Raven1

Taxa Poluare / Timbru de mediu

2.124 postări în acest subiect de discuţie

au bagat niste clauze tampite

Determinarea deprecierii reale a unui autovehicul rulat - in functie de km afisati la bord, de ex la ford ka se da peste cap parca kilometrajul... declari ca s-a dat peste cap de 15 ori?

si mai sunt altele, daca nu ai abs airbag sau aer conditionat, in functie de starea tapiteriei si a vopselei, etc... :lol:

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma ca sa merg la finante sa depun cererea pentru diferenta dintre taxa de prima inmatriculare si taxa de mediu trebuie neaparat sa merg la RaR sa-mi treaca emisiile de noxe in cartea masinii sau nu? Cei de la finante nu au oare nici un tabel cu masini si cu emisiile de noxe pe fiecare producator in parte?

A depus careva pana la urma actele la ghiseu, le primesc cei de la finante ca ieri era o harababura totala?

Modificat de Auras
0

Link către postare

buna

actele necesare(dupa ultimele stiri) is:copi CIV , copie chitanta ce dovedeste plata taxei si copie CI proprietar.

dar nu stiu cum e cu emisiile de co2

si eu trebuie sa primesc ceva banuti

bafta

0

Link către postare

exemplu:

audi a4 avant, 2004, euro3 1896cc emisii:149g/km

taxa:3665.54ron

multumesc!

0

Link către postare

Din ce am inteles din cei de la RAR, cifra de emisii care conteaza este numai cea trecuta in cartea de identitate a masinii. Altele mi-au spus ca nu conteaza. Trebuie trecut in CIV si cantitatea de CO2 emis; la TM merge pe baza de programare pentru cei interesati, dar din pacate nu stiu sa va spun cat ar costa (bineinteles ca vom fi taxati si pentru acest serviciu care ne este facut, ca doar de traim in RO).

Numai bine

0

Link către postare

hm...eu un document de la TUV NORD care mi l-a dat neamtul o data cu toate actele masini, in care apare si ceva cu CO...revin cu detali diseara, am un amic care a fost azi in Buc la Ad Financiara unde a platit vechea taxa si a fost sa depuna cerere de diferenta a taxei...

0

Link către postare

Informatii noi si proaspete:

Am fost azi la RAR, cu programare facuta in prealabil ieri (la Cluj nu se mai face fara programare)

-nu e nevoie de masina

-trebuie urmatoarele acte:

=carte de identitate vehicul (original + copie)

=buletin (original + copie)

=daca mai aveti ceva acte din tara de provenienta a masinii (nu e necesar)

Suma pe care trebuie sa o platiti 25.10 RON (verificare suplimentara in baza de date + completare modificari in C.I.V.)

Mi-a eliberat cartea completata cu emisiile de CO2 dupa aprox. o ora dupa ce am platit.

Urmeaza finantele, am sunat si acolo, dar persoana care se ocupa nu era. Revin cu informatii suplimentare. BAFTA ! ;)

Modificat de MariusAP
0

Link către postare

ce se intampla daca te duci la rar cu actele din germania (brief) si in casuta v.7 nu este trecut nimic?

se va face vre-un test de noxe? adica o sa ma puna sa vin dinou cu masina la rar? mi-au expirat numerele nu mai ma pot duce !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1111

Renunta la QUOTE.

Foloseste ADDREPLY sau FASTREPLY.

Multumesc.

Razvan

0

Link către postare
Am sunat si eu azi, si se pare ca nu trebuie neaparat masina (dar oricum nu ai cu ce merge pana acolo :biggrin:

Trebuie programare si actele necesare sunt cartea de identitate, talonul si o copie dupa brief, daca exista :10[1]:. Si sa nu uit, mi-a zis sa am la mine 30 de lei :lol: Maine dimineata mi-am facut programare la 8:30. Va spun cum decurg lucrurile. Bafta !

Postul asta l-ai citit?

