Jump to content

Unde va spalati masinile?


shkoda
 Share

Postare recomandată

Dacă am spălat doar exteriorul, înseamnă că se poate. Dacă vrei să aibe același efect jetul de la " mamaie" la curte, folosește soluțiile de calitate pe care le găsești la importator sau în cantități mai mici în târg la Vitan.

 

App. Este diferența mare la spălătorie în sensul k unii plătesc chirii pe spațiu, alții sunt proprietari, unii au făcut puț și spăla cu apă de izvor,alții o filtrează, încălzesc ( de la caz la caz), unii îți șterg geamul cu ziar sau carpa cu care ți.au șters mașină, alții folosesc hârtie specială, soluții pentru fiecare element... Când vreodată la 15 lei o să ai parte de același tratament ca la 25!!!!!+ parfum + brăduleț parfumat +++++ Orice mașină merită așa ceva măcar odată pe săptămână pt cine o folosește zilnic, și un pachet premium măcar odată pe an.

Modificat de Adrian_74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei gras

intre foisor de foc si mosilor e o spalatorie .prima data o spala cu jetul si cu spuma dupa care urmeaza spalare la perii .nu cred ca exista o alta spalatorie ca asta . nici cind a fost noua masina nu a fost atit de curata ca atunci cind o spal acolo. mentionez ca e neagra si se vede tot. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La toate spalatoriile cu perii la care am fost, masina a fost prespalata inainte sa intre in perii, cu jet si spuma. La foisor acolo mi se pare destul de scump si periile sunt cam dure. Eu n-as baga niciodata o masina de culoare neagra in perii.

On topic: Cea mai ok spalatorie de cartier la care am fost in ultima vreme este  cea de pe sos. vergului, vis-a-vis de spitalul malaxa. 10 lei exterior sau 20 lei interior exterior + tornador. Solutiile sunt de calitate si oamenii sunt foarte ok.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Alea cu perii sunt o porcarie absoluta care lasa zgarieturi gen panza de paianjen pe lac! o singura data am intrat la OMV in ungaria. Nu stiu cum ar putea arata masina sa frecventezi asa ceva.

cu nod in stomac imi aduc aminte de filmuletul cu veyron-ul bagat in asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei gras

spaltul cu jetul este defapt prespalare. ai nevoie de burete sau perii ca vopseaua sa fie curata.asta se poate vedea la toate firmele de detaliere profesionale iar spalarea la perii e cea mai eficienta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

nu! let me clue you in: spalarea cu mana si buretele e cea mai eficienta dar si cea mai blanda mecanic pt lac, evident dupa o prespalare cu jetul daca e foarte murdara. Asta de zici tu e cea la care sare banu' cel mai rapid, termina cu tine in 10 min si pt majoritatea pare OK. Decat astea doar cele cu fise is mai rapide, dar alea is deja pt oameni care nu vor doar sa stea cu mana in buzunar si n-au nici curte(totusi am vazut pe unii care era cu o mana in buzunar si asa).

Serios, ai fost tu la detailing si ti-au bagato la perii? Curat murdar!

 

LE: m-ai facut tare curios si am cautat la repezeala cateva firme de detailing locale si sampom maguiars nu prea suna a tambur cu perii

http://www.cosmeticsiscar.ro/servicii-full-detailing-exterior.php

http://www.motorkraft.ro/detailing-auto-polish/

La motorkraft am si fost, nu au perii in hala 100%

Unul din Buc:

http://www.expertdetailing.ro/ro/94_42_index.php

spalare manuala*

 

 

Si unul de dincolo unde chiar la masini se face detailing:

Außenwäsche von Hand spune ceva? http://www.royalcarpolish.de/all-in-one-reinigungspakete-autoaufbereitung-muenchen/

 

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am fost la autosmart astăzi, au spălat destul de bine, au rămas câteva pete de murdărie/ceara in zone mai putin accesibile; le-am sters eu când am verificat masina. Au folosit lavetele mele si m-au sfătuit sa-mi iau si una de piele, ceea ce am sa fac. Zona de asteptare civilizata, coada mare însă, daca nu te duci la ore atipice nu ai nici o sansa.

