Jump to content

Filtru epurator 1.9 Tdi Pd


lucianwwl
 Share

Postare recomandată

Zilele astea vreau sa-mi confectionez si eu un "catch can" pentru ca m-am speriat cata mizerie aveam in EGR la 40.000 km cand l-am curatat.

M-am gandit sa fac in felul urmator:

-iau un cilindru metalic si ii fac filet in partea de sus si il astup jos

-capacul va contine 2 tevi: una pentru furtunul din motor si una pentru un filtru pe unde sa iasa gazele fara sa arunce si vapori de ulei

-gaura din admisie pe unde s-ar intoarce gazele o astup

M-am gandit sa astup gaura din admisie pentru ca eu consider ca e mai eficient sa intre aer mai rece decat aer din motor.

Intrebari:

-vaporii aia de ulei trebuie sa ajunga la turbina pentru ungere sau nu?

-vedeti vreo problema cu designul sistemului la care m-am gandit?

-in felul asta exista vreo sansa de inghet pe furtunul care duce in motor?

post-12745-0-39943100-1302536457_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turbina nu are nevoie de vaporii de ulei din CCV, are ungere sub presiune. Dar nu mi se pare prea ok sa deshizi sistemul daca VW l-a facut inchis, adica sa lasi un furtun in aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu e inchis nici din fabrica pentru ca in mod normal furtunul care iese din motor merge in admisia de aer. Asa cum l-am gandit cred ca ar respira chiar mai putin motorul nepreluand aer direct din admisie.

Modificat de sorin_balan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

DUpa ceva timp, revin la acest topic cu o concluzie: la motoarele non PD si non CR, nu e bine sa-ti modifici epuratorul cu un catch tank. Eu l-am dat jos si am pus doar niste fiting-uri de alama bune la legaturi astfel incat legaturile sa poata fi facute cu coliere de calitate.

Ce s-a intamplat la mine: din cauza catch tank-ului masina imi scotea fum pe esapament la greu. Am fost la destui oameni si ei au zis ca domne e de la turbina, schimb-o. Bun, am schimbat-o si am pus una mai mare putin VNT17, i-am schimbat si softul in acordanta cu ea. Tot imi dadea fum la greu pe esapament. DUpa un mers pe autosttrada, forjata la greu, am facut o pauza si am pus la loc, circuitul cum era. Minune, cum am facut treaba, a disparut orice fum pe la esapament, nu mai mananca ulei (cred ca ardea ulei la greu de scotea fumul ala) si din ce am inteles fenomenul era ca se facea un vacum care efectiv tragea uleiul din motor prin admisie(logic) si il ardea...

Deci, nu e bine sa se umble acolo, cel mult se inlocuieste efectiv epuratorul de fabrica de plastic negru din poza, cu unul nou care are si nu stiu ce serpentina in el si care costa cam 130 lei. Acum, daca trebuie schimbat sau nu, decide fiecare, insa cred ca nu se schimba daca nu e crapat.

Bafta tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
bbogdanmircea

Interesant topicul, l-am citit cu gandul ca tot la solutia nemtilor o sa ajungeti pana la urma, banuiesc ca si ei au incercat diferite metode si asta cu furtunul a fost cea mai buna.

Intr-adevar sunt periculoasele solutiile artizanale pentru ca pot crea vacuum pe circuitul de admisie care efectiv trage uleiul din motor.

Eu am avut tot asa furtunul de la EGR care tot asa statea intr-o ureche de la fostul proprietar care n-a vrut sa dea bani pe unul nou si tot asa tragea ulei mai mult decat trebuia.

Banuiesc ca acest circuit de admisie pentru turbina este foarte sensibil la orice schimbare fata de original si poate duce la aspirarea uleiului de pe culbultori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Pana la urma a reusit cineva sa schimbe/curete filtrul epurator la audi a4 b6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

asa arata la mine furtunul de care vorbiti...in interior in admisie este curat totusi...eu zic ca este normal.nu stiu de ce incercati voi sa schimbati ceva ce functioneaza corect si gandit, ca banuiesc ca daca ii facea rau motorului nu construiau asa piesa respectiva

post-95513-0-96035400-1323280701_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-ai curatat vreodata EGR-ul? Te-ai uitat macar in el sa vezi daca are calamina? Stii cum se formeaza in EGR (si admisie) calamina in timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei atunci, spre deosebire de tine, mie nu mi se pare gandit foarte bine sistemul pt. ca, dupa un anumit numar de km (ce-i drept, destul de mare, dar noi nu prea schimbam masina la 100k km ca nemtii) pierzi din puterea motorului daca nu cureti EGR (mai des) si admisia (mai rar)

Si de aia unii vor sa-l schimbe

Modificat de asap03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiestax de unde crezi tu ca se murdareste egr-ul si admisia, de unde crezi tu ca vin vaporii de ulei?

