Jump to content

Passat 3BG cu motor 2.0 TDI 136CP


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

Nu are cum sa traga cu filtrul infundat si sa nu traga cu el desfundat. E alta cauza. Ori e geometria, ori vacuum insuficient pt eroare si sufifient pt limp, dar nu are cum sa fie de la filtru. Cand ai eroare pe filtru, ori e de la senzorii de presiune, ori de la nivelul prea scazut al lichidului, dar alea apar in bord si pe tester. Am de 4 ani masina asta si am trecut prin erori, mecanici si dileme. Trust me!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Exact ca dumy3l am patit  si eu. Am schimbat ax cu came, tacheti si suruburi de strangere ax. Acum merge f, bine. Bafta.

Modificat de fmarius2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Cristea Calin

Va salut. Sunt nou pe acest forum si nou posesor de Passat BGW cu filtru de particule. Mecanicii pe la care am fost au spus sa nu mai fiu asa de stresat in legătura cu mașina, dar am in spate o experiența traumatizantă cu un Renault Megane ?

Am observat mai nou la mașina ca își face regenerare tot la 150 de km. De asemenea nu am reușit sa scot consum extraurban sub nici o forma sub 7 %. Cred ca datorită regenerărilor dese. Am fost la o diagnoza si filtrul e in parametrii . Poate exista si alta cauza pentru turația crescută la relanti(1000 Rot/min) si consum instant de 20% in mers, înafara de regenerare? E prea des acest proces la mine ? Ce ma sfătuiți ? Mulțumesc 

 

si încă o întrebare, la accelerări mai sprintene, se aude undeva in spatele Bordului un sunet destul de puternic care seamănă cu apa turnată intr-un pahar, ca si cum s-ar plimba apa printr-un radiator. Aveți idee ce este si ce se poate face ?

Modificat luni la 15:48 de Cristea Calin

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Anuleaza filtru,te costa in jur de 200e si nu o sa ai probleme la Itp,tot euro 4 ramane 

On 31/08/2016 at 11:11 PM, Cristea Calin said:

Va salut. Sunt nou pe acest forum si nou posesor de Passat BGW cu filtru de particule. Mecanicii pe la care am fost au spus sa nu mai fiu asa de stresat in legătura cu mașina, dar am in spate o experiența traumatizantă cu un Renault Megane ?

Am observat mai nou la mașina ca își face regenerare tot la 150 de km. De asemenea nu am reușit sa scot consum extraurban sub nici o forma sub 7 %. Cred ca datorită regenerărilor dese. Am fost la o diagnoza si filtrul e in parametrii . Poate exista si alta cauza pentru turația crescută la relanti(1000 Rot/min) si consum instant de 20% in mers, înafara de regenerare? E prea des acest proces la mine ? Ce ma sfătuiți ? Mulțumesc 

 

si încă o întrebare, la accelerări mai sprintene, se aude undeva in spatele Bordului un sunet destul de puternic care seamănă cu apa turnată intr-un pahar, ca si cum s-ar plimba apa printr-un radiator. Aveți idee ce este si ce se poate face ?

Modificat luni la 15:48 de Cristea Calin

 

 

 

 

Modificat de Bereholschi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am dat search dupa keywordul "5w40 5w30" si am ajuns fix la motorul pe care il am.. pana la urma ce trebuie folosit?

eu pun 5w40 de 3 ani, iar mecanicul vrea sa puna Texaco 5w30 pentru vw 504 507 00

are ceva daca il schimb acum? (odata cu schimbarea chiuloasei, distributiei, etc) am vazut mai sus ca recomandarea a fost 5w30, dar nu s-a primit vreun raspuns cu ce s-a folosit pana la urma

Modificat de laurentiun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista recomandarea sa folosesti uleiul cu care n-ai avut probleme. Nu toate motoarele se comporta la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am anulat DPF-ul. La un mecanic l-a demontat si adat o gaura in fagurele dinauntru, sa treaca gazele fara retiene. El zice ca mi-a rescris si ceva pe la ECU (l-a anulat si din ecu, chiar daca nu sunt prea convins, inca mai face regenerarea). Acum s-a terminat uleiul aditiv (pe care il complectasem deja pe la 200.000  la reprezentanta la vw , cost undeva la 300 euro acum vreo 5-6 ani, acum am 380.000 km). Exista o modalitate sa anulezi de tot dpf si aditiv sa nu ma mai bata la cap? 

