Jump to content

Unde va spalati masinile?


shkoda
 Share

Postare recomandată

exact la acest tip de spalatorie ma refer.

cand am zis "perii"nu ma refer strict la cele cu par, acum sunt unele cu fasii cum spui tu.

treaba sta asa: mizeria e pe tabla. daca o atingi cu ceva f fin (silicon cum spui tu) ea nu se desprinde...trebuie ceva sa "o apuce''', similar cu o carpa. eh...acel ceva care o apuca, o pastreaza.

unde se duce mizeria din perii?

Popica a explicat bine.

Eu am fost la spalatorie fix ca cea din film si la una unde nu erau periile , ci doar jeturi de apa si spuma (ca la spalatoriile de cartier doar ca automat) si la final uscare si am fost nemultumit: praf pe plafon, jante, praguri, oglinzi.

 

o spalare calumea e greu de facut, mai ales la bloc.

variante sunt: prespalare la tiganii (sau indieni,corsicani, romani, sa nu generalizam de la colt , sa  dai jegul jos (ce se depune pe vremea asta) si o lasi asa, chiar daca apar urme de la apa si cand vremea/dheful o permite o spalare cu sampon, manusa, galeata sau cu ONR (mai ok pe timp de vara)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai inainte sa vina cu periile a dat cu jeturi de apa, deci praful s-ar duce, ramanand doar mizeria. Iar in timp ce lucrau periile se mai dadea apa, deci ma gandesc ca se mai clatesc. La spalatoriile manuale, dupa jeturi pun aia carpa care numai curata nu e, are praful de la mai multe masini, si freca mizeria de pe tabla, raman suparfete neacoperite...si la final dupa clatire mai vine iara sa ia cu carpa ce nu au luat mai devreme. Si la final tot raman pete, sau mazga intinsa.

Nu zic ca e bine la automata asta, dar parca a iesit cel mai bine. Eu oricum o luam de la spalatoria manuala nestearsa, ma duceam cu ea intr-o parcare si o mai bibileam eu, puncte, urme nesterse, praguri. Dar aici nu prea mai e nevoie, iar pragurile mi le fac singurel ca nu ii las pe maimutoii aia sa tranteasca usile masinii mele la care nici macar eu nu le trantesc. Sa nu mai zic de interior. Nici nu vreau sa il atinga vreun musteriu. :) 

Anyway, o sa spal alternativ...cand la manuala, cand la automata, si cand eu singurel la curte pe vremuri mai calde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand vremea (si timpul) o permit(e) prefer sa spal masinile la curte; cu sau fara ajutorul aparatului.

In plin sezon rece nu prea e cazul. Pana acum alegeam o spalatorie cat de cat mai ok si mergeam pt ext. acolo. Inmuiere, spuma, clatire, ceara si ultima clatire; fara a-i lasa sa le stearga, nici macar pe geamuri.

In ultimile 2 randuri am incercat "self wash-ul" de la Lukoil.

Ideea nu buna, ci f buna, dar din pacate cam prost pusa in practica (insa mai bine decat deloc): presiunea jetului cam mica, spuma aia nu se poate numi spuma, mai degraba zoaie de spuma, clatirea cu ceara e acceptabila, timpii pt o fisa cam prea scurti (unii ar putea spune ca si pretul e mai jos).

Fara a avea masina extrem de murdara (adica se vedea cu usurinta marca/modelul/culoarea :D  ) si folosind 4 fise (dintre care 2 pt progr cu spuma) nu a iesit o spalare acceptabila; era acoperita cu un ... film de mizerie. Practic a mai luat din el si nu l-a inlaturat.

Geamurile, de ex., imediat dupa pareau curate, insa cand le-am sters cu servetele, acestea au devenit .... cam negre.

Fata de spalatoria la care obisnuiam sa merg, pretul pt ext. ar fi cam la jumatate, treaba undeva intre.

 

De abia astept vremea mai buna, desi in "curatul, civilizatul si nepoluatul" santier denumit Bucuresti ......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel film de mizerie nu se duce cu jet, fara actiune mecanica (sampon, manusa de microfibre)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filmul de mizerie ramane si la o spalatorie auto (cel putin pe unde am mai fost eu), dar intr-o masura mult mai mica spre deloc, in fct de ce produse si cum le folosesc.

In aceste conditii, mai merita sa folosesti "self wash", asa cum este el pe la noi ?

Daca nu se spala masina la fiecare 2-3 zile, filmul ala de mizerie va fi mereu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce preferi, film de mizerie sau zgarieturi fine?

Poti sa trecu cu ONR dupa self service si scapi de film.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La spalatorie nu-i las sa stearga masina cu nimic, pur si simplu plec cu ea nestearsa.

Nici cand o spal eu nu o sterg cu nimic.

Si cu toate acestea tot exista ceva zgarieturi fine, pe langa cele vreo 2-3 de la diversi binevoitori din Buc.