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia-ti microfibre, nu piele ;)

Pielea doar plimba mizeria de colo-colo, nu are cum sa o preia de pe suprafata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am avut la mine 2 microfibre, una de caroserie si una de geamuri. Dar la praguri a insistat sa dea cu una de piele (ma rog, artificiala). Am sa iau una de piele tot de la mafra http://www.mafra.ro/piele-de-caprioara-pelle-martina-piele-sintetica-de-caprioara-p-73.html, cică e absorbanta. Am sa vad cum se comporta.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care spalati masinile in spalatoriile cu jetoane, cate jetoate si ce metoda folositi?

Am gasit jeton de 2,5lei ce tine 2 minute. Am folosit de 2 ori spuma activa, o data apa chioara si o data ceara (deci 4 jetoane), dar simt ca am facut risipa. Ceva ponturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spalo în altă parte ,cu 13 lei o bagi la perii în Mol sau la Petrom e 17 lei si nu faci nimic.... Jetoanele alea sunt pistol cu apa...n.au nici măcar presiune iar solutia de spălat e slabă..+ ca te uzi ori transpiri și te așezi pe scaunul de la șofer și.l imbacsesti....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omv.5 lei un jeton.important e pregătirea sa fi eficient.eu folosesc doar un jeton.în fiecare săptămână o spăl. Dacă e prea murdara....nu merita.o duc la spălătorie.12 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

aveti idee, asa numita ceara lichida de la spalatoriile cu jetoane, are de-aface cu ceara? sau e ceva uleios, ca un silicon. am bagat de seama ca inchide la culoare elementele de plastic/cauciuc, iar vopseaua este mai lucioasa.

si inca o intrebare bonus, la aceleasi spalatorii se gaseste un furtun cu parfum ce omoara bacteriile. cert este ca miroase frumos dar oare e apa de ploaie pentru bacterii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/17/2016 at 0:36 PM, cashonly said:

Cei care spalati masinile in spalatoriile cu jetoane, cate jetoate si ce metoda folositi?

Am gasit jeton de 2,5lei ce tine 2 minute. Am folosit de 2 ori spuma activa, o data apa chioara si o data ceara (deci 4 jetoane), dar simt ca am facut risipa. Ceva ponturi?

3-4 jetoane.

vin cu spuma de acasa, de la ei folosesc doar apa.

solutiile lor sunt diluate si nu mi se pare ca fac treaba.

1 hour ago, cashonly said:

aveti idee, asa numita ceara lichida de la spalatoriile cu jetoane, are de-aface cu ceara? sau e ceva uleios, ca un silicon. am bagat de seama ca inchide la culoare elementele de plastic/cauciuc, iar vopseaua este mai lucioasa.

si inca o intrebare bonus, la aceleasi spalatorii se gaseste un furtun cu parfum ce omoara bacteriile. cert este ca miroase frumos dar oare e apa de ploaie pentru bacterii?

nu. este un agent de uscare mai mult. ajuta apa sa curga mai repede de pe tabla.

are si un efect optic pe masina dar nu are durabilitate mare. uneori poate lasa dare pe sticla, la folosirea stergatoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cu parfumul cum e? bag de seama ca la 3 zile dupa ce am dat, inca nu simt vechiul miros al masinii, ci cel de cocos al parfumului, mai estompat ce-i drept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ce contine ca sa iti raspunzi la intrebare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Sectorul 3 la Mivalin Carwash 15 lei  interior-exterior ( optional 20 lei pentru cine vrea sa-si faca interiorul si cu Tornador) spalarea se face la pistol...sunt foarte multumit cum se spala, o fac acolo de peste 2 ani si pun hartii pe presuri dupa, solutie antipraf pe cauciucuri, geamurile se sterg cu servetele albastre smd...dar dureza cca 1-1,5h de masina, se misca greu baietii desi au 6 rampe da merita tot timpul.

