Jump to content

Motor defect inchidere portbagaj


gelula
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor posesorilor de passat si nu numai. Am citit toate paginile de pe acest forum dar nu am gasit nimic referitor la demontarea inchizatorii de la portbagaj. Mai precis motorasul care actioneaza inchiderea este blocat si portbagajul ramanea deschis permanent pana un meserias a incercat sa ma ajute si a taiat bratul motorasului pentru a putea actiona yala de inchidere manual. Acum il inchid si deschid individual cu cheia dar as dori sa rezolv aceasta problema ca sa functioneze impreuna cu toate usile pe inchiderea centralizata. Am demontat tot pana la mecanismul de inchidere pe care nu reusesc sa-l scot de la locul lui ca sa pot desface motorasul, nu pot sa separ acest mecanism de yala exterioara care este acoperita cu un ornament care si acesta este fixat pe interior cu 4 piulite, am desfacut in total 6 piulite si tot nu pot sa scot mecanismul din locul in care este montat, va multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingerul_danutz

cred ca a facut mare prostie ca ti-a taiat tija de la motoras.... am patit si eu la fel; se blocase motorasul, am demontat si curatat iar acum e ok.

e o clema de care trebuie sa tragi, pusa pe butuc ..o scoti si coboara tot mecanismul..vad ca esti din bucuresti, iar eu cu explicatul stau cel mai prost;

ne putem intalnii sa-ti arat despre ce este vb

vad ca avem aceelasi tip de masina, sa ne spunem ooofurile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua, multumesc mult de sfat, am vazut si eu acea siguranta dar nu am avut curajul sa fortez, am scos mecanismul si am dat jos motorasul pe care acum il caut ca nu mai este de facut nimic din el, sfat pentru cine mai are problema asta:- ornamentul care acopera yala pe exterior nu are nici o legatura cu mecanismul de inchidere a porbagajului, acesta sta la locul lui si nu trebuie desfacute cele 4 piulite care il fixeaza. mecanismul este fixat doar in doua piulite si in siguranta care se vede pe interior spre partea de sus a portbagajului, in spatele mecanismului, se baga o surubelnita si se ridica de siguranta dupa care mecanismul cade asa cum a spus si danut, momentan nu sunt in bucuresti, dar poate ne vedem intr-o zi, multumesc f. mult, toate bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Nu se mai inchidea portbagajul asa ca l-am desfacut si am gasit motorasul blocat (o cutiuta alba cu tija ce inchide si deschide, am inteles ca se numeste "acuator"). Am dat cu degripant pe el si a mers timp de 2 zile dupa care s-a blocat iar. Intrebarea mea e daca l-a desfacut cineva si cum l-a reparat? Sau mai bine iau unul nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia unul nou. Sau macar bun. Si eu am desfacut la un B5 pentru exact aceeasi problema. Se uzeaza mecanismul din el si se blocheaza la capat de cursa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica s-ar putea sa-l fac sa mai mearga o zi-doua dupa care sa se blocheze iar? Nu merita efortul. Cu unul second nu m-as incurca ca nu am cum sa stiu in ce stare e. Poate merge ceva timp dupa care crapa, deci bani aruncati. Trebuie sa caut nou. Vreo idee despre producatori si preturi? Sau vine numai pe original?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut .... scz ca ma bag asa in seama ... dar as avea si eu nevoie de tija aia care duce de la motoras la maneru de deschidere sau arc :-?? ce ii mai trebuie ?? ca eu asa am luat masina .. :-??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut probleme cu motorasul de la porbagaj si l-am schimbat am luat de la tracom c-ta 90ron motorasul :)

Modificat de c o s m i n
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cataNFS, descrie ce problema ai sa putem sa te ajutam cumva, ca nu reiese nimic din ce ai scris tu: ce ii mai trebuie ?? ca eu asa am luat masina .. :-??.

Sa inteleg ca nu iti merge deschiderea portbagajului decat cu cheia sau ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am si eu o problema legata de deschiderea portbagajului.

Portbagajul se deschide numai cu cheia, din telecomanda si din butonul de la haion nu se mai deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Cosmin - Am dat si eu de necaz cu portbagajul .

Nu se mai incuie nici din comanda nici daca invart cu cheia din Yala portbagajului .

