Jump to content

Unde va spalati masinile?


shkoda
 Share

Postare recomandată

Eu am spalat-o doar o data pana acum pe a mea, la o spalatorie din cartier, unde spalam si pe cea veche. Daca de ce veche eram f. multumit cum o spalau, parca la asta nu-mi mai place...

Ceva recomandari?

M-am gandit ca data viitoare sa incerc la o spalatorie OMV, dar nu prea stiu care e treaba pe acolo... Am inteles ca iti speli singur masina? Cum vine asta? cam care sunt preturile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai multumit sunt de spalatoria de la Porsche Romania. Exteriorul se face rapid, iar interiorul impecabil. Pacat ca sambata este inchis.

Cand nu am timp sa merg pana acolo, spal la Shell pe Calea Plevnei sau la spalatoria "Ecologica fara atingere" (asa scrie) de pe Bd. Timisoara.

OMV? Daca te referi la statia de pe Bd. Vasile Milea (sau Sos. Orhideelor - poate gresesc... in orice caz, de la Apaca spre Grozavesti), nu mergeti acolo. Nu iti speli singur masina (cum am inteles ca se poate in Timisoara, de exemplu); uneori nu dau cu sampon, daca masina nu este murdara (dupa parerea lor). De asemenea, aproape niciodata nu sterg masina la sfarsit.

Pacat, am o impresie foarte buna despre OMV ca benzinarie. Au si sandwich-uri foarte bune :D (serios). Parerea mea se bazeaza pe 3-4 spalari, deci s-ar putea sa fiu eu ghinionist si ceea ce am spus mai sus sa nu fie o regula. In orice caz, eu nu mai spal acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La OMV sunt 2 tipuri de spalatorii:

1. Cea automata, care costa intre 100 - 170.000, in functie de programul ales. La cele scumpe spala si sasiul (pe dedesubt).

2. Cea "self-service", la care platesti (30.000 lei 1 fisa/jeton) si te servesti singur. Oricum nu ajunge 1 fisa si mai iei una si mai bine te duci la spalatoria din cartier, ca iesi mai ieftin.

La automat am spalat-o eu acum cateva zile (am luat cel mai scump - 170.000 lei sau 17 lei noi). A iesit bine, dar e cam scump.

Eu am luat asa pentru a scapa de mizeriile si solutiile de deszapezit care (presupun eu) ca s-au strans asta iarna pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spalatoriile automate nu fac prea bine pentru vopseaua de pe masina. Chiar daca sunt rapide, si in multe cazuri eficiente (mai putin pentru hatch back-uri sau monovolume cu spatele mai drept) datorita faptului ca pe langa alte prostii periile acelea au fibre din nylon apar cu timpul (2-3 luni) niste zgarieturi foarte fine " in X" la nivelul stratuui superior de vopsea. Se observa foarte usor daca este soare puternic. La spalatoriile "Self service" nu imi place detergentul/samponul, imi iau 2-3 fise si tot nu iese bine masina (am metoda, doar ca nu dizolva tot praful). Cel mai bine ma impca cu o spalatorie de pe langa P-ta Victoriei unde am fost tot timupl F multumit iar data trecuta, un tip care imi spala masina mai des si primeste bacsis tot timpul mi-a facut moca scaunele care erau pline de cola si m-a scutit de 1.5 mil plata altundeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu spal masina la o spalatorie pe Sebastian, e aproape de mine si o curata destul de bine (fara atingere, intai dau cu apa, apoi cu o substanta si iar o curata cu jetul, iar apoi stergere).

Cand nu am timp sa merg pana acolo, spal la ... spalatoria "Ecologica fara atingere" (asa scrie) de pe Bd. Timisoara.

<{POST_SNAPBACK}>

E cumva cea inainte de Mall (Plaza)? O sa incerc si eu acolo fiind aproape de facultate; mai schimb si eu locul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da aceea este. Acolo sta fratele meu si ma mai duc si eu pe acolo. Spala bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni

Da, la aceea ma refer. Sunt multumit de ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am apelat la spalatoria automata numai acum, la iesirea din iarna, pt a scapa de mizeriile depuse pe sasiu. O mai duc acolo tocmai la anul, pentru acelasi lucru. In rest o spal langa mine, in cartier, sau la tara, unde mi-am cumparat o smecherie din aceea de spalat cu presiune. Face minuni, si nu o spala nimeni cum o spal eu (stau cate 30 min la ea numai sa o spal).