https://www.facebook.com/pages/Mivalin-Carwash/638052349544473

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Una calda una rece la autosmart. Am revenit la ei si am dat peste un băiat f recalcitrant, care mi-a folosit lavetele dar nu a respectat pe cea de geamuri decât pe interior, drept urmare a exterior sunt numai pete si a comentat f nervos ca laveta de piele e noua si trebuie sa fie uzata ca sa stearga cum trebuie. M-am cam enervat si eu si i-am spus ca o s-o frec de pereti ☺

totusi am încheiat discutia in termeni ok, mi-a spus sa o spăl la masina ca sa o mai frăgezesc, i-am dat bacsis si sper sa nu-l mai nimeresc. Am apreciat si interventia supraveghetorului, care a încercat sa ne împace pe amândoi.

viitoarea vizita la ei va fi hotărâtoare ☺

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu un singur lucru: "Copilul care NU plange nu-i da masa tata"!!!
Asa ca daca ai nemultumiri si NU iei masurile care se impun atunci pe loc, aia isi fac treaba cum ii taie capul....ia sa vociferezi si sa faci putin pe nebunul sa vezi atunci cum te tine minte toata spalatoria ca tu esti un tipicar pretentios, sa vezi atunci ce atentie maxima primeste cotetul tau de fiecare data cand mergi acolo!
PS: Angajatii vin si pleaca, clientul casei este periculos daca da din gura mai ales pe recenzii de "fesbuciuc".

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La spalatoria "St. Patrick" de pe B-dul Marasesti inspre Parcul Carol a fost cineva? Eu am spalat masina de cateva ori acolo si iese decenta! S-ar putea imbunatati la detalii (sters mai atent pragurile etc.). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma grăbesc sa-i trec pe lista de smecheri automultumiti, ma mai duc o data si vedem. Scandal nu obisnuiesc, dar ai dreptate, observatiile trebuie făcute pe loc. Din păcate nu am putut fi f argumentat pt ca eram cu băiatul meu de doi ani si nu am fost de fata la operatiuni. Însă m-am hotărât sa nu ma mai duc cu el, ma duc singur sa pot sa ma inteleg cu omul daca singur nu face cum il rog eu. E clar ca si ei au dreptate la unele chestii ca au atâta experiență. La comunicare si atitudine mai e de lucru. Na, încet încet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@laduncaag NU stiu ce comunicare si atitudine vrei tu sa ai pretentia la un om fara scoala, ca numai astia sunt angajati in spalatorii...poate NU cu scandalul faci treaba buna si NU e bun asa, da cu fermitate, calm si insistenta poti vorbii si stai acolo cu cotetul (uite aici pata aia, uite pata pe geam, pragurile smd.) pana esti multumit. 
Cu siguranta data viitoare te tine minte!

Eu merg la Mivalin Carwash (cum am spus mai sus), acolo sunt 5 rampe la spalatorie, dar doar un gagiu pe numele lui Mihai ma multumeste pe deplin si ii dau 10Lei spaga cand il prind....la restul de 4 tipi doar 5Lei, de peste 2 ani de cand merg acolo niciunul NU face treaba ca Mihai si e cel mai vechi dintre ei, restul sunt novici -_-

@Executron vad ca umbli prin zona. inceraca si spalatoria din coltul strazilor Progresul cot cu Veseliei fix i curba aia cot cu Dr. Ctin. Istrate....15Lei interior-exterior si fac treaba acceptabila.

Ti-am incercuit cu rosu si am pus o poza de pe Google unde este locatia exacta a spalatoriei.


Capturadeecrandin2016.11.01la21.23.09604



Capturadeecrandin2016.11.01la21.18.39b3c

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap! Am fost acolo o data! Mi s-a parut cam slabuta! Pe langa faptul ca angajatii nu aveau absolut niciun chef sa spele masini, mi-au lasat zoaie peste tot si solutia de spalat era mega-dilluata sau era indoita cu alte substante. Ca sa nu mai spun ca spatiul respectiv nu este adaptat unei spalatorii. Astfel, fie intorci in capat, unde iti murdaresti masina de praf, fie dai cu spatele pe poarta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De banii aia am spus "acceptabila"... eu am fost acolo de vro 3 ori intr-un an si am fost multumit de banii astia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

In Ploiesti cunoasteti vreo spalatorie pe care sa o recomandati fara rezerve?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!