0

Link către postare

Da Razvan, l-am citit. Era postat tot de mine. Banuiesc ca ai citit si tu cu atentie. Informatia aceea nu era corecta si completa. Nu trebuie talonul si copie dupa el si trebuie doar 25,10 lei in loc de 30 lei. Banuiesc ca nu am gresit daca am informat colegii cat mai exact cu putinta.

La finante se pare ca avem nevoie de:

-copie dupa chitanta de plata a taxei de prima inmatriculare

-carte de identitate in original si copie (daca am inteles eu bine de la finante, nu e obligatorie inscrierea CO2 in CIV dar constituie un avantaj, dar aici nu sunt sigur) Calculatorul de pe site-ul Ministerului de Finante permite calculul taxei si fara a introduce nivelul CO2, dar rezulta o valoare mult mai mare

-certificat de inmatriculare (talon) in original si copie

-buletin in original si copie

-un act al masinii (de ex.brief) din care sa reiasa data primei inmatriculari

-cerere de restituire (am inteles ca e tipizat)

0

Link către postare

La noi la OT este o taxa de 25 RON si trebuie programare. Deja se face programare de astazi - spre exemplu - pentru luni( avand in vedere ca peste 2 zile este week-end). Cum au spus si colegii nu trebuie in mod special masina ci terbuie cartea de identitate in original, act identitate proprietar si suma de bani de 25RON. Succes la "statul la cozi - MADE IN ROMANIA" tuturor!

Sa ne dea dreaq banii nostrii munciti inapoi ca nu fac nimic decat sa ne ia impozite!

0

Link către postare

plata taxei de mediu pt masini neinmatriculate inca;

mergezi la adm. fin. de care apartineti cu copie si original dupa cartea rar, brief-ul masinii tradus, buletin, si o cerere de acolo. in doua zile ei fac un calcul in funcie de noxele trecute pe cartea rar si nr de km declarati pe propria raspundere. in 48 ore aveti raspunsul cu plata. nu mergeti la trezorerie, nu se mai ocupa cu asa ceva, deocamdata.

0

Link către postare

Pt masini neinmatriculate inca:

Am inteles ca nu toate masinile au inscrise emisiile de CO2 in documentele straine (brief). In acest caz cum determina RAR-ul romanesc emisiile? Se face un test la RAR pt determinarea acestora? Cat se plateste pt acest test? Sau RAR-ul oricum face testul acesta chiar daca emisiile sunt inscrise in documentele straine?

Merci.

0

Link către postare

Producatorul este cel care declara emisiile de CO2 pentru fiecare model si motorizare. Exact ca si cu viteza maxima, consumul si demarajul... Nimeni nu le masoara, ci se ia ceea ce producatorul a declarat.

0

Link către postare

Si cei de la RAR au deci ceva baza de date cu emisiile de CO2 pentru fiecare model si motorizare? Ideea e ca am citit aici pe threadul asta ca exista masini care nu au specificat in documentele straine emisiile de CO2.

0

Link către postare

Operatiunea de trecere in CIV a valorii emisiilor de CO2 se poate face si la sediul central, de pe calea Grivitei? E cineva care a parcurs deja operatiunea asta, din Bucuresti, sa vina cu niste informatii concrete?

Update: Tocmai m-am programat pentru 15 iulie ( :) ) la sediul din calea Grivitei, deci se poate. Taxa = 25 lei, "donsoara" mi-a spus ca asta au facut toata ziua, programari pentru trecerea CO2-ului in CIV :)

Modificat de neamtzu
0

Link către postare

Laurentiu M, iti trebuie un certificat de conformitate sau astepti cam 2 saptamani pana primeste raspunsul rar-u de la bucuresti

0

Link către postare
Producatorul este cel care declara emisiile de CO2 pentru fiecare model si motorizare. Exact ca si cu viteza maxima, consumul si demarajul... Nimeni nu le masoara, ci se ia ceea ce producatorul a declarat.

