Raven1

Taxa Poluare / Timbru de mediu

2.146 postări în acest subiect de discuţie

Vorbesti fara sa sti, cum sa le treac din burta? nu mai veni cu povesti de adormit copii mici.

Eu am facut omologarea pe data de 28 mai, nu mi-a trecut nici o noxa pe civ, ieri am fost la RaR sa-mi treaca noxele si surpriza, mi-a cerut CERTIFICAT de CONFORMITATE sau sa astept raspunsul de la bucuresti in maxim 2 saptamani

Oare asa de greu era sa imi treaca si mie din burta CO2? si apropo fumul ce se face la rar e sa vada cat de tare polueaza masina, daca polueaza peste gradul admis te respinge si revi dupa ce ti0ai rezolvat masina

Mai documenteazate anainte sa arunci vorbe in vant

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost azi la finante Brasov. Si cu toate ca nu am trecut emisia de noxe mi-a acceptat cererea dupa ce m-am certat un pic cu nenea d-acolo. Adica la inceput cand am platit 1000 e taxa nu m-a intrebat nimeni de noxe (imediat mi-au luat banii) si acuma vezi doamne trebuie trecute in carte..si apoi si faza cu retinerile daca ai ceva neachitat fata de stat.. :pirat:

0

Link către postare

r&d , m-am exprimat gresit cartea masinii,nu era vorba de cartea tehnica a masinii, ma refeream la brif sau la certificat d'inmmatriculation

coc= certificat de conformitate

0

Link către postare

@ weewee ai grija ca o sa platesti mult mai mult asa, daca nu ai inscrise noxele. Calculatorul respectiv calculeaza si daca nu s-a inscris nici o valoare pentru noxe. Am mai spus asta intr-un post anterior.

Modificat de MariusAP
0

Link către postare

Interesant cu emisiile astea!

Eu am motor BKE cu Euro 4 si DPF iar la emisii de CO2 este trecut pe eticheta de identificare din Caietul de service

si Cartea de exploatare cifra de 154 gr. / km. ?

La VW Caddy din 2001 cu 1,9 Sdi si Euro3 este 159 gr. / km. Foarte interesant !?!

0

Link către postare

Asteptam cu nerabdare sa termine cineva procedura in iulie.2008 si sa ne anunte si pe noi cat a platit. (vechime + 1.9 TDI + euro 3); Sunt bine-veniti si cei cu euro 4. Pentru taxa e un calculator pe net.

Mai ramane de vazut procedura la zi.

0

Link către postare

Emisia de CO2 e daor pt cei care urmeaza sa le inscrie, pt cei care vor restituirea sumei de la vechea taxa nu e necesar. Vineri ma duc si eu la mine in Sectorul 4. Revin cu informati atunci.

0

Link către postare

daca nu ai emisiile de co2 trecute in carte de unde stie aia de la finante sa iti calculeze noua taxa si sa vada cati bani are sa iti dea inapoi?

0

Link către postare
daca nu ai emisiile de co2 trecute in carte de unde stie aia de la finante sa iti calculeze noua taxa si sa vada cati bani are sa iti dea inapoi?

nu. nu are de unde sa stie. iti trebuie obligatoriu emisia de co2 tecuta pe carte de RAR.

0

Link către postare

era o intrebare retorica :icon_thumright:

tocmai asta e motivul pentru care trebuie trecute noxele in cartea de identitate a masinii.

Dar ca de obicei la noi nu se judeca cu capul. Daca se anunta mai demult ca trebuie trecute noxele le facea lumea din timp si nu se mai imbulzeau acum la rar si la finante. Aveau timp sa proceseze cererile si sa inceapa usor usor sa restituie banii.

Oare de ce trebuie 45 de zile sa iti restituie niste bani? 45 de zile sa plimbe niste hartii, ca apoi sa iti puna o stampila si la urma sa iti spuna ca s-au epuizat fondurile...