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Am un Passat 2.0 tdi 136 cp an 2004.  Mi se pare ca are un consum exagerat în oraș, cam 12% dupa calculele mele. Menționez ca temperatura ramane la 70 grade chiar si la deplasari mai lungi, fapt pentru care urmeaza sa schimb termostatul. Sa fie aceasta singura problema a consumului mare? Mersi anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SIGUR e parte din ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

stie cineva daca exista compatibilitate intre aditivul pentru dpf satacen 25 (G 052 143 A2), pentru passat b5.5 si aditivul pentru dpf G 052 910 A4, pentru passat b7? Diferenta de pret foarte mare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 250e anulezi filtru si scapi de probleme 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare.

Vin cu o intrebare catre persoanele mai experimentate.

Se poate verifica nivelul de aditiv pentru filtrul de particule pe care il mai avem in rezervorul destinat acestuia?

Eu nu am reusit sa gasesc cu vcds-ul acesta informatie in calculatorul motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste un vcds original

072,0,DPF (Additive)
072,1,Current additive,quantity,Unit: l (Liter)
072,2,Additive Pump,Lifting operations
072,3,Consumed additive,quantity,Unit: l (Liter)
072,4,Additive,concentration,Unit: ml/l (Milliliters of additive per liter of fuel)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bună ziua! Zilele trecute mergeam cu masina (passat 2.0 tdi, motor BGW) si deodata aud o bataie urata in motor. La turatie de peste 1500 aveam impresia că motorul se crapa in bucatele. Opresc pe dreapta si ii scot capacul de la filtrul de aer. Se aude sunetul pe care l-am mai întâlnit încă de 3 ori pana acum, acela al tachetilor sparti. Pun mașina pe platforma si o duc in service. Diagnoza: ax cu came uzat, tachetul 1 spart si alti 4 tacheti uzati. Bun! Având in vedere că am schimbat primul ax la 290000 km, al doilea la 294000 km si al treilea urmează, masina avand 345000 km, l-am rugat pe mecanic să verifice mai atent ce nu functionează de mi se uzeaza axele atat de des. Ideea e că pe la 330000 am verificat si tachetul 1 si 3 erau uzati. După o verificare mai atenta mi-a găsit chiulasa roasă in dreptul unor tacheti si cică pe acolo pierde presiune aceasta fiind cauza degradării acelor axe cu came. Pe de o parte mă bucur că s-a depistat cauza problemei dar pe de alta mă ustura buzunarul. Variantele ar fi: motor sh sau chiulasa sh?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti interesat sunama 0758958416 cunosc pe cineva la botosani care dezmembreaza un bgw de anglia si au preturi ca la botosani,mai bine schimbi doar chiulasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Schimba doar chiulasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana nu vei inlocui scaunele de supapa si supapele, o sa tot inlocuiesti axe cu came si tacheti. Problema apare datorita uzurii accentuate a scaunelor de supapa, practic se ingroapa supapele pana la fata chiulasei; din aceasta cauza tachetii nu pot compensa ridicarea cozii supapei fapt care duce la blocarea lor si fortarea in ax. Pe un tachet foarte uzat, dar care nu a apucat sa se sparga, se poate observa ca este maxim inchis si nu are ulei in el, este dezamorsat.

Ca fapt divers, daca inlocuiti chiulasa de tot, verificati cu atentie supapele, ele trebuie sa fie cam 1 mm iesite din chiulasa in pozitia inchis.

Pentru reconditionare o sa inlocuiti supape, scaune, ghiduri, simeringuri, tacheti, ax came, cuzineti ax came, simering ax came. Pe langa piese inlocuite, ar fi bine sa o si planati si sa-i rebucsati locasurile de injector. La modelul asta de motor se va folosi acelasi tip de garnitura de chiulasa care avut-o din fabricatie, deci daca are garnitura cu 2 gauri, tot cu 2 gauri folositi si dupa rectificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus chiulasa noua venita din Ungaria - 2600 lei - ianuarie 2017

