Jump to content

Carlig Remorcare Vw Passat


ovidiuboss
 Share

Postare recomandată

Acel carlig de remorcare nu este complet.Lipseste cadrul care vine prins in lonjeroanele de pe spate.

Nu recomand second hand caci s-ar putea sa fie uzata nuca si mai strica si cupla remorcii.

Eu am luat nou [complet] cu 600 ron: Bosal.

Totusi trebuie sa gasesti numai carligul si separat pentru ca este o piesa de schimb.

Modificat de vortexo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vortexo, din punct de vedere al uzurii nu am de unde sa stiu cat de uzat este si nu te contrazic. In rest colegul nostru are montat tot sistemul, ii mai lipseste doar ciocul, asa cum a scris mai sus, de aia i-am dat acel link, poate il ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca potriveste crligul de pe passat variant si pe variant 4 motion?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la Bosal au variante diferite...

post-15851-1277561465_thumb.jpg

Modificat de super
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca nu sunt identice.multumesc pt informatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu unul nou-nout original, cu tot ce trebuie.Da-mi PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nimeni o poza cu un carlig de passat 2003 original,sunt foarte curios cum are sistemu de prindere ca eu am cumparat unul de la cineva(a zis ca l-a dat jos de pe passat) si mie nu mi se potriveste.

Trebuie sa inlocuiasca bara aia de tabla si sa se prinde exact ca ea,exact in gaurile ei? sau mai trebuie facut-o vreo modificare?>

Multumesc!

Am gasit niste poze pe net,

http://img291.imageshack.us/img291/1634/carlig2.jpg

Eu as putea sa ii fac improviizatiile alea marcate cu rosu? asa arata si carligu original?

Stima!

post-59861-1277902756_thumb.jpg

post-59861-1277903012_thumb.jpg

Modificat de arhivistu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salutare,ma intereseaza si pe mine un carlig de passat 2002 break,are cineva second ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Stanciu Cosmin

salut. am o problema cu priza de la passat. cind leg o remorca sau rulota am semnal stinga, am pozitie, am stop frina dar cind pun avarie sau semnal dreapta toate celelalte becuri incep sa pilpiie.(pe stopul din dreapta am un fir liber, dar nu se potriveste pe nici o mufa din cele 2 libere. am mufa cu 13 pini.) va multumesc anticipat daca poate cineva sa-mi dea o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Cosmine, la cea cu 7 pini, conexiunile sunt

1 - Left turn signal

2 - Rear fog light

3 - Earth

4 - Right turn signal

5 - Driving light, marker light, right number plate light

6 - Brake lights

7 - Driving light, marker light, left number plate light

la cea cu 13 pini

1 - Left turn signal

2 - Rear fog light

3 - Earth for current circuit 1 to 8

4 - Right turn signal

5 - Right driving light

6 - Brake lights

7 - Left driving light

8 - Reversing light

9 - Terminal 30 (permanent positive)

10 - Terminal 15 (charge battery in trailer)

11 - Not assigned

12 - Not assigned

13 - Earth for terminal 15/30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Florin spunea intr-un post mai sus si mai vechi, ca nu e necesara omologarea carligului de remorca.

Eu voi monta unul original, luat de pe o alta masina.

Stiti cumva daca intre timp s-a modificat legislatia si voi fi nevoit sa merg la RAR sa-l omologhez?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin spunea ca nu e necesara,si eu mi-am montat carlig si nu mi l-am omologat.Acum vreo 2 luni i-am dat remorca la un prieten... l-a oprit ARR-ul si s-au uitat in certificatu de inmatriculare daca are omologat carligu,deci se pare ca trebuie omologat:rolleyes:

Pe mine inca nu m-a oprit nimeni de cand mi-am pus carligu,am fost la inspectia tehnica(reprezentata Skoda) si nu au comentat nimic oamenii de acolo,dar daca vrei sa fii mai sigur e bine sa il omologhezi.

Sanatate!

Modificat de arhivistu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa te duci sa il omologhezi... El, carligul, produsul, trebuie sa fie omologat - piesa - asta daca il cumperi nou. Daca il cumperi sh......

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Carligul nu este nou, insa pastreaza eticheta producatorului.

Incerc sa atasez :

post-67387-0-08439500-1314703500_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai carlig la masina aceasta este mai lunga cu atatia cm cu cat carligul iese in spate.

Intrebarea e... Nu trebuie mers sa schimbi lungimea masinii in talon?

:offtopic: Astia de la Carpatica o sa zica "pai masina e mai lunga cu 15 cm decat scrie in talon deaia nu am pus bara fata, bara spate, stopuri, faruri" ş-alte mături :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna , cine imi poate spune daca un carlig de remorcare de pe golf iv variant se potriveste pe passat 3b variant????multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba numai de carlig sau de intreg sistemul cu prinderea pe sasiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vb de tot sistemul, nu se potriveste.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele de pe golf 4 merg si la bora, ma refer la cele originale westfalia. cele de pe 4motion nu sunt la fel cu cele de pe FWD dar cele de pe FWD merg si pe variant FWD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Bora, da...la Passat, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Carligul de pe passatul cu tractiune fata NU se potriveste pe cel 4motion deoarece locasul din caroserie unde intra prinderea carligului la 4 motion e orizontala iar la celalalt e pe verticala.

Din pacate azi am cumparat un carlig oroiginal de passat normal si nu se potriveste la 4 motion...trebuie sal duc inapoi :(

Ma ajuta careva cu o informatie unde as gasi unul de 4 motion???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel de FWD nu merge la 4motion din 2 motive!1-interiorul lonjeronului la FWD este de 7cm iar la 4motion este de 4,5cm. 2-carligul de tractare la FWD este mai sus cu 3,5cm fata de cel de 4motion si nu mai intra bara.modificarea asta am facut-o eu la a mea si din cauza asta stiu.eu am reusit sa pun carlig de FWD la 4motion si este perfect functional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare, ma intereseaza si pe mine un cui de remorcare, am tot ansamblul montat pe masina dar mi-a furat cuiul . Poate stie cineva unde pot gasi unul OEM(nu la reprezentantza). Multumesc. :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva de vanzare cui remorcare passat 2002 OEM?????

post-79400-0-51438600-1344445501_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Incearca in aria de vanzari/dezmembrari.

Si nu trebuie sa pui atatea semne de intrebare. E de ajuns unul. E mai frumos asa. :-)

Sent from my E15i using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!