Jump to content

Accesorii (Tiguan 5N & 5N2)


Vlad F Buc
 Share

Postare recomandată

Exista sigur asa ceva, insa eu nu am vazut pe masini in Romania... Am gasit multe articole pe ebay.de, si ceva asemanator pe un site in Romania, si anume aici (pare mai scurta decat cea originala). Mai sunt si alte magazine on-line de tuning unde sunt tot felul de antene, acuma nu stiu cat de "universal" este filetul acela de la antena de Golf V...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vlad F Buc

    14

  • Andy_B

    5

  • M. Golf

    5

  • vik71

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Care ti-ai schimbat stergatoarele si cu cat?

Ma intereseaza variante mai ieftine decat reprezentanta. Chiar nu ma intereseaza cat de originale sunt, ma intereseaza sa-si faca bina treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt multumit de aerotwin de la Bosch.

Am luat un set special pt Tiguan cu un stergator mai scurt si altul mai lung, ~100 ron anul trecut dintr-o bomba de magazin de piese.

Aerotwin sunt din cauciuc mai moale si la moaca seamana cu cele originale de Golf si Passat. Stergatoarele montate din fabrica pe Tiguan seamana cu cele de Jetta si Polo, masini mai putin premium, si sunt mai robuste dar mai dure.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Trebuie sa-mi schimb si eu stergatoarele. In afara de Bender, caruia ii multumesc si eu pentru sfatul sau, a mai schimbat cineva stergatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Salut,

Tiguanul meu a primit in cele din urma si tempomat.

Comandat si instalat tempomatul la Cardinal Ploiesti. Costuri 360 ron tempomatul, 160 manopera.

Nu stiu daca este scump sau ieftin, insa daca i-l ceream la configurarea masinii as fi paltit 350 euro.

Ce as mai vrea acum, este sa gasesc o antena radio mai scurta, caci cea originala atinge cand intru si ies din garaj.

M-am cam saturat sa o demontez/montez de fiecare data cand intru/ies din garaj.

Salutare!!!

Am si eu un VW Tiguan S&S si vreau sa imi montez un tempomat. Am vorbit cu cei de la Cardinal Ploiesti, si mi-au spus ca s-ar putea sa fie nevoie sa schimbe calculatorul de pe coloana volanului. Mentionez ca nu am comenzi pe volan. LA tine au mai trebuit facute modificari? Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru mi l-a zis si mie persoana de la accesorii.

Nu a trebuit inlocuit nimic, iar toata operatia a durat cam 20 minute.

Costurile au fost la jumatate, decat l-as fi comandat la configurarea masinii.

Modificat de M. Golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos pentru raspuns. O sa ma duc si eu sa-mi comand unul pentru ca il mise pare supe ok!

Apropo cat a durat sa ti-l aduca?

Zi buna,

Andy_B: va rog sa nu mai dati "quote" la mesajul anterior.

Modificat de Andy_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere! Nu pot sa-ti spun exact, eu l-am comandat si m-am intors la ei dupa vreo cinci saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor

Am si eu o intrebare ca tot veni vorba de accesorii pentru Tiguan.

Am vazut in catalogul de la VW - Tiguan ca se poate instala kitul de genul "offroad" adik un scut "finut" frontal , scari laterale , si continuarea spre partea din fata unde aparent din poza de catalog teava de esapament cu 2 iesiri devine patrata daca pot sa ii spun asa.

Din curiozitate si-a montat cineva asa cv , si daca da cat l-a costat si daca se observa cv schimbari la comportamentul masini de la instalare.

O poza ar fi si mai bine.

Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Kit-ul este relativ recent in catalogul de accesorii Tiguan si nu cred ca vei gasi prea repede un posesor de asa ceva, mai ales ca pretul platit si utilitatea sunt ca baba si mitraliera in acest caz... parerea mea. Ca dovada elementele kit-ului off-road sunt prezentate in catalog la sectiunea Sport und Design, adica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Mersi mult pentru prezentarea kitului si a preturilor atat cat si utilizarea lor.

Situatia e ca eu locuiesc in Finlanda de unde am cumparat si masina 15.10.2009 si la momentul acela "the sales person" mi-a spus ca ma costa 750 euro pentru kit cu tot cu manopera. Preturile date de tine ( nu ma indoiesc de exactitatea lor ) sunt extrem de mari adik 2350 fara TVA.... diferenta de pret fiind undeva pe la 1600 poate mai mult.

