Jump to content

Unde va spalati masinile?


shkoda
 Share

Postare recomandată

Salut, la self wash la Lukoil care ar fi ordinea folosirii programelor, voi cum procedati? Azi am folosit azi spuma activa apoi apa chioara si la final ceara. Rezultatul a fost multumitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spala la Petrom self wash, costa mai mult o fisa dar dureaza mai mult ca timp si au presiune mult mai mare decat la lukoil. Eu folosesc Mafra Last Touch (un fel de ceara lichida- sterg masina cu o laveta curata + solutie) si se vede diferenta, mizeria se spala mult mai usor de cand aplic solutia asta. In plus protejeaza lacul si vopseaua.

 

Uite, e spalat cu doar 2 fise de petrom, stearsa cu o laveta de microfibra, fara nici un program special de la ei, doar spuma si limpezire.

 

151b028ea1.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles, arata bine masina dar aici ai folosit ceara ta. ma refeream la ceara lichida de la lukoil, trebuie sa folosesc programele de spalare intr-o anumita ordine (ma refer sa clatesti inainte de ceara, dupa..)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la lukoil folosesc doar jet de apa. vin cu spuma de acasa pt ca solutia lor este cam diluata.

in mod normal la ei folosesti programele in ordinea in care sunt prezentate dar cred ca vei consuma cam multe fise.

ceara lichida este de fapt un agent de uscare, un slab efect hidrofob care ajuta apa sa curga repede de pe caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent ce-o fi isi face treaba bine. Evident ca la 3 lei fisa nu e collinite top-of-the-range.

2 fise mie mi-s destule ca sa trec prin toate programele. Daca folosesc si peria atunci trebuie 3 pt ca aia are f multa spuma.

 

La noi noul hype sunt selfwash-uri total independente(inclusiv fisele sunt la automat) cu 5-6-10 locuri. POate aveti unu' din voi initiativa de imbogatire daca inca nu aveti asa ceva in oras. Merge excelent treaba, am avut ideea iainte sa apara doar ca recunosc ca sunt un prost om de afaceri :))

PE mine ma incanta ideea ca nu prea sta lumea dupa mine pt ca oricum sunt multe locuri si pot sa-mi dau masina cu buretele cu samponul meu si astfel iese curata curata. Din 5 lei fac masina luna si bec. Nu au "ceara", dar oricum eu o dau cu ceara mai sus mentionata deci e ok.

 

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred că putea să aibă cineva o idee mai bună decât aceste selfwash-uri. Fără astea în Braşov ajungeam să spăl maşina de câteva ori pe an din lipsă de timp. Aici au şi ceară şi cu 4 fise faci maşina bec, o maşină destul de murdară (recunosc că trebuie să dai repede din gladiole:)). Presiunea este incomparabilă cu cea de la Petrom, când dai cu wap-ul chiar dispare mizeria spre deosebire de petrom unde poţi să iei şi 10 fise că tot degeaba. Chiar am fost plăcut impresionat că hipoglicemia rezultată nu a fost în zadar şi nu a trebuit să mai dau cu cârpa pe maşină ca să se ducă filmul ăla negru  care rămânea de obicei la petrom şi trebuia să dau cu mânuşa şi şampon de la mine(pe galben se vede ca naiba dacă nu este bine spălată).

Au şi un incovenient: în timpul zilei este coadă cam tot timpul, dar de pe la 9-10 seara, în funcţie de temperatură, nu sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stiu ca nu are legatura cu service-urile, dar unde putem spala masinile pe gerul asta in Cluj? Ar fi buna o spalatorie unde sa fie mai cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulius Mall la subsol ? :) Parca am vazut o spalatorie auto acolo. 

On 12/19/2016 at 3:44 PM, DOL said:

Ma poate ajuta cineva cu un loc in Cluj-Napoca unde imi pot face o analiza mai amanuntita a sistemului electric sau al bateriei la un VW Tiguan, fabricatie 2013, 2.0 TDI - DSG, 30.000 km. Masina ramane frecvent fara curent.

La reprezentanta VW locala de unde a fost achizitionata masina nu i-au dat de cap.

Am rezolvat cu ajutorul unui coleg de forum. Daca mai sunt persoane interesate, locatia este aici (de pe Strada Sobarilor se intra intr-o curte interioara - ca reper: in spatele statiei Lukoil).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prea indicat nu e sa speli masina pe gerul asta. Incearca azi, e mai cald.

Dar pe -10 nu e idee buna sa dai cu jetul cu apa calda, socurile de temperatura nu sunt bune pt lac/vopsea.

Apoi vine partea cu chedere bocna si apa inghetata in tot felul de locase.

Overall, not a good idea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La spălătoriile auto nu se folosește apă rece ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa fierbinte favorizeaza aparitia si accelereaza procesul de oxidare, deci nu e ok sa spalati indelungat si des cu apa fierbinte masina deoarece apare rugina. Apa la temperatura normala e altceva, dar apa fiarta nu e ok. 

 

Cat despre spalatorie, repet, Petrom selfwash are jet mai puternic ca  si Lukoil si se spala mai bine, mai usor. Aspirarea la Lukoil este mai indelungata si mai eficienta decat cea de la Petrom. Eu spal masina la o ora in care nu se inghesuie lumea sa spele altfel incat am timp sa spal cu galeata si cu sampon auto, si nu e nevoie sa ma grabesc. 

