Jump to content

Ibiza Fr/CUPRA


Vizitator
 Share

Postare recomandată

In afara unui eleron foarte mare nu vad nicio diferenta intre vers in trei usi si vers aceasta, asa numita Cupra !!! Este echiparea Sport in trei usi cu jante Saga pe 17. Sincer ma intreb daca ibiza cupra va fii la pret de Golf GTI tinand cont de faptul ca ibiza 1.9 tdi 105Cp echipare Sport este mai ieftina cu 500 E fata de Golf 5 GT sport cu aceleasi motor si dotari standard. In ce secol o sa aleaga cineva ibiza in loc de Golf ?!

PRET NEJUSTIFICAT !!!

Modificat de psyk3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vorbim de preturi, nici pana acum Ibiza Cupra nu era prea ieftina... 19.500 euro fara tva, adica la pret de Leon FR benzina. Nu am inteles niciodata cum au facut politica de preturi, insa se pare ca nu s-au uitat la ce preturi sunt pe piata la masinile comparabile (Astra OPC, Polo GTI, etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corsa OPC cred ca ai vrut sa spui. Astra OPC e la concurenta cu Leonul Cupra zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Corsa OPC. Am scris in graba Astra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am inteles niciodata cum au facut politica de preturi,

:lol: Eu cred ca e cineva acolo la ei care nu prea se pricepe sa alcatuiasca liste de preturi :lol: ... pentru ca eu de exemplu mi-am luat Leon in configuratie Sport Up, dar adaugand optionale de la Referrence. Si am iesit cu aproximativ 500 de euro mai putin la configuratia finala, in conditiile in care am exact aceleasi dotari ca pe Sport Up (mai putin tapiteria care este alta culoare) :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara unui eleron foarte mare nu vad nicio diferenta intre vers in trei usi si vers aceasta, asa numita Cupra !!! Este echiparea Sport in trei usi cu jante Saga pe 17. Sincer ma intreb daca ibiza cupra va fii la pret de Golf GTI tinand cont de faptul ca ibiza 1.9 tdi 105Cp echipare Sport este mai ieftina cu 500 E fata de Golf 5 GT sport cu aceleasi motor si dotari standard. In ce secol o sa aleaga cineva ibiza in loc de Golf ?!

PRET NEJUSTIFICAT !!!

Si eu am avut un soc cand am vazut preturile la noua ibiza. Sunt tare curios ce pret o sa aiba pe echiparea FR sau Cupra... parca vad un pret apropiat de Golf GTI. Politica asta de preturi nu e facuta in nici un caz pt romania. In UK ibiza cupra si FR e f populara si ca vanzari f bune. Pt ei 19.000 de euro la vechea ibiza nu era asa mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
rifflections

Arata bine noua Ibiza, intr-adevar la exterior nu pare diferita fata de varianta cu 3 usi. Sper totusi la interior sa fi depus mai mult efort :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea, neavizata, e ca se va ieftinii destul de mult noua Ibiza. Astea st preturi de lansare. Parerea Mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

imi pare din spate ca aduce un pic a subaru din spate..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

arata beton! Se distantiaza la tinuta si aspect de Ibiza ordinary :D

Vreau upgrade!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Eu cred ca e cineva acolo la ei care nu prea se pricepe sa alcatuiasca liste de preturi :) ... pentru ca eu de exemplu mi-am luat Leon in configuratie Sport Up, dar adaugand optionale de la Referrence. Si am iesit cu aproximativ 500 de euro mai putin la configuratia finala, in conditiile in care am exact aceleasi dotari ca pe Sport Up (mai putin tapiteria care este alta culoare) :)

Am fost in aceeasi situatie. Stylance versus Reference + dotarile de stylance, diferenta venea de 400 euro, insa NU este acelasi lucru. Exemple:

- tapiseria, cum ai zis si tu

- manere portiere in culoarea caroseriei

- textura bordului

- anumite ornamente cromate interior (duze ventilatie)

A fost o alegere grea dar am optat pt Stylance.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te inseli, diferenta efectiva in cazul meu a fost de circa 700 de euro, dar am scazut suspensia sport pe care nu am vrut-o si ornamentele cromate ... de aceea am spus aproximativ 500 de euro :D

Referitor la diferente, pentru mine sunt irelevante:

- tapiseria, cum ai zis si tu (scaunele si tapiseria sunt de aceeasi calitate ca la Sport Up, difera doar culoarea)

- manere portiere in culoarea caroseriei (manerele vin in culoarea caroseriei si la Reference, sunt negre doar la pachet-ul Sport Limitead pentru care am optat)

- textura bordului (o prefer pe cea de Reference, textura de Sport Up nu se intelege deloc cu praful)

- anumite ornamente cromate interior (duze ventilatie) (asa cum am zis mai sus, nu le-am vrut, pur si simplu nu-mi plac ... oricum m-ar fi costat doar vreo 50 de euro ca optiune)

- si mai adaug eu, nu am parasolare luminate (insa cum nu ma dau cu ruj noaptea cand sunt la volan, chiar nu le simt lipsa :P )

Prin urmare, din punctul meu de vedere, chiar am economisit 500 euro :)

Scuze inca o data de off topic :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P Am o cunostinta care si-a luat exact aceeasi masina si a gandit exact la fel in ce priveste dotarile suplimentare insa i s-a spus ca suspensia sport vine ' la pachet ' nu ai cum sa o scazi . :)

Modificat de vincent22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensia sportiva sau suspensia sport ? Intradevar suspensia este sportiva pe orice model de leon :( ... insa suspensia sport este de serie doar pe Sport Up, FR sau Cupra. Pe alte variante de echipare vine ca optiune si costa 117 euro (fara TVA).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- si mai adaug eu, nu am parasolare luminate (insa cum nu ma dau cu ruj noaptea cand sunt la volan, chiar nu le simt lipsa :D )

:( Eu de unde pot face rost, tot ratez !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensia sportiva sau suspensia sport ? Intradevar suspensia este sportiva pe orice model de leon :icon_thumright: ... insa suspensia sport este de serie doar pe Sport Up, FR sau Cupra. Pe alte variante de echipare vine ca optiune si costa 117 euro (fara TVA).

Ea si-a luat versiunea Sport-Up pana la urma , am uitat sa precizez , insa initial a avut aceleasi idei ca si tine. Apropo, textura bordului la Sport Up poate nu se intelege cu praful insa daca ai vedea cum se sterge de bine si fara urme fata de alte texturi de bord ai fi mirat.. si pare sa fie exact aceeasi textura cu cea de la noul Ibiza in varianta Reference .

Modificat de vincent22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

NU are eleron sport ?!!!! Arata destul de urat spatele fara eleron sport. Sper ca s-au grabit sa scoata pozele si au uitat sa mai puna si eleronul, altfel o sa arate destul de urat spatele.

post-3973-1220081887_thumb.jpg

post-3973-1220081953_thumb.jpg

post-3973-1220081961_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele oficiale sunt finale. Nu exista asa ceva, sa fie pozele cu masina fara eleron. Eleronul are anumite scopuri, iar in cazul de fata se pare ca nu a fost necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot urata ramane masina asta,Cupra sau nu,cu sau fara eleron. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Absolut superba...

Interesante detaliile interioare, inscriptia de pe spoiler fata- dreapta, volanul, etc.

Ce sa mai, mie unul imi place mult .. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi place foarte mult. Astept sa vad si pretul. Ar trebui sa fie pe la 18-19.000 cel mult. Altfel deja loveste in pretul lui Leon Cupra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!