Ideea era de a veni in Romania si a instala kitul dar avand in vedere pretuirle ....... NO Way

Poate si aici a mai urcat pretul putin dar mai mult de 850 de euro nu cred.....

Azi voi suna si voi afla cu exactitate.

Oricum multumesc frumos pentru detalii.

Incepusem un sa modific masina atat estetic cat si tehnic : kitul sport+dynamic (???? ) + jante si cauciucuri de 17 ( 1300 ) + un mic upgrade de cipat undeva in jur la 500 de euro pt a aduce masina la 210 HP.

In fine vom vedea cum stau lucrurile in continuare.

Revin cu pretul de kit in curand.

Mersi mult

Andy_B: te rog sa nu mai dai "quote" la mesajul anterior - se intelege cui ii raspunzi daca postezi imediat. Multumesc!

Modificat de Andy_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Drago: Interesante modificari. Daca ai putin timp, poate poti sa iti prezinti masina in aria Masina mea, cu modificarile facute sau in plan. Eventual si cu niste poze ale masinii... Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kit-ul cu aspect de off-road mai contine pe langa elementele de mai sus si wheel arch extension, un fel de aparatoare pt aripi. Eu am vrut sa le montez doar pe astea anul trecut, nu neaparat pt cum arata ci mai mult de protectie, dar am renuntat. Costau ~400 euro si vanzatorul nu mi-a putut garanta ca se pot monta fara celelalte elemente din kit si fara sa se vada ca lipseste ceva.

Detalii despre accesoriile Tiguan 2010 pot fi vazute aici sau direct la nemti: http://www.volkswagen-zubehoer.de/shop/

Drago: daca reusesti sa-ti montezi cu 750 de euro tot kit-ul, las la o parte manopera si am sa te rog sa-mi cumperi si mie unul! Asta daca nu cumva ma costa 1600 transportul :ceuameni:

Glumesc desi diferenta ma pune pe ganduri. Probabil ca ti-au facut un superpret la pachet cu masina noua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kit-ul cu aspect de off-road mai contine pe langa elementele de mai sus si wheel arch extension, un fel de aparatoare pt aripi. Eu am vrut sa le montez doar pe astea anul trecut, nu neaparat pt cum arata ci mai mult de protectie, dar am renuntat. Costau ~400 euro si vanzatorul nu mi-a putut garanta ca se pot monta fara celelalte elemente din kit si fara sa se vada ca lipseste ceva.

Detalii despre accesoriile Tiguan 2010 pot fi vazute aici sau direct la nemti: http://www.volkswagen-zubehoer.de/shop/

Drago: daca reusesti sa-ti montezi cu 750 de euro tot kit-ul, las la o parte manopera si am sa te rog sa-mi cumperi si mie unul! Asta daca nu cumva ma costa 1600 transportul ;)

Glumesc desi diferenta ma pune pe ganduri. Probabil ca ti-au facut un superpret la pachet cu masina noua...

Salut

Tocmai am fost la dealer si am intrebat despre kit si ce elemnte are mai contine.

Din pacate ai avut dreptate la pretul pentru kit, la momentul de fata numai treptele laterale costa 750 euro fara manopera si pretul cu totul ajunge undeva la 900 pt trepte.

Si da pretul de care stiam am mi-a fost oferit la inceput pt ca masina era nou nouta si oferta a fost valabila numai pt 30 de zile de la preluarea masini. Nu am stiut sa profit de aceasta ocazie si acum ma cam uit lung la acel kit, asta e ..... maybe next time :-)

Pentru "wheel arch extension" daca ar fi in culoarea caroseriei poate ar arata bine si s-ar merita dar daca nu , nu cred ca are rost, pretul e oricum marisor.

Ma gandeam daca nu exista deja pe piata cv kituri de tuning facute special pentru Tiguan ??? Sunt prin Finlanda cateva firme mai micute care se ocupa de genul asta si chiar pot da acte la mana care sunt in concordanta cu VW , adik nu pierd din garantie. Un amic de aici poseda un VW golf 5 si i-a adugat un kit care l-a costat in jur de 1200-1400 si arata bestial masina ( culoarea neagra ) si ma gandeam daca pt Tiguan exista asa cv pana in 2000 de euro s-ar merita.

Stiti cumva da in Romania exista deja ?

