Jump to content

Diy - Reparatie Balama Torpedou Rupta


Durpaneus
 Share

Postare recomandată

Aceeasi problema cu pistonasul, cum a dat caldura a inceput sa se deschida greu, cand am fortat aud ca se rupe ceva, deschid capacul din dreapta torpedoului si vad ca balamaua e ok, pistonasul aparent intreg si la locul lui. Desfac pistonul bucati si vad ca bratul din interiorul pistonului pe care sta inelul alb care tine garnitura este rupt chiar in capat, pun niste poxipol montez la loc, lubrifiez cu spary Mos2 Hybrid, merge greu, ung cu cu vaselina - nimic ,merge la fel de greu Ma uit bine si observ ca face vacuum perfect si din cauza asta pistonul nu vrea sa se miste. Solutia finala a fost sa dau o gaurica in capatul pistonului prin care sa scape aerul astfel incat pistonul sa se depresurizeze incet.

(probabil ca inelul alb si garnitura au rolul de a lasa aerul in mod controlat astfel incat pistonul sa aiba o cursa lina, la mine facea vacuum la fel ca o ventuza pe sticla)

Modificat de raresica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Durpaneus

    26

  • 1QUATTRO9

    9

  • nutzu

    8

  • Serhino

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

la mine dupa reparatie mergea destul de bine, insa din motive de siguranta (a se citi