Jump to content

Unde va spalati masinile?


shkoda
 Share

Postare recomandată

Ca să ai un punct de reper Muale.

 

post-70486-0-28466700-1393429649_thumb.j

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( din pacate pot masura 3.8 - 7 cu benzile de acasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea ca o duceti cam la extrema. Si sunt tipicar, dar parca e prea de tot. In ro nu merita pur si simplu sa ai atata grija de masina.

1 la mana: e mult praf si a 2-a zi practic deja de nu mai e curata masina.

2 la mana dupa o ploaie e tot cum a fost,aia-i clar.

deci: de ce sa dai azi 50ron pt o spalare(sa fim seriosi) si duminica sa dea cu ploaie(prognoza de azi). ca sa ce? sa am 3 zile masina "curata".aviz punctul 1

3 la mana: la cat speli masina de des, nu stiu cat de bine ii face sa o tot freci, indiferent cu ce solutii si lavete.

 

luati-va o casa care are curte si have fun, aia e solutia voastra ;) apoi poti sa o iei si cu bete de urechi.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ști cum spui de fapt? Să nu mai aspirăm prin casă că oricum peste 3 zile e la fel. Cam așa e și cu mașina.

Mașina pe mine mă reprezintă, felul cum arată mă oglindește pe mine ca și persoană. Poate exagerez dar așa gândesc eu.

Nu dă nimeni 50 de ron pe o spălare, mai bine îți faci tu arsenalul tău de produse și o speli tu cum vrei, vorba aia nu dă nimeni mai multă atenție mașinii tale decât tu însuți.

Poți s-o speli toată ziulica, că nu are nimic, dacă o speli corect.

 

Împrumut postul unui coleg.

 

f8.jpg

 

vopseaua trebuie intretinuta cu spalat cand trebuie , si dat cu protectie ( wax sau sealant)
vopseaua si nu numai (plasticul de exmplu) expus la soare , UV , se oxideaza , startul de lac isi pierde luciul , deci vopseaua se deterioreaza.
ceara sau sealant iti da protectie (temporara) impotriva elementelor car pot pata vopseaua ( water spot, gainatz, bugs etc)
ce faci cand tii se usuca pielea? dai cu o crema , la fel si cu plastic, vopsea sau pielea din masina trebuie conditionata ca sa o tii in stare buna.
daca nu tratezi din timp plasticul sau pielea se oxideaza, isi pierde culoarea , crapa, vopseaua se deterioreaza.
partea din coltul jos stanga se oxidase deoarece n-a fost dat cu wax , n-a fost spalat regulat.partea din dreapta are culoare , luciu . daca speli masina regulat si o dai cu protectie atunci poti mentine calitatile coltului din dreapta 
Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o spuma cu PH neutru nu va curata o masina fara atingere, asa ca nu mai cereti spalatoriilor asa ceva. Aveti de ales intre solutii puternic alcaline care cu timpul pateaza elementele sau solutii care nu pateaza dar nici nu curata (iar carpa cu care va fi stearsa masina va actiona cu mizeria ramasa ca un smirghel pe vopsea).

Singura solutie de a spala cu cat mai putine daune masina ramane cea prin atingere. Dar asta necesita timp, ce se traduce in costuri mai mari pe care nimeni nu este dispus sa le plateasca. Plus ca noi suntem mereu grabiti, deci...

 

GOOD-FAST-CHEAP.jpg

 



parerea mea ca o duceti cam la extrema. Si sunt tipicar, dar parca e prea de tot. In ro nu merita pur si simplu sa ai atata grija de masina.

1 la mana: e mult praf si a 2-a zi practic deja de nu mai e curata masina.

2 la mana dupa o ploaie e tot cum a fost,aia-i clar.

deci: de ce sa dai azi 50ron pt o spalare(sa fim seriosi) si duminica sa dea cu ploaie(prognoza de azi). ca sa ce? sa am 3 zile masina "curata".aviz punctul 1

3 la mana: la cat speli masina de des, nu stiu cat de bine ii face sa o tot freci, indiferent cu ce solutii si lavete.

 

luati-va o casa care are curte si have fun, aia e solutia voastra ;) apoi poti sa o iei si cu bete de urechi.

Asta este la latitudinea fiecaruia. Hai sa ne vedem fiecare de ale lui si sa nu mai dam atat vina pe tara si ce se intampla in ea, ca tot din cauza noastra se intampla.

 

 



:( din pacate pot masura 3.8 - 7 cu benzile de acasa

Ia o mostra intr-o sticla si ti-o masor eu daca vrei. Dar rezultatul ti-l spun de pe acum, >13.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu Kendo, o masina trebuie spalata foarte bine si data cu strat protector.

