Jump to content

To The Point: Scirocco MKV


Nikola
 Share

Postare recomandată

dudu, sunt de acord. Am spus ce am spus pentru ca sunt printre persoanele careia ii pare rau de o masina frumoasa cand vede jante/bara din fata/barile pe la colturi zgariate. Eu am ales atentia deosebita pentru masina si jante (care din punctul meu de vedere se concretizeaza de cele mai multe ori in placere ;) ) in defavoarea comoditatii oferite de un SUV. Dar am avut neplacuta experienta sa vad ce se intampla cand un necunoscator pune mana pe jante de dimensiuni d-astea ( un exemplu ).

Oricum e totusi o varianta buna 235/45/r17 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 774
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • djatomic_ro

    93

  • robi_zet

    85

  • keystone

    68

  • cosmin86cos

    60

a aparut si Scirocco in configuratorul de pe site-ul VW.ro, dar vad ca e putin cam schiop, adica atunci cand selectez un pachet nu blocheaza posibilitatea de optiune pentru componentele separate ale pachetului. Ma rog e bine ca a aparut :)

Modificat de 2Fast4U
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam fain. Am reusit si eu sa il iau de pe VW.ro. Acum intrasem sa imi editez post-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri m-am dus la cazinoul din constanta pentru ca era o expozitie de masini de la 8000 de euro pana la 200000 de euro.Erau doar vreo 4-5 marci si la intrare era expus un scirocco alb.Arata fratilor de 100 de ori mai bine decat in poze :) dar pretul e cam piperat :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar pretul e cam piperat

Avand in vedere ca un 1.4 170CP DSG este ~19k CIP, iar daca pui piele, jante 17", trapa si inca niste maruntisuri ajunge la 23k CIP, iar ca Scirocco'ul expus era 30k DDP (2.0 TSI, DSG, piele, trapa, navigatie) ... nu mi se pare scump

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul de 1,4 TSI este de 160 de cp si costa 18.154 euro CIP asa cum se vede din poza de mai jos. Am spus si eu mai sus ca la banii astia este echipat aprox corect.

image001yd0.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

stie cineva cand vom puteam vedea masina la dealeri din buc ?

off - topic - imi place mult masina ... acum 1 an mi-am luat golf V cl si acum as vrea sa imi cumpar o masinuta sport, nu spun ca nu sunt multumit de golf .... dar am gresit atunci ca nu am luat gt sport si acum caut altceva ... sper ca scirocco sa fie acel ceva :Driver:

apropo de dotari ce parere aveti de urmatoarea configuratie :

motor 1.4 TSI 160 cp - sper sa nu consume mult mai mult ca cel de 2.0 tdi 140 cp pe care il am acum

climatronic - eu zic ca merita ... mai ales cand tie iti este cald si prietenei frig :)

cotiera centrala fata - e bestiala stiu de la drum de 2,000 km cu golful

fara inscriptionare model si cilindrie - arata mai bine - si nu se uita prostanacii urat la mine ca ai motor de 1.4

privacy glass - am si pe golf si nu vreau folie !

radio rcd 310 dynaudio 8 boxe 300w - sunt inebunit dupa muzica - sper ca se aude mai bine ca ala standard

suspensie cu reglare adaptiva dcc - asta e 100% - din ce am citit - cu optiunea asta scap de stresul - piatra cubica - drumuri mai nasoale

??? tempomat - desi am si la golf - si l-am folosit de multe ori - parca la o masina sport nu ii vad rostul

??? trapa panoramica - din cate am vazut nu este trapa 100% - se deschide doar in sus - pe de alta parte da cam bine (mai ales la alb)

volan multifunctional (comp bord plus) - si opt asta o consider necesara din experienta de la golf

culoarea ALBA - parca ii scoate cel mai bine in evidenta agresivitatea + m-am plictisit de negru (la golf)

pe moment cam atat ... daca imi puteti sugera cate ceva - THX - daca nu astept vesti noi despre orice legat de scirocco 2008

noroc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai au bagat si motorul de 2,0 TDI - 140 CP in configurator- e mai scump cu aprox 500 EUR decat 1,4 TSI 160 CP -ce spuneti merita diferenta ?

noroc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu n-as rata pentru nimic Pachetul Sport ;).

Iar daca tie ti se para utila cotiera de ce nu ti s-ar parea la fel de util si tempomatul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu n-as rata pentru nimic Pachetul Sport :).

