Jump to content

Caseta De Directie


cristobob
 Share

Postare recomandată

De mers merge, numai ca inainte de a-l rectifca eu as cauta intai rulmenti care sa se potriveasca si sa fac rectificarea dupa rulmenti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plus, axul ala s-ar putea sa fie tratat termic superficial si tratamentul sa trebuiasca refacut dupa rectificare, altfel se va uza foarte repede.

Iar uzura (probabil ca exista, dupa vreo 40 de ani de invirtit) dintre vierme si galet nu poate fi "luata" nici daca ai putea sa-i mai apropii unul de altul, sa zicem cu niste bucse excentrice :), s-a uzat inegal in mijloc fata de margini.

O caseta noua ar fi o varianta destul de buna.

Parca exista si kit de reparatie care contine galetul cu totul, doar il infigi acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amin !!!

nu ai nici o sansa sa rectifici ala . nu ai vazut ce alb e otelul?

cu cat e mai alb cu atat tratamentul termic e mai mare (calire mai de calitate)

nu are nimeni cum sa rectifice decat decalire si apoi tratare la loc (cementare ) care nu stiu unde o sa poti face tu asa ceva ...

eu am patit asa cu crucile cardanice ale coloanei de directie si era atat de cementat ala ca in loc sa ia cutitul din piesa era taman pe dos ...

lasa-l asa ca merge ( in loc de alta noua) eu am asa caseta de 3 ani ( cu ciupituri) si a mers bine mersi

ai grija cand strangi piulitza si surubul ala mare sa nu strangi prea tare . reglezi din el FIX cat sa elimini jocul axial al melcului . ATAT

bafta la surubarit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

casetele noi ce productie ar fi?

Modificat de lefmir
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu citeste stanga ce scrie dreapta :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, pe undeva au dreptate stinga-dreapta astia, am gasit caseta de directie confectionata in Spania. Deci nu-s numai braziliene...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

semeringul mare se gaseste la SKF- 10 lei, cel mic la meteor cod co12015773-tot 10 lei. :rolleyes: stie cineva unde pot gasi rulmentii pt snec ? cod508620A productie FAG- in cataloagele noi si alea industriale nu mai apare asa ceva. :P

Modificat de misu ploiesteanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
misu ploiesteanu

am rectificat axul snecului, respectiv calea de rulare unde calca bilele rulmentului, am montat snecul si a disparut jocul iar cind il rotesc nu se mai simte mersul sacadat ci rotund. am montat si axul cu rola si vad ca se poate stringe din surubul de reglaj incit in pozitia centrala sa se miste greu si fara pic de joc dar la capatele cursei se misca usor si are si joc. acum e posibil ca, caseta sa nu ajunga in pozitia aia extrema cursa fiind limitata de suruburile alea de reglaj de pe punte care se sprijina pe brat. am umplut partial caseta cu vaselina pt planetare, sa pun si ulei 80t90 in completare???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu in acest tip de casete se pune ulei nu vaselina.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pune ulei, dar merge si o ciorbica de ulei cu vaselina ca sa curga mai greu- dar cum ai pus simeringuri noi.... Oricum in niciun caz sa nu pui doar vaselina, ca degeaba o pui, fuge prin coltzuri si mecanismul tot neuns ramane.

Jocul e normal sa fie mai mare la capete, orice caseta pe sistemul asteia de brotac are. Oricum nu deranjeaza pt ca la viraj apar nishte fortze care tind sa readuca rotzile si aceste fortze preiau jocul. Doar la pozitzia medianajocul mare e deranjant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

la ciorbica imi era si mie gindul mai ales ca vaselina de planetare este mai subtirica si are si bisulfura de molibden o sa completez cu 80t 90 pina o umplu, mai aiurea este ca sunt doputi de plastic pt umplere si mi-e sa nu se strice cind ii scot :) . pe centru jocul este chiar inexistent. se gasesc rondelele alea de cauciuc pt cuplarea coloanei de directie ca a mea este semi intarita ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la capacul meu am eliminat dopurile alea ( oricum erau varza) si am dat filete in gaurile respective .

acum in gauri am doua suruburi cu saiba de cupru pentru etansare :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu o intrebare..

rulmentii de care se vorbeau, erau fag 508620A

dar eu am unul cu acelasi cod dar este la sfarsit cu B adica 508620B

si mai am un rulment, sunt la fel dar are acelasi cod care este :

OE SKF 31112 OAD

tin sa mentionez ca ambii rulmenti scrie GERMANY deci nu cred ca au fost inlocuiti .... faptul fiind dat ca primul rulment mentionat adica cel din partea opusa coloanei de directie si apropiat de reglaj. avea bilele sparte si injumatatite,, si doar o bila mai era intreaga.

axul meu are si uzura pe calea de rulare, dar tin sa il rectific.

inca o intrebare.

pe partea rulmentului cu coloana de directie adica acolo unde este si semeringul acela mic, , intre rulment si semering era o shaiba, ceva elastic sau din otel, din cate mi-am dat eu seama, dar nu i-am vazut rostul.

are careva vreo explicatie?

Stiu ca o caseta de directie e mai buna, dar vreau sa ma conving si singur

multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

fag erau la mine rulmentii, daca este uzura pe calea de rulare a rulmentilor poti incerca o rectificare, daca snecul e ciupit acolo unde calca rola e pa. vezi ca sunt doua bucse de bronz; una in capac si una in corp pe alea daca le refaci(bineinteles daca snecul e ok)scade jocul simtitor. explicatia ar fi ca atunci cind stringi surubul de reglaj rola impinge axul in bucse ovalizindu-le, schimbindu-le apropii rola de snec fara sa stringi suplimentar surubul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu.. am studiat si eu problema.

la caseta asta care vreau sa o repar, jocul era undeva la o tura de volan intraga, deoarece era ca si cum nu mai avea un rulment, astfel distanta fiind foarte mare.

am observat si bucsele din bronz, dar acelea se uzeaza mai greu.. si nu erau uzate.. este aproape fix.

am cumparat si semeringuri.. acela mic am gasit doar unul putin mai strans, dar nu e o problema, pe acolo nu o sa curga.

daca stii unde gasesc rulmenti fag modelul acela, m-ar interesa 2 bucati, sau daca nu are careva un rulment folosit, cu colivia intreaga, ca la mine nu mai ramasese nimica din el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

am cautat rulmenti noi si nu am gasit se pare ca nu se mai produc, din fericire pt mine nu erau foarte uzati si i-am refolosit. problema mea a ramas capacul care are o fisura la nervurile interioare care il ghideaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu care are o caseta de directie folosita, acelasi model....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca nimeni nu ma baga in seama :) asa ca am rectificat calea de rulare a rulmentilor (pe strung) , si cum nu aveam un rument, ci doar lacasul lui adica colivia exterioara, ( bilele di rulment sunt de 5 mm ) asa ca am pus bile de 5,5mm ca sa compensez din rectificare.

reglajul pot sa il fac foarte bine numai mai trebuie sa ii bag ulei si sa o montez pe masina sa vad cum functoneste.

cam atata deocamdata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

am demontat caseta de directie, am curatat-o vreau sa schimb semeringurile. acestea sunt 24.37.7 si 16.24.7. caseta se comporta un pic ciudat dupa parerea mea; la mijlocul cursei se misca greu si nu are joc la capete se misca mai usor si are un joc sesizabil . daca string surubul pt reducerea jocului la capetele cursei se misca tot usor comparativ cu mijlocul cursei. este normal??? sau are ceva defect... este modelul asta;

 

exact. inexistent cu rotile drepte, un pic de joc cu ele virate maxim

 

Am si eu problema asta, la un 63, adica  cu rotile drepte- n-am pic de joc in roti.

Daca virez stanga sau dreapta si trag de roti, are putin joc.-completat si cu jocul din balamale.

 

DAR, la un 70, indiferent de pozitia rotii-virata sau dreapta- nu am joc.

 

INTREBARE: e normal sa aiba joc cand virezi, sau trebuie schimbata caseta daca se accentueaza jocul?Sau reglata din surub?

Apropo, reglarea se face cu roata dreapta, sau virata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!