Jump to content

Blow-off valve pe TDI


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

In urma vizionarii catorva filme cu masini featuring Blow-off valve am ramas ametit de sunetul produs de aceasta. Prin urmare, m-ar tenta enorm sa imi pun asa ceva.

Intrebarile:

- functioneaza pe TDI (se aude ceva?)

- poate avea efecte secundare care sa afecteze motorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta am citit acum si chiar dadusem CTRL-C pentru a da paste aici. Ok. M-am lamurit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sunt off topic dar ce este aceasta blow off valve si ce rol are in functionarea motorului? daca ma poate lamuri cineva multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la tdi nici un rol :) :)

si mie-mi place cum suna dar pacat ca nu are nici un efect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca doar suna, nu are si efectul pe care l-ar avea pe un turbo pe benzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca doar suna, nu are si efectul pe care l-ar avea pe un turbo pe benzina

<{POST_SNAPBACK}>

A.....da... credeam ca zici de pretul lui... ca daca ziceai "pacat ca e prea scump pentru mine" explicam de ce nu e util. O benzinara are clapeta de accelereatie, TDI-urile au admisie libera de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

tocmai m-am intalnit cu un amic care are o octavia tour sport de fapt este exact un vrs cu motor tdi de 105 cp pd care si-a montat un blow-off de vreo 300 de euro si se aude criminal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai m-am intalnit cu un amic care are o octavia tour sport de fapt este exact un vrs cu motor tdi de 105 cp pd care si-a montat un blow-off de vreo 300 de euro si se aude criminal

Din cate intelesesem eu, sunetul pe care BOV il da la un TDi este departe de cel de pe benzinare. Adica la benzina se aude un "fssss" sau ..ceva de genul acesta, iar la TDi un fel de horcait :offtopic: Spankyo, daca poti intergistreaza si tu cum se aude masina amicului tau cand intra BOV in functiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe linkul power-tuning de mai sus se gasesc 2 filmuletze... unu e cu un Leon TDI 150 CP... daca va straduiti putin dati de el... sunetul e clar fsssss...

si semi-off topic... cel mai tare sunet de BOV l-am auzit venind de la un ProDrive P2 ce are motor de Subaru Impreza + ceva steroizi... era prezentat intr-o emisiune Top Gear din ultimul sezon....

Modificat de TOXIC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa caut, dar fiind in franceza, m-a terminat de tot :angry:. Daca il gasesti tu, te rog frumos posteaza-l aici ca-s tare curios. In alta ordine de idei, exista vreun ALH ci BOV? L-a vazut cineva? mai exact l-a auzit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un prieten cu o alfa 156 diesel (1.9 jtd cu 140 cp) si are BOV din fabrica. nu cred ca puneau oamenii daca nu avea nici un rol, asa cum zic cei de pe tdi forum. si sunetul... e sunet super, nu fasait... e mai degraba ca un suierat mai gros. deci nu stiu cum e treaba, dar as vrea si eu sa-mi pun :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bov-ul nu are nici un efect la diesel dacat zgomot.am gasti un kit de bov la forgemotorsport si e 234 de lire fara transport. inainte nu scria pretul la nimic pentru skoda si le-am trimis mail sa puna preturile si vad ca la cateva ore preturile au aparut.

http://www.forgemotorsport.co.uk/content.a...2&product=FMDDV

si pe langa ala va mai trebuie si furtunele de 100 cp care sunt 85 de lire http://www.forgemotorsport.co.uk/content.a...oduct=FMDFKVW10

sau pt 130 cp 105 lire http://www.forgemotorsport.co.uk/content.a...oduct=FMDFKVW13

Modificat de Spankyro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vazut pe un site blow off forge pt 130PD era 610-613euro iar pt 150PD era 639euro

sa dai atatia bani pt un sunet trebuie sa fii absolut fantastic de cretin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Merci mult Nicu KMZ. Intr-adevar, in acele filmulete chiar este sesizabil bov-ul... da' nimeni de la noi cu vreun diesel nu are montat bov, ca sa confirme... eventual sa ne si arate live.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vindea cineva pe aici cu 130 euroi, inclus coliere furtunase, etc...sau pe 4tuning, nu mai stiu exact..era asta primavara....

Modificat de sefo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sonyscorpion are si nu e forge...e bonalume si se aude clar ca la benzina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa coste un kit de diesel 130 euro cum nici kitul Forge nu costa 600+, costa 360 si ceva de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
cine si-a pus sa vedem si noi live ?

Eu mi-am pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate treci si tu jois pe la intalnire sa vedem si noi ce si cum? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate faceti si un filmuletz sa vedem si noi cei care suntem din tara ..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!