Este posibil sa fie tot actuatorul blocat sau o fi doar mecanismul? Daca apas pe buton de la cheie sau din interior sa incui se incuie usile si se aude zgomot in actuatorul portbagajului ca si cum ar incerca sa cupleze insa nu se intampla nimic Adica nu se clinteste nici 1 mm. Faza e ca daca bag cheia in yala nu se roteste cheia decat jumatate din cat ar trebui (doar cat sa cuplez sa ridic geamurile ) insa nu reusesc sa duc rotatia cheii pana la capat ca e blocat.

Daca ar fi doar actuatorul blocat as trece-o pe incuietoare manuala pana imi iau unul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postasem la postul 5 patania mea cu un astfel de motoras. Trebuie sa demontezi mocheta si sa-l deblochezi manual. Dar e posibil sa ti se blocheze iar din cauza uzurii.

Aici chiar a fost o evolutie prin trecerea la actuator doar pentru deschidere (la B5,5, modificat si la mine). Astfel acel actuator nu lucreaza de nebun la fiecare inchidere/deschidere a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ai ceva materiale despre cum scot yala afara sa o pot repara in voie? Sau l-ai facut fara instructiuni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am desfacut fara instructiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.Patesc si eu ceva ciudat cu porbagajul ieri am patit prima dat l-am deschis si cand sa-l inchid nu se mai inchide chiar daca il trantesc parca s-a blocat ceva acolo. inchidearea masini merge dar porbagajul nu se inchide ( a se intelege ca nu ramane inchis la trantire sta asa ca si cum nu l-ai fi trantit cu destul forta). Inainte si cand era deschis si apasam pe clapa de deschidere facea un "zszz" acum nu il mai face deloc, am tot apasat azi.Faza e ca nu reusesc sa il inchid nici cu cheie manual defapt e prima data cand folosesc acea incuietoare .Ce sa se fi intamplat sa se fi blocat sau ars acel motoras? Ce metoda manuala ar fi sa pot inchide portbagajul ca nu mai pot merge cu masina ca ramane deschis .Maine vreau sa desfac acel capitonaj sa vad care e problema.astept o parerede la dvs.multumes anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel motoras e actionat doar la descuiere, pentru incuiere revine inapoi actionat de un arc, Posibil ca acel arc sa fi sarit sau rupt de la locul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il desfac maine si vad eu ce e acolo posibil sa fie si ce zici tu dar nu inteleg de ce nu mai se aude acel sunet cand apas clapeta de deschidere la pozitia deschis cred ca e ceva neregula si cu motorasul.revin maine cu informati .numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

problamea s-a rezolvat usor cu ceva timp in urma fiind blocata tija motorasului pe pozitia deschis adica era bagata in motoras si s-a rezolvat cu putin degripant. acum merge fara probleme.Intreabarea mea acel motoras l-a desfacut cineva , din ce am vazut eu este cam de unica folosinta , initial am vrut sa-l desfac dar am renuntat vazand ca functioneaza bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am desfacut unul. Dar nu prea ai ce sa-i faci daca e rupt/ars ceva prin el. Doar daca e blocat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumita lui Cosmin (pe care l-am super stresat la telefon ) am reusit sa demontez si eu actuatorul .

L-am uns putin si il pun la loc.

Faza e ca nu era lipsa totala de unsoare insa daca tot l-am deblocat i-am dat in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms C O S M I N daca se mai blocheaza operatia asta il asteapta.acum nu avea rost , il deblocasem cand m-am gandit sa-l desfac.Pana acum merge bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Am si eu o problema cu portbagajul - nu se deschide. Ieri am umblat la motoras si la tot sistemul pe acolo, intr-un final am reusit sa se deschida/inchida si sa se incuie/descuie, pana azi dimineata cand am vrut sa deschid portbagajul sa pun ceva in el. Stiti cumva ce ar putea avea ? Am pus o poza cu tot sistemul... nu prea se intelege ca poza e facuta cu o camera VGA, n-am avut altceva la indemana.

post-60824-1270047810_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In pozitia in care e acum actuatorul, normal ca nu ti se deschide. In imagine se vede parghia care culiseaza dreapta-stanga. Cand sta in stanga, clapeta de care deschizi trage in gol. Cand e in dreapta, "agata" si mecanismul broastei, ca sa poata deschide.

Probabil actuatorul (motorasul) ramane tras. Ceea ce inseamna ca degeaba actionezi clapeta.

2903101829.th.jpg

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta insemnand ca trebuie sa-mi iau un motoras nou ? De unde pot lua unul nou si cam cat costa ? Multumesc pentru sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!