Raven1

Taxa Poluare / Timbru de mediu

2.146 postări în acest subiect de discuţie

da

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Adica, cu alte cuvinte, pot sa pregatesc de pe acum dosarul pentru transcriere si, pe data de 1 sa ma asez la rand la ghiseu ? In vederea inmatricularii FARA PLATA TIMBRULUI DE MEDIU ?

0

Link către postare

S-a publicat pana la urma in monitorul oficial ?

Nu am mai vazut nicio stire noua. Si eu trebuie sa ma pregatesc pentru inmatriculare.

0

Link către postare

E publicata de 3 sapt in monitor. Da, de la 1 februarie se pot inscrie/transcrie masinile fara plata timbrului.

0

Link către postare

dap . am primit si eu de la fisc (taxe locale)  notificare ca nu se vor mai plati anumite taxe ... Ce e important pentru inmatriculare - NU se mai plateste nici taxa de 60 lei (in Cta) pentru inmatriculare definitiva (- in pmasii doar ce o platisem ieri !!!) . Am sunat azi , e circ mare sa mai recuperezi 60 lei - te lasi pagubas !!

0

Link către postare

eu am dosarul facut dar nu cred ca am curajul sa merg pe 1 , toti cu care am vorbit se duc pe 1 , le e frica sa nu tina decat o zi legea

aveti grija la asigurarea in vederea inmatricularii

se cere stampila de la impozite locale de maxim 30 zile pe fisa de inmatriculare

da , doar taxa de eliberare certificat [ 37 lei ] se mai plateste

Modificat de tavitara
-1

Link către postare

si daca stampila e mai veche de 30 zile ? Adica eu ieri am facut fisa ( ca nu aveam cartea de identitate - abia ieri am scoso de la rar ) dar vad ca au pus data pe fisa de cand am declarat-o ... din 4 decembrie.

0

Link către postare

Sigur e ok? Adica sa ma duc azi (ca sunt mai liber) la Primarie? Sa am dosarul pregatit pentru miercuri sau sa mai astept? N-as vrea sa patesc ca @skodita100. In cazul in care mai dureaza.

0

Link către postare

referitor la cele 30 zile , am scris exact aici ce probleme am intampinat eu la RCA :

0

Link către postare

LA tine au cerut cei de la RCA, nu cei de la inmatriculari.

PE 3 la 11:30 am programare la inmatriculare.

0

Link către postare

Acum am fost la circa fiscala sa vad care este treaba cu data . Zice ca este corect sa imi puna data de 04 dec deoarece atunci am declarat masina ( ieri am adus doar completare la acte - copie  cartea de identitate si certificat autenticitate care nu le aveam la data declararii ci abia ieri cand le-am ridicat de la RAR) asadar data de pe fisa este data declararii  -  cazul meu 04.12.2016 si nu 26.01.2017 !! (cam corect ) . La RCA nu am probleme fac direct la broker (ne stim de zeci de ani - fara probleme am mai facut si fara fisa) . Toata treaba e sa nu fie probleme la inmatriculari - nu vad ce probleme ar fi cu data de pe fisa ?!? 

Oricum - just in case - am depus de fiscal (4 lei) si luni daca sunt probleme - o vanzare rapida catre mama/tata/frati/surori si in 30 min am fisa noua noutta - 0km .

Sper sa nu fie nevoie de artificii !!

A .. si ca noutate . Si in tara Constanta , certificatul fiscal - este valabil 30 zile de la EMITERE !! si nu doar in luna in curs ca pana acum . Adica il luai pe 10 ale lunii si era valabil pana pe 30 ale lunii . Acum il iei pe 28 ale lunii e valabil pana pe 28 ale lunii viitoare !

Modificat de skodita100
0

Link către postare

mda, ai facut un drum degeaba. colegul a explicat clar, problema nu era la inmatriculari ci ca nu a putut sa faca rca :).

0

Link către postare

"Eliminarea timbrului de mediu din legislatie afecteaza negativ restituirea pe cale administrativa a vechilor taxe auto, potrivit unor informatii primite de avocatnet.ro de la Ministerul Mediului."

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21579935-vechile-taxe-auto-nu-mai-restituie-din-cauza-abrogarii-ordonantei-privind-timbrul-mediu.htm

Recuperarea taxei se poate face doar in instanta.

0

Link către postare

Salut...aveti idee daca sunt cazuri reale în care s-a câștigat în instanță pentru recuperarea Timbrului de mediu ? Am de luat 1000 € dar nu m-as arunca asa din prima ... pe net vad tot felul de "reclame" dar nimic concret !

0

Link către postare
On 26.10.2016 at 21:03, ForceTurbo a scris:

Dupa cum puteti observa, s-a facut curat pe topic!

Cine mai polueaza, va plati!

LE. Comentarii pe proiecte legislative puteti face in topicul Taxa Poluare / Timbru de mediu Discutii pe proiecte legislative.

Nu se admit exceptii.

0

Link către postare
On 2/11/2017 at 4:17 PM, mike2402 said:

Salut...aveti idee daca sunt cazuri reale în care s-a câștigat în instanță pentru recuperarea Timbrului de mediu ? Am de luat 1000 € dar nu m-as arunca asa din prima ... pe net vad tot felul de "reclame" dar nimic concret !

Idem :(

0

Link către postare

Stiti cumva daca se poate transforma o masina Euro 4 in Non-euro, din punct de vedere legal? Sa treaca in talon/ carte chestia asta? 

0

Link către postare

Nu se poate, se accepta doar modificari mai nepoluante, nu poti sa poluezi mai mult legal. Scrie si la Rar pe site...

1

Link către postare

Publicat (modificat)

Salut!

Am inmatriculat eu o masina pe 2 februarie si nu mi s-a mai solicitat nici o dovada referitoare la plata taxei de mediu sau nerecuperarea ei.

Marius

Modificat de marius0512
-1

Link către postare

ptr Piticot - da , e normal sa faca asta doar ca pana nu va fi lege clara nici un ban nu va fi restituit , deci asteptam

ptr Marius - care e noutatea ?

-1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.