Jump to content

To The Point: Scirocco MKV


Nikola
 Share

Postare recomandată

  • 2 months later...
  • Replies 774
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • djatomic_ro

    93

  • robi_zet

    85

  • keystone

    68

  • cosmin86cos

    60

Aici sunt cateva poze cu scirocco, "furate" de la pbn. Masina este de 15 ori mai tare in realitate decat in poze.

post-11910-1219377364_thumb.jpg]

post-11910-1219377394_thumb.jpg

post-11910-1219377484_thumb.jpg

post-11910-1219377409_thumb.jpg

post-11910-1219377526_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu mai devreme la PBN si l-am vazut. Nu-mi mai venea sa plec de langa el :P

Este exact asa cum mi-am imaginat ca o sa fie si da, arata mai bine in realitate. Am facut si niste poze desi era f f f f prafuit o sa le urc cand ajung acasa.

Referitor la pret... este cam piperat in jur de 22.500 DDP pt modelul de baza (1,4 TSI 160 CP). O sa vedem exact dupa lansarea oficiala dar nu cred sa fie o diferenta enorma fata de cat am zis eu.

Deocamdata nu am vazut pe nici un configurator optiunea de faruri bi-xenon sau orice fel de xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jesus Christ! Faina, dar cam scumpa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wow ...masina asta e chiar f rea...

ce schimbari majore ...VW VW VW :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frumos rau , nu are xenon dar are spalator de faruri , puteau pune ca la passat macar far cu lupa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine desi seamana cu ceva masina. Chiar si cei de laTop Gear au laudat-o mult in revista. Sunt curios totusi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrat pe un configurator din belgia si xenonul se poate comanda doar sin saptamana 45 a anului.

Pretul de baza pentru 1,4 tsi 160 cp este de 21.500 DDP, iar modelul de 122 CP nu se poate comanda momentan in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data nu mi-a placut deloc...ulterior, dupa un studiu atent, pur si simplu m-am indragostit de ea!

Arata bestial...iar interiorul este super tare! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare superb dar si scump. Nu e coupe de lux si nici Audi dar astept preturile oficale totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare cand o sa fie acolo si vw golf VI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scump 21.500 DDP pentru o masina sport cu motor de 160cp? Eu zic ca este foarte ieftin avand in vedere ce poate. Un Golf gti e vreo 24.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca inca nu a aparut in configurator la noi, dar astea sunt preturile din brosura Septembrie 2008.

21 603 - 1.4 tsi de 160 de cai, cutie manuala;

23 024 - 2.0 tsi de 200 de cai, cutie manuala

24 808 - 2.0 tsi de 200 de cai, DSG

(preturile includ TVA)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai brosura in format electronic pune-o si tu aici sa o vedem. Daca e hartie fa o poza la ea sa ne uitam si noi.

Foloseste www.filetransfer.ro si pune linkul aici ma ocup eu pe urma :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la filetransfer nu am primit confirmare pe mail, dar am reusit sa pun brosura aici: Scirocco . Enjoy :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danke, chiar il asteptam de cateva ore. :)

Destul de scump as zice dar e superb. Ma intreb cum se comporta pe drumurile noastre cu 17".

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult man ;)

Asa cum ziceam mai sus nu are xenon nici in optionale. Dar o sa apara mai tarziu.

Pretul este piperat dar are in standard jante de 17, ESP si scaune sport + chiar e frumoasa masina.

Am pus si eu pdf-ul pe forum in caz ca nu mai merge linkul respectiv.

scirocco.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat ca vine din standard cu jante de 17" pentru ca intr-adevar la drumurile noastre 16" era de ajuns. Presupun ca e cam acelasi lucru ca la Gt Sport cu jante de 17" la care trebuie sa fii in permanenta foarte atent la denivelari, gropi, borduri. Ce difera e sasiul adaptiv care oricum e dotare optionala si probabil ca in anumite situatii face masina putin mai comoda, dar nici asta nu scuteste grija de jante.

P.s.: Cu placere ;)

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu vad Scirocco ca pe un coupe sport mic si simpatic :P... in aceasta idee, mi se pare firesc alegerea jantelor de 17" pentru stabilitate si look...

Eu am 17 si pentru Bucuresti e ok insa trebuie sa casti ochii insa eu din fire casc ochii si cu 15 tabla :o... Chestia cu bordurile trebuie privita prin prisma suspensiei, nu atat datorita jantelor...

Dar cine-si ia masina sport (permiteti-mi sa-i spun asa) de 30k cu care sa urci borduri...??!!

My 2 cents

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre arad si deva parca urci la "borduri" de nu stii de tine. intre bistrita si cluj urci chiar "scari". mai sunt ceva exemple si prin sud-vest si vestul tarii. cativa ani a fost si intre sibiu si brasov, parca s-a mai netezit acum.

in oras trebuie sa fii atent sa nu te proptesti cu botul in vreo bordura din lumea lui guliver, cu legacy-ul de ex, daca parchez lateral langa o bordura din asta, nu mai deschid usa, sper ca la asta sa nu fie cazul. ma intreb daca nu cumva bordurile au fost vandute la marime sau greutate.

Modificat de c6t9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vad Scirocco ca pe un coupe sport mic si simpatic :D... in aceasta idee, mi se pare firesc alegerea jantelor de 17" pentru stabilitate si look...

Eu am 17 si pentru Bucuresti e ok insa trebuie sa casti ochii insa eu din fire casc ochii si cu 15 tabla :P... Chestia cu bordurile trebuie privita prin prisma suspensiei, nu atat datorita jantelor...

Dar cine-si ia masina sport (permiteti-mi sa-i spun asa) de 30k cu care sa urci borduri...??!!

My 2 cents

Din pacate nu toata lumea are grija de jante, nici chiar la masinile sport. Nu vreau sa generalizez, dar sunt foarte multi incepatori care isi iau masini de acest gen numai pentru look. Am vazut foarte multe masini zgariate si lovite in partea de jos a barii din fata de la cocotatu pe bordurile noastre mult prea inalte... D-asta am spus ca poate ar fi fost mai bine sa existe si varianta pe 16". Si intr-adevar, daca nu circuli cu masina numai prin Bucuresti in zonele centrale ai toate sansele sa ai surprize neplacute (de ex. Transfagarasan, pe unde ar fi foarte placut sa mergi cu o masina sport ^_^ ). Dar cine stie ce optionale vor mai aparea la Scirocco... 225/45/r17 necesita o oarecare atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225/45/r17 necesita o oarecare atentie.

alegi pachetul sport ca optionala si ai 235/45 R17 si cativa mm in plus la talon :vaidecapulmeu:. Glumesc! Intradevar orice trece de 205/55R16 necesita atentie si uneori chiar si acelea.

Una peste alta cam saraca oferta la jante dar alea care sunt, sunt destul de reusite in special cele de 18" si modelul de 17" care vine stock la 2.0TSi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

WVWZZZ ti-o spun sincer: cine nu are grija de o masina, mai ales ca asta, nu o merita. Punct.

Sigur, ca pasionat, cand vezi astfel de cazuri iti vine sa o iei la fuga insa nu poate fi ca la carte 100%

Ce spuneti voi de denivelari, gropi si drumuri proaste sunt niste realitati insa totul se rezuma la utilitate vs placere... ar trebui sa fim tara SUV-urilor daca e sa ne luam dupa cratarele din soselele noastre insa nu se poate

Ma repet, 17" reprezinta limita maxima tolerata pentru drumurile noastre, mai ales daca vb de unica masina a familiei... Ca a doua (cum de altfel si vad Scirocco cel putin din punctul meu de vedere), se poate si mai mult :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!