Jump to content

Ibiza Fr/CUPRA


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Fara TVA vrei sa spui. Vechiul ibiza cupra era 18.000cip :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, 180 CP pe o masina de 1100 kg e echivalent cu cel putin 260 CP pe o masina de 1600 kg. Sunt sigur ca va face fata cu succes unei confruntari cu Leon Cupra sau Audi S3.

A aparut si prezentarea pe www.seat.com:

http://www.seat.com/com/generator/su/com/N.../site/main.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai de efect lucru (care imi place mie :( ) este inscriptia CUPRA de pe spoilerul fata. Spatele parca ar mai merita lucrat putin, dar foarte putin ... pe la linia stopurilor, dupa cum m-as gandi eu. Anyway o masina frumoasa, si care are "personalitate". :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca motorul 1.4 TSI nu e chiar atat de performant precum credeam... uitandu-ma pe cateva date tehnice ale masinii, observ ca are 0-100 km/h in 7.5 secunde... adica mai mult decat GTI sau Leon FR. Ciudat, nu inteleg cum o masina cu 400 de kg mai putin si cu un raport putere/greutate mai bun scoate un timp mai slab decat alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai...comparand Ibiza Cupra cu Leon TFSI DSG avem asa:

20 CP in plus pentru Leon TFSI

cuplul 280 Nm intre 1800 si 5000, fata de 250 Nm intre 1750-4500 - conteaza foarte multe acest lucru...iar distributia e variabila la Leon

diferenta de kilograme este mai mica, circa 300 kg - asta din calculele mele, dar revin cu detalii cand am comunicatul de presa pentru Ibiza Cupra..si oricum, la tractiune fata motorul mai greu ofera aderenta mai buna, deci avantaj Leon

anvelopele Ibizei sunt singur late de 205, fata de 225 la Leon, deci iar avantaj Leon

Cam atat. Insa 1.4 TSI sunt sigur ca este un motor performant. Mai e de asteptat pana va fi exploatat la maxim. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cum a spus si Vlad MHL, sunt totusi niste diferente tehnice care sa explice aceasta diferenta de performanta.

Si bineinteles ca mai intervine si ala micu' cu coada ascutita in inima celor de la Seat: de ce sa-i ofer Ibizei Cupra performante de Leon Cupra/FR la un pret mai mic decat acesta (estimez un pret de 18k/19k euro dupa cum spunea si Matrixu)? Intr-un fel pare si normal acest lucru ...

Cu mici artificii in schimb ;) :) rezolvi si problema performantelor!

Modificat de ShMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este fenomenala noua ibiza cupra :D Cel putin din poze mie mi-a placut f mult.

Daca va avea pret in jurul la 18K DDP vom vedea f multe pe strazi :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ibiza Cupra= O BIJUTERIE

Cel putin estetic arata foarte bine, sa vedem si tehnic cum se comporta.

Pana atunci va invit sa vedeti cateva poze facute de mine la Salonul Auto de la Paris, vineri 10 oct 2008:

salonautoparis200809473qm6.jpg

salonautoparis200809573ei6.jpg

salonautoparis200809674ve3.jpg

salonautoparis200809774oe8.jpg

salonautoparis200809875li1.jpg

salonautoparis200809975nz6.jpg

salonautoparis200810076cl1.jpg

salonautoparis200810276hv0.jpg

salonautoparis200810577zg4.jpg

salonautoparis200810677jy8.jpg

salonautoparis200810777hh9.jpg

salonautoparis200810977nb5.jpg

salonautoparis200811577fx3.jpg

salonautoparis200811677lc1.jpg

salonautoparis200811778ma4.jpg

salonautoparis200812078ng8.jpg

salonautoparis200812178ra7.jpg

salonautoparis200812278nj0.jpg

salonautoparis200812379xo6.jpg

salonautoparis200812479gi3.jpg

salonautoparis200812779bn9.jpg

Multumesc CristiN, pentru ajutor :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Foarte frumoasa masina, volanu a iesit super tare......ce nu imi place e schimbatoru(naspa), parca e dintr-o alta masina :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E urat schimbatorul pentru ca are cutie automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bara fata si jantele imi plac la nebunie

interesanta mai e si pozitionarea ''cupra'' in bara,pe bandou

arata bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si varianta prezentata la Geneva 2009:

img4598.th.jpgimg4574.th.jpgimg4569.th.jpgimg4570.th.jpgimg4571.th.jpg

img4572.th.jpgimg4573.th.jpgimg4581o.th.jpgimg4580b.th.jpgimg4548i.th.jpg

img4543v.th.jpgimg4544m.th.jpgimg4545.th.jpgimg4546.th.jpgimg4547v.th.jpg

img4560.th.jpgimg4555.th.jpgimg4556.th.jpgimg4557.th.jpgimg4558c.th.jpg

img4559x.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mult prea frumoasa :) :D :lol: :) :) :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca se vor distribui mai bine masele pe punti cu TSI fata de prima generatie asta e adevarat

dar reprizele si feelingul unui BPX diesel cu cutia aia scurta de viteze nu le va atinge TSIul indiferent de cifrele oficiale

in plus puntea fata mai grea e un avantaj pentru prima generatie in punerea la sol a puterii

ca sa nu mai vorbim de o comparatie intre varianta pe benzina 1.8 si bietul TSI, e drept la capitolul "sugativa", "prospatura" va fi mai rentabila...:offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz ca nu stii, cu cat greutatea pe puntea fata e mai mare, cu atat tendinta subviratoare a masinii se accentueaza. Din acest punct de vedere, faptul ca au montat un motor mai usor inseamna un comportament mai bun al masinii. Din pacate, cutia DSG e mai grea decat una manuala, asa ca diferenta de greutate nu se va simti de fapt. Probabil ca vechea Ibiza Cupra 1.8T se misca mai bine decat cea noua... n-am inteles de ce au ales sa monteze acest motor. Din cate vad, 1.8 TSI e cam marginalizat si s-a renuntat la dezvoltarea unor variante mai puternice, deja concura cu 2.0 T.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Eu cred ca e cineva acolo la ei care nu prea se pricepe sa alcatuiasca liste de preturi ;) ... pentru ca eu de exemplu mi-am luat Leon in configuratie Sport Up, dar adaugand optionale de la Referrence. Si am iesit cu aproximativ 500 de euro mai putin la configuratia finala, in conditiile in care am exact aceleasi dotari ca pe Sport Up (mai putin tapiteria care este alta culoare) :P

Pai si materialul de pe bord l-ai pus? si plasticul negru? si fetele de usi negre?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce anume te referi ? Singura diferenta este la textura moale de pe bord care la Sport-Up este cu "patratele" iar la Reference fara (dar materialul este acelasi). Merita diferenta de bani ? Nu.

In rest plasticele sunt aceleasi pe toata gama Leon, indiferent de nivelul de echipare ... adica la fel de proaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ibiza Cupra va aparea in toamna , o data cu Leon-ul face-list. Cel putin asta am aflat de la dealer-ul pbv. Preturile sunt necunoscute desigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facelift-ul de la Leon nu apare in toamna...in septembrie o sa apara Cupra facelift si noul Cupra R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept sa le vad performantele,mai ales pt cupra r :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
La ce anume te referi ? Singura diferenta este la textura moale de pe bord care la Sport-Up este cu "patratele" iar la Reference fara (dar materialul este acelasi). Merita diferenta de bani ? Nu.

In rest plasticele sunt aceleasi pe toata gama Leon, indiferent de nivelul de echipare ... adica la fel de proaste.

Scaune si fete usi rosii, plasticele negre, textura bordului cum s-a spus, jantele f faine pe 17 cauciucuri 225/.17, crede-ma ca schimba mult aspectul masinii. Din puncul meu de vedere...dar suntem OT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In publicatia auto spaniola "Coche Actual" din mai-iunie apare un mic articol cu preturile la Ibiza FR si Ibiza Cupra:

- FR 1.4 TSI DSG 7 SC - 20.600 Euro

- FR 1.4 TSI DSG 7 5p - 20.940 Euro

- Cupra 1.4 TSI DSG 7 -22.500 Euro

Dupa cum scria si in link-ul pus se CristiN, FR va avea 150 CP iar Cupra 180 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, se pare ca nu s-a renuntat la politica de preturi absolut neinspirata pe care o are Seat la nivelul hot-hatchurilor de clasa mica. Ibiza Cupra modelul anterior costa 18.000 euro cu tot cu tva, probabil in Romania generatia actuala va avea acelasi pret. Nu vad cine ar da 18.000 euro pe o masina de clasa mica cu 180 CP, in conditiile in care cu cateva mii de euro in plus ar putea lua o compacta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!