Iar daca tie ti se para utila cotiera de ce nu ti s-ar parea la fel de util si tempomatul ;)

pachtul sport am inteles ca are jante .... - care nu imi plac / covorase textile - imi iua de cauciuc / privacy glass - oricum imi pun / tapiterie nu stiu de care - imi place mai mult neagra / pedalele cu aspect de aluminiu sunt singurele care imi plac (dar pot sa traiesc si fara :D )

pai cotiera o folosesc tot timpul ... pe cand tempomatul nu - si fiind masinuta sport - o sa apara placerea de a conduce !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jante aliaj usor Donington 8Jx17 cu

anvelope 235/45 R17

EUR 163

Cred ca astea ar trebui luate in considerare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie dar mai castigi .... tocmai am calculat si castigi 0.5 cm.

sunt urate. :)

Modificat de dudu
Fara limbaj de acest gen, va rog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dadu, usurel cu limbajul. Pe aici nu prea ne place sa auzim lucruri urate.

Pachetul sport ... jantele, covorasele si privacy-glass-ul costa la un loc 453 euro - luate separat. De unde rezulta ca pedalele cu aspect de aluminiu - oare din ce sunt facute de fapt ? - si tapiteria Alcantara Catch-UP stau in 140 euro. S-ar putea sa fie chiar interesanta combinatia. Personal nu ma pot pronunta decat dupa ce o voi vedea.

In ceea ce priveste tempomatul, atomicule, eu cred ca faptul ca masina este una cu tendinte sportive asta nu descalifica utilitatea lui. Iti spun eu, ca atunci cand vei avea de mers vreo ora cu viteza constanta, idiferent ca o vei face la 90, 120 sau 150 Km/h nu vei outea combate eficient amorteala din picior cu gandul ca Scirocco-ul tau este o masina sport.

Tapiteria aia poate fi si neagra. Iata ce zice in PDF-ul de prezentare:

Tapiterie stofa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este pronuntia corecta in cazul acestui cuvant (ma refer la Scirocco) - care, pentru cine nu stie, se pare ca este preluat de la un vant care bate in Tunisia dinspre desertul Sahara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut inca nu se ofera pe acest model DSG-ul cu sapte trepte in combinatie cu motorul 1.4TSI ?! Pacat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este pronuntia corecta in cazul acestui cuvant (ma refer la Scirocco) - care, pentru cine nu stie, se pare ca este preluat de la un vant care bate in Tunisia dinspre desertul Sahara.

Asa este, Scirocco este un vant renumit in Sahara. Din cate stiu eu se pronunta: Siroco (cu s de la siguranta) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-un articol pe care l-am citit nu mai stiu pe unde se spunea despre cutia DSG cu 7 trepte ca va fi disponibila numai pentru motorul 1.4 TSI de 122 CP ea neputand sa suporte cupluri mai mari de 200 si ceva de NM.

Din cate imi amintesc nu era data o explicatie coerenta pentru aceasta limita a cuplului, dar imi amintesc bine ca limita era sub valoarea de 240 NM pa care VW au anuntat-o ca putere a motorului de 160 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa mai remarc un lucru: o chestie care mie mi-a sarit in ochi este lipsa din dotarile optionale a farurilor cu halogen. Ceea ce ma face sa cred ca in viitorul apropiat vor maiaprea si alte optionale pe lista aia.

daca te refereai la farurile cu xenon acelea stiu ca vor fi disponibile incepand cu saptamana 45 a lui 2008 adica incepand cu 3 Noiembrie.

Remarca privind greutatea jantelor/rotilor este foarte buna. Probabil ca in cazul lui 1.4 o latime de 235 nu prea se justifica decat pentru cei carora le place sa duca masina spre limitele performantelor, implcit ale aderentei. Dar 2.0TSI vad ca vine standard cu jante 8j si anvelope 235 cea ce insemna ca poti duce mai usor un Scirocco cu acest motor spre limitele aderentei [:icon_thumright:] Din pacate noi inca suferim la capitolul strazi bune sau macar un circuit unde poti sa te dai in voie dar asta e o alta discutie care nu-si are locul aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

terifiant de agresiva masina in realitate intr-adevar ... pozele live postate si pe aici nu "spun" mai nimic ...este o masina deosebita si cred ca va avea succes la vanzare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este pronuntia corecta in cazul acestui cuvant (ma refer la Scirocco) - care, pentru cine nu stie, se pare ca este preluat de la un vant care bate in Tunisia dinspre desertul Sahara.

din cate stiu eu in engleza se pronunta su s si in germana cu sh .

filmulete:

englezi:

http://www.youtube.com/watch?v=byK8nYoCh1E

nemti:

Modificat de teh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-un articol pe care l-am citit nu mai stiu pe unde se spunea despre cutia DSG cu 7 trepte ca va fi disponibila numai pentru motorul 1.4 TSI de 122 CP ea neputand sa suporte cupluri mai mari de 200 si ceva de NM.

Din cate imi amintesc nu era data o explicatie coerenta pentru aceasta limita a cuplului, dar imi amintesc bine ca limita era sub valoarea de 240 NM pa care VW au anuntat-o ca putere a motorului de 160 CP.

DSG7 are ambreiajul in baie de ulei, DSG 6 nu. :(

Nu l-a condus nimeni pana acum? Sunt curios cat de utila e acea DCC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!