Jump to content

To The Point: Scirocco MKV


Nikola
 Share

Postare recomandată

Al meu este an fabricatie 2010 no problems..iar faza cu RNS parca da merge montat ulterior din cate am mai citit pe aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 774
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • djatomic_ro

    93

  • robi_zet

    85

  • keystone

    68

  • cosmin86cos

    60

Am gasit un test drive facut in Romania cu Vw Scirocco 2.0 TSi DSG..calitatea nu este foarte buna insa ma intrebam daca este vreun membru al acestui forum care are acel Scirocco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nimeni nu se indupleca sa masoare cat are de la spoilerul fata pana la pamant, si de la praguri pana la pamant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suficient cat in Bucuresti sa nu poti urca 3/4 din borduri, si din cat m-am plimbat prin Cluj proportia se pastreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Salutare,

Fac apel la proprietarii scirocco cu inaltime mai mare de 1.90m.

Eu am 1.94 si ma intereseaza cum se simte la volanul unui scirocco in termeni de spatiu la cap, spatiu la picioare si vizibilitate inainte.

Momentam am un Astra G in care scaunul soferului, desi coborat la minim, este prea sus. Sau, cu alte cuvinte, linia de sus a parbrizului este putin prea joasa.

Astfel imi da senzatia ca ma apasa. Aceeasi senzatie o am si in coupe-uri in general. Claustrofobic este prea mult spus pentru ce incerc sa descriu aici.

In rest, la picioare si vizibilitatea inainte e OK.

Am fost cu si am condus Golf 5 si 6 cu mai multe ocazii - si cu scaune standard si cu scane sport.

Despre ambele Golfuri pot spune ca spatiu la picioare si vizibilitate inainte sunt foarte OK.

Spatiul la cap, in cele cu scaune sport, este amplu. Se simte foarte bine, e foarte aerisit - nu-mi da senzatia aceea de apasare.

Scaundele standard sunt OK. Un echilibru bun, nici prea mult nici prea putin spatiu.

M-am uitat si prin specificatii tehnice si acoperisul in scirocco e mai jos decat in golf 6 cu aproximativ 3.6cm.

Dar hartia imi poate spune doar atat.

Asadar, cum se simte Scirocco? Se poate trai cu Scirocco everyday?

Weekend placut in continuare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.80 m si nu am nici o problema, dar am un coleg la servici mai inalt ca mine si il pun maine in masina sa vada cum o simte, daca e ceva "suspect". In plus am plafonul de sticla si ala da in plus o senzatie de aerisit spatiului interior...Ce ar fi cel mai bine e sa te sui in masina la dealer si sa mergi cu ea la o tura si atunci iti dai seama exact; plus ca scaunele de la Scirocco nu sunt la fel ca si pe Golf, de abia iesi din masina de joase ce sunt ( I love it!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am suit colegul in masina si i-am explicat cam ce ar trebui sa urmareasca si el a spus ca un pic simte ca e cam jos, dar depinde mult de cum simti tu. Si eu la inceput am avut o senzatie ciudata, mi se parea ca nu vad afara din masina, dar acum restul masinilor mi se par ciudate :)

Iar pentru "Asadar, cum se simte Scirocco? Se poate trai cu Scirocco everyday?" - eu il am din decembrie 2011, am facut deja 14000 km cu el, am fost la schi pana in Austria 2 persoane cu bagaj si schiuri si au incaput lejer, am circulat cu el si cand era zapada mare si nu am ramas intepenit (zapada de 30 cm in Szeged si nu a fost curatata 3 zile), deci ma declar multumit. Masina are totusi 2 usi si un portbagaj destul de mic, dar cand iti place ceva treci peste micile neplaceri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Am suit colegul in masina si i-am explicat cam ce ar trebui sa urmareasca si el a spus ca un pic simte ca e cam jos, dar depinde mult de cum simti tu. Si eu la inceput am avut o senzatie ciudata, mi se parea ca nu vad afara din masina, dar acum restul masinilor mi se par ciudate smile.png

