Jump to content

Nedumerire becuri


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

zilele trecute am vazut in Cora niste becuri pe care scria "xenon plasma". aratau ca niste becuri obisnuite h4 cu putere de .... nu mai stiu exact. instalatia de octavia ce putere suporta la faruri, se pot monta becuri de 100W fara a afecta instalatia. ce becuri h4 recomandati pentru o lumina albnastruie, dar cu o vizibilitate buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • horgarban

    14

  • Al Bundy

    10

  • andrei_221

    6

  • emilvef

    6

Iti pot recomanda Philips Blue Vision,detalii si informatii gasesti pe www.aspad.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu nu poti pune pe masina decat +10% fata de puterea instalata. Altfel se deterioreaza instalatia. Se pot pune insa cu modificari, cu alimentare separata. Problema este insa la caldura degajata de noile becuri. Reflectorul este de plastic. Ai grija sa nu obtii plastic topit prin faruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pune tampenii de sute de Watti. Ia un bec de marca respectabila (Philips, Osram ...) si putere normala.

Daca vrei albastruie, eu am avut pe fosta masina GE (General Electric) EuroBlu si am fost multumit si ca vizibilitate si ca (virgula) culoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam toni, unde gasesc o oferta de la GE, de Philips am gasit datorita lui Danny vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai drum prin Augsburg gasesti si la ei ce doresti tu.

Am vazut chiar un set 2 becuri H1 pt scurta si 2 becuri pozitie, toate Phillips, albastre. Pretul cam marisor - 32 Eur parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat si vazut GE la multe statii Petrom. Prin alte parti nu am vazut.

Albastre ar mai fi Osram CoolBlue, am avut si d-astea dar nu mi-a u placut, nu ofera destula lumina, scot in evidenta foarte bine numerele de masini si indicatoarele dar lumina mi s-a parut slaba (le-am incercat pe aceeasi masina ca si GE-urile).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de nuanta de la bec normal la bec cu tenta albastra de exemplu Philips BlueVision nu este nici pe departe atat de mare pe cat se pretinde. De luminat lumineaza bine, fiind philips, si probabil au si un 10-15% mai multa luminozitate conform cu specificatiile producatorului. Tot conform producatorului cele cu 10-30% in plus au timp de viata mai scurt.

Sunt insa becuri cu tenta de culoare mult mai puternica produse de firme necunoscute cu preturi mult mai mici si timp de viatza asemanator. Am avut eu cu tenta verde si au tinut fix 3 luni. Lumina insa era foarte buna. Acum depinde ce conteaza pentru tine, pt mine conteaza sa fie durabile si sa lumineze bine. Culoarea mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pentru mine cam la fel. Nu imi convine sa ma tot bag prin compartimentul motor sa desfac farurile sa schimb becurile, mai ales cel de pe stanga (deja l-am schimbat) si e groaznic de greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai mai horgarban ca e super usor, desfaci capacul de plastic, clemele, si scoti becul, e simplu de tot :)

Eu am Philips ceva cu silver, dar nu mi se pare ca e vreo diferenta fata de cele stock... Nu va luati asa. Astept sa se arda, ca sa iau altceva, mai "albastru" si cu luminozitate mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Sdi/Tdi intre baterie si elementtrul de far sunt cam 5 cm, ocupati si de ceva cablaraie. E destul de dificil in stanga. In dreapta este numai filtrul de combustibil, si e mai accesibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzele mele, n-am stiut ca e asa inghesuiala in zona la Sdi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta am schimbat un bec de scurta si am pus philips vision plus.

Am schimbat doar cel ars si am observat clar o imbunatatire a visibilitatii. Cel nou are lumina mult mai alba.

Asa ca in curand o sa il schimb si pe celalalt.

Numa bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarasi aceeasi discutzie. Eu sunt convins ca este acelasi layout dpdv far baterie si alte elemente montate pe caroseria mashinii atat la 1.0, 1.2, 1.4 cat si la 1.9. La farul stanga ( langa baterie ) locul este foarte stramt la orice fabie, de altfel exista un capac de plastic pe carcasa bateriei care se scoate pentru a avea acces si a putea scoate capacul de pe far. In partea cealata este simplu, acolo e loc cat cuprinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@al bundy:Saptamana trecuta m-am intalnit cu un priten care si-a pus lumina alba (100w) pe opelul lui si spre surprinderea mea si a lui nu era mare diferenta intre cei 55w(osram silver star h4) si philips-urile lui.

