Jump to content

Vopsit Golf


Pikaciu
 Share

Postare recomandată

Ai deformat aripa, sau doar s-a zgariat? Daca a ajuns la tabla, e foarte greu sa te apuci tu sa o repari... Doar daca esti foarte experimentat, deoarece implica chituire, slefiuere, primer, vopsea, si lacuire. Cel mai indicat e la vopsitorie.

Daca e doar zgariata, si nu trebuie vopsit tot reperul, nu o va da jos.

pe langa zgarietura e si o infundatura extrem de usoara exact pe denivelare...

am vorbit cu cineva care a avut o zgarietura similara pe masina si a reparat o fara se demonteze, s ar rezolva doar cu o chituire usoara si revopsire a zonei, mai ales ca masina e alba.

Acum trebuie sa caut o vopsitorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian-Vn

    7

  • B32FDY

    7

  • Bobo Chill

    6

  • cip12cip12

    4

Mare atentie cu chitul. Daca stratul trebuie sa fie mai gros de 0.5 - 1 mm, eu zic sa nu optezi pentru varianta asta, avand in vedere ca este intr-o zona relativ vizibila. De asemenea, vezi ca exista un chit mai nou, care contine aluminium (mie cel putin asa mi s-a zis, cand mi-am reparat un prag in care a trebuit sa incarce o adancitura de diam aprox 30 mm, si adancime de 10 mm)

Completeaza campul cu localitatea de unde esti, poate iti recomanda cineva de aici o vopsitorie buna, in orasul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 11 months later...

Cat ar costa o revopsire completa a unui Golf V ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uh ... am un amic si si-a vopsit o parte (aripa spate+stalp+aripa fata)= 500 ron ... aici a intrat si indreptat :vaidecapulmeu: ... te bate gandul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vopseaua originala de pe golfV este incredibil de subtire si de o calitate inferioara...nu cred ca merita o revopsire pt ca este costisitoare si nu ai garantia ca lucrarea va fi facuta bine. ma gandeam in viitorul apropiat la o colantare! ce spuneti? merita sau este doar un compromis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar merge o revopsire dar nu cu vopseaua lor pe baza de apa.m-as duce la policolor si as lua 5 litri de vopsea pe baza de metal,din asta ne-eco friendly!si sa vezi ce glazura as trage.la asta pe baza de apa stai cu frica daca treci cu hanoracul pe langa usa.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu la a mea este foarte " sensibila " vopseaua si lacul... imediat apar zgarieturile.

Eu oricum ar cam trebuii sa revopsesc anumite piese ale masinii si nustiu daca renteaza sa fac acum 2-3 repere peste 1 an inca 2 si tot asa ca sa devina curcubeu, odata cu trecerea timpului o sa apara diferente de culoare, nuanta luciu.

De asta ma gandeam la o revopsire completa anul viitor, intr`o locatie cu oameni profi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reiau intrebarea colegului gabytzuku.. de colantare ca alternativa a vopsitului cine poate sa spuna niste pareri pro sau contra? A optat cineva pentru asa ceva, rezultate multumitoare? Ma refer la colantare totala, prin imitatie carbon 3M ori folie oracal mata sau lucioasa.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici un colant nu poate sa iti ofere luciul care ti-l ofera lacul, dupa maxim o luna o sa arate ca hartia igienica. O faceau nemtii din fabrica invelita in hartie daca era....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja suntem :D

tin sa te corectez WooZie cunosc multe masini colantate cu nuante lucioase si rezista forte bine, capota mea are peste 1 an si inca luceste, nu este matuita.

Sa revenim la subiectul topicului, adica revopsirea va rog... cei care detin informatii referitoare la pret sunt rugati sa le publice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu un service unde se poate face aceasta operatiune pentru numai 2.000 lei.

Am vazut si rezultatul pe un Golf 5 vopsea neagra cu ceva efect de perla, si vreau sa va spun ca daca este curata masina straluceste in soare superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! are cineva o idee cam pe la cat ajunge vopsirea spoilerului fata al unui golf 5? poate sari peste 500 lei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta este o arie tehnica, obiectiva, va rog frumos sa respectati asta.

Exista deja arii de prestari servicii sau feedback (in cazul tranzactiilor facute pe forum) si service-uri.

Posturile offtopic au fost ascunse.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! Ar trebui sa vopsesc o parte din prag, chiar intre usi, unde am o zgarietura adanca, lunga de vreo 15 cm. Dupa cum stiti, pe prag vopseaua este de doua feluri, una mai groasa si poroasa in partea de jos si vopsea normala, ca pe restul caroseriei, mai fina si lucioasa, in partea superioara. Intrebarea mea ar fi, pragul se va mai putea vopsi in acelasi fel, cu cele doua tipuri de vopsea sau va fi uniform? Şi, eventual, vopsirea se poate face şi la alte service-uri decat la reprezentanta sau trebuie ceva cunostinte si tehnologie speciale? (poate intrebarile mele sunt prostesti, dar chiar sunt pasta la asa ceva). Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culoare ti-o face orice service care are vopsitorie...doar sa nimereasca nunante :lol:

Se vopseste pragul exact cum il ai tu ...dar recomandat e sa il vopsesti tot, nu jumatate.

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu aveam un pic vopseaua sarita pe prag si l-am vopsit toamna trecuta pe tot, asa cu era inainte cu stratul acela poros in partea de jos si a iesit f bine.

Iti recomand sa-l vopsesti pe tot nu doar o bucata sau jumatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Recomandare către un vopsitor bun în Galați îmi poate face cineva va rog?Doresc sa vopsesc bara fata e puțin zgâriată in lateral și nu as dori sa o vopsesc pe toată.Un service cu servicii și raport calitate preț ok ?Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!