Raven1

Taxa Poluare / Timbru de mediu

2.146 postări în acest subiect de discuţie

Sal

Domnilor, stie cineva de ce documente voi avea nevoie la 1 Iulie pt a plati taxa de poluare? Cineva mi-a spus k te poti duce la Trezorerie cu brief-ul dar eu nu cred k doamnele de acolo vor intelege mare lucru; nu vreau sa jignesc , dar se pare ca nimeni nu stie nimic, cu toate ca mai sunt 2 sapt, toate persoanele pe care le-am intrebat ridica din umeri (Rar, taxe si impozite, politia...)

Multumesc

Cu stima,

NM

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea e adusa din franta, am certificatul de inmatriculare al masinii (ala din franta) dar nu scrie nicaieri emisiile de CO. De unde vor sti ce bani sa imi ia? Va trebui sa fac vreun test la masina sa imi dea cantitatea de CO? Si daca da cat va costa? Daca e mai complicat cu taxa asta de poluare ma duc si platesc taxa de inmatriculare chiar daca dau cu vreu 600 ron mai mult decat sa ma complic mai tare.

0

Link către postare

@costel - la euro4 nu o sa fie mare modificare, cel putin la masinile mai vechi 4-6ani, sau peste 6ani.

noua procedura nu se stie inca sigur de catre operatoarele de la ghisee. eu stiu ca se va defalca modul de calcul pe perioade mai mici, in sensul ca daca in procedura veche se bagau masinile de la 4-6ani acum, se vor incadra si in functie de luna cand a fost inmatriculata in 1an si 5luni, 3ani si 7luni....

multumesc!

0

Link către postare

conform http://www.taxapoluare.com/calculator-taxa.htm diferenta de taxa ptr masina mea este de 571 ron. E destul de mare diferenta..... imi pun folie pe geamuri... :emthdown:

0

Link către postare

stie cineva daca se returneaza diferenta de bani care am platit o acum cateva luni, cand am inscris masina?

0

Link către postare

salut

pt mine diferenta de taxa e vreo 450-500 eu, consider k merita, cei care au platit taxa veche anul acesta isi vor recupera banii cu siguranta, probabil intr-un `stil romanesc`....in continuare....eu tot nu sunt lamurit cu prbl mea....

Multam

0

Link către postare
de ce documente voi avea nevoie la 1 Iulie pt a plati taxa de poluare?
....eu tot nu sunt lamurit cu prbl mea....

Pt a plati taxa, iti trebuie CIV-ul (cartea de identitate a vehicolului), care se elibereaza de RAR.

Bafta !

0

Link către postare

Sal Last

Am civ-ul, nu asta e prbl; am intrebat la trezorerie si mi-au spus k pe langa carte au nevoie si de un document care sa arate noxele (ex 152 g/km), deoarece pt a calcula suma care va trebui sa o platesc undeva in programul lor trebuie sa completeze si asta; noxele nu apar decat in brief, nu figureaza pe nici un document eliberat de RAR si dupa cum am spus doamnele de la Trez. nu cunosc limba germana, ...fara jigniri...e o limba grea..

Respect

0

Link către postare

eu am luat din germania o masina de curand, mai bine zis o masina de iarna sau de carat, sau de mers la peste :D

este un renault 19, 1.4 benzina, 1991, euro 1, cu 112 mii la bord.

pe langa actele de germania am si un certificat co2, asa ca o sa il atasez aici, poate ajuta pe cineva.

oricum, din cate stiu eu, la cilindreea mea, 1.4, nivelul de co2 nu afecteaza taxa.

in germania acest certificat era folosit pt obtinerea placutei verde, sau cum este cunoscuta acolo gr

post-10258-1213648107_thumb.jpg

post-10258-1213648273_thumb.jpg

Modificat de vale46
0

Link către postare

O chitanta de genul asta scoate si aparatul de la r.a.r. cand iti faci omologarea si o testeaza pentru noxe. Eu cand am dus-o la r.a.r. pt omologare, mi-au bagat ceva furtun in teava de esapament si au turat masina in relanti, deci probabil ca era testul de noxe. Presupun ca dupa 1 iulie se va atasa la 'dosarul' masinii acea chitanta. Insa probabil ca va costa ceva banuti in plus, nu de alta, dar sa nu aiba ei paguba asa mare. In prezent, din cate am citit eu, un test de noxe costa in jur de 600 Euro. :lol: Super, nu?

