Jump to content

Montaj Amortizoare


arabel
 Share

Postare recomandată

scuze .dar sa nu mai deschid un alt topic,mi-am luat amortizoare la g3 meu si am inteles ca e belea cu montatul lor. trebuie sa fie o pozitie anume ca altfel se modifica unghiul de cadere sau ceva de genul asta, adica toceste cauciucul. poate sunt ceva poze ,un punct de reper dupa care sa ma iau.eu nu am gasit nimic. in rest nu e ceva dificil! va multumesc!!

Modificat de paul_ral
Discutam doar de masini din grupul VAG.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    10

  • paul_ral

    9

  • baltaretu

    8

  • hunior

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

dupa ce pui amortizoarele oricum tre sa mergi sa-ti reglezi unghiurile, pt ca din ochi nu e bine, nu ai nici un punct de orientare, bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te referi la amortizoarele de pe fata,obligatoriu dupa trebuie facute unghiurile pentru ca oricate semne ai face nu o sa le mai pui ca inainte.nu te uita la 60-70 ron cat este un reglaj de unghiuri pentru ca apoi o sa dai muuult mai mult pe cauciucuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe spate pot sa mi le pun singur sau imi trebuie vreo presa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie o presa ca sa scoti arcul de pe amortizor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti trebuie presa. Eu mi-am schimbat singur si fara presa. E usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe spate se schimba usor. Nu ai nevoie de presa. Pe fata da ...ai nevoie.Daca faci rost de presa se schimba usor. Trebuie doar sa ai grija sa montezi piesele cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomandat ar fi sa schimbi si flansele, este posibil sa fie stricat rulmentul la flansa. Eu cand am schimbat amortizoarele fata, am scos flansele si mi-au cazut bilele din rulment, bine ca luasem flanse noi ca altfel ramaneam cu masina in pom pana gaseam sa cumpar flanse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amortizoarele au venit cu tot cu flanse,insa mare a fost mirarea cand am obserbat ca nu semanau cu cele pe care le aveam eu.s-au potrivit perfect!! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arabel, ma intereseaza si pe mine sa schimb amortizoarele, spune-mi te rog , cat te-au costat in total , eventual si manopera. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

setul de amortizoare m-a costat 360 lei. vin complet cu arcuri si flanse. nu m-a costat nimic montarea deoarece le-am montat singur. doar 70 lei ca a trebuit sa fac unghiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica 2 amortizoare, 2 flanse si 2 arcuri 360 ron? de unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ulei,nu gaz,alea erau mai mult ,cu siguranta; si avand in vedere ca am motor de 1.4 devenea prea rigida cu alea pe gaz. le-am facut comanda la un prieten si mi le-a adus din cluj. da si au venit complet cu flanse si arcuri. daca le cumpar separat,flansele costa 60 ron setul,cu rulment cu tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super pret :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

pana la urma cum faci efrectiv sa schimbi amortizoarele?

arcul ramane pe amortizor sau nu?

ies separat ,pui presa inainte ca la dacie?

va rog frumos niste detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arcul ramane pe amortizor cand se scoate din locas.Nu este nevoie sa presezi ca la dacie.Doar cand il pui inapoi trebuie sa te apesi putin pe arc pentru a putea pune piulita in varful amortizorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca imi schimb amortizoarele, e necesar sa schimb si arcurile si flansele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e necesar sa schimbi si arcurile. Flansele merg schimbate.

Eu am dat pe doua telescoape Sachs Supertouring 510 lei :)

@ arabel- ce marca sunt amortizoarele tale, pt. ca sunt extraordinar de ieftine?

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arcul ramane pe amortizor cand se scoate din locas.Nu este nevoie sa presezi ca la dacie.Doar cand il pui inapoi trebuie sa te apesi putin pe arc pentru a putea pune piulita in varful amortizorului.

multumesc pentru raspunsul extraordinar de prompt

sa inteleg ca nu ai nevoie de presa pt arcuri?

si care e treaba cu unghiul de cadere?

e cumva reglabil ? pt ca am inteles ca trebuie facuta geometria dupa schimbare

tre sa recunosc ca nici nu am desfacut roata sa vad care e treaba pe acolo si asta din cauza ca masina e asa de joasa de nu imi incape cricul in partea din fata ca sa o ridic

o sa incerc maine sa caut un cric sa se potriveasca ,si sa ma uit

inca odat multumesc de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa le schimbi pe fata nu este chiar asa de simplu si va trebui refacuta geometria , pt spate este simplu , se schimba in 30 min (per roata) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsul extraordinar de prompt

sa inteleg ca nu ai nevoie de presa pt arcuri?

si care e treaba cu unghiul de cadere?

e cumva reglabil ? pt ca am inteles ca trebuie facuta geometria dupa schimbare

tre sa recunosc ca nici nu am desfacut roata sa vad care e treaba pe acolo si asta din cauza ca masina e asa de joasa de nu imi incape cricul in partea din fata ca sa o ridic

o sa incerc maine sa caut un cric sa se potriveasca ,si sa ma uit

inca odat multumesc de raspuns

ca sa dai suspensia jos de pe masina nu ai nevoie de presa,nici pe fata nici pe spate,

ai nevoie de presa ca sa inlocuiesti arcurile pe fata sau sa le pui sau scoti de pe amortizor,

unghiul trebuie facut neaparat pt ca suruburile care prind amortizorul de fuzeta se regleaza,

daca amortizoarele sunt identice poti trasa cu un marker o linie care delimiteaza fuzeta de amortizor ca sa stii cand pui amortizoarele noi sa nu o depasesti prea mult,dar oricum asta e tiganie nu iti recomand decat pana ajungi cu ea sa-i faci unghiul,

cricul il poti pune pe punte

eu mi-am schimbat suspesia la g3 vr6 si nu s-a potrivit cum trebuie desi am cumparat ''ce trebuie''m-a costat 130e plus 15e transportul,marca dts made in germany(arcuri si amortizoare),sta f bine masina dar din pacate tre sa le dau jos iar sa vad ce pot face cu arcurile sau flansele de pe fata,ultima spira a arcului de pe fata e mai mica in diametru si flansa veche nu se aseaza cum trebuie,ma gandeam sa incing arcul cu autogenul s-o maresc daca se poate ca alte flanse mai mici nu stiu daca gasesc,a mai venit si frigul si nu am nici un chef sa desfac iar mai ales ca stau la bloc

daca va schimbati amortizoarele e mai rentabil e sa luati cu tot cu arcuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, daca strang piulita din capul amortizorului fata , o sa coboare masina mai jos si suspensia o sa fie mai rigida? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut rost de arcuri si amortizoare si ma intereseaza cam cat ar ajunge manopera pt schimbat arcuri+amortizoare

poate stiti vreun service in iasi mai putin piperat si care sa se poata ocupa de problema mea

cu stima...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca strangi piulita din capul amortizorului fata , masina nu o sa coboare mai jos si suspensia va fi rigida in functie de ce amortizoare+arcuri ai pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!