 

Va trebui sa ajung sa spal si Fabia, mai ales ca am mers zilnic cu ea de cand au inceput ninsorile si se vede treaba asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu o stergi raman pete de apa (depinde cat de calcaroasa e apa) sau pete de praf (se prinde praf in picaturile de apa).

daca o speli corect, o poti sterge cu prosop de microfibra, nu se zgarie daca intre carpa si masina nu exista mizerie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e sa ai tu carpa ta de spalat si de sters.

Eu la spalatorie ii pun sa-mi inmoaie bine masina ( unele spalatorii dau din prima cu spuma ce mi se pare o prostie), apoi spumare si clatire, iar dupa aceea intru eu cu galetusa si manusa mea de microfibra in actiune, Dupa aceea, clatire, ceara, clatire si prefer sa o sterg singur cu o microfobra ce o am doar pt asa ceva.

 

Dureaza mai mult timp spalarea insa macar stiu ca nu imi vor zgaria vopseaua cu carpele lor de piele intoarsa curatate cu jetul pe podeaua de beton.

De aspirat si sters interiorul la fel, le imprumut doar aspiratorul, periile le am ale mele de la fostul Ideal al parintilor, iar munca o fac doar eu. Daca stau bine si ma gandesc la interior nu am lasat niciodata pe nimeni sa-mi curete masina.

Mie imi ia in medie 3-4 ore timpul petrecut la spalatorie.

Am fost facut maniac, nebun, dar asta e, ma bucur ca am gasit o spalatorie unde-imi accepta si suporta mofturile.

Pt ca vreo doua mi-au spus sa nu le mai calc pragul :)

 

Daca trebuie pot da si nume. Nu e reclama, ci doar o satisfactie a clientului.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cat de patata e masina ta?

Ai putea fi surprins, insa exceptand micile picaturi de apa care nu se scurg intotdeauna si eventualele picaturi de praf (in combinatie cu apa ramasa) - daca plec imediat, nu ramane masina patata. Si in niciun caz nu raman dupa urmatoarea spalare.

Ceea ce agraveaza "patarea" este lasarea in plin soare (in special in sezonul cald) cat timp este uda fleasca.

Nu contest avantajele carpei/prosopului de microfibra propriu, insa eu prefer sa nu sterg masina, tocmai pt ca uneori apa este mai calcaroasa, chiar si nisipoasa (un nisip extrafin), sau cu alte impuritati.

Si nici nu este vreuna dintre ele vreun S-classe de ultima generatie, sa necesite luciu perfect. :)

 

Asta nu inseamna ca varianta mea este cea mai indicata pt toti, sub nicio forma; fiecare cu pasarelele sale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbeam eu mai sus de spalatorita automata. Uite era un TammerMatic ultralux de genul asta, parca un pic mai nou, iar programul era cam cel de din video:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e sa ai tu carpa ta de spalat si de sters.

Eu la spalatorie ii pun sa-mi inmoaie bine masina ( unele spalatorii dau din prima cu spuma ce mi se pare o prostie), apoi spumare si clatire, iar dupa aceea intru eu cu galetusa si manusa mea de microfibra in actiune, Dupa aceea, clatire, ceara, clatire si prefer sa o sterg singur cu o microfobra ce o am doar pt asa ceva.

 

Dureaza mai mult timp spalarea insa macar stiu ca nu imi vor zgaria vopseaua cu carpele lor de piele intoarsa curatate cu jetul pe podeaua de beton.

De aspirat si sters interiorul la fel, le imprumut doar aspiratorul, periile le am ale mele de la fostul Ideal al parintilor, iar munca o fac doar eu. Daca stau bine si ma gandesc la interior nu am lasat niciodata pe nimeni sa-mi curete masina.

Mie imi ia in medie 3-4 ore timpul petrecut la spalatorie.

Am fost facut maniac, nebun, dar asta e, ma bucur ca am gasit o spalatorie unde-imi accepta si suporta mofturile.

Pt ca vreo doua mi-au spus sa nu le mai calc pragul :)

 

Daca trebuie pot da si nume. Nu e reclama, ci doar o satisfactie a clientului.

Sfatul meu , ca unul care s-a lovit de aceeasi problema cu patronii de spalatorii ( ca sunt nebun maniac , tin rampa ocupata etc) plateste 2 exterioare in loc de unul si ai timp sa-ti faci damblaua :RO flag: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca ma gandeam si la plata a doua exterioare. Dar asta a fost demult, cand eram novice in ale masinilor si din recomandarile altora am gasit vreo doua spalatorii in Bacau care chiar pun pret pe lucrul bine facut. Sunt fidel uneia desigur, insa am si un baiat acolo care e harnic tare de tot si f atent la detalii.