Daca vrei sa vezi diferenta intre lumina galbena si alba uite aici link cu pozele de la mine:

http://vwforum.ro/index.php?s...opic=3886&st=20

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc domnilor, acum oscilez intre osram si philips, dar pina dupa intilnirea de la paltinis cred ca o sa ma hotarasc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe scurta mi-am pus Osram Silverstar 55W, Sunt f bune, lumineaza perfect (daca nu e murdar dispersorul).

PS. cel de pe stanga l-am schimbat noaptea, pe drum, cu lanterna.

Acum trebuie sa-mi refac rezerva.

ATENTIE: NU PUNETI MANA PE BEC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum adica pe scurta, ai becuri separate pe lunga si pe scurta :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Are pe scurta H3 si pe lunga H1.

Te-am bagat in ceata, ah?

Uita-te si la a ta si vezi ca asa este (asta daca nu ai xenoane).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Are pe scurta H3 si pe lunga H1.

Te-am bagat in ceata, ah?

Uita-te si la a ta si vezi ca asa este (asta daca nu ai xenoane).

<{POST_SNAPBACK}>

am octavia si are un singur bec H4 lunga+scurta :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat ieri pe Octi 2 pe faza scurta Philips NightGuide, iar pe faza lunga Vision Plus. Sunt bestiale! La cealalta Octi am avut Power2Night. Erau super! Dar cred ca NightGuide sunt mai bune. Astazi o sa pun si pe proiectoare Blue Vision sa vad care e diferenta! Eu va recomand indiferent de tipul becului sa luati Philips NightGuide sau Vision Plus. Le gasiti la Aspad pe Lacul Tei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ al bundy

Pun aici cele unul din cele doua modele de far de la Octi 1

Acesta il ai tu pentru ca zici ca ai H4

Model 1:

bec 12: pozitie - 5W

bec 13: halogen H3

bec 14: halogen H4

Uita-te si vezi care se aprind la faza scurta, si care la lunga (se vor aprinde toate cele 4 becuri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gheorghe Dracu

Osram Silverstar si Osram CoolBlue sunt chestii diferite: primul ofera cam 50% mai multa lumina decat unul obisnuit si are capacelul reflectorizant argintat, ceea ce ii pastreaza efectul pe intreaga durata de viata. Al doilea are un strat albastrui care deviaza lumina obisnuita halogena spre albastru dandu-i o temperatura de culoare de 4000K.

Ultima gaselnita la Osram e Light@day si e o gama de becuri cu o durata de viata de 3 ori mai lunga decat a celor obisnuite. Sunt facute pentru tarile unde este obligatorie functionarea farurilor si pe timp de zi.

@horgarban: No offense, se numeste difuzor si nu dispersor. Asta pentru ca el difuzeaza lumina, o "imprastie". Dispersia luminii inseamna descompunerea ei intr-un curcubeu. Mai academic, este modificarea indicelui de refracţie care variaza in functie de lungimea de unda a luminii. E o eroare foarte des intalnita, asa ca nu esti singur :unsure: ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la passat am de 130w cu relee de protectie si toate firele dublate (masa si puterea) vin astia cu tirurile si nu vor sa-si stinga halogenele pana le arat faza mea lunga... de la 100 m le vad sclipirea dintilor ce ma mai injura ;) , sa vezi ce repede le sting pe toate numai f scurta le ramane... ;) .din cat stiu eu skoda nu are relee de protectie si prin simlul fapt ca pui relee ai o crestere de 5 -30% pt ca prin inst normala ajunge pe bec cam 12 v iar prin relee maxim posibil 14 -14,2 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica releele astea maresc tensiunea pe bec ? Sau tensiunea aplicata pe becuri din fabrica este regulata default la 12 V si aceste relee ocolesc mecanismul asta, rezultand tensiunea direct de pe baterie, de 13,5-14V ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Nedumerire becuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!