Jump to content

Montare lumina de avertizare in portiere


adrianciocalau
 Share

Postare recomandată

adrianciocalau

Stie cineva daca se pot monta cu usurinta lumini in portiere? La FABIA mea nu a fost in dotarea standard, insa exista totusi plasticul reflectorizant, doar ca nu are bec si probabil nici cabluri nimic. Stie cineva cum arata usa pe interior? Se poate monta cu usurinta becuri acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca se poate. Voi studia problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur se poate monta ,nu foarte usor dar se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt si eu interesat de montarea acestor lumini la octaviuta mea. te rog intereseaza-te.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

same here, numai ca la un g4, la care s-au rupt misterios, una la o saptamana dupa cealalta (cand masina avea cam 18 luni) ... firele sunt trase si se misca prin portiera, nu mai am mecanism de prindere ("inel" oval de plastic cu cleme de fixare), plasticul rosu+alb de deasupra si nici becul . BTW, din asta e formata lampa respectiva ... cred ca e foarte ieftina, daca stie cineva un pret, pls hlp. Nu cred ca va va fi greu sa le montati, e o operatiune de 2 minute, mai greu va fi sa trageti firele in portiera. Este posibil sa le puteti trage de la iluminatul din portiera, care, se aprinde cand puneti pozitiile, numai ca vor sta aprinse tot timpul, adica si atunci cand usa e inchisa ... daca are cineva info, please post

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau daca vreti sa faceti cu cap trageti de la iluminat plafon pe pozitia usi si se aprind numai cand se deschid portierele =ca din fabrica

Modificat de crash
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu la cei ce au geamuri electrice mi se pare a fi legarea de la comanda geamurilor de pe cotiera usii. Pentru a nu introduce un consumator mare si pentru a nu avea probleme cu montajul cred ca trei LED-uri in serie cu o rezistenta de 220 ohm este o alegere buna. Un astfel de ansamblu in fiecare lampa. Pe langa asta trebuie trecut prin intrerupatorul usii pentru a se aprinde numai la deschiderea ushii. Desigur exista avantajul/dezavantajul faptului ca dimmer-ul va avea influenta asupra iluminarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ideea cu legarea la plafoniera, dar stie cineva care sunt firele care duc la plafoniera pe sub bord sau din cutia cu sigurante sa nu mai trag firele tocmai de la plafoniera? inca o problema: ce consum suporta dispozitivul care alimenteaza plafoniera ptr ca este cu stingere progresiva!!

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plafoniera ptr ca este cu stingere progresiva!!

Am uitat sa mentionez ca aceste lampi se sting automat dupa un timp in cazul in care usa ramane deschisa. Delay-ul este mult mai mare ca la plafoniera. Nu mai stiu inca daca au si stingere progresiva, dar cred ca nu.

Am descoperit asta intr-o seara incercand sa creez o atmosfera romantica :angry:. Temporar mi-a iesit :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stingerea progresiva a plafonierei suporta destule ,poti sa te uiti pe panoul de sigurante sa vezi daca ai siguranta pentru plafoniera dar nu prea cred

cel mai bine se pleaca de la plafoniera si se trag fire prin stalpii ce alcatuiesc marginile parbrizului; din stalpi se pleaca prin burdufe in portiere

recomand folosirea ledurilor cu lumina difuza legate cu o rezistenta de ~400ohmi in serie

Modificat de crash
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am stodiat un problema si se poate trage de la plafoniera, la care stingerea progresiva si intirziata se realizeaza pe firul de minus, adica 12V vin direct iar device-ul este legat pe firul care duce la masa.

cablurile care duc in portiere au o mufa pe stilpi. jos linga covorese. Partea dinspre bord are 7 fire. cea dinspre portiere are 6 fire, cel de-al 7-lea fir este 12V permanent. Se poate lega de aici un fir care sa duca la bec, inr celalalt fir la plafoniera, pe firul cu reglaj. La plafoniera vin 3 fire: 12V, masa si minus cu reglaj.

sper ca am fost destul de explicit in explicatii1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

la reprezentanta se poate face aceasta operatiune ???

Tras firele exact asa ca la modelul dotat cu aceasta functie din fabrica .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu mi-am pus din plafoniera!

doar ca trebuie si lampa in usa ........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un topic pe aria Fabia 1 unde exista mai multe detalii. Enjoy ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!