Iar cele fast wash cum imi place sa le spun acelora care fac lucrurile in graba prefer sa le spun parerea si sa nu le mai calc eu pragul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la spalatorie ii pun sa-mi inmoaie bine masina ( unele spalatorii dau din prima cu spuma ce mi se pare o prostie)

 

Nu stiu daca e prostie sa dea cu spuma direct pe masina murdara. Un rol important al spumei este acela de a actiona ca lubrefiant pentru scurgerea mizeriei (particulelor fine si abrazive) de pe masina. Nu zic ca nu e bine sa inmoi putin mizeria inainte dar asta nu inseamna ca trebuie sa faci lucrul asta cu presiunea WAP-ului. Eu cand imi spal masina o ud inainte cu un pistol de gradina si apoi aplic spuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta mea, fara sa inmoi mizeria inainte, sa aplici spuma si mai ales sa freci masina cu o laveta, rezultatul nu e perfect.

Insa, spalatoriile fast wash, iti dau o mazga de spuma pt ca numai spuma nu o pot numi, mizeria sub nici o forma nu se duce toata iar cand da cu acea carpa din piele intoarsa curatata pe podeaua de beton cu siguranta o gramada de mazga ti-o va lua cu acea carpa destinata practic pt stergerea apei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista produse la care se recomanda aplicarea direct peste murdarie, fara inmuiere.

evident, este valabil in cazul masinilor murdare...decent. daca ai fost cu un 4x4 pe camp si ai cativa cm de noroi uscat, nu are rost sa incerci cu spuma fara sa dai grosul jos in prealabil cu jet de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu stersul la spalatorie iti dau dreptate. Dar nu e bine nici sa dai cu apa sub presiune mare direct pe mizerie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale, dea cord cu tine privind produsele, insa la spalatoriile ordinare de cartier, sa fim seriosi, dozajul aparatului de spumat se face dupa priceperea fiecaruia, ba chiar cat mai putin sa nu se consume multa solutie.

Si iti trage un strat de spuma care in cateva secunde dispare de pe masina.

Dau un jet de apa si se apuca se sters masina, desigur, acel sters cu capra de fapt curatand mizeria.

Nu stiu cum e in Bucuresti, insa aici in Bacau o groaza de spalatorii procedeaza asa.

Plus ca nici nu stii ce fel de spuma folosesc, de te trezesti si cu vre-un ornament cromat patat smdp.

Asta e, la noi multi sunt axati pe costuri cat mai mici implicit calitate proasta.

 

Cei ce mi-au vopsit masina mi-au recomandat sa o spal doar la spalatorii ecologice, unde spuma chipurile nu ataca vopseaua.

Acum intreb si eu ce fel de spuma e recomandata pt a spala masina?

Are o denumire dupa care sa intreb.

Aici unde imi spal eu nu scrie nimic de ecologism insa in toti acesti ani decand o frecventez nu am observat sa-mi afecteze nimic la masina.

Bine, nici nu o las mult cu spuma pe ea, doar cateva minute, dupa care o iau la frecat cu laveta de microfibra.

Acum am doua, una care o folosesc in jumatatea superioara si geamuri, iar a doua pe jum. inferioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este Dan , majoritatea spalatoriilor folosesc spuma activa care de cele mai multe ori au in componenta soda caustica .

Nu cred ca cei care lucreaza la spalatorii stiu / cunosc ,spuma pe care o folosesc . Este de recomandat sa fie una cu un PH neutru si sa nu fie alcalina .

Personal, nu cunosc nici o spalatorie in Roman / Iasi unde sa foloseasca astfel de spuma auto. La fel si in ceea ce priveste ceara,majoritatea folosesc ceara lichida de calitate inferioara care se duce dupa prima ploaie .

P.S. (off topic) Daca mai pleci in Germania iti sugerez sa-ti faci un stoc de produse de pe site-urile de profil si sa o faci personal la spalatoriile cu monede sau iti cumperi un aparat cu presiune :)

Modificat de Cosmin ZKG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu folosești nimeni o spumă de prespălare cum e asta, pentru că nu ar mai fi profit. Plus că poate nici nu ar curăța așa de bine, dat fiind faptul că cu spuma activă se spală tractoarele(din punctul meu de vedere) nu mașinile.

Probabil cei de la spălătorie folosesc spumă activă de la Arcalux, Kimicar, firme de genul. :)

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e kendoo.

Daca s-ar folosi magifoam + o spalare manuala , ar costa 50 lei o spalare exterioara si nu stiu cati sunt dispusi sa plateasca atat pentru o spalare.

Majoritatea costa 15-20 lei maxim si nu prea poti avea pretentii la acest pret. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am niste hartie turnesol sa verific ce pH are spuma activa de la spalatorii.

sper sa nu uit sa o iau cu mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Muale , ar fi interesant sa faci un test sa vezi ce pH au sampoanele folosite la 2-3 spalatorii, probabil ca va fi universal valabil rezultatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!