0

Link către postare

am fost ieri sa inmatriculez masina. Pentru plata taxei de poluare ( a mediului de afaceri) am depus (la Cj) cerere de mana pt stabilirea taxei, copie civ + original pt confirmare, brief sau cum se cheama din tara de origine (pt data primei inmatriculari) copie + original. Am fost programat pe marti sa platesc taxa. Asta inseamna ca stau de duminica pana marti fara masina :) Sambata e ultima zi de valabilitate numere rosii.

Modificat de IONUTZ_CJV5
0

Link către postare

IONUTZ_CJV5, la CJ trebuie si traducere in lb romana de la brief sau numai o copie simpla?

0

Link către postare
Interesant cu emisiile astea!

Eu am motor BKE cu Euro 4 si DPF iar la emisii de CO2 este trecut pe eticheta de identificare din Caietul de service

si Cartea de exploatare cifra de 154 gr. / km. ?

La VW Caddy din 2001 cu 1,9 Sdi si Euro3 este 159 gr. / km. Foarte interesant !?!

DPF reduce doar opacitatea, adica cantitatea de particule solide(cenusa) din gazele de evacuare.

Cantitatea de CO2 emisa este calculata in functie de consumul de combustibil declarat de constructor.

Pentru modele identice, cu motorizare identica, emisiile de CO2 declarate sunt identice.

Pentru aceiasi motorizare, dar caroserie diferita (break, monovolum, hatch, limuzina), emisiile difera.

La fel, acelasi motor pus pe modele diferite va avea emisii de CO2 diferite pentru ca consumul mediu declarat este diferit. 1.4MPI pe Polo va emite mai putine grameCO2/km decat 1.4MPI pus pe Golf Variant.

0

Link către postare

:angry:am fost si eu azi la rar pentru trecerea co2 in carte.

Trebuie cartea de identitate a masinii, copie carte, copie actul de provenienta, copie de buletin, cerere tip de la rar + 25.1 RON.

Raspuns in 2-10 zile. :blink: ;)

Dupa care mers la finante si apoi asteptat inca 45 de zile :) :tomato:

0

Link către postare
am zis de mai multe ori nu mai intru pe aici. numai agarici si bagatori de seama. aveti darul contrazicerii...

asa ca pt voi, de 2 saptamani se trec noxele in cartea rar. nu am scaner sa va convingeti. voi credeti ca pt returnarea taxei o sa va faca iar rarul? nu! vi le trec "din burta" ca sa scape de voi. deabia de 2 saptamani incoace le trec pe bune cu masuratoarea.

delirati in pace!

De ce nu vrei sa intelegi ca emisiile de CO2 nu se masoara la RAR, ci sunt calculate de fiecare producator in functie de consumul de combustibil al masinii?

Ceea ce masoara la RAR la diesel este opacitatea.La cele pe benzina se analizeaza emisiile de monoxid de carbon (CO) la unitatea de volum a gazelor evacuate.

Ai vazut tu sa-ti masoare la RAR viteza maxima, capacitatea rezervorului, greutatea, lungime si inaltimea masinii? Si totusi sunt trecute in carte... si nu sunt trecute "din burta".

Modificat de r&d
0

Link către postare

nu am, ce sa inteleg; eu am fost la rar acum 10 zile si am stat langa inginerul care mi-a inspectat masina si tipul amabil, mi-a explicat pas cu pas. s-au schimbat total normele rar-ului in luna iunie tocmai din cauza noii taxe de mediu (poluare) sau cum vreti sa-i spuneti.

la cei vechi care au platit taxa, emisia de co2 o ia de la producator.

cum altfel iti explici ca aceeasi masina si acelasi motor, eu aveam 140 si altul 150? al lui fiind chiar mai tanara cu un an?

