Jump to content

Octavia 2 vs. Peugeot 407


cristi.v
 Share

Postare recomandată

Eu zic sa puneti in balanta si fiabilitatea, cunoscuta de altfel pentru masinile frantuzesti, respectiv cele nemtesti. Daca 407 = 307 in termeni de fiabilitate, atunci nu prea mai e mult de discutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa puneti in balanta si fiabilitatea, cunoscuta de altfel pentru masinile frantuzesti, respectiv cele nemtesti. Daca 407 = 307 in termeni de fiabilitate, atunci nu prea mai e mult de discutat.

<{POST_SNAPBACK}>

cred ca sunt cel mai in masura sa judec fiabilitatea frantuzoaicelor. daca raportul intre fiabilitatea PRESUPUSA si BANII PLATITI s-ar pastra la 407 la fel ca la 307 atunci ar fi chiar f. multe de discutat

dar sa nu o dam iar in polemici. aveam un drept la replica, nu !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca sunt cel mai in masura sa judec fiabilitatea frantuzoaicelor. daca raportul intre fiabilitatea PRESUPUSA si BANII PLATITI s-ar pastra la 407 la fel ca la 307 atunci ar fi chiar f. multe de discutat

dar sa nu o dam iar in polemici. aveam un drept la replica, nu !?

<{POST_SNAPBACK}>

Pai spune-ti clar parerea, ca nu am inteles si daca ti-o spui, nu cred ca o sa te injure cineva.

Eu unul am auzit si am citit pe forumul peugeot despre 307 , dar nu am nici o experienta traita vis-a-vis de acea masina, asa ca parerea e formata din auzite. De asta am spus ca daca 407=307.....

dar cel mai bine intrati aici: http://forum.pejo.ro/viewforum.php?f=13&si...2993373156c57c6

Modificat de flohusky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai spune-ti clar parerea, ca nu am inteles si daca ti-o spui, nu cred ca o sa te injure cineva.

Eu unul am auzit si am citit pe forumul peugeot despre 307 , dar nu am nici o experienta traita vis-a-vis de acea masina, asa ca parerea e formata din auzite. De asta am spus ca daca 407=307.....

dar cel mai bine intrati aici: http://forum.pejo.ro/viewforum.php?f=13&si...2993373156c57c6

<{POST_SNAPBACK}>

eei pai haideti sa nu mai vorbim din auzite si sa tragem concluzii. pai ce, daca eu citesc cate ceva depre o problema pe forumul asta imi schimb parerea si zic (,) ca cutare masina e proasta pt ca ii curge apa in portbagaj? nicidecum, shit happens. sau daca eu iti spun ca masina mea merge perfect iti schimba cu ceva parerea?

nu mai folositi caracterizari generale pentru ca nu sunt corecte.

sa va aduc aminte de studiul JD Power facut in GERMANIA anul trecut!? dupa parerea consumatorului GERMAN consultat in anul 2004 gradul lui de satisfactie privind marca VW era sub Renault, si imediat peste PGT. toate trei erau SUB medie, iar media era sub SKODA (deci skoda era peste medie si peste VW, si peste PGT).

folosind rationamentul JD POWER ar trebui sa zic ca VW e mai proasta ca Renault? as face o mare gresala

de asemenea va reamintesc ca acelasi studiu plasa PGT 607 deasupra BMW (dpdv al satisfactiei consumatorului). eu unul nu mi-as lua 607 nici batut

eu zic ca suntem cu totii victimele societatii de consum. SHIT HAPPENS peste tot. asa ca totul depinde de buzunar, si de propriile dorinte. cred ca fetisurile nu au ce cauta intr-o alegere rationala

va astept sa ridicati in streang ereticul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar sa revenim on topic totusi.

daca la dotari si motorizare comparabile skoda e mai ieftina, atunci skoda ar fi favorita mea fara nici o retinere.

daca insa preturile ar fi egale ... atunci skoda devine "scumpa" prin raportare la 407. m-as gandi mai mult, nici nu pot da un raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry pt neatentie.

Dar si pentru alte reviste /publicatii/societati tot viata inseamna.

Revenind la subiect. in seara asta am mai trecut pe la http://forum.pejo.ro/viewforum.php?f=13

Am constatat ca, desi este o masina noua si de conceptie si de fabricatie, posesorilor le-au aparut mult mai multe probleme decat la octavii.

