Jump to content

Trapa Golf3/Vento


UPO
 Share

Postare recomandată

Trapa mea de la vento s-a stricat... mecanismul de glisare cred. Cine are un mecanism din asta sau o trapa si cat costa? (trapa e electrica)

Modificat de Paul.Iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici cum stau lucrurile. Cred c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine am intampinat aceeasi problema : s-a rupt piesa aceea care gliseaza. Am intrebat de Volksman si a zis ca ar costa 2 mil bucata (cate una pe fiecare parte) + manopera cred ca m-ar ajunge vreo 5 milioane ca sa o fac. Ideea unei trape la mana a doua nu prea ma incanta pentru ca sunt sigur ca o sa cedeze si aia dupa ceva timp. Singura solutie la care ma gandesc ar fi gasesc pe cineva care sa imi 'toarne' piesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact ce e rupt, indoit.... stiu doar ca trebuie sa o schimb. Una noua cred ca e f scumpa. Una sh intretinuta si unsa la timp ar mai tine ceva timp... La mine a fost fortata si de aia nu mai merge. Nu a fost curatata la timp:( Mersi Paul pt link... am vazut pozele dar trapa tot nu gasesc:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) cum se poate intretine trapa pentru ca am si eu pe masina si imi este sa nu imi pice la un moment dat . Unde anume ar trebui unsa din cand in cand pentru a nu se forta mecanismul ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@D@ny Vezi linkul dat de mine

@Paul.Iasi http://vwforum.ro/index.php?showtopic=24947. :tiu ca e din Iasi, poate are trapa.

Ca preturi la noi ajunge pe la 5 mil una sh. Pe vortex le gasesti pe la 100$ complete, motorul electric 15$, butoanele de actionare 10$.Tocmai ce am cumparat suportul de pahare(cupholder), trebuia sa iau si motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@paul_ral din pacate golful ala e fara trapa.. ca am intrebat eu de plafon :D

Daca trapa mea crapa vreodata, ii dau muuult silicon sa taca. Deja ma enerveaza ca imi uda scaunele in fiecare toamna. Mi-a udat si pleostit tot plafonul trapa aia.. Prost sistem..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... dar trapa tot nu gasesc:(

Daca vrei iti pot da numarul unui tip din BT care vinde trapa cu tot cu motoras la 200 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi te rog pm... ms :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai primit mesajul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... Mersi mult dar nu am rezolvat nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si mie mi s-a stricat piesa aia care culiseaza (s-a rupt). Eu am cumparat o trapa completa in perfecta stare (sticla, mecanism complet, motoras) cu 2 mil de la un dezmembrari auto. In 2 ore am dat-o jos de pe masina donatoare si am si montat-o pe masina mea. Acum am un client numai pentru sticla cu 2,5 mil dar n-o vand pentru ca nu prea gasesti G3 sau Vento cu trapa completa) in dezmenmbrari.

MIHAI

Modificat de mihi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca mai auzi ceva da-mi si mie un pm :Driver:

Modificat de Paul.Iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Oricum iti recomand sa cauti la dezmembrari si sa iei o trepa completa si functionala! Verific-o inainte sa fii sigur ca nu sunt rupte culisantele!!!

MIHAI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La dezmembrari e cam greu sau chiar imposibil sa gasesc un vento. G3 mai rar... Am vreo doua cunostinte care au dezmembrari si au spus ca nu aduc vento ca sunt scumpe si acolo. G3 se mai gasesc dar rar si nu e musai sa aiba trapa :) A adus odata un vento dar l-a vandut prin telefon pe drum incoace :) Mai astept.. ce sa fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta la dezmembrari, si cumpara cu tot sistemul ,ca altfel te costa mult, si apoi poate mai pica ceva, si din nou bani.Motorasul electric ti-l dau eu.Eu am avut la G3 asemenea probleme,si decit sa o repar, mai bine am luat alta cu 100euro.Daca schimbam piesele defecte ma costa 6mil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

referitor la ce a spus gribelu - nu trapa este de vina daca iti ploua in masina . e posibil ca furtunasele colectoare din colturile trapei sa se fi desprins si de aceea iti intra apa in plafon. eu nu am avut niciodata probleme cu apa dar mi sa rupt o patina sau cum s-o numi de pe o parte si nu mai merge . chiar si-asa nu-mi intra apa in masina . ma gandeam sa cumpar si eu o trapa de la dezmembrari dar am observa ca materialul din care sunt facute patinele este de proasta calitate, un aliaj de aluminiu cred ,casant . o sa incerc sa fac piesa rupta la freza sau prin turnare din otel .decat sa demontez de doua ori tot plafonul si o mie de suruburi mai bine fac piesa dintr-un material rezistent si sunt sigur ca nu se mai rupe. daca se rupe din cealalta parte ii dau foc si-am terminat balamucul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

se pare ca suntem multi cu aceeasi problema :unsure: daca gaseste cineva o solutie mai ieftina sa imi dati si mie de stire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca mai sunteti interesati de piese de trapa eu zic sa ne cuplam mai multi sa luam una...de exemplu mie mi s-a rupt culisanta de pe dreapta...si gasisem o trapa completa cu 100 de euroi...si mi s-a parut scumpa pt ce aveam eu nevoie. Daca aveti alta sugestie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Saltu,

De cand am luat masina am o pb. cu trapa electrica, o actionez din buton sa culiseze pe orizontala(sa se dea la o parte nu sa se ridice) dar nu vrea pana la capat. Ca sa o deschide de tot tre' sa dau de 20 de ori. M-am uitat la sinele pe care culiseaza dar nu par sa fie indoite si sunt deja unse. Cunoaste cineva mecanismul de la trapa? ce poate sa intrerupa circuitul de se opreste motorul. Cand se actioneaza nu pare a se forta motorul, merge usor dar se opreste ca si cu s-ar taia curentul la motoras, ca si cum ar fi ajuns deja la capat.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru il pateam si eu la trapa. cineva mi-a spus ca are un circuit de protectie la supraincalzire. eu am luat un alt motor de la dezmembrari si are o viteza cum nici nu visam. poate sa fie doar reglajul trapei vinovat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru il pateam si eu la trapa. cineva mi-a spus ca are un circuit de protectie la supraincalzire. eu am luat un alt motor de la dezmembrari si are o viteza cum nici nu visam. poate sa fie doar reglajul trapei vinovat.

"reglajul trapei" cum zici tu, la ce te referi? ca sa pot sa ma uit si eu sa verific, acum nu am de unde sa iau un motoras, ca nu am parc de dezmembrari in calarasi. zi-mi de reglajul asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

care imi poate indica si un link sau altceva, ca as avea nevoie de o trapa dar fara motoras si fara sticla,doar mecanismul pe care culiseaza acela ma intereseaza foarte mult si as dori sa stiu cat costa ,unu SH.merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care imi poate indica si un link sau altceva, ca as avea nevoie de o trapa dar fara motoras si fara sticla,doar mecanismul pe care culiseaza acela ma intereseaza foarte mult si as dori sa stiu cat costa ,unu SH.merci

50 E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa-mi dai mai multe detalii te rog mult!! :icon_thumright:

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!