Iar legat de spuma magifoam, vad ca ea se dilueaza in proportie de 100:1. Deci n-ar fi cine stie ce cost spuma pt o spalare.

In Bacau de regula un exterior costa in jurul a 10-13 lei, unde spal eu e 13 lei. Si e considerata o spalatorie scumpa.

Sunt si cateva spalatorii asa zis ecologice, ce iau 15 lei insa la o inspectie vizuala, tot o spuma subtire ce se scurge rapid am vazut ca dau pe masina.

 

Eu de luna viitoare o sa va scriu de pe meleaguri nemtesti.

Plec definitiv.

Bine, multi mi-au spus de ce plec asa tarziu, avand parinti germani.

Dar na, dragostea de tara unde te-ai nascut nu se poate trece cu vederea cu una cu doua.

 

Acolo, parintii au casa. Insa, din ce mi-au spus vecinii, asa stand la vorba, nu ai voie sa-ti speli masina in curte. 

Se lasa cu amenzi.

Acolo, sa vedeti ce dure sunt legile, spre exemplu mama are fantana in curte. Nu are voie sa foloseasca oricum apa din fantana.

Nu ai voie sa-ti tragi teava din fantana in casa si sa folosesti apa aceea decat sa zicem la un wc aflat la demisol sau la parter. Atat.

Ai mei folosesc apa din fantana doar pt udatul gradinii.

Bine, nu stiu cine naiba verifica ce faci tu insa nici cu vecinii nu mi-e rusine.

 

Iar apa ce e la parter, e dintr-un contor separat. Se contorizeaza ca apa uzata. Daca o folosesti sa zic sa speli nu stiu ce, te costa mult mai mult metrul cub decat apa ce se foloseste in casa.

Pt ca, acolo se spala inclusiv trotuarele, aleile smdp. Si se spala de proprietar, nu vine nimeni sa-ti faca curat insa daca nu faci ai incurcat-o.

Se spala cu aparatul cu presiune dupa ce in prealabil se spumeaza cu o spuma speciala pt trotuare.

Noi avem noroc ca avem fantana sanatoasa si merge aparatul cu apa din fantana.

 

Asadar, visul meu de a sta frumos in curte si sa-mi bibilesc masina nu se va putea realiza acolo.

 

Insa macar scap de praf si oricum, pt mine e o placere sa stau duminica sa o spal. Duminica pt ca doar atunci am toata ziua la dispozitie.

Personal imi aduce satisfactii si sunt intradevar si f pretentios, cei de la spalatorii nu prea au timp si mai ales rabdare sa acorde atentie detaliilor.

Placere ce nu o sa o omit nici acolo, indiferent de calitatea spalatorilor.

 

Insa, adevarat, oricat de grija ai avea aici in Romania de o masina, mai ales la bloc, in 2-3 zile dupa spalare e plina de praf.

In Bacau, acum dupa ce s-a lucrat foarte mult la asa zisa modernizare a trotuarelor si strazilor, orasul inca e plin de pietris si nisip folosit pt pavarea trotuarelor. Nu mai spun ce praf e in oras. Primarul a lasat natura sa faca curat, insa e jale. Si inca nu au terminat pt ca vara lucrau cum se lucreaz la noi, in pas de melc.

Cu zapada asta ce a fost s-a mai curatat cat de cat insa nu de tot.

 

Legat de Ph, cu siguranta e mare, precum Toni a spus, se pune accent pe rapiditate, nu pe calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate spalatoriile sunt "ecologice", obtin certificat de la garda de mediu cum ca folosesc solutii aprobate (in oarecare masura).

acum...ca ele umbla la reteta si pun altceva, e treaba garzii de mediu sa ii amendeze.

 

spuma nu neaparat e buna daca sta mult pe masina. poti sa acoperi masina cu spuma de barbierit sau frisca la tub si se va curata mult mai putin decat cu Supermafrasol (sa zicem) care nu face spuma deloc.

 

spalatoria poate sa aiba solutie buna dar sa o aplice fara nebulizator (butelia cu aer comprimat si solutie) si nu rezulta o spuma groasa.

 

am fost la spalatorii unde spuma era foarte groasa (masina era alba toata o vreme) si in alte locuri unde e ca laptele cu apa si curge repede.

 

 

in germania asa e, nu ai voie sa faci mitocaniile intalnite la noi. nici la noi nu ai voie sa speli masina pe trotuar (dar multi o fac pt ca nu are cine sa ii amendeze). daca vrei poti incerca sa folosesti o saltea gonflabila care va retine apa+mizeria si produse biodegradabile (si apoi scurgi apa undeva unde e ok)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneam de spuma mai densa citind datele tehnice ale Magifoam-ului, care persista si 30 de minute astfel incat sa ai timp sa o bibilesti in tihna.