Iar pentru "Asadar, cum se simte Scirocco? Se poate trai cu Scirocco everyday?" - eu il am din decembrie 2011, am facut deja 14000 km cu el, am fost la schi pana in Austria 2 persoane cu bagaj si schiuri si au incaput lejer, am circulat cu el si cand era zapada mare si nu am ramas intepenit (zapada de 30 cm in Szeged si nu a fost curatata 3 zile), deci ma declar multumit. Masina are totusi 2 usi si un portbagaj destul de mic, dar cand iti place ceva treci peste micile neplaceri smile.png

Mersi de feedback!

Modificat de tsimion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Are cineva link-ul reclamei unde apare prezentat Vw Scirocco?O vazusem acum ceva timp pe youtube si era cu un Scirocco alb in care se aflau 2 pasageri si mergeau mai tare cu ea,urcau pe trotuar,intrau prin balti,stropind un batranel.Clipul avea titlul "Volkswagen Scirocco commercial" daca retin eu bine,dar nu mai apare si ma gandesc ca titlul a fost modificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ceva nou in configurator si anume Alb (Oryxwhite Perleffekt ) care e in jur de 912 euro...acum vroiam sa va intreb de ce pretul asta ,tinand cont ca celelalte nunate perlate sunt in jur de 443,92 euro?cu ce difera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oryx-ul a fost introdus odata cu MY2013, in saptamana 22, anul acesta. Este un alb cu efect perlat.

Vopseaua metalica reflecta lumina din cauza particulelor metalice continute, si din cauza asta arata la fel peste tot. E mai stralucitoare.

Vopseaua perlata permite luminii sa treaca prin ea, din cauza asta culoarea se schimba usor in functie de lumina si unghiul din care privesti. Din cauza asta da impresia de adancime si se creeaza un efect de glow.

Poate pretul e cam mare pentru diferenta pe care o obtii fata de alb-ul stock care e gratis, dar daca stai bine cu finantele, adaug-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interiorul decent, totusi sper sa exista compostion media si sa se renunte intr-un final rcd/rns.

Din fata cam dezamageste. Partea inferioara este o bara de GTI adaptata si farurile sunt ciudate cu acel drl. E complicata si mai putin agresiva fata Scirocco 2008.

Un plus pt stopuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca asa arata si cand va iesi pe strada, cel putin din poze imi pare mai putin frumos ca actualul model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu ego. Stopurile redesenate arata bine insa din fata...prea g7.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie doar interiorul imi place+stopuri

Fata parca numai e asa agresiva din cauza barii de gti care nu il mai face atat de individual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-12783-0-21220100-1392626220_thumb.j

 

Faruri Dectane, bara Kerscher, jante... Rial, ceasuri boost de ST si scaune de Golf Plus (nu mai sunt la fel de profilate)... Serios? :(

Macar stopurile si volanul sunt chiar ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile sunt de pe Beetle, in rest da, are iz de aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare , as dori si eu niste pareri despre Scirocco 1.4tsi 160 hp , doresc sa achizitionez unul cat mai curand (la mana a 2-a) , dar citind pe net ca are extrem de multe belele atat in europa cat si in america ma tem sa nu fac naibii vreo prostie , ajung sa ma imprumut de cativa banuti ca sa imi permit masina visurilor .. si sa ma trezesc ca a pocnit , nu prea voi avea o viata linistita in urmatorii ani .

Si vreau sa stiu daca il iau la mana a 2-a , ma pot duce cu el la un test la VW sa-mi arate km reali , motor , computer bord , tractiune ? 

Modificat de AlexandraC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa forma, farurile par sa se potriveasca si pe varianta pre-facelift. Tot dupa forma, stopurile par sa se potriveasca si ele daca se schimba la pachet cu haionul. Probabil mai sunt necesare si unele modificari electronice. Cam atata ... + butonul de start/stop engine m-ar tenta pe cand ne plictisim de look-ul actual ... si poate noile jantele (care nu stiu cum se numesc). :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!