Jump to content

Distributie 1.6 Fsi


MARIOLINO
 Share

Postare recomandată

salut,am un touran 1.6FSI 16v din oct 2003cod motor BAG si sunt un pic debusolat vis-a-vis de discutiile legate de distributie,e posibil sa am distributie pe lant pt ca mie asa mi se pare dupa cum are capacul de aluminiu cu garnitura cred ca de cauciuc. multumesc

Modificat de xxnelu
Nu se pun poze cu masini aici(in aceasta arie).
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze pt poze si iti multumesc pt informatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Sal!

La 1.6 FSI cod motor BAD - 110 Cp distributia e pe lant??????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu nu..... este pe curea...are 2x

vezi sa nu uiti de km parcursi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pt info !

Tb sa o schimb si eu pe la 120 000km!

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am schimbat-o tot la 90.000. km - Continental - 1100 ron cu tot cu manopera. Motor BAD 2003 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu Fsi 1,6 81kw, am schimabt distributia pe la 110mii si dupa mecanic inca ar mai fi mers ceva.

contitec parca am pus , +pompa de apa noua cam 1100 cu manopera.

stie careva daca merge pus un filtru de aer spor pe acest motor? ceva imbunatari se simt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
cosmin_4_you

Eu am schimbat distributia la 47500km dar avea 6 ani. Cand am schimbat-o mecanicul mi-a zis ca e doar imbatranita si nu uzata. In cartea VW scrie ca distributia nu are un interval precis de schimbare, doar ca se verifica la 90000km si apoi la 30000km.

La motorul BAD kitul de distributie este compus din 2 curele (nu stiu ce material dar sigur nu este lant :) ) pompa de apa, rola ghidaj si rola intinzatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la mine mecanicul care mi-a schimbat distributia mi-a dat garantie 80.000km sau 3 ani.

acum pe net am citit ca se schimba la 90.000km dar de timp nu zicea nimic, eu oricum mai mult de 10000 nu fac pe an si e pacat sa pierd niste bani sa o schimb dupa 3ani chiar daca nu o folosesc :)

pls un link care are cu ceva documentatie legata de distributie si curele la 1.6 FSI cod motor BAD.

cu stima,

florin c.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei trei ani se iau in considerare datorita imbatranirii termo-mecanice a curelei.

Sapatamana trecuta un Bora 1.6 16v a avut o problema pe aceasta tema.

Motorul avea numai 82.000 km, dar neschimbata de 6 ani....si s-a rupt.

Rezultatul : 8 supape indoite, 8 ghiduri de supapa schimbate, 4 ridicatoare

hidraulice distruse plus distributia de la A-Z.

Distractia ? 28 mil lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Producatorul specifica ;pentru motoarele 1.6 FSI distributia se schimba la 90000km,iar dupa din 30000 in 30000 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 90000 se schimba din 30000 in 30000 ? Parca nu as crede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu cred...

adica de ce prima data o schimnbi la 90000km ? iar apoi din 30000 in 30000? ca doar ce avea golful pe el am pus si eu...

la mine contitek parca, era cea mai scumpa distributie pe care am gasito :screwy:

daca era alta mai scumpa o luam.....

ns ce sa fac acum ca dimineata cind dai la chei ramane masina turata iar pe consumul instant zice 3,5 pina la 4,5l/h

:D apoi dupa 10min isi revine... :P

ps : nu am gasit unde sa postez..daca are cineva link , pls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Producatorul specifica ;pentru motoarele 1.6 FSI distributia se schimba la 90000km,iar dupa din 30000 in 30000 de km.

Se verifica la 90000 apoi din 30 in 30 mii. In functie de uzura mecanicul decide daca se schimba sau nu. N-am auzit la nicio masina ca se schimba la 30000. Pana si la noi iti dau garantie 60000 iar afara 90000, dar in nici un caz 30000...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin_4_you

Are dreptate colegul, la 90k se verifica 1a oara de catre mecanic si apoi din 30k in 30k. Schimbarea nu are un numar fix si se produce doar la recomandarea mecanicului. Eu am schimbat distributia din cauza anilor, avea 6 ani masina si erau cam imbatranite curelile de distrbutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai .....

ies mai ieftin daca schimb distributia la 90,000km decit daca o verifica la 30.000 pt ca mecanicul meu cere 250lei daca desface capacul sau daca schimba distributia :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze.Uitasem sa mentionez in continuare ca se verifica din 30000 in 30000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut ... am si eu un 1,6 FSI cod motor BLF. Are careva acelasi motor si a schimbat distributia? PM-me sau sa posteze aici ce,cum,unde,la cati km? ...

regards !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@gavrochem aia o stiam si eu dar si cea pe lant se schimba la un moment dat, nu?

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!