 

Iar legat de sfatul tau privind salteaua, o sa trag si eu cu privirea ce fac vecinii. Dar eu unul cat am stat pe acolo nu am vazut pe nimeni sa-si spele in ograda masina. Pt ca nici nu au pe unde, toti au numai flori si arbusti decorativi in cap, nu prea ai pe unde sa-ti strecori masina in curtea din spatele casei ca strici florile.

In fata casei exclus, desi tortuarul e in grija ta, nu ai voie nici macar sa-l blochezi cu ceva.

Dar oricum nu o sa fiu eu oaia neagra a comunitatii pt ca oricum, nu o sa ma lase ai mei sa patez imaginea familiei.

 

Insa sa-mi gasesc eu o spalatorie care sa ma lase sa-mi fac de cap si voi fi multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Magifoamu e ca spuma de barbierit si in functie de concentratie , normal trebuie sa pui 80-100 ml + 300 ml apa fierbinte pentru o spuma de calitate . 

 

Stiu ca sunt destule spalatorii cu "monede" si o sa poti sa-ti faci de cap acolo Dan ! Numai ca vei avea de "donat" destule monede ca sa o bibilesti cum vrei tu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa va suparati pe mine, era doar o remarca.

Dupa cum spuneam si mie imi place sa o bibilesc, si prefer selfwash-ul pt ca e facuta de mana mea e2e si m-am saturat de spalatorii de tot felul de spete.

Selfwash, pt ca stau la bloc. Cand merg acasa, acolo imi place sa petrec o jumate de zi sa o curat ca la carte, adica, prespalare, sampon turtlewax, sters cu laveta cu microfibra, ceara sau/si polish dupa caz, dar ceara neparat, solutie intretinut cauciucuri pe cauciuc si compartimnt motor, sters geamuri int+ext+rain x.

da, insa faza e ca mai ales in perioada asta nu tine. 

Am zis 50ron, pt ca am vazut ca unii ar fi dispusi sa dea suma asta doar ca sa fie spalata manual. In timisoara sunt astfel de spalatorii, unde se spala manual la cerere si e mai putin de 50ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Marius - Am spus mai sus ca daca s-ar folosi Magifoam ,alaturi de o spalare manuala la spalatorii probabil ca pretul ar ajunge la 50 lei un exterior. Si nu e nimeni dispus sa plateasca pretul acesta ! Nu prea sunt filantropi sa faca arogante de astea, doar persoanele care au masini foarte scumpe !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100ml Magifoam e 3 lei.

din cei 10 lei cat cer acum, cat crezi ca se duce pe apa, curent, solutii si munca omului?

pt spalare manuala problema e timpul, nu solutiile. costurile/masina ar fi destul de mici (sampon, apa) dar in timpul ala pot sa spele la jet 3 masini.

 

mai sunt (si pe forum) oameni care platesc sume mari la Concorso, desi dupa parerea mea 90% e aceeasi treaba (difera locatia, amenajarea si probabil tenul angajatilor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La spalatorie la un exterior de 9 lei nu raman mai mult de 3 lei.

Sunt multe de luat in seama pe langa salarii,materiale si alte acarete.

Am pe cineva in familie care are spalatorie auto destul de ok.

Luati in calcul factura la apa/curent/chirii acolo unde este cazul/,,platii'' pe la mediu ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Muale - Prin spalare manuala am presupus ca se intelege spalare prin metoda 2BM, care dupa cum ai spus si tu necesita timp si alta solutie de curatare in plus. O astfel de operatiune se duce spre 90 minute , care costa , la fel cum zice si colegul Gabi,mai sunt si altele de luat in calcul cum ar fi curentul/apa/plata angajatilor .

Pentru cei care doresc o spalare corecta trebuie sa se realizeze personal , pentru ca sunt rare spalatoriile unde presteaza astfel de servicii,numite de unii,exclusiviste.

In Germania pe majoritatea i-am vazut sa foloseasca spalatoriile tip fast-wash -- tunel , sau cele cu monede. De aceea majoritatea masinilor importate au acele zgaraieturi fine pe caroserie sau acel efect de panza de paianjen care se observa cand soarele bate in caroserie.

In definitiv ramane sa ne multumim cu spalatoriile de cartier si eventual putem ajuta la stergere cu microfibre personale. Cei care au posibilitatea ( si locatia necesara ) pot sa-si achizitioneze un aparat cu presiune + sampon auto si spor la " bibileala ".

Modificat de Cosmin ZKG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate spăla mașina și manual, dar fără clătire.