atata vreme cat gazele de carter vor fi odata cu ele va merge si ulei care dc desfaci tubulatura de la filtrul de aer spre turbina vei vedea ca e cu ulei, mult putin asta e de la masina la masina dar este, ei acesti vapori ajung exact in turbina care la randul ei il redirectioneaza prin intercooler spre admisie, impreuna cu gazele recirculate si vaporii de ulei se formeaza aceea mazga uleioasa

Vaporii de ulei oricum vor ajunge in admisie, dar sunt dupa mine doua modalitati de prevenire a imbacsirii egr-ului si admisiei, unul sa montezi un alt tip de epurator cu rezervor separat de ulei, sau altul sa blindezi conducta de gaze recirculate, astfel in prima situatie nu vei mai avea ulei in admisie , asta dc turbina este ok, iar in al doilea caz se va pastra egr-ul mai curat si la fel si admisia dar de mazga nu de ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o fi no fi asa...atata timp cat in scanari,loguri nu sunt probleme,ba chiar egr si turbina sunt in excelenta stare la 130 000 km nu ma bag sa fac modificari.vorba aia consumabile motorina si talpa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Au aparut chiar solutii AM complete pt. rezolvarea acestei probleme. Asa cum spunea si Cristian se poate actiona in 2 directii. Aici e una din ele:

http://www.dieselgeek.com/TDI_EGR_s/1834.htm

Deci problema e arhi-cunoscuta in toata lumea, pe toate forumurile internationale, nu doar pe vwforum.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

ceva noutati cu acest epurator?

azi am dus turbina la rectificat si meseriasu a spus ca ar fi ok dar uleiul aparut in circuitul de admisie ar fi din cauza acestui epurator

precizez ca la mine e imbacsit rau si pe langa el numai ulei

dupa codul din etka si denumirea lui nu il gasesc pe siteurile din Ro

cu ce denumire l-as putea identifica?

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Solutia asta am adoptat-o eu .Urmeaza sa vad cat de eficienta se va dovedi.

post-108050-0-29111200-1355493246_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suzuko, ce fel de filtru AM ti-ai luat? De 4 ore citesc topic-uri de pe mai multe forumuri in legatura cu acest subiect si deja am o varza totala in cap; nu prea stiu ce solutie sa adopt: unii anuleaza EGR, altii lasa sa se scurga uleiul pe sub masina; problema mea e ca am inceput sa am erori de la MAF si tare mi-e frica ca face figuri tocmai din cauza uleiului care-l am in admisie. Din ce am vazut unii recomanda acest tip de filtru: https://www.mann-hummel.com/fileadmin/user_upload/service/catalogues/pdf/MH_ProVent_en.pdf

Am cautat si eu, insa nu am gasit de vanzare pe niciun site. Banuiesc ca mai exista si alte firme care produc asemenea filtre. Cine si-a cumparat si montat deja asa ceva poate sa-mi recomande si mie? Deja fac cu nervii cand ma gandesc ca tocmai am schimbat un MAF si probabil mai urmeaza unul + EGR. Cica masini nemtesti... vai si amar ce solutii jenante au gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super. Multumesc. O sa-mi comand si eu, deoarece cred ca ma va scuti de multe probleme si de bani aruncati pe alte piese. As mai avea cateva intrebari:

1) avand furtunele alea 2 duse pe langa busonul de ulei, se mai poate pune capacul ala de plastic peste motor? (cel cu izolatia fonica). Sau tu acuma circuli asa cu masina, adica fara acel capac, cum apare in poza..

2) Ai incercat sa desfaci carcasa sa vezi cum arata filtrul din interior? Ma intereseaza in principiu daca se poate schimba acel filtru si daca da cu ce (poate se gasesc greu filtre din alea pe piata). Intreb in ideea in care nu-mi imaginez ca il pui acolo si uiti de el. Ceva mentenanta ii va trebui si lui.

Modificat de raulitto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Furtunele le-am cumparat de la Hornbach si sunt rezistente la uleiuri,benzine...

L-am fixat pe carcasa filtrului de ulei cu doua coliere pentru fixat tevile, luate de la Romstal,pe care le-am imbinat prin sudura.

Da,capacul se poate monta la locul lui.

In interior,epuratorul,este gol.

Respect,

...singura mentenanta consta in purjarea epuratorului,are un buson de golire la partea de dedesubt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

In concluzie daca se scoate furtunul epurator din admisie si se pune pe el un filtru micut (breather filter sau cum ii zce) se poate intampla ceva? Ma refer la aruncat ulei sau iarna sa faca gheata sau mai stiu eu ce?

Daca ai pune un filtru micut, pe admisie cu ce s-ar putea acoperii gaura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Imi spune  si mie cineva exact cum se schimba acest filtru,ca l-am cumparat si vreau sa-l schimb,prin defiletare tragere,cum se scoate si cum se pune cel nou la loc.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Epuratorul de ALH/ AGR?

 

Prin tragere.  Daca e dusa garnitura din capacul chiulasei, trebuie alta cod 028103500

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ALH e motorul,nu stiu ce e dus si ce nu cert e ca vreau sal schimb deci doar se trage de filtru in sus si iese,iar cel nou il introduc prin presare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!