Jump to content

Unde va spalati masinile?


shkoda
 Share

Postare recomandată

deja am probleme cu intrarea in spalatorii. de ce toate au bordura inalta sau panta abrupta? :D pana la urma ma utilez cu o masina cu jet si cu solutii ecologice si o spal eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.. pana la urma, unde s-o spal ?! :) ieri a avut o saptamana si deja zici ca am facut Paris - Dakar cu ea :P ... vreau s-o spal si nu stiu unde sa merg ... HELP !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.. pana la urma, unde s-o spal ?! :offtopic: ieri a avut o saptamana si deja zici ca am facut Paris - Dakar cu ea :P ... vreau s-o spal si nu stiu unde sa merg ... HELP !

Vezi si tu care dintre spalatoriile cu referinte bune de la forumisti iti este mai aproape de locuinta sau de drumurile pe care le faci mai des!

Nu cred ca merita pt.un simplu spalat,care tine mai mult sau mai putin in conditiile de praf din Bucuresti,sa-ti faci un drum special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa va anunt ca am fost sambata la vestita Tunel Car Wash din aviatiei... din simplul motiv ca am vrut sa curat si sasiul... Am dat 35RON (exterior, ceara fierbinte, sasiu, interior) si cand am iesit din spalatorie sa astept la interior am costatat:

-partea dinspre interior a carcasei oglinzilor exterioare era la fel cum a intrat in spalatorie

-tot spatele masinii arata jalnic... urme de noroi si mizerie, la greu...

-pragurile nu erau deloc curatate si mai erau si pline de spuma...

-o groaza de mici pete si urme pe caroserie, care in mod normal, dispar la o spalatorie obisnuita...

Am dat 25RON pe exterior... sincer, m-asteptam sa iasa cu totul altfel, mai ales ca pe net se lauda de mama focului... La mine, in Crangasi, unde o spal de obicei, dau 7RON pt. exterior si iese ca noua!

Singurul lucru perfect a fost interiorul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost la mult-laudatul Tunel,o singura data... :)

Pret exagerat de mare,calitate lipsa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, in Crangasi, unde o spal de obicei, dau 7RON pt. exterior si iese ca noua!
si unde anume o speli tu in Crangasi daca nu sunt indiscret, sau ti-e teama c-o sa se faca coada si o sa ai mai mult de asteptat? :)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si unde anume o speli tu in Crangasi daca nu sunt indiscret, sau ti-e teama c-o sa se faca coada si o sa ai mai mult de asteptat? :P

Pai cred ca e vorba de aceeasi spalatorie de care ai zis si tu cu o pagina in urma... cea de pe Mihai Zamfirescu, langa NoSpeedLimit. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci, data viitoare o sa ma uit dupa octavia din avatarul tau :D.

ce e NoSpeedLimit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci, data viitoare o sa ma uit dupa octavia din avatarul tau :P.

ce e NoSpeedLimit?

:D NoSpeedLimit era o firma de tuning auto... din ce am vazut eu ultima data nu prea mai e :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Vara o spal singur in curtea casei ca am dracovenie cu jet.

dar numai vara..in rest: Tunnel Wash

Apropo de Tunel Wash... Am vazut aseara ca la OMV-ul din Baneasa (Aerogarii), au amenajat o linie noua de spalare automata, Top Wash.. din ce am vazut eu din afara, seamana destul de bine cu sistemul de la Tunel Wash...

Preturile nu se compara cu cele de la Tunel... O s-o incerc si eu cat de curand!!

Iata un exemplu de pret:

Top Wash OMV : prespalare cu presiune, spuma activa, spalare cu sampon, spalare roti si jante, spalare sasiu, uscare intermediara, polisare umeda cu Top Wax, spalare cu sampon, 2X uscare cu aditiv uscare = 16,9 RON

Tunel Wash DE LUXE: Spalare, conservare, jante,sasiu inferior, ceara fierbinte, uscare = 23,60 RON

Plus, interior:

OMV = 6,9 RON

Tunel = 10 RON

Modificat de shkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

peste drum de Bucuresti Mall e o spalatorie. Nu stiu cum ii zice (o folosesc de un an si nu stiu cum ii zice :-)) ) Spala bine, sterge bine, stai la bar la o cafea daca vrei (~2 lei cafeaua si e buna), vezi masina pe TV. spalat+ceara+roti 11 lei parca

si am mai fost de 2 ori la agricultori (pe linia lui 90, aproape de BCR de la intersectia Mihhai Bravu cu Vatra Luminoasa) 10 lei spalatu, 2 lei ceara, 2 lei rotile - au spalat bine, dar prima data au sters super bine masina (cel mai bine de cand tot spal eu masina la spalatorie), a doua oara au ramas muuuulte picaturi... dar asta e treaba cu angajatii