:( :10[1]: :10[1]: :10[1]: cum sa se ia dupa producator? rarul iti trece emisiile care apar de pe aparatul de masura cu sonda in fundul masinii. daca nu-ti ies bine, valea la servis pana corespund si apoi ti le trece.

cei care au facut rarul in ultimile 2-3 saptamani, au avut surpriza ca in josul pagini interioare sa constate ca sunt trecute emisiile de co2.

Modificat de Lao
0

Link către postare

Tind sa cred ca nu aveti dreptate, domnul Lao. Mie nu mi-au facut testul de emisii cand am fost la RAR cu masina adusa din Germania (acum un an), iar acum mi-au spus sa vin fara masina. Deci de unde iau ei valorile pentru masina mea, daca nu de la producator, cum ar fi normal, intr-un fel?

0

Link către postare

Stiti cumva daca emisiile de CO2 pot fi trecute in C.I.V. de o reprezentanta RAR din alt judet decat cel in care proprietarul are domiciliul?

In unele judete s-a ajuns cu programarile peste 2 saptamani, iar in altele de langa ele se fac si de pe o zi pe urmatoarea. Pentru cine nu vrea/nu poate sa mai astepte ar fi o varianta sa mearga 50-100km si sa rezolve mai repede.

0

Link către postare

Nu se ia dupa nici un fum, se ia dupa emisile de co2 din cartea masinii, daca nu le ai am scris mai sus procedura care trebuie facuta.

De exemplu francezii nu au trecut in acte emisile de co2

0

Link către postare

Zabin,

Certificatul de conformitate de unde se obtine? Se plateste in plus pt documentul asta?

In cazul in care se primeste raspunsul de la rar-u de la bucuresti prespupun sa se plateste suplimentar pt chestia asta.

Te rog detaliaza un pic procedura asta, daca poti.

Merci.

0

Link către postare

Eu il primesc din franta, francezii trebuie sa il ceara de la uzina din germania :(

ancearca sa vezi si la o reprezentanta vw de la noi

0

Link către postare

neamtzule, la producator sunt trecute 130, in cartea rar 140, dupa ce au turato de i-au sarit pistoanele prin capota. asa se procedeaza mai nou pt taxa de mediu.

banuiam ca o sa afirmi ca rar-ul le pun dupa ureche, dar acum s-a schimbat treaba. treaba buna e ca cine a facut rar-ul acu cateva luni si nu le-au trecut, o sa le treca din burta ca sa-si recupereze taxa sau sa poata plati noua taxa de mediu.

in concluzie este o harababura de nimeni nu stie de capul lor, dar fac treaba asta ca sa nu sara u.e. cu gura pe guvernanti.

mai ascultati si voi la cate unul care a tot umblat cu treaba asta , nu va mai dati cu parerea ca mama omida :pirat:

Modificat de Lao
0

Link către postare

Ceaa ce masoara RAR-ul cu motorul turat la 4000rpm este OPACITATEA si s-a masurat dintotdeauna nu doar de cand este taxa asta.

Cantitatea de CO2 este calculata in grame/km deci nu se masoara static si este proportionala cu consumul declarat de producator.

Asa ca acelasi model si aceiasi motorizare au sa aiba exact aceiasi cantitate de CO2 inscrisa in carte, fie ca merge in 3 cilindrii sau merge perfect. Tocmai de asta nu trebuie mers cu masina acolo.

Pe de alta parte, cantitatea se ia din CoC, nu din cartea de Germania, Spania sau Italia.

Pentru Golf 4 Variant cu motor ASV producatorul a comunicat valoarea de 140g/km.

Pentru Golf hatch cu motor ASV valoarea emisiilor este de 132g/km.

Explicatia? consumul declarat la Variant este mai mare..

Asa ca unii ar fi bine sa se documenteze inainte de a abera in public.

Modificat de r&d
0

Link către postare
Text publicitar

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.