0

Link către postare

Domnilor, eu nu mai inteleg nimic....ce taxa de noxe de 600 eu??....noxele sunt in brief....cum vor fi ele trecute in civ...asta e alta prbl....oricum am vb la rar si la trezorerie....pt moment...E HAOS!! nimeni nu stie nimic.....sunt zvonuri k ori vom prezenta la rar brief-ul si civ-ul <fara masina> si ei trec acolo noxele, ori vom traduce si legaliza brief-ul

respect

0

Link către postare

iar cei care nu au brief? de ex cei care au masini in leasing cumparate din ro?

personal cred ca se va merge la rar, unde ei la randul lor primesc date de la producatori-importatori si se vor face mentiuni pe civ

0

Link către postare

nu sunt de acord cu voi.

daca vrei poti face carte la masina si azi, nu te obliga nimeni sa platesti taxa imediat dupa obtinerea cartii, sau la 30 zile dupa ce faci carte sau la 2, pt ca masina se considera tot neinmatriculata.

asa ca ii poti face carte la masina si sa astepti data de 1 iule.

exemplu, eu sunt programat joi la rar cu "rabla" mea. procedura este cea standard, nu s-a schimbat nimic, nu imi trece nimic in plus in carte, nu trebuie sa traduc brieful sau alte nebunii. apoi, dupa ce o sa am cartea si autenticitatea in mana o sa astept data de 1 iulie - pica marti. Daca o sa am timp, chiar in ziua de marti o sa ma duc sa platesc taxa si sa inmatriculez masina.

in baza la ce nu stiu, in baza faptului ca este euro 1, ca are 1390 cmc3 si ca e din 1991. bag mana in foc ca o sa fie un haos general si ca nu o sa pot duce la bun sfarsit planul pt ca suntem in romania si o sa-i ia pe NEPREGATITE! :icon_cool:

0

Link către postare

UPDATE!

Azi am fost cu masina la RAR - Renault 19 1.4 GTR, 1991, 58CP, tip motor C3J (gen cum am la Golf ALH).

Inainte de programarea propriu-zisa de la RAR Voluntari, am fost la RAR Grivita ca sa vad daca iese sau nu Euro 1. Evident ca NU! Deci motorul C3J apare in baza lor de date ca Non-Euro.

Bine... ma duc la RAR Voluntari, urc la etajul 1 la consultanta, spun ca masina este la rand, dar inainte sa imi faca carte vreau sa imi verifice codul motor in baza de date ca sa stiu exact ce norma de poluare are. Dupa multe insistente, din nou imi iese ca NON EURO!

Asa ca nu am refuzat sa fac carte la masina, am iesit din rand, am plecat de la RAR si timp de o saptamana-doua vreau sa incerc sa rezolv problema.

Vreau sa stiti ca, odata facuta carte si dat numar de omologare, masina ramane non euro, pt ca in talon sau in carte de identitate, ultimele 2 cifre de la numarul de omologare reprezinta norma de poluare si in cazul meu, daca faceam carte acum, in loc sa se termine numarul de omologare cu E1, se termina cu ceva in cifre sa ceva de genu, corespunzator pt NON EURO...

Totodata vreau sa va spun ca masina mea cu motor tip C3J are catalizator, sonda lambda si injectie momopunct.

Chiar si in cartea nemteasca este trecut OTTO G-KAT, SCHADSTOFFARM 01 iar neamtul de la care am cumparat-o din Germania platea taxe pt ea ca fiind Euro 1.

O sa atasez in acest post si 2 poze, cel cu cartea nemteasca si cel cu un tabel de valori dupa care se verifica norma de poluare, adica norma de poluare este din 2 cifre care se regasesc in cartea nemteasca. Aceste 2 cifre le compari cu un tabel (poza 2) si deduci norma de poluare.

Voi ce credeti? Ce e de facut? Eu o sa incerc sa ma lupt cu morile de vant 2 saptamani ca sa scot aceasta masina ca Euro 1.

Maine dimineata ma duc la RAR Grivita, am vb deja cu cineva sa iau hartie scrisa de la ei ca masina este Non-Euro pe care dau 60 lei.