 

Toni face asta de ani de zile și am să încerc și eu mâine pentru prima oară să văd cum e. Ghid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
Jetta20tdiHLDSG6

cne merge mai des prin baneasa shopping feeria extra mega mall, stiti cumva daca s-a facut vreo spalatorie pe-acolo?

parc-am primit un voucher de craciun, l-am aruncat si nici c-am vazut vreo urma de spalatorie cand am mai fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a incercat cineva spalatoria cu jeton (2.5 lei, apa calda) de pe Colentina, spre capatul soselei, spre Europa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat spalatorii cu jeton de la benzinarii…e mult de munca, trebuie sa te misti repede ( si astfel dai buleala ) si iti trebuie cam 3 fise..pt 10 lei exterioru..la spalatorie o face boboc..solutie curatat jante, curatat masina, sters, curatat pragurile, silicon roti..nu merita deranjul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3-4 fise.

la bani iesi la fel ca la spalatoriile de cartier (minus spaga, daca dai).

nu e vb de castig, ci de faptul ca o faci cu mana ta (evident daca iti place) si in cazul meu cu produsele mele.

anul trecut am tot spalat la LUK oil cu jetoane 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu vrei sa stii ce poti sa patesti la spalatoriile de cartier. la un coleg i-au rupt prinderile la presuri si asta e doar un exemplu.

Mie nu-mi place sa o duc pt ca nu le spala asa cum as vrea eu, asa ca prefer, cum spune Muale, sa o fac cu mana mea al jetwash.

Desi, sunt zile si zile si acolo, pt ca traim in Ro. Nu tot timpul merg ambele jeturi(OMV) si stai la coada, presiunea/debitul nu e lafel, samponul e prezent cred ca doar in zilele in care au "vizita", dar asta e, nu stau la casa, asa ca trebuie sa accept asta sau ca merg cu masina murdara, ceea ce e inacceptabil :D

Prefer sa merg seara la 9 sa nu fie nimeni, astfel imi fac damblaua cu samponul meu si burete intre cele 2 fise. Bine a 3-a zis e lafel masina, dar again, pt ca traim unde traim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a incercat cineva spalatoria cu jeton (2.5 lei, apa calda) de pe Colentina, spre capatul soselei, spre Europa?

Da, eu.

2.5 lei jeton de 2 minute.

Se cumpără de la tonomat ce accepta doar 5 sau 10 lei.

Apa calda. Spuma diluata dar asa e peste tot. Jet și debit satisfăcător, mai bun ca la luk oil.

Lancea ca aia de la omv mai aiurea de ținut în mana.

Am luat 4 jetoane, am folosit 2 la spălare și 1 la clătire.

Pare ok. Spre bine dacă prind perioada mai lejera și nu comentează dacă vin cu produsele mele. post-66542-14238580519162_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... dar tu parca ai ceara/sealant pe masina => curatare mai usoara. Poate ceilalti nu au, si asa face mai grea spalarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, una sunt pozele, si alta e (cruda) realitate.

 

Vreau sa zic ca, bine-nteles ca iar la 9 seara m-am dus la OMV, cer 2 fise as usual la care vanzatoarea: va dau, dar nu merge spuma(cat tupeu, nu?). deci la aceeasi bani, dar servicii mai putine.

M-am dus la LUK, deci vreau sa zic ca a facut toti banii, 3 fise a 3ron( total 6 min), fata de 2 a 5ron(6 min).

Spuma a fost spuma, a ramas alba masina. A trebuit sa clatesc o fisa intreaga sa se duca toata de pe masina.

Ceara a fost ceara! S-a dus apa de pe masina(beading) ca si cand o dau cu ceara solida. Jos cu palaria.

Masina era murdara de nu-i mai vedeam numarul.

Bine , ca deobicei am inmuiat cu fas-fas-urile mele minune iar intre jeturi am dat cu buretele imbibat cu sampon turtle wax.

 

A iesit luna si bec masina.

 

Daca nu o iau si astia pe aratura, doar la ei sa merg de acum inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la LUK s-a facut 3 lei sau ai rotunjit?

ma deranjeaza ca la ei nu e constanta presiunea (variaza de la statie si zi) si selectorul spuma-apa se misca greu.

termin fisa de spuma, bag alta si cer apa si curge spuma pana ajunge apa curata pe instalatie. nu imi ajunge sa clatesc doar cu o fisa.

o sa revin la aia pe colentina cu Hyundai si solutiile mele, sper sa nu fie aglomerat sa tipe lumea la mine.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, s-a facut 3 lei.Aia zic si eu, e multa spuma si trebuie sa folosesc o fisa doar sa o limprezesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!