Jump to content

Montaj Amortizoare


arabel
 Share

Postare recomandată

Cam aceeasi problema o am si eu pe spate,mecanicul mi-a zis sa-mi schimb arcurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    10

  • paul_ral

    9

  • baltaretu

    8

  • hunior

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va salut baieti.

Golful meu 3,1.6-101CP,AFT are arcuri sport pe el.Din motive evidente,vreau sa le schimb cu unele stock.Am impresia ca trebuie sa intervin si la amortizoare.Ma uit acum pe ingaraj.ro...la amortizoare au n-spe feluri.Cum cunostintele mele in domeniu tind spre 0,va intreb pe voi ce se recomanda la masina mea :

-sistemul de amortizare : bitubular sau monotub;

-tip amortizor : presiune gaz,presiune ulei;

-tip constructiv amortizor : ansamblu amortizor-arc sau amortizor suport arc (inseamna ca pot cumpara amortizorul cu tot cu arcul elicoidal,ca are un pret mai bun decat daca le-as cumpara separat?)

-nu in ultimul rand,recomandati-mi voi modele de amortizoare pt.aceste G3,punand in balanta atat pretul cat si calitatea.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand mi`am schimbat toata suspensia.Pe spate am gasit talere superioare sfaramate de rugina...probabil nu au fost schimbate in viata lor.Daca poate sa-mi arate cineva cum arata talere respective in realitate,ca sa stiu daca am dat comanda buna.Am postat jos o poza cu piesa care imi trebuie :

post-31559-1238495390_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine ce ai comandat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,pentru o suspensie sport se potrivesc flansele stock? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Flansele ar trebui sa fie aceleasi indiferent de ce ai sub ele ,parerea mea.Pentru cei care cumpara tot kitul de suspensi complet arc+amortizor+flanse,ca sa le schimbe nu e nevoie de presa,doar prind telescopul de fuzeta si deasupra capotei.(Asta daca le-au cumparat gata asamblate de la magazin(arc+telesc+flansa).Vreau sa va mai zic ceva sa nu patiti ca si mine: la motoare de 1,8 ABS vin flansele alea cu talerul metalic dedesubt.La prima vedere o sa vi se para mari dar nu e nici o problema,cumparati-le cu incredere,nu cum am facut eu:D. M-am uitat la ele si am zis` is prea mari astea,vreau mai mici si cand colo:surpriza,tocmai alea ``mari trebuiau.Cu ocazia schimbari lor mi-am cumparat si o presa de arcuri f misto,numai 55 de lei.Eu zic ca isi scoate banii.:wub: .Directei: trebuie sa va contrazic:se poate face si acasa prin metode mai traditionale:D,nu numaidecat cu fanta de lumina sau alte chestii.Mie mi-a facut cineva(cel mai bun mecanic din cati am cunoscut pana acum din toata tara asta amarata) cu ajutorul a 2 tevi de alea care se folosesc la case,sa traga lumina,de alea de plastic.Nu stau acum sa explic pentru ca e mult si imi este si somn,dar vreau sa spun ca omul mi-a facut la perfectie directia.E drept ca stie mecanica de 30 de ani si de aia clasica ,nu robotizat cum e acum: mergi la magazin si daca nu-i dai papagalului certificatu nu stie nici ce fel de husa la volan sa-ti dea.Stia perfect cate grade trebuie sa fie deschiderea din spate fata de cea din fata si multe alte chestii pe care ue nu le mai tin minte :).Bafta.cred ca v-am plictisit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Exista o limita de km la care se schimba in mod normal amortizoarele? Sau cum iti dai seama ca trebuie schimbate (in afara de cazul in care au curs)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand deja masina se inclina prea tare si face balans

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau mergi pe un drum cu piatra cubica si roaga pe cineva sa merga si tu urmaresti daca rotile topaie pe acel drum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau simti instabilitate la drum cu denivelari si la franari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de amortizoare si arcuri....uitati aici ce am gasit pe drumurile din Oradea....cred ca ii unic :)

post-31562-1240643553_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este Golf Country, nimic deosebit in asta!

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-i unic. avem unul si in cj ;)

Vin si eu cu o intrebare. Am gasit aici pe forum un set de telescoape + arcuri cu 250Euro [toate 4] a mai cumparat cineva? daca da cum sunt, modificari majore ? isi merita banii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Azi am vrut sa-mi schimb flansa si rulmentul de la telescop fata dreapta.Mi-am facut rost de inbus de 7 si inelara cotita de 22 si mam apucat de treaba cu inca un prieten dar din pacate am fortat cam tare si am crapat capul tijei telescopului acolo unde intra inbusul de 7.Va rog daca ati mai patit careva asa ceva sa-mi spuneti ce mai pot sa fac in cazul de fata,sau daca e vreo smecherie la desfacutul piulitei din capul tijei telescopului macar pe cealalta sa nu o mai stric.Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pun arcuri si amortizoare sport de pe un vr6 pe cazanul meu de 1,8 ce poate fi rau in asta? adica stiu ca vr are motor mai greu . la mine cum se va comporta cu suspensia aia ? va sta mai ridicata de bot? pe spate banuiesc ca sunt la fel .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva care ar fi diferenta dintre un telescop pe gaz si unul pe ulei???

Cele pe gaz sunt mai rigide?La telescoape normale se pot pune arcuri sport(dar nu de acelea exagerate, care sa coboare foarte mult) ceva mai lejere???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu:

Amortizoarele pe gaz sunt mai tari ca cele pe ulei.

Daca pui arcuri sport la amortizoare standard le omori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuplaton

poti sa faci un compromis si sa pui amortizoare pe gaz-ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cica amortizoarele pe gaz is prea tari pt drumurile noastre :-??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de amortizoare si arcuri....uitati aici ce am gasit pe drumurile din Oradea....cred ca ii unic :rolleyes:

E Golf 2 si asa e facut de fabrica.

cica amortizoarele pe gaz is prea tari pt drumurile noastre :-??

Cica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian_54c2

Salut.Am reusit sa dau jos piulita din capul telescopului azi ;am dat gaura de 3mm in piulita si apoi am taiat-o cu o dalta mica .Am schimbat flansa si rulmentul{erau duse} dar nu mai am piulita originala din capul telescopului,nu asi face una pe strung ci asi vrea una originala.Va rog mult daca stiiti careva codul piulitei sa-mi spune-ti,va multumesc. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian daca sunt flansele de pe fata cel mai indicat e sa mergi sa-ti faci din nou directia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian_54c2

O sa merg {trebuie sa schimb si bielete de directie 2, pivot dr 1,bucse antiruliu 2}dupa ce le schimb pe toate,dar nu am piulita in capul telescopului pt ca am taiat-o.Daca aveti codul pt ea va rog sa- mil trimiteti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu amortizoarele sunt prea tari pentru drumurile noastre, drumurile noastre sunt prea tari pentru amortizoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! am o problema mare zic eu... am motat azi toate 4 arcurile si telescoapele la golful meu 3... pe spate totul ok, in fata am probleme... se pare ca nu mai pot stange piulitele destul la capatul amortizorului din ceva motiv (si au aceeasi lungime cu cele originale)...... care ar putea fi explicatia? nu am motat ceva bine pe fata?.... :icon_thumright: mentionez ca suspensia noua e sport (arcurile si telescoapele) si a fost motanta innaitne pe un alt golf 3...fara probleme

sa fie dif. de la flanse? al meu e 1.8 benzina

Modificat de bdorub
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!