Raven1

Taxa Poluare / Timbru de mediu

2.140 postări în acest subiect de discuţie

Nu ar trebui sa se caseze, întrucât ai facut cererea când era in vigoare inca aberatia. Eu am facut cerere de restituire administrativa si pentru 194 lei (305 cu dobanzi) din principiu, fiindcă trebuie maximizat efectul de protest. Dupa ce a venit decizia acasa pe 5 ani 62 lei/an, am dat in judecata. Recomandări la toata lumea sa recupereze, oricât de mica suma, principiul contează.

1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care doresc sa faca legile, ii invit sa candideze la urmatoarele alegeri, sau sa  faca parte din guvernul care va urma.

Dar aici suntem pe vwforum si in acest topic se discuta altceva!

Va rog sa va rezumati la discutii legate strict de valoarea si/sau procedura de recuperare a taxei.

Multumesc!

0

Link către postare

Buna ziua.

Am achizitionat in 2015 un VW Passat, pt care nu am fost nevoit sa platesc taxa, proprietarul mi a dat adeverinta de la ANAF ca taxa este platita si nerecuperata. Intrebarea mea este, daca are cineva idee: taxa mai poate fi recuperata de fostul proprietar, dupa ce mi a vandut masina? Mi-e teama sa depun eu actele la ANF pt o noua adeverinta, pt ca daca taxa nu a fost platita sau recuperata intre timp, in 30 zile ma obliga pe mine sa o platesc.

Multumesc!

-1

Link către postare

nu te obliga nimeni, chiar daca s-a recuperat. verificarea privind taxa se face doar la transcriere, cand inmatriculeaza masina cumparatorul.

cand a fost platita taxa de catre cel care ti a vandut masina?!

1

Link către postare

cred ca 2013, nu stiu exact.

Am inteles ca asa procedeaza samsarii. Inainte sa scoata masina la vanzare isi scoate adeverinta de la Anaf (taxa este platita si nerecuperate), dupa care depune dosarul de recuperare a taxei, cu solutionare in max 45 zile. Intre timp iti vinde masina tie, tu o inscri fara sa i platesti taxa, toate bune doar ca daca o mai vinzi tre sa o dai mai ieftin, ca o dai cu taxa neplatita.

0

Link către postare

samsarii in general nu prea au masini pe numele lor cu taxa platita de ei (doar cel care a platit taxa o poate recupera).

in cazul tau daca taxa e platita DUPA 15 martie 2013 nu poate fi recuperata decat cu proces. Sansele sunt fff mici sa fie deja recuperata. Daca e platita pana la 15 martie 2013 o poate recupera pe baza de cerere si deja sansele sunt ceva mai mari sa fie recuperata. depinde totusi si cat a fost taxa, daca a fost 500-800-1000euro e clar ca sansele sunt mari spre f mari, daca a fost 200-300 poate nu s-a obosit proprietarul sa o recupereze.

mergi linistit si depune cererea la anaf, chiar daca iese cu raspuns negativ (taxa recuperata) nu te obliga nimeni sa o platesti ci abia la prima transcriere va fi platita de cumparator. (adica daca mi-o vinzi mie eu voi fi obligat sa o platesc).

Modificat de bossake
1

Link către postare

Stie cineva cum se calculeaza vechimea automobilului din punct de vedere al datilor luate in calcul?

Ceea ce as vrea eu sa aflu este un caz de genul: daca prima inmatriculare a masinii este in 16.11.2005 si eu fac cererea de calcul in 16.11.2016, ce vechime are?

Multumesc.

0

Link către postare

11-12 ani.

masina a facut 11 ani si urmeaza sa faca 12 la anul.

am impresia ca poti face cererea inca de la 1 noiembrie, cauta in legislatie si stiu ca e mentionat expres un lucru de genul asta, ca se ia ca referinta data de 1 a lunii in care masina "imbatraneste"... cauta legea 9/2013 impreuna cu normele ei de aplicare.

totusi ca sa fii sigur mergi pe 17, daca nu e mare graba..

1

Link către postare

Hmm, singura chestie pe care am gasit-o din aria asta, in normele de aplicare e:

d) vechimea autovehiculului, calculata ca diferenta intre data la care se efectueaza calculul si data primei inmatriculari. 
In cazul autovehiculelor rulate care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania, data primei inmatriculari utilizata la calculul timbrului este data inscrisa la rubrica corespunzatoare a documentului de inmatriculare strain, iar in cazul autovehiculelor rulate care se transcriu, data primei inmatriculari se regaseste inscrisa in cartea de identitate a vehiculului la rubrica 19 "Data primei inmatriculari/Numarul de inmatriculare". In cazul in care din documentele de mai sus nu reiese data exacta a primei inmatriculari, se va considera data de referinta prima zi a anului de fabricatie; 

... dar evident, se refera la altceva. In rest nu mai zice nimic.

0

Link către postare

Toti trei aveti avertisment pentru off topic.

V-am deschis topic in aria Social pentru a bate campii cat doriti pe tema proiectelor legislative. Orice continuare a unor asemenea discutii in aceasta arie va fi sanctionata.