 

Daca treceti cumva prin Valenii de munte pe partea dreapta cum mergi spre Cheia este o spalatorie cu verde mare, semnalata corespunzator, va recomand sa spalati masina 1 data acolo, in special exterior, vireaza rotile stanga dreapta maxim si spala sub aripi si verifica cu mana pana nu mai este mizerie. Este coada mereu, solutii profi mafra si spala si motorul daca aveti nevoie.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Poate cineva să recomande o spălătorie profesională în Timişoara? Prin ok mă refer la o spălătorie care nu lasă zgârieturi şi urme pe lac/vopsea, elemente de plastic/crom, faruri, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Ploiesti s-a deschis o spalatorie cu abur. Ei se lauda ca pot curata atat interior cat si exterior cu acel aparat de abur.

A incercat cineva? Exista oare riscuri avand in vedere temperatura aburului?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, aburul are o temperatura destul de mare (120-150 grade) la espressorul la care imi frotez laptele am senzor de temp pe boiler si am 140-150 grade ca sa iasa abur prin teava. Astea fiind zise, si stiind ca temperatura mare favorizeaza oxidarea si aparitia ruginei, eu nu m-as incumeta sa dea cu jet puternic de abur pe tot exteriorul. In interior da, pt ca omoara bacteriile si dezinfecteaza.  In zona pragurilor/aripilor nu as da in nici un caz cu abur.

 

Daca vrei sa fie treaba buna si sa stai linistit, iti cumperi 2-3 prosoape cu microfirba sau ceva echivalent, si dupa ce iti spala masina la spalatorie ii rogi frumos sa stearga masina cu prosoapele tale, asta daca nu vrei tu sa o faci. Sa mentii prosoapele curate si sa le limpezesti foarte bine sa nu ramana impuritati care sa zgarie vopseaua. De asemenea e indicat sa folosesti macar 1 data pe an argila decontaminanta.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aburul ala e un fel de Tornador....si NU e fierbinte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Administrator

Ce inseamna la spalat unde mi-o spal singur ? Sti o spalatorie self-service cum sunt in Germania unde sa merite ? Detaliaza te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai multe. Cea la care merg eu este pe str. Fizicienilor. 2,5 RON jetonul si speli singur cu jetul, fix ca la o spalatorie normala doar ca tu esti seful :) Este deschisa 24/24. JetCars cred ca se cheama (gasesti pe google maps)

20170416_053609.thumb.jpg.beb22a9fb510762c2ea0d7a5e6f2e6e8.jpg

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeam ca sunt singuru nebun care se duce la spălătorie cu lădița cu soluții ...și eu tot singur spăl ...ma enervează la culme când văd cu câta neatenție spală băieții la spălătorie ...chiar dacă nu e cra mai scumpă masina ,e bunul meu ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt tot din categoria asta. De cand am vopsit masina nu s-a atins nimeni de ea inafara de mine. Prefer s-o tin murdara daca nu am timp eu s-o spal saptamanal, decat s-o duc la spalatorii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valoarea masinii chiar nu este relevanta in cazul asta. Apreciez mult mai mult o masina (si proprietarul ei) mai veche si foarte bine intretinuta in comparatie cu una noua, scumpa, lovita si zgariata.

Era bine daca stateam la curte :)

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era bine :-) aveai probleme cu ceilalți membrii ai familiei :-))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur si eu sa aflu ca nu-s unicul "maniac" care isi spala singur masina. Ar trebui sa facem o intalnire saptamanala si la o spalatorie cu autoservire.:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi scuzati nestiinta :D si off-topicul, dar sa inteleg ca acolo trebuie sa te duci cu samponul, buretelul si prosopelul tau si ei iti dau doar apa la 2.5 lei jetonul (e un timp limitat 1 jeton?) ?

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Ai 1 pistol si un panou cu butoane. Iti vine pe el solutia aleasa din buton :) jante/spalare/clatire. Nu iese spuma ca la spalatorie ci tot jet cu presiune dar amestecat cu solutie. Da, este timp limitat. Cred ca 3 minute, cred. Iti ajung 2-3 jetoane daca te grabesti. 4 doar daca e masina ca porcul.
Inca n-am ajuns sa vin cu manusa de microfibre dar ma bate gandul (+ sampon) :) Singura chestie e ca s-ar putea sa-mi iau injuraturi si cum nu-mi place sa stea cineva dupa mine, merg noaptea.

Solutia s-ar putea sa fie prea diluata pentru ca nu curata asa bine ca la spalatoria clasica, trebuie insistat pe zone.

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

 Buna ideea cu noaptea fiind non-stop. De la mine din Dristor ajung in 5min acolo. De fel mai spal la TCM dar pregatirea solutiilor + intins/strans aparatul mananca 10-15-20 minute. Avantajul este ca sunt la mine in curte si fac sambata ziua cand pot sa vad vopseaua bine sa nu ratez ceva. Dezavantajul este timpul pierdut si ca de multe ori ziua sunt deranjat de un telefon/mail.  Oricum ce mi-e clar este ca trebuie sa inlocuiesc spuma actuala Kerscher cu ceva ca aici -> http://www.pcgarage.ro/spalare-amp-detailing-rapid/ 

@colin de fapt va fi sursa consumabilelor pentru ca de la el am luat si lavetele (paturici cum le zice nevasta-mea) desi nu stiu cat de acord va fi el cu spuma ce o face aparatul vs galeata cu bureti dar eu din comoditate o sa vreau sa raman la spuma :) 

 

IMG_2848_.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!