Modificat de Lao
0

Link către postare

Salut domnilor

Incep prin a va multumi tuturor pt sfaturi, pt mine acest topic este inchis; ieri am fost la rar si am rezolvat tot (+ trezoreria), maine platesc taxa iar sapt viitoare voi inscrie masina

Trebuie neaparat sa va prezentati la rar, fara masina...atentie...sunt fffffff aglomerati....daca aveti toate actele (cel putin copiate, CoC, brief<tuv>) nu veti intampina probleme; se plateste 25 ron, astepti cateva ore si iti inapoiaza cartea; te prezinti la trezorerie, un formular, doua copii si in 48 ore platesti taxa (cei cu recuperare intr-o luna vor lua banii inapoi)

Problema cea mai grava e programarea, gurile rele deja vorbesc k in unele judete <+ voluntari> deja sunt ocupati pana in luna august....asa k...telefon urgent !!!!!!!!!!!!

Repet......cei care au actele ok nu vor intampina probleme, se rezolva intr-o zi...ceilalti....va urez sincer Bafta!!! Nu incercati sa va duceti in alt judet k nu mai merge

Cu stima

0

Link către postare

daca e asa cum spui tu si in taxa de autentificare intra si calculul de co2, atunci de ce cer 2000 de ron celor care si-au inmatriculat masina si vor testul de noxe?

E dubioasa rau treaba

0

Link către postare

Eu nu stiu de nici o taxa de 2000 Ron, nu cred k exista asa ceva

0

Link către postare

Eu am fost la rar pe 1 iulie pentru trecerea co2, era o nebunie si ne amenintau sa nu mai stam la coada ca oricum nu au timp sa ne treaca la toti dar pina la urma dupa proteste ne-au trecut co2 la toti insa eu am intimpinat probleme caci am prezentat din proprie initiativa copia brif cu co2=142 iar ei aveau in calculator pt motorul meu axr 138g si pt asta trebuia sa astept 2 zile, o comisie,bla bla. Dupa rugaminti pe linga inginer ni-a spus sa rup copia brf sa nu o mai arat si mi a trecut 138g. Era diferenta pt ca e variant dar atunci n am stiut sa i explic.

Concluzia nu se face niciun test la masina ei au in calculator co2 in fuctie de tipul motorului de cand s-a facut omologarea intregii serii pt marca respectiva.

0

Link către postare

exact ce spuneam mai sus, confirma flavius. la cele vechi care nu au noxele trecute pe cartea rar, o pun dupa specificatiile producatorului (sau din burta) si la cele care le-au facut in iunie si de acum inainte, ce arata aparatul, si le trec jos sub specificatii intrun chenar cu stampila.

asta incerc sa explic ca tot am fost pe la rar si am alergat si unii de pe aici care habar nu au, imi spun mie ca aberez... :salut:

Modificat de Lao
0

Link către postare

:vaidecapulmeu: tot de a ta tii...

La RAR nu se masoara emisiile de CO2... Nu au aparat care sa arate emisiile de CO2 in grame/km. Daca ai curiozitatea, ai sa vezi ca un Golf cu AXR o sa aiba acelasi emisii trecute in carte fie ca mergi acuma la RAR cu el, sau a fost dus cu 3 luni in urma.

0

Link către postare

am programare la RAR in Voluntari pe 9 iulie, asa ca nu e chiar atat de aglomerat. Relax.

0

Link către postare

Pentru cei din Salaj la completare CO2:

- OBLIGATORIU programare pe telefon sau internet.

- se cere CIV in original

- taxa este intre 20 si 60 lei, conform informatiilor de acolo, doar inginerii stiu de ce.... deh ca si ei sunt prieteni:D

- si buletinul detinatorului

Atat mi-au comunicat. Am fost personal. Masina nu trebuie dus, deci exclus masuratoarea.

0

Link către postare

Lao, uite la mine nu sunt trecute noxele pe civ si imi trebuie CoC, certificatul de conformitate

vad ca tot insisti cu trecutul noxelor din burta, as vrea sa-mi treaca si mie noxele din burta sa pot sa anscriu o data masina, stau cu ea in garaj de o luna fara numere. An baza lor de date la motor AJM euro 3 PD nu apare nici un fel de noxa si apropo noxele difera la acelasi tip de masina, motor daca e cutie automatica sau manuala

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.