Vedeti, pt cine vrea, are la Selgros cu 2.200.000- pt uz casnic evident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Redliner graieste adevar. Periile de la automate nu fac deloc bine.

Doua spalatorii pe care vi le recomand sunt: prima, iesind din pasajul de la unirii sper tineretului, dupa intersectia de la Budapesta, prima strada la dreapta; a doua este spalatoria de la iesirea din spate a mallului Vitan. Blue wash parca se numeste.

Eu spal la Charlie 89'(dupa podul din Aviatiei spre Baneasa, prima la dreapta). Spala cu atentie si sunt primii care au avut "spalarea fara atingere". E ceva mai scump dar eu merg acolo de 3 ani si pot apela la ei fara probleme cand am o problema de genul unei pete sau nevoia unei degresari. Plus ca am linistea ca nu mi se fura din masina si pot oricand sa le atrag atentia la ceea ce gresesc fara sa ma simt prost. In alte parti daca le atragi atentia se uita urat la tine si iti mai zic si ceva pe deasupra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea mai buna spalare e acasa....furtun, galeata, burete, perie, sampon, solutie geamuri, si tricouri vechi

(in vremurile de mult apuse cind nu erau atitea spalatorii si alea care erau nu prea mergeau, faceam bani buni spalind masinile neamurilor de la bloc :( )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarat, si mie imi place sa-mi spal masina singur, dar asta se intampla numai vara cand sunt la parintiti si am spatiul si ustensilele necesare (si bineinteles e si cald; iarna e imposibil sa speli masina acasa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu spal masina la o spalatorie pe Sebastian, e aproape de mine si o curata destul de bine (fara atingere, intai dau cu apa, apoi cu o substanta si iar o curata cu jetul, iar apoi stergere).

E cumva cea inainte de Mall (Plaza)? O sa incerc si eu acolo fiind aproape de facultate; mai schimb si eu locul ;)

<{POST_SNAPBACK}>

@toni: Care dintre ele? Este o spalatorie unde au si alarme auto (de langa biserica penticostala) si inca una langa Vulcan? Pe-acolo imi spal si eu masina, pacat ca nu ne-am intalnit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei interesati, am gasit o spalatorie pe Sos Giurgiului, zona Bacovia, care fac tapiteria cu 750.000 (stiu ca s-a discutat despre spalat tapiterie pe undeva).

Mi-am spalat masina acolo zilele trecute si mi-a placut cum a iesit, mai ales ca eu sunt pretentios la spalat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

eu spal de aproape un an la o spalatorie de pe Ion Pillat (cum mergi pe Bd. Unirii spre Alba Iulia la ultima sansa de a face dreapta spre Mall Vitan faci stanga spre Picadily (sper ca am scris corect). La 100m pe dreapta este aceasta spalatorie. Sunt multumit de ei. Au dat si nasol uneori dar am evitat respectivul angajat. Oricum, in 12 luni am vazut peste 20 de angajati la ei , deci...

Avantaj la ei: deschid dimineata si pot sa spal masina la ora 8:30 fara probleme.

Dezavantaj: toate masinile de la Connex Nerva Traian se spala acolo si e cam aglomerat ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu spal de aproape un an la o spalatorie de pe Ion Pillat (cum mergi pe Bd. Unirii spre Alba Iulia la ultima sansa de a face dreapta spre Mall Vitan faci stanga spre Picadily (sper ca am scris corect). La 100m pe dreapta este aceasta spalatorie. Sunt multumit de ei. Au dat si nasol uneori dar am evitat respectivul angajat. Oricum, in 12 luni am vazut peste 20 de angajati la ei , deci...

Avantaj la ei: deschid dimineata si pot sa spal masina la ora 8:30 fara probleme.

Dezavantaj: toate masinile de la Connex Nerva Traian se spala acolo si e cam aglomerat ;)

<{POST_SNAPBACK}>

problema angajatilor e ca se rotesc si pe la alte spalatorii, deoarece am intilnit unul de la o spalatorie din zona unde stau si cind l-am intrebat ce cauta in centru mi-a zis ca lucreaza prin rotatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima spalatorie de care vorbeste vlad mhl este la 3 minute de mine... si eu spalam acolo si eram multumit pana mi-au facut-o o data naspa si nu am mai mers la ei de atunci dar spala bine baietii. unde ma duc acum, sunt ffff multumit si preturile sunt destul de ok..la spalatoria asta se ajunge in felul urmator: se vine pe agricultorilor de la calea calarasi pana la intersectia cu matei voievod, unde se face dreapta si pana in intersectia cu iancului la 200m pe dreapta este aceasta spalatorie.. eu am fostde multe ori si mi-au facut-o impecabil fara sa las vreun bacsis.. o spala cu solutie ecologica deci nu o mai zgarie cu buretele si asa.. va recomand sa incercati.. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni: Care dintre ele? Este o spalatorie unde au si alarme auto (de langa biserica penticostala) si inca una langa Vulcan? Pe-acolo imi spal si eu masina, pacat ca nu ne-am intalnit...