Si inca o intrebare despre accesorii, ce fel de alarme de securitate aveti instalate pe Tiguanuri ? Ma refer la marca, la utilitate cat si la pretul de achizitionare. Aici o alarma basic cu tot cu instalare e undeva la 400 de euro, alarma cu senzor de miscare pe interior e undeva la 600 de euro si alarma cu senzor de miscare si senzor de inaltime ( in caz ca cineva vrea sa iti fure rotile sau sa iti ridice masina ) costa undeva la 800 de euro. Daca mi-ai putea da cv detalii ar fi super.

Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pregatiti-va de teleshoping :( sa va prezint un accesoriu original si de ce nu, util:

- 5N0 064 365A set perdelute pt luneta si geamurile mici laterale - 140 euro,

- 5N0 064 363 set perdelute pt usile spate - 80 euro (preturi... CADO cum spunea italianul cu bijuterii, dar valabile in Germania).

Le-am luat pt protectia solara si vreau sa spun ca diferenta chiar se simte, am prins cateva zile de canicula in august si n-a mai fost nevoie sa dau AC-ul la maxim ca alte dati pt confortul termic al pasagerilor din spate. Vizibilitatea prin ele e ok, soferul chiar vede prin lateralele spate atunci cand face manevre (sunt anumite perdelute care taie vizibilitatea de tot din unghi inclinat). Avantajul fata de folie - le poti monta/demonta cand vrei.

post-19728-1284639417_thumb.jpg

Panza e intinsa pe o rama de sarma otelita care se incadreaza perfect in forma geamurilor.

post-19728-1284639439_thumb.jpg

Pt luneta si ochiurile mici de geam se monteaza direct fara nici-un dispozitiv de prindere.

Pt usile din spate se lipesc niste suporti de plastic pe langa geam.

post-19728-1284639453_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Intrebare:

Care este codul carligului/carligelor de remorcare?

Pe ce modele ale grupului VW se potrivesc aceste carlige? Se monteaza usor?

Unul nou era destul de scump din cate tin eu minte si intentionez sa achizitionez unul sh.

Nu remorchez nimic, insa ma simt mai linistit cu el in spete. Scopul; protectie impotriva participantilor la trafic, nu e prima data cand sunt impins usor/discret la semafor, prefer sa se opreasca in carlig decat in bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este o idee. Si eu am fost lovit o data, pe vremea cand aveam Passat. daca afli mai multe amanunte, spune-mi si mie te rog. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

5N0092101EUWF e codul de carlig

Nu se potriveste pe alta masina.

Costa vreo 600 la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carlig 625 RON

Set montaj parte electrica 1690 RON

Montaj aprox 4h 870 RON

Sa ma bata mama daca mai doresc. 3185 RON inseamna aprox 750 Euro.

Singura varinta viabila(realista), este achizitionarea carligului original si montarea lui in fata blocului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ii cuplezi si partea electrica nu mai ai nevoie de setul electric de montaj.

Faci o economie mare de tot.Se da bara jos ca sa se poata monta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Nu am raspunsul, dar la modelul asta la mie a fost in dotarea standard...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vreau sa imi montez senzori de parcare pe spate. Am intrebat la PBN si costa vreo 2000lei. Am gasit la Falcon Electronics si cu montaj cu tot costa 650 lei (model Directed cu senzori cu montare inclinata). Ce parere aveti? Or fi buni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aveti nici o parere??? Maine trebuie sa ma duc la montaj...O fi in regula alegerea pe care am facut-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si bani cred ca este ok.

Daca ai RCD sau RNS ai posibilitate sa cuplezi senzorii la aparat si sa vezi care este treaba pe ecran.

Nu stiu daca ai nevoie de senzori originali pentru chestia asta.

Cred ca cel mai bine era sa cumperi senzori originali si doar manopera sa o faci in alta parte.

Senzorii care vin montati din fabrica sunt si oarecum configurati pe boxe, daca ai obstacol pe stanga spate de acolo o sa auzi si avertizarea sonora (cred ca tot RNS sau RCD face acesra smecherie).

Mare atentie la manopera si cam atat din punctul meu de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Lansez si eu o intrebare.

Nu stiu exact de ce cand am facut comanda pentru masina m-am zgarcit la un tempomat....ideea e ca acum il vreau. Dar as vrea sa evit "profesionalismul" angajatilor din reprezentante (sper sa nu jignesc pe nimeni).

Modelul meu are o "duda", maneta respectiva fiind legata de cealalta. Si acum problema efectiva: unde gasesc eu in vag-com daca am sau nu calculator de coloana ce suporta si tempomatul?

idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!