Cu aceasta hartie intentionez sa ma duc la cativa dealeri Renault, care ma pot ajuta sa combat acea hartie si respectiv sa-mi dea la randul lor ceva la mana ca masina este Euro 1 si ca RAR trebuie sa-si updateze baza de date, sau ceva de genu.

In cazul in care nu merge faza, o sa incerc sa rezolv chestia asta "romaneste" asa ca o sa incerc sa fac RAR-ul la alta unitate din alt judet unde poate chestia asta se "rezolva".

Voi ce ziceti? Ce credeti ca e de facut?

Bafta!

Alex.

PS: diferenta dintre Non-Euro / Euro 1 este atat morala cat si financiara, noua taxa pt masina mea este 243 euro pt E1 si 729 euro pt Non-Euro

post-10258-1213886785_thumb.jpg

post-10258-1213886793_thumb.jpg

Modificat de vale46
0

Link către postare

Type C3J: 1390 cc

le Renault 19 seconda serie sono state tra gli ultimi modelli a montare un motore Cl

Modificat de r&d
0

Link către postare

Problema este ca motorul asta s-a facut si inainte de a se naste normele euro.

Chiar si incadrarea 01 nu este Euro1 testat dupa normativele euro... de la 14 in sus sunt euro1 100%.

"Euro-1 und vergleichbare" ar fi "Euro1 si echivalent", ceva de genul D3/D4/Euro3/Euro4 daca stii povestea...

Daca masina are un certificat de conformitate (intreaba la Renault daca si masina asta asa de veche are CoC) in care sa specifice norma de poluare una dintre astea :91/441/CEE, 91/542/CEE 6.2.1.A, 93/59/CEE , atunci cei de la RAR nu comenteaza nimic. Altfel, chiar daca cei de la Renault dau alte hartii, cei de la RAR nu o sa le ia in considerare nestimulati.

0

Link către postare

@r&d: iti multumesc pt ajutor!

Am inteles ce vrei sa spui, dar dupa cum vezi cum iti explici ce ai scris tu in Bold? "Grazie all'introduzione del catalizzatore, tale unit

0

Link către postare

fratilor nu se mai aude nimic de taxa asta de poluare ???

intra sigur in vigoare de la 1 iulie 2008 ?

sau iar povesti ....

0

Link către postare

Mai sint 8 zile pina la ziua de apoi(un mod de a spune), o sa vedem de atunci in colo ce taxa va fi.

0

Link către postare

Sigur intra in vigoare de la 1 Iul (e ordonanta 50 aparuta in MO); prbl mea in continuare nu e rezolvata; CUM voi face dovada noxelor la biroul care imi va incasa banii??...oricum, m-am convins e un haos general, de abia astept sa ma prezint la trez pe 1.07..

0

Link către postare

salut,

astazi s-au aprobat Normele de aplicare a O.G. 50., mai trebuie sa apara in monitorul oficial, din cate am inteles, se restituie taxa doar masinilor SH, in baza unei cereri, in termen de cel mult 45 zile de la data depuneri cererii, la cursul oficial al BNR, din ziua respectiva, (cand se incaseaza).

0

Link către postare

Elementele de depreciere

0

Link către postare

din cele vazute si auzite la tv respectiv presa, am desus urmatoarele:

1. taxa intra in vigoare de la 1 iulie

2. diferenta dintre taxa de prima inmatriculare respectiv taxa poluare se plateste in termen de 45 zile dupa o cerere in prealabil

3. in cazul platii taxei de poluare, se aplica reduceri pt masinile care sunt slab dotate

ma intereseaza punctul 3, am inteles ca, constatarea o face cine alcineva decat RAR, costa 10euro pt fiecare "dotare lipsa"

stie cineva cat este aceasta reducere sau pana la cat ajunge? nici la tv nici in presa nu s-a zis cat la % e reducerea...

alex.

Modificat de vale46
0

Link către postare

Mi-am facut cartea de identitate la R.A.R. si mi-a trecut tot ce trebuie pentru plata <taxei de poluare>.

In partea de jos a cartii la mentiuni a trecut emisia de CO2 cu semnatura si stampila.

Daca nu aveti emisiile trecute in carte si aveti nevoie de ele mergeti la R.A.R. si vi le trece.

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.