Tunel Wash DE LUXE - - - presupune spalare automata cu perii mari? cum e cea de la Agip?

daca da atunci e naspa, ca de la Agip am plecat cu multe zgarieturi (cand aveam Supernova)

Modificat de Adrila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fost de curand la o spalatorie pe dudesti, in spatele parcarii de la Bucuresti Mall.. exteriorul a iesit acceptabil, mi-a placut per total ... DAR la interior a fost cam aiurea, geamurile nu mi l-au spalat cum trebuie si au ramas urme de la "stersul cu carpa", pot spune ca erau mai curate geamurile inainte sa o spal decat dupa ce am iesit .. in schimb tipul cu plata si "receptia" ca sa zic asa era foarte saritor si politicos, 180 RON interior si ext .. dar cred ca numai ext era suficient, interiorul a fost facut varza .. nume : Turbo Cafe

Modificat de vrajit de fabia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Am fost pana acum de vreo cateva ori la spalatorie manuala cu ea, dar ma enerveaza ca se sta foarte mult la coada, cel putin 1 ora. Intr-una din zile am hotarat sa rezolv eu problema si sa-i dau eu cu peria si galeata cu apa. Era foarte murdara si trebuia sa ajung undeva cu ea destul de repede. Dupa ce s-a uscat am avut senzatia ca au ramas dungi mici pe caroserie. Sunt cumva de la perii periei ? este posibil? ...si daca da, cum se poate scapa de ele ? Stie cineva sa-mi dea niste sfaturi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

aha!

interesant!

stie cineva unde vine exact B-dul Aerogarii?

prin Baneasa cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala care trece pe la Gil si Cocosatu e aerogarii. habar n-am insa unde e nr. 42, tre sa fie incoace spre Colina Motors ( FORD) dincolo nu pot localiza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai explicit te rog!

nu numarul, ci bulevardul ca sa nu bajbai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce cobori podul de la baneasa, venind dinspre PBA, pe dreapta e colina motors, intrarea in SIAB, urmeaza micii de la Cocosatu' :) si intersectia cu DN1 la aeroportul baneasa. Numerele nu le stiu nici eu, dar poti incerca pe www.pmb.ro sectiunea harti

Modificat de mariusc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam!

acum mi-e clar.

o sa ma duc sa o incerc si voi trimite impresii.

asa cum ziceam si in alt topic, factorul uman, care este absolut nepregatit, este extrem de daunator lacului. personal trebuie sa ma lupt cu ei aproape de fiecare data sa inceapa cu o prespalare si nu direct cu solutia antistatica. si asta indiferent de spalatorie. ultima "gaselnita" : 'dom'le e mai bine asa ca nu se dilueaza solutia"...

zau?

ia incearca sa te speli pe maini intai cu sapun si apoi cu apa, sa vezi ce te "cureti"....

deci voi reveni cu noutati.

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"PH 0" fooaarte interesant, pai astia nu sunt domne acizi? Apa pura are un PH 7.0.

Astept impresiile lui VEKAU, dar as fi curios cum se comporta pe termen lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...de fapt problema este sa nu ajungi cu ea pe termen scurt sa arate ca dupa un termen lung...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alba-ca-Varul

Salutare!

Azi am nimerit o spalatorie mai mult decat ok.

Se afla pe bd. Expozitiei, imediat dupa facultatea Romano- Americana, pe stanga.

Nu am retinut numele, dar o vezi localiza usor, e un spatiu mare, pe langa spalatorie se mai fac si alte lucrari, se monteaza alarme, sisteme audio, etc.

Am apucat sa fac doar exteriorul, insa la masina s-a lucrat cam o ora. Nu am mai vazut spalatorie la care sa bibileasca atat o masina. La pret de 150 mii exterior, s-a facut spalare cu spuma activa, ceruit, suflat cu aer comprimat pt a indeparta apa din cele mai greu accesibile locuri, sters geamuri interior/exterior, presuri, solutie cauciucuri, uscat, indepartat cele mai mici pete. Rezultatul - super.

In plus, totul s-a facut in cele mai bune conditii. Exista terasa afara, si sala de asteptare inauntru.

Nu au vrut sa primeasca bacsis, cu toate ca am insistat :)

La mai multe spalatorii de acest gen !

PS. A plouat dupa cateva ore de la "operatiune" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VEKAU@ Atentie la pret,daca retin bine (am citit in ziar) pretul e cam piperat,adica 300 ext. si 200 int. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aoleu!

ce facetzi bre?

ma trimiteti la vopsitorie?

io zic ca nu arat asa jalnic... :)

oricum o sa dau o raita, ma scarpin de o spalare si dupa aia o pun intr-un clopot de sticla la conservat :)

de retinut si cea de langa Romano- Americana!

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!