De fapt la octavii constat ca o problema este daca punem motorina e3 sau e5, sau daca ridic hayonul curge apa in portbagaj. La ei este cam altfel. Cititi si va veti convinge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum peugeot 407:

http://forum.pejo.ro/viewtopic.php?t=370

Probleme de reflexie bord pe parbriz. Denota un mare defect de securitate a conducerii, mai ales in zile insorite.

http://forum.pejo.ro/viewtopic.php?t=353

Oricum partea tehnica de pe acel forum mi se pare jos de tot. La noi este alta situatie.

Sau daca doriti sa cititi ce spun posesorii de Peugeot-uri despre alte masini si chiar despre ale lor:

http://forum.pejo.ro/viewtopic.php?t=239

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca din capul locului problema nu s-a pus corect atunci cand s-a comparatat Octi2 cu 407. Si asta deoarece Skoda face masini aflate la limita dintre clase. De pilda Fabia Combi este un exemplu cu cei 4.22 m, peste Polo Variant/ Golf IV Hatchback/ Golf V si foarte putin sub Golf IV Variant cu 4.37 m. Dar poate ca Octi2/ Superb sunt exemple si mai concludente.

Fara suparare dar 407 nu este o masina adaptata pentru Romania, unde mai pui ca locurile din spate sunt mici si accesul se face prin usi parca decupate din Polo. Este o masina sic eventual dar nu una cu versatilitatea Skodei. Cat despre fiabilitate vreau sa spun ca eu unul cunosc o firma care are un parc destul de mare de 206/ 206 SW/ 306 Break/ 307/ 307 Break/ 307 SW/ 406/ 407 si dau destul de mult de lucru la service-ul Peugeot...Frantuzoaicele or fi ele bune la pat, dar pe strada imi place sa fiu vazut cu o cehoaica focoasa sau o nemtoiaca bogata (Passat). That's it!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum peugeot 407:

http://forum.pejo.ro/viewtopic.php?t=370

Probleme de reflexie bord pe parbriz. Denota un mare defect de securitate a conducerii, mai ales in zile insorite.

http://forum.pejo.ro/viewtopic.php?t=353

Oricum partea tehnica de pe acel forum mi se pare jos de tot. La noi este alta situatie.

Sau daca doriti sa cititi ce spun posesorii de Peugeot-uri despre alte masini si chiar despre ale lor:

http://forum.pejo.ro/viewtopic.php?t=239

<{POST_SNAPBACK}>

Lasati..ca si eu la Octavia in zilele cu soare imi citesc ziarul de pe bord in parbriz, iar cand nu am ziar vad numai punctulete de la bord..si ce nu am incercat....si cate injuraturi nu si-a luat proiectantul..oricare ar fi el..de la mine..cred ca asta-vara sughita omul si nu stia de unde!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina o iei pentru tine nu pentru ca si-a luat altcineva o masina la fel

depinde foarte mult de gusturi ,de cat de bine ti se potriveste si ce vrei de la ea

amandoua masinile sunt frumoase insa pana acum masinile germane au demonstrat cel mai bine cat sunt de rezistente la conditiile de aici

daca nu ti-a placut octavia 2 poate nici 407 nu o sa te multumeasca si o sa vrei alta masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc foarte mult,sper ca citind toate aceste argumente,prietenului meu sa-i fi iesit pasaricile din cap in legatura cu schimbarea masinii SKODA O2-care fie vorba intre noi este o masina mai serioasa decit cealalta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mers niciodata cu un 407, nu stiu cum arata interiorul. I give a damn legat de exteriorul unei masini la o adica, daca stau confortabil la volan si sunt multumit de masina. Totusi tre sa fii incantat si de aspectul masinii. Te uiti de acasa din balcon cum sta in parcare. E a ta, ai muncit la greu sa o cumperi...

Cei mai multi dintre voi comentati spatele ca a fost ignorat de design-eri dar grila aia imensa din fata va place? Este tipica la foarte multe Peugeot-uri.

Totusi, e prea de tot. Daca privesti masina din lateral zici ca e un făraş.

La ce foloseste de fapt grila? Pe post de gratar cand iesi la un picnic sau sa te stergi de noroi inainte sa intri in masina?

