Jump to content

Trapa Golf3/Vento


UPO
 Share

Postare recomandată

am turnat apa pe la caderea de sus a trapei cu ea deschisa si curge apa fara probleme ...am dat jos scaunu sa nu fie gaura in pod nimic...nu stiu ce sa mai fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cineva care imi poate diagnostica trapa dc nu functioneaza si ce trebuie schimbat la ea? e asa de cand am luat masina nici vechiul proprietar nu stia dc nu merge...

 

evident contra cost :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu functioneaza deloc? nu se aude nici un releu cand apesi pe buton? (vezi ca poate fi data pe manual, desfa capacul ala de plastic din spatele plafonierei si o sa ai un capacel negru pe motorasul de la trapa care il poti muta, daca il dai intr-o parte si se vede un cap de surub cu imbus atunci e pe manual si nu functioneaza electric). Ti-am atasat si o poza cu capacul pe modul electric.

post-75634-0-67692500-1378393420_thumb.j

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un sfat pentru problema mea cu plouat pe partea soferului imi poate da cineva va rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare colegi!Am probleme cu trapa merge doar cand vrea,se rabateaza in sus si in jos nu mai vrea sa coboare ce poate avea?Cate odata merge foarte bine sus-jos.Sa fie ceva cu motorasu? :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

contacte buton.scoate ala cu 3 butoane si curatal.si dai cu ceva la trapa.mai ungeo si tu,daca nu ai facuto deja,sau vezi poate e vreo piesa rupta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesa rupta la trapa nu cred sa fie ,deoarece cateodata ii merge bine cateodata nu.. Problema este la contactu de la butoane sau la motoras( eu am dat toata plafoniera jos ca sa pot scoate trapa si am incercat sa repar piesa care era rupta,dar pana la urma am cumparat o trapa buna din dezmembrari.)

Modificat de 26amg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul este de vina ceva pe partea electrica.Ca am masurat cu aparatul de masura si comanda ii da de la plafoniera,am masurat la mufa ce intra in motoras. :(  :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal asa imi face si mie dar e din cauza la pozitia butoanelor din plafon daca misti suportu ala o sa vezi ca merge.de regula noaptea se vede bine cand misti si face contact fiindca se aprinde lumina desigur sa aprinzi pozitia.misti in toate pozitiile .sper sa fie si la tine tot asa de simplu

Modificat de crysty90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

legat de   apa   care   curge   pe   partea   soferului   asa   am  avut  si  eu  .  incearca  sa   fixezi    bine,   tavita   acea   de   la   trapa   si   piesa   acea   care culiseaza   in  sus      cand    deschizi   trapa .Verifica  furtunasele  sa  fie  desfundate   si   sa  nu   fie  iesite  din   trapa  .Normal   pela   trapa   chiar  daca   nu   se   inchide   bine   nu  are   voie  sa   iti   curga   apa  inauntru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna.am o antrebare,se poate face ceva cu trapa sa ramana deschis si dupa ce am anchis usile?acum nu stiu,toate Golfurile sant asa ca dupa ceai inchis usile,coboara si trapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Puteti sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns....nu stiu ce i-am facut la trapa de nu mai merge sa o deschid nici pe manual in spate,doar in sus...astept un ajutor...merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

De azi am intrat si eu in gasca celor care au probleme cu trapa :mellow: . Indiferent de ce buton apas mi se arde siguranta de 15A pe care sunt si becul la plafoniera si bricheta plus motorasul trapei.  Culmea e ca pana acum a mers foarte bine, manual merge destul de usor deci nu ar fi suprasolicitat motorasul.

S-a mai confruntat careva cu problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu acuma am desfacut trapa si am aceasi problema. Ai reusit sa o faci asa, are rost sa ma apuc si eu de ea ???? 


Va rog sa va uitati putin pe imagine.Aceeasi problema o am si eu si dupa ce am citit cele scrise pe forum(referitor la preturi) mi-am pus intrebarea daca nu exista vreo metoda de a repara acel dispozitiv.
In a doua poza am incercat sa va arat eu ce am in cap.Ce spuneti de idee?Credeti ca o sa tina?

Eu am aceeasi problema , vreau sa stiu daca ai reusit sa o faci si daca tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Daca nu ai rezolvat inca problema cu apa in masina suna-ma....vad ca esti din Ploiesti ca si mine....de luni sunt liber dimineata pana in ora 12.00    : 0733 389 371

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

salut.am o mica problema cu trapa unui golf 3.azi cand am vrut sa o deschid complet s-a auzit un tzacanit si nu a mai vrut sa culiseze.de ridicat se ridica , dar  nu se lasa  de amandoua partile cum ar fi normal.Partea stanga ramane sus, iar dreapta coboara complet.Ca sa o pot inchide complet trebuie sa trag cu o surubelnita de o mica *sanie*.Imi poate spune cinneva daca se gasesc piese pentru trapa, si cum se demonteaza?cumva trebuie sa dau tot plafonul jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa dai trapa jos trebuie dat plafonul jos. Piese separate nu se gasesc - eu am gasit odata dar costau cat 2 trape SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La mine nu mai culiseaza pe orizontala trapa (nu intra sub plafon). Se lasa putin si apoi se opreste motorasul, nu stiu ce o blocheaza.

 

Problema e ca picura pe langa trapa atunci cand ploua, altfel nici nu incercam sa o deschid.

 

Cum pot sa o deschid manual ca sa vad care e problema cu furtunasele? Nu am deschis de mult trapa si cred ca nu e problema la tavita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 8/24/2008 at 2:59 PM, v@sy said:

demontarea nu dureaza mult ,vreo 15 minute, dar sa fii atent la plafon(se rupe foarte foarte usor) si la alte plasticuri care se pot rupe usor.

@ cosmin cand dai sa culiseze trapa ti se misca putin in spate?Daca se misca putin in spate iar apoi se opreste problema este de la una din culisante sau de la amadoua.

S

Salut am si eu aceasi problema . Dar daca o actionez manual (cu imbus) merge. Ce poate avea ? Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare

Am si eu un sharan din 2002 si am probleme cu trapa,stiu ca nu sunt unde trebuie, dar la sectia de sharan nu este topic cu trape,am deschis unul dar se pare ca nu are nimeni sharan cu trapa!

Poate stie cineva de la ce model de vw se potriveste trapa la sharanul meu sau unde pot gasi kit de reparatie!

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai degraba cred ca ai trapa ca la golf 4, passat B5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si ms de raspuns.Ammtot citit pe forum si am vazut ca marea problema la golf 3 la trapa este clipsul de pe sina partea stanga si la mine este la fel tot pe partea respectiva este rupt si nu mai culiseaza, in plus butoanele de comanda de la trapa sunt identice cu cele de pe golf3, la golf4 , passat sunt cu rotita nu cu butoane! Nu stiu daca are vreo importanta, dar totul la trapa mea seamana foarte mult cu ce este pe golf3.Daca este sa ne orientam dupa anul de fabricatie,da atunci normal sunt sanse mai mari sa meargabde pe g4 sau passat!

Mai fac niste sapaturi sa vad poate gasesc informatii concrete,daca cineva le are il rog sa mi le impartaseasca si mie!

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!