Jump to content

Montaj Amortizoare


arabel
 Share

Postare recomandată

Sunt si eu curios...se pot schimba cartusele la amortizoarele de pe fata, eu le-am scos pe cele vechi si sunt dintr-o bucata...acuma mi-am luat un set monroe...cu oala cu tot..dar scumpe 2 milioane bucata, si cartusele sachs pt fata erau 1.7 milioane...se gaseste oala separat care sa o pot folosi sa ii pun cartuse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    10

  • paul_ral

    9

  • baltaretu

    8

  • hunior

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

ce amortizoare spate imi recomandati....as vrea sa fie ceva mai moi pt ca drumurile noastre nu sunt chiar asa de bune, si la gropi face masina ca toate alea.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

As avea o intrebare la cei care se pricep la asa ceva si au mai intalnit o situatie asemanatoare ca a mea.La un drum mai cu denivelari telescoapele scot un sunet mai ciudat un fasait scurt..si aceeasi chestie am obs la vecinul meu pe o Skoda Octavia 2008 el avand amortizoarele pe gaz.Ceea ce as vrea sa intreb acuma e foarte simplu:am si eu amortizoare pe gaz sau is gata de zile amortizoarele.Ms :)

Modificat de zipp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa fac amortzarele cand sunt noi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan sa inteleg ca nu ar trebui sa-mi fac nici o grija in privintza asta, nu?Ms mult pt raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu:

Amortizoarele pe gaz sunt mai tari ca cele pe ulei.

Daca pui arcuri sport la amortizoare standard le omori...

Oare nici ceva de pe un Golf GT(originale din fabrica, dar second) nu ar merge???

Nu stiti cat de mare e diferenta dintre arcurile de pe GT si cele normale de pe CL sau GL si ce mai este???

Ma gandesc ca nu e asa diferenta mare...si in cazul asta poate as putea sa'mi caut ceva arcuri de pe GT si sa le pun pe telescoapele mele, normale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare nici ceva de pe un Golf GT(originale din fabrica, dar second) nu ar merge???

Nu stiti cat de mare e diferenta dintre arcurile de pe GT si cele normale de pe CL sau GL si ce mai este???

Ma gandesc ca nu e asa diferenta mare...si in cazul asta poate as putea sa'mi caut ceva arcuri de pe GT si sa le pun pe telescoapele mele, normale...

Intrebare..daca cumpar niste amortizoare de golf 3 merg la vento din 94?? si inca ceva este vreo problema daca le schimb numai cele spate / trebuie si fata?? Multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoarele de G3 merg si pe Vento. Este recomandabil ca amortizoarele sa le schimbi pereche, iar daca le iei cu tot cu arcuri atentie la codurile de culori de pe arcuri. Trebuie sa fie la fel. Cat despre a 2-a intrebare, presupunand ca amortizoarele au acelasi grad de uzura, ar trebui inlocuite toate, fata+spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa merg {trebuie sa schimb si bielete de directie 2, pivot dr 1,bucse antiruliu 2}dupa ce le schimb pe toate,dar nu am piulita in capul telescopului pt ca am taiat-o.Daca aveti codul pt ea va rog sa- mil trimiteti.

Cam tarziu dar ai aici codul original al piulitei : 022 150 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian_54c2

Salut.Multumesc mult colega pt codul piulitei din capul telescopului , o sa le cumpar neaparat ,pt ca eu am facut pe strung altele de 14/1,5,sunt bune dar oricum originalele sant mai sigure :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica intrebare pentru cunoscatori ... Ce dimensiune au arcurile albastre lowtec in partea de sus , ( cred ca nu sunt de aceasta culoare cu mai multe marimi) imi trebuie pentru a achizitiona talerele de sus pe marimea lor. [ ce am acum sunt talerele de la arcurile stock in capul acestor arcuri dar nu se aseaza bine deloc. acestea au diametru mai mic]

Sper ca m`am facut inteles ... Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu stie nimeni ?nu le are separat sa faca o mica masuratoare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiam eu sant 2 dimensiuni , cele mari si inalte pana prin `95 si cele mici si scurte dupa 95`

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu stiu , cel putin asa am luat`o. Ce stiu e ca nu sunt arcurile ei stoc k si sunt unele "albastre sport", cred ca pana la urma am sa o ridic pe crick si bag o ruleta sa masor ... (locul fiind cam stramt)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Difera amortizoarele de pe Vr6, GT, GTI fata de masina din semnatura?1.8 GL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema la amortizorul d p stanga spate, si anume observ ca s prelinge lichid din el.sigur tre schimbat, dar tres a-l schimb si p celalalt d p dreapta?ms:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

garantat nici celalalt nu o mai duce mult ... + ca in curbe o sa fie instabila daca amortizorele sunt uzate inegal!

Modificat de unuser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms. ma gandeam eu ca asa tre sa fac. cred ca o sa pun din alea p gaz ca am observat ca cele d p fatza asa sunt, ca fasaie la denivelari.aveti idee cat ajung?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca fasaie nu inseamna neaparat ca is pe gaz ;) si ale mele pe fata fasaie si crede-ma nu-s pe gaz + ca aia de pe partea stanga ii varza si tot asa face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca la amortizorul dreapta fata bate ceva la denivelari...asa ca si cum ar da fier pe fier? Care o fi problema? Suspensia dusa sau doar ceva bucse?

Modificat de LauAmericanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte posibil sa fie flansa de cauciuc din capul amortizorului :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca bate pe spate dreapta? Face troca troca parca asi avea 2 bidoane in portbagaj. M-am uitat la bucse spate. Par in regula. Ce sa mai verific? Am verificat amortizorul... e cam dus, dar.... sa faca troca troca? Face doar la primele denivelari cand plec dimineata. Dupa 2 -3 hopuri nu mai troncane. deci?!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine facea asa pe spate stanga , cand am ridicat pe crick am scos o garnitura rupta si imbatranita rau de a amortizor.. dupa care au fost inlocuite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

aveti cumva un Diy pt schimbarea telescoapelor fata si spate?

stiu ca Paul a pus un link undeva dar nu il gasesc :rolleyes:

Modificat de bzsa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!