0

Link către postare

asadar legea care abroga timbrul de mediu a fost promulgata.

stie cineva exact cand intra in vigoare? de cand anume nu va mai fi nevoie sa platim taxa? zilele astea sau incepand cu 1 feb?

0

Link către postare

Nu este specificata o data anume, asa ca in mod normal legea trebuie sa intre in vigoare dupa ce este publicata in Monitorul Oficial. Dar deja se cauta variante de inlocuire a timbrului de mediu.

Modificat de DiLivio
0

Link către postare

1 martie

cine a zis ca se cauta varianta ?

nimeni

adica fostul guvern , deci nimeni

detalii din legea promulgata :

Art. XVI. – Prezenta lege intră în vigoare începând cu data de 1 a lunii următoare publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I.

legile date de parlament se publica imediat dupa promulgare in monitorul oficial , deci va fi publicata la inceputul saptamanii viitoare

in ce priveste aplicarea legii , exista acest articol :

Art. XV. – În termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei legi, Guvernul va modifica în mod corespunzător, prin hotărâre, actele normative de punere în aplicare a dispozițiilor cuprinse în prezenta lege.

asta inseamna ca de la 1 februarie nu va mai exista timbrul de mediu iar de la 1 martie vor exista si actele normative de aplicare a legii

Modificat de tavitara
0

Link către postare

http://www.digi24.ro/stiri/economie/finante-economie/guvernul-cauta-solutii-care-sa-inlocuiasca-timbrul-de-mediu-645319

La art. XII, legea spune ca O.U.G 9/2013 privind timbrul de mediu, se abroga, ceea ce inseamna ca incepand cu 1 feb. nu mai exista timbrul de mediu, in acest caz nu e nevoie de alte norme de aplicare. Sper doar sa se restituie cat mai rapid si integral taxele incasate.

0

Link către postare

nu cunosc tehnica aplicarii legilor , dar daca nu e nevie de alte acte normative de punere in aplicare , asta este , de la 1 februarie

iar daca e nevoie de acte normative , imediat ce sunt modificate de guvern , cel mai tarziu de la 1 martie

sa vedem

in rest ce zice fostul prim ministru chiar ca nu conteaza , de 6 luni tot au promis ca se supun deciziilor europene si modifica timbrul si nu au facut absolut nimic

iar noul ministru de mediu nu a zis concret nimic, doar ca vor vedea cum sprijina renault si ford

restul sunt minciuni cu pierderea celor 15 mii locuri de munca , etc

aproape toata productia Renault pleaca afara , nu sunt afectati de ce cumpara romanii care nu vor dacii

daca era asa , toti romanii cu masini erau pe un singur forum

fiecare isi cumpara ce vrea si ce poate , nu ce spun altii

Modificat de tavitara
0

Link către postare

Astia sunt nebuni:

'Eliminarea timbrul de mediu, odată cu celelalte 101 taxe, va complica procedura de recuperare a banilor plătiţi de toţi cei ce şi-au înmatriculat anterior maşinile. Avocatul Alexandru Răţoi-Pârvu spune că prin abrogarea OUG 9/2013 dispare şi procedura administrativă prin care se returnau banii'

articol complet aici

0

Link către postare

asa este

returnarea taxelor anterioare timbrului se abroga odata cu legea de la 1 februarie

le plac procesele

0

Link către postare

oare cei care au apucat sa incaseze prima transa ce fac?

merg in continuare cu incasarea restului de transe sau si ei trebuie sa actioneze in instanta?

0

Link către postare

Tot legat de recuperarea taxei. Am cumparat masina din semnatura in 2015 avand taxa platita de primul propietar, iar eu sunt al 3-lea.

Cine poate recupera taxa, primul propietar cel care a platit-o sau eu, actualul propietar?

Modificat de Cristi N
0

Link către postare

Conform legii doar primul proprietar/cel care a platit-o poate solicita recuperarea ei.

0

Link către postare

Salut,

Sa intelegem ca daca se va adopta noua lege cu data de 1 februarie, nu se va mai solicita dovada ca taxa nu a fost platita la inmatricularea masinilor cu taxa platita si nerecuperata, cum se solicita in prezent?

Multumesc,

Marius

0

Link către postare

legea este deja adoptata si are denumirea simpla :

LEGE nr.1 din 6 ianuarie 2017
privind eliminarea unor taxe şi tarife, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative

da , de la 1 februarie nu se mai cere dovada sau chitanta

ca sa iti faci o idee despre ce e vorba ( sunt destule exprimari gresite in text dar per total e ok ) , citeste aici :

http://www.timponline.ro/linisitea-dinaintea-furtunii-la-inmatriculari-auto-comisarul-sef-dumitru-creta-trei-luni-vor-fi-cozi/

1

Link către postare

Sa inteleg ca de la 1 februarie cei care avem masini la care nu s-a platit taxa putem sa le vindem fara a mai plati cel care o cumpara la inmatriculare ? :D

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.