Jump to content

Filtru epurator 1.9 Tdi Pd


lucianwwl
 Share

Postare recomandată

Eu am desfacut pentru ca era umed prin jurul capacului chiuloasei.Citind pe forum ca unele garnituri nu prea ar fi ok,am folosit un strat subtire de mastic peste garnitura veche si acum e perfect uscat.Eu zic ca asta e practic filtru epurator,deaia si in magazine se vinde cu tot cu capac chiulasa.este prins de acesta cu niste suruburi cap torx.Ciuperca aia neagra de deasupra capacului e un tub gol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

  Vin si eu cu o intrebare la Dvs.stimati colegi.La un VW Golf 4 1.9 SDI din 2001 am gasit furtunul de la epuratorul de gaze slab la intararea in galeria de admisie.Cred ca de vina o fi timpul si temperaturile.I-am pus acum un colier de fier cu surub.

Problema e ca am gasit pe langa galerie usoare urme de ulei venite de la imbinarea dintre furtun si galerie.

Intreb e normal sa iasa pe acolo o mica cantitate de ulei?

Acel furtunas in forma de "L" inspre epurator avea deja un colier de fier iar acum eu I-am mai aplicat unul spre galleria de admisie.

Mentionez ca motorul merge bine,nu scapa compresie....e ok ca si SDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , gaze de carter intotdeauna au vapori de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

a mai facut cineva vro imbunatatire pe partea de epurator ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.

la golf 4 19tdi alh , știe cineva cum se verifica epuratorul? L am schimbat dar și prin cel nou trece uleiul in admisie. Se poate desface?

 

Modificat de cosminbr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai schimbat epuratorul, ai schimbat doar o valva (cea neagra cu furtunul ce merge in conducta de la filtrul de aer.)

Epuratorul e integrat in capacul de chiulasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si epuratorul e defect atunci? se poate schimba?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut. Am tot cautat pe aici pe forum un răspuns la intrebarea  mea, daca modelul meu de motor (BLS, 1,9 TDI, 77 kw, an 2007, de la un Caddy life) are sau nu acel filtru epurator pe sub capac și cam cum ar arăta. Unii mi-au spus că ar fi 2 diafragme acolo unde sunt 2 săgeți rosii (vezi poza) , altii au spus că e o mică supapă. unde sunt făcute însemnările, acele 2 așa zise capace par sudate.

Mulțumesc în avans.

PCV.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 minute ago, EEXCALADE said:

La acel motor eputatorul e incorporat in capac.

Și daca e să se schimbe, cum se face, se cumpără un capac nou de colbutori? Mă interesa cum se prezintă, ce conține.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Cum se verifica un epurator daca functioneaza corect?

in cazul meu motor bmm, am vazut ca este identic cu bls, bmp etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!