<{POST_SNAPBACK}>

Nu prea stiu exact ce e Vulcan dar aia e (sigur nu au alarme, decat spalatorie). Cea de langa biserica nu-mi place, parca asteapta mereu sa le dau ceva (de fapt mi-au si cerut de cateva ori si de atunci nu m-am mai dus la ei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea stiu exact ce e Vulcan dar aia e (sigur nu au alarme, decat spalatorie). Cea de langa biserica nu-mi place, parca asteapta mereu sa le dau ceva (de fapt mi-au si cerut de cateva ori si de atunci nu m-am mai dus la ei).

<{POST_SNAPBACK}>

OK, toni, am inteles!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alinos La spalatoria de langa tine nu mai merg pentru ca le-am dat odata 30.000 bacsis pentru am fost multumit de cum au facut masina. Si eu nu i-au luat, zicand: Lasa sefu, ca toata ziua am primit numa' 20.000. La care eu: nu sunt 20.000, sunt 30.000....bla bla, i-au luat. De atunci nu mai merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca s-a mentionat despre ea,dar am auzit ca exista in Bucuresti pe Nicolae Titulescu nr.1 o spalatorie dupa model german.Ce-i drept este destul de scumpa (nu imi aduc aminte acum exact cat),dar pt exterior de exemplu folosesc perii soft-touch si detergenti speciali,tot din Germania bineinteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am descoperit o spalatorie pe la Vatra Luminoasa unde spala impecabil... Cum vii dinspre Obor faci dreapta mergi 100 m pe linia de trombeluz si o vezi. Ultima oara am fost sambata asta si mi-au facut masina super bec B) ... Spala cu substante Mafra si costa int+ext 140 mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Recunosc ca de 5 ani de cand sunt in Bucuresti (made in Tg.Mures), am spalat BMW-ul de vreo 3 ori in Bucuresti, de fiecare data am fost socat (nu exagerez) de modul in care a fost spalata, carpa murdara inmuiata pentru geamuri in interior, frecat cu peria spoilere si praguri, masina puteam sa o refac eu cu ceva detergent de vase si iesea mai bine ... ideea e ca noua achizitie, un passat din 2001 adus azi din germania (inca e in mures la fratele meu) si ma sperie numai gandul ca voi fi nevoit sa o spal in Bucuresti.

In concluzie, sper sa fie util si pentru ceilalti, impresii despre spalatorii auto, care, unde, cum si ce ... precum si preturi desi personal nu ma intereseaza la o spalatorie ca este cu 50-200 mii mai scump(rol), important e calitatea, materialele si finalul.

pentru cine nu a citit, aici e o spalatorie cu ceva reducere, din pacate observ ca posturile sunt tot mai reci si nemultumitoare --->> spalatorie pentru forumisti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce cartier stai?

In zona Decebal / Baba Novac exista o spalatorie foarte OK. Daca intereseaza pe cineva detalii (si nu stie deja despre ce vorbesc), o sa postez niste coordonate mai exacte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

locuiesc in dristor, as dori daca se poate mai multe detalii despre spalatorie celor ce posteaza, caci am vazut si eu cateva de-a lungul drumurilor dar nimic care sa-mi atraga privirea sau nimic de laudat ;)

Mai exact ma gandeam la un topic nu numai pentru mine, efectiv un topic gen "cum sa-ti ingrijesti masina dar de altii" (la spalatorie), impartasiri probleme intalnite. Consider ca nu numai service-urile auto ne cauzeaza probleme ci si spalatoriile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pe linia troleibuzului 92, Baba Novac -> Decebal -> linia lui 40 doua spalatorii pe dreapta, dupa o curba in S imediat dupa ce ai traversat Decebal. Am fost la ambele si mi s-au parut OK, dar o prefer pe prima (cea cu gresie rosie pe jos).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!