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am găsit o chiulasa pe la dezmembrari. O sa inlocuiesc tot ce trebuie. Nu stiu ce tip de garnitura a avut respectiva chiulasa. O sa dau comanda dupa vin-ul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema la un passat,cod motor bgw...mi sa fisurat chiulasa ,si as dori sa stiu daca se potriveste chiulasa de alt motor sau doar de bgw....precizez ca am luat axa cu came noua..tacheti,culbutori noi..ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11.07.2008 at 12:07, rio a scris:

mersi mult cosmin pentru intelegere :angry:

Pentru inceput as vrea sa spun (din proprie experienta) cate ceva legat de DPF (filtru departicule) care este diferit de cel de pe Passat 3C. Filtrul pus pe acest tip de passat este unul cu aditiv, iar recipientul aditivului este sub roata de rezerva. Are un volum de 4 litri si se poate umble doar cu ceva aparate speciale (2 sau 3 aparate, nu mai stiu exact) pentru ca lichidul este sub presiune :wub:

In momentul in care nivelul aditivului este intre 0.5 si 0.3 litri, la bord o sa va apara, din cand in cand, la turatii mici (mersul prin oras) "engine workshop" si spirala. Ca sa vedeti daca aceasta este problema sau alta, v-as sfatui sa verificati cu VAG-COM-ul.

Probleme ce pot aparea din cauza lipsei de aditiv:

-Infundarea catalizatorului

-Oprirea motorului in mers din cauza errorilor date de DPF (eu am patit-o de prea multe ori pana acuma :D dar spre norocul meu, de fiecare data am fost pe faza). Errorile o sa dispara din memoria masinii doar cand DPF-ul va fii 100% functional. Altfel, degeaba stergeti errorile pentru ca ele vor reaparea (destul de rapid) si riscati sa vi se opreasca (nu sa moara) motorul. Cum se opreste ? Simplu! In cazul unei depasiri cand te duci cu o treapta la turatii mai mari de 3000 rpm iar apoi schimbi viteza, RPM-ul scade la 0 ! Asa ca mare grija cei care aveti asemenea probleme.

-curatirea DPF-ului se face mult mai des. O sa observat ca masina din cand in cand, la relanti, sa in ~1000 rpm si trage un pic mai greu, mai ales la plecarea de pe loc.

-motorul tinde sa se opreasca scazand turatia si pana la 5-600 rpm cand stati pe loc. In cazul acesta este bine sa apasati ambreiajul pana cand turatia isi revine la normal.

-consumul va fi cam cu 1l/100 km mai mare. Cel putin asta am observat eu, dar nu sunt foarte sigur.

-putere scazuta a masinii.

Maine o sa primesc si eu aditiv-ul, iar luni sper sa-l bag in masina.

P.S.: Am auzit ca o alta cauza a aparitiei errorii de DPF ar mai fii mersul subturat ! Asa ca aveti grija!

Salut ! Am si eu un passat 2.0tdi 136cp DPF si vreau sa ma intreb daca ii bag doar 2 litri de adblue are cv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu poti pune doar chiulasa de la un BGW sau BHW. Din ce cauza ti s-a fisurat?

Apropo: eu am reusit sa-mi rezolv problemele intr-o oarecare măsură. Am schimbat chiulasa, am pus ax cu came, tacheti, am facut scaunul la supape, am schimbat role si curele la distributie si transmisie. Motorul e zgomotos dar toarce bine. Singura problema care ma macina e ca mecanicul s-a cam grăbit si a pus ulei Castrol Magnatec 5w40, spune el ca e mai bun pentru motorul imbatranit (350000 km). Sper să nu imi cauzeze probleme. In rest să auzim de bine.

Modificat de dumy3l
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mecanic mi-a zis ca pot sa pun AdBlue in locul aditivului pt DPF. Voi ce părere aveți? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Saturday, April 01, 2017 at 19:47, dumy3l a scris:

Din ce stiu poti pune doar chiulasa de la un BGW sau BHW. Din ce cauza ti s-a fisurat?

 

Salut,eu am fost plecat din tara iar cu masina a mers sotia si a umblat cu un tachet spart si a distrus axa cu came ,si chiulasa unde era tachetul spart.mai exact mia rupt buza la chiulasa , masina este acum la mecanic si nu gasesc chiulasa sa se potriveasca,chiulasa de bgw am gasit doar cu tot cu motor pana acum...

Drumuri bune si fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!