Jump to content

Passat 3BG cu motor 2.0 TDI 136CP


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

Salut, Vad ca pe acest topic se discuta cu precadere despre DPF si mai nou Axa cu came.  

Pana acum am interactionat doar cu primul pentru ca s-a rupt racordul elastic. l-am inlocuit cu unul universal si in 3 zile s-a rupt, asa ca am inlocuit catalizator si teava pana in mufa cu toba de mijloc, eliminand cu aceasta ocazie DPF-ul si coborand la catalozator euro3, insa masina scoate mult mai putin fum decat fostul AWX de pe care aveam esapamentul (BTW s-a potrivit perfect. Doar se prinde pe turbina si in colierul spre toba mediana) si s-a facut DPF Off

Am avut timoneria foarte uzata si am luat una de passat B5 care merge Ok, doar ca este shimbatorul cu cativa Cm mai innalt :P . Mai nou am vazut ca se gasesc separat piesele din timonerie, inclusiv pivotul din capatul spre cutie al levierului de comanda si intentionez sa imi reconditionez timoneria originala (avusesem un soc la PBN cand mi-au ofertat levierul de comanda cu 1300 RON)

De un an (2 revizii, sau 30k km), a inceput sa scada sub minim uleiul intre schimburi. Aveam motorul ud spre baterie, inclusiv pe ambreiaj si sub cutie. Am inlocuit garnitura pompei tandem si acum se murdareste mai putin doar sub ambreiaj. Banuiesc ca pierde ulei prin semeringul depalier din spatele volantei.

Garnitura pompei tandem in inlocuit-o si pentru ca motorina scapata se prelingea in ambreiaj, iar cand il foloseam intens (urcari in coada cu multe plecari de pe loc in rampa) incepea sa trepideze masina la plecarea de pe loc

 

Se intampla ca atunci cand scot masina din viteza, sa imi coboare relantiul sub minim pt 1-2 secunde si sa tremure motorul urat, apoi isi revine singur (daca este pe liber si o accelerez fara sa traga si masina dupa el nu face acest simtom).

 Am demontat si curatat EGR plus galerie admisie, chiar si gaurile din chiulasa pana in supape, pentru ca era foarte multa depunere. Banuiesc ca uleiul scapat de epurator ajunge in admisie unde este ars de fumul bagat prin EGR si se depune, ca era admisia astupata peste 25%, iar EGR-ul abia mai avea pe unde sa dea fum in admisie.

Dupa curatate am vazut ca apare mult mai rar problema, insa tot apare

 

Si acum cireasa: A inceput cutia de viteze sa fluiere pe liber si frana de motor la viteze peste 60 km/h. O aud in zona diferentialului (daca tot o scot, remediez si lista de probleme de mai sus)

Stiti cumva daca se poate regla jocul din diferential? 

Imi puteti recomanda un atelier serios pentru cutii manuale? eventual preturi pt demontat/montat

Afara de cutia HHQ se mai poate monta alta cutie pe acest motor?

Scria cineva mai in spate ca a montat cutie de 2,5l trebuie modificari majore? Eu conduc foarte pasnic si chiar doresc turatii mai mici pe ultima treapta, Nu ma ajuta cu nimic viteza maxima de 210 km/h pe care inca o atinge aceasta masina (cu 20% consum instantaneu)

Mai functioneaa tempomatul daca se modifica rapoartele din cutie? (La clio de ex nu are switch pe ambreiaj si se ia dupa turatie si viteza)

Masina are 320k km de care stiu eu si o am de cand avea 3 ani si 150k km

Modificat de ABC
adaugat egr si galerie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Am facut un log la turbina pt.ca vcds-ul mi-a dat un cod eroare 16618 si vreau sa-mi verific turbina.Poate cineva sa interpreteze ,va rog, acest log ? Va multumesc!

LOG-01-003-010-011.CSV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,

pentru acest model pot activa semnalizarea cu impuls?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Detin acest model de Passat, momentan posibil cu dauna totala frontal. 

Daca voi alege sa repar masina trebuie sa schimb si parbrizul care este cu incalzire. Cum testez ca este functional daca il iau de la dezmembrari? In iulie nu am zapada :)

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il pui la baterie si vezi daca consuma curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, poate consuma curent si daca functioneaza doar jumatate din "firele" care sunt prin parbriz. Sau daca e in scurt (poate ma insel - umile cunostinte de fizica)

ar trebui cumva sa il aburesc ca sa pot observa eventualele probleme

Modificat de laurentiun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Cristian Popescu77

Buna seara,stimati colegi.

Modelul meu Passat BGW 2005 

Nu am gasit nicaieri pe forum raspuns la intrebarea mea, jugul/suportul pentru motor,este compatibil cu toate modelele de passat 3BG.

Doresc sa inlocuiesc jug motor, dar nu gasesc raspuns la aceasta intrebare. 