Am vazut multe 407 pe strada si am aflat de aici ca la pret se bate cu Oct 2.?

Serios? Nu i se face si la asta o oferta de 1800E ca la 307?

Doar doar se mai vand niste unitati...

Modificat de mehigh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce coef. aerodinamic are 407 ? Daca are mai putin de 0.30 , cat are O2, atunci se justifica designul agresiv, care e mai frumos decat la Skoda. Totusi, parca mai mult imi placea 406 coupe, designed by Pininfarina. 407 e OZN, iar 406 coupe era masina sport, bine gandita, bine proportionata. Au exagerat cu 407...

Apropos de comparatie, O2=307=Megane2, iar Superb(Passat) = 407=LagunaII. Klar. Chiar daca cifrele spun altceva.

E vorba si de platforme. O2 e facuta pe Golf 5, si cat de mare ar vrea sa para, e totusi un baietel incaltat cu cizmele lu' ta'su. 407 are platforma proprie , de clasa medie 100%. Una e sa mergi pe un ampatament de clasa medie si alta pe unul de compacta.

Mi se pare foarte interesanta intrebarea de ce nu au facut Skoda o Octavie in doua volume adevarate,precum Golf, situata in plina clasa compacta. Cred ca s-ar fi vandut foarte bine. Poate ca era Golf'ul in pericol. Asa, au facut O1 si O2, care incurca clasa medie, precum 407 si altele.

Sincer, nu-mi plac masinile mari facute pe platforme mai mici decat clasa pe care o ataca. Asa e si Logan, facut pe o platforma de clio sau cam asa ceva.

Totusi, am ales O2.

Astept atacurile, dar consider ca 407 nu se poate compara cu O2 decat la preturi, poate.

Modificat de flohusky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii de ce se vinde bine Octi2? Pentru ca este o compacta in trei volume pe platforma de Golf 5, calitate germana, brand puternic si are un pret mai mic decat Golf 5, dotari similare. Asta e adevarul. Daca era Octi2 in doua volume cred ca se vindea cam la fel de bine ca Leon :)

Ce coef. aerodinamic are 407 ? Daca are mai putin de 0.30 , cat are O2, atunci se justifica designul agresiv, care e mai frumos decat la Skoda. Totusi, parca mai mult imi placea 406 coupe, designed by Pininfarina. 407 e OZN, iar 406 coupe era masina sport, bine gandita, bine proportionata. Au exagerat cu 407...

Apropos de comparatie, O2=307=Megane2, iar Superb(Passat) = 407=LagunaII. Klar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba si de platforme. O2 e facuta pe Golf 5, si cat de mare ar vrea sa para, e totusi un baietel incaltat cu cizmele lu' ta'su. 407 are platforma proprie , de clasa medie 100%. Una e sa mergi pe un ampatament de clasa medie si alta pe unul de compacta (...).

Sincer, nu-mi plac masinile mari facute pe platforme mai mici decat clasa pe care o ataca. Asa e si Logan, facut pe o platforma de clio sau cam asa ceva.

Doar ca baietelul a crescut mai mare dacat tacsu si cizmele ii sunt mici (ii cam ies degetele si calcaiele pe afara). Asta este poate singurul lucru care ma retine la Octavia II. Platforma de clasa compacta pentru o masina de clasa medie. Deci un ampatament cam mic pentru o masina asa de mare. Cum s-ar aseza la drum masina daca ar avea un ampatament ceva mai mare! Este adevarat, situatia este oarecum similara cu cea de la Logan, care este realizat pe paltforma de la Nissan Micra modificata.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii de ce se vinde bine Octi2? \

Stii de ce cred eu ca se vinde bine octi2? pt ca are portbagaj MAAAARE! ca noi romanii avem obsesia portbagajului si pt ca nu ne permitem si masina de oras si masina de w-e. bineinteles ca nu e nimic rau in asta

sper ca nu gresesc, dar ordinea la vanzari este: Logan->Megan->Octavia, toate cu fundul mare, fiecare dupa cum il lasa punga (nu sariti la mine ca nu fac nici un fel de clasament)

care e cea mai ieftina masina (noua) cu portbagaj care nu e frantuzeasca? Raspunsul corect l-ati data deja :)

si iata reteta succesului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!