti de sarcina in flansa amortizorului pentru a permite rotirea ansamblului arc/amortizor. Pe spate este flansa simpla.

 

 

Momentan nu am talonul golfului la mine, insa din ce-mi amintesc masa maxima total autorizata pentru golf este de 500kg. Deci 300 kg pe puntea spate se apropie de maxim. Cat vrei sa incarci masina?

 

Pe spate ai 2 bucse la punte, iar acelea trebuie verificate. Daca schimbi amortizoarele ar fi bine sa verifici tot ce tine de suspensie/directie si sa inlocuiesti ce este uzat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    10

  • paul_ral

    9

  • baltaretu

    8

  • hunior

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut, am schimbat recent amortizoarele pe fata,flansa amortizor,rulmentii din fuzeta,discuri,placute,burduf planetara, unde vreau eu sa ajung este faptul ca taleru cel de deasupra arcului(fata) nu cade pe rulmentul flansei si intrebarea mea este daca mai trebuie ceva pus intre taler(palaria de metal) si flansa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de rulmentul care este in flansa(undeva apoape de mijlocu flansei) mai trebuie alt rulment?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel din flansa e singurul rulment in tot ansamblul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

aveti idee cat ar costa sa schimb 2 brate,2 telescoape,o bara de torsiune pentru puntea fata si bucsele de pe puntea spate pentru masina din semntura?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-a costat 330 ron urmatoarele: amortizoare fata,discuri,placute,rulmentii din fuzete,flanse amortizor+unghiu de fuga. Ce pot sa-ti spun de bucsele punte spate am sunat la un service auto si costa 185 ron eu am tambur pe spate, tinind cont de lucrarea pe care o ai asta depinde de fiecare service in parte iti pot face reducere la lucrare(50-80ron). Acum am vazut ca ai vw bora

Caura in aria golf 4 & bora

Modificat de baltaretu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de comfuzie 330 a fost manopera iar piesele 560

Modificat de baltaretu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.multumesc pentru raspunsuri.o sa dau cateve tel pe la service-uri sa intreb.am fost curios de o estimare pentru ca cineva imi zisese ca ar ajunge undeva pe la 1400-1500 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta dintre cele 2 flanse amortizor fata este ca rulmentul de la flansa argintie este bagat mai interior si nu cred ca este bine,iar problema la mine cred eu este ca am 2 talere diferite. Ca sa nu faceti aceeasi greseala ca mine este sa cumparati flansele la set+talere noi. Stie careva daca la tipu asta de flansa se gaseste cu diametru mai mare +5mm?post-145592-0-19782500-1446714751_thumb.post-145592-0-68002400-1446714770_thumb.post-145592-0-26692300-1446714788_thumb.post-145592-0-41218100-1446714803_thumb.post-145592-0-97357800-1446714915_thumb.post-145592-0-06166100-1446714936_thumb.

Modificat de baltaretu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea cu rulmentul mai in interior este cea normala.Cea cu rulmentul mai in exterior este pentru pachet de drumuri grele..si sta masina mai ridicata(parca asa era,sper sa nu gresesc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut,
domnilor , anul trecut mi-am reconditionat amortizoarele sport fata  , de vreo 2 luni , se aude un scartait fata stanga ( bataie )  de cauciuc pe metal la denivelari line ( suspensia fiind foarte rigida ) ,dar la hopuri mai mari nu se aude , cineva mi-a spus ca s-a blocat amortizorul , ceva sugestii/ pareri ?, m-as duce sa il reconditionez din nou , dar tot am impresia ca e burduful de la amortizor . Mersi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Photo0247.jpgAncearca modelu asta de flansaPhoto0249.jpgEste flansa normala(tipu ala de flansa mare,pt drum normal).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce burduf de amortizor zici?  Exista protectia de praf si acel cauciuc care limiteaza cursa tijei amortizorului.
La ce pret are un amortizor de golf 3 chiar nu cred ca merita reconditionate cele vechi. Iar ca sa nu mai ai nicio treaba, schimbi si flansele cu rulment din capul amortizoarelor.

 

P.s. @ baltaretu - incearca sa iti organizezi putin postul pentru a putea intelege informatiile mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am constatat ca nu e de la protectia de praf ,cred ca este de la amortizor , ca sa schimb amortizoarele ma costa minim 1200 ron , nu doresc standard , tot sport ca sunt mai durabile . Toata bucsaraia am schimbat-o anul trecut in mai -iunie Lemforder, si dat fiind ca fac maxim 20.000 km pe an cu ea .....  , voi vedea , dar cred ca o sa le mai reconditionez inca odata , pana voi avea banuti de alta suspensie noua . Bafta . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare multicel 1200 ron pentru o suspensie de golf 3, daca asta include doar amortizoare. Ai o marca anume pentru amortizoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e suspensia completa , arcuri + amortizoare , cea pe care o am este JOM , bine am gasit si mai ieftina la 900 tot JOM , mai recent mi-am schimbat rotile pentru vara , si am constatat ca arcurile pe spate sunt rupte :((( , deci trebuie sa o schimb , oricum m-a tinut 7 ani , eu zic ca merita la 7 ani 1000 -1200 ron in suspensie , tinand cont ca in doi ani am schimbat pe fata de 2 ori amortizoarele standard inainte de a pune suspensia sport . Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
MARYUSRDV619

Salutare cine imi poate spune ce tipuri de telescoape sunt pe fata la modelul de la 1.8 90 cai pentru ca al meu are de la alt tip de golf(am luat suspensia cu totul) si am o problema daca ridic masina pe cric si misc de roata se misca cu tot cu telescop este normal?(se misca ca si cum s.ar fi largit oala si flencane)vreau sa ii schimb telescoapele si flansele am gasit doar asa Starline,Optimal,Magneti Marelli ce mi.ati recomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut , ieri am reusit sa imi schimb suspensia , sper sa ma tina cat m-a tinut si cea veche . Bafta

20160726_113855.jpg

20160726_133056.jpg

20160726_140936.jpg

20160726_163859.jpg

20160726_164735.jpg

MARYUSRDV619 nu e normal sa se miste roata , verifica tot ce tine de articulatia rotii ( suspensie , brate/ bascule , pivot , capete de bara , .... )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!