Am gasit un jug in stare foarte buna,insa provine de pe un passat 2003,break si cutie automata. Eu am cutie manuala in 6 trepte. Toata lumea imi spune ca sunt toate la fel,am nevoie de experienta voastra.

A mai inlocuit cineva suportul motorului in urma unui eveniment neplacut?

Am atasat o poza cu privire la subiect.

Multumesc,

Cristian.P

 

 

20170911_232406-810x655.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E acelasi la toate B5.5. 8E0 505 235 BK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Popescu77

Salut si multumesc,

Am inteles ca ar fi o diferenta,in sensul ca se potrivesc toate,insa la motoarele in 6 trepte,trebuie tot jug de la masina in 6  trepte. Atat am aflat si eu. Mai studiez. 

Daca mai sunt argumente,va rog completari.

Inca o data,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura diferenta este prinderea suportului cutiei pe partea stanga(partea soferului) la modele cu cutie 5trepte este cadrul ca in poza atasata de colegu, iar cadrul pentru cutii in 6tr si 6tr(4x4) are ambele prinderi si suportii cutiei la fel ca cel din poza atasata dar suportul de pe partea dreapta.

jug-motor-audi-a4-b5-6c55b1ec133d86af0c-0-0-0-0-0.jpg

Modificat de kosmyn_aurel89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Popescu77
14 hours ago, kosmyn_aurel89 said:

Singura diferenta este prinderea suportului cutiei pe partea stanga(partea soferului) la modele cu cutie 5trepte este cadrul ca in poza atasata de colegu, iar cadrul pentru cutii in 6tr si 6tr(4x4) are ambele prinderi si suportii cutiei la fel ca cel din poza atasata dar suportul de pe partea dreapta.

jug-motor-audi-a4-b5-6c55b1ec133d86af0c-0-0-0-0-0.jpg

Multumesc frumos,Kosmyn.

Am gasit unul de pe cutie automata,break.Se pare ca nu este compatibil si am facut bine ca v-am intrebat. Ma voi orienta spre un jug cu 6 trepte/cum am si eu.

 Am sa adaug doua poze pentru a explica motivul pentru care sunt interesat de acest subiect. Doresc sa-l inlocuiesc sau sa-l reconditionez pe al meu.

Va multumesc.

Cristian

20170909_125927-800x450.jpg

Resized pictures - 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

pentru acest model, nu gasesc nicaieri parbriz incalzit... nici macar la reprezentanta. Aveti ceva sfaturi? unde sa mai incerc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La Autovim reprezentanta Pilkinton in Romania.http://autovim.ro

 

On 18.09.2017 at 11:17 AM, laurentiun said:

salut,

pentru acest model, nu gasesc nicaieri parbriz incalzit... nici macar la reprezentanta. Aveti ceva sfaturi? unde sa mai incerc?

La Deva ,vezi link-ul de mai jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am vazut tarziu link-ul de la tine.. pana la urma am luat de la Porsche pe comanda. 2400 lei cu reducere de la 2700 :mellow:

Modificat de laurentiun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

am patit-o si eu la 400k a picat garnitura de chiulasa,ce ma sfatuiti sa fac sa schimb chiulasa sau sa o duc la plan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de uzura se face o revizie capitala sau se inlocuieste. Si daca pui una sh e posibil sa necesite planeitate ,inlocuire semeringuri,ghiduri supape....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa 400k, 0 uzura in bloc,cu ocazia asta schimb si ax,tacheti,supape,semeringuri,garnituri.O intreaga aventura

IMG-20171207-WA0005.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ghidurile de supape da,tacheti doar cei de pe evacuare sunt putini loviti de ax cei de pe admisie sunt ca si noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

dupa ce am schimbat cam tot in motor pana la umra,surpriza din nou ulei in vasul de expansiune dar nu asa de mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat si termoflotul dupa o saptamana de zile nu am avut nici o problema,azi in schimb din nou ulei in vas,ce sa mai fie 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anuleaza termoflotul si vezi daca mai baga ulei in vas, normal face si presiune si arunca ulei pe la conducte daca e fisurat; Daca face in continuare, ai fisura in chiulasa intre canale;

Chiulasa trebuia verificata cand ai dat-o jos pentru schimb garnitura. O revizie totala te-ar fi dus la 2500 lei strict pe chiulasa si cuprinde: verificare etanseitate (altfel nu se apuca nimeni de rectificari pe ea), apoi daca e ok urmeaza: rectificat plan, rectificat si bucsat locas injectoare,  rectificat scaune supape si rodat supape noi, inlocuit ghiduri, precum si piesele noi, ax came, tacheti, ghiduri supape, supape admisie/evacuare, simeringuri supape, simering ax cu came, cuzineti ax.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dus chiulasa la verificat am facut planu la ea+rectificat supape ghiduri semeringuri supape oringuri noi tacheti noi si cuzineti,ulei imi baga doar cand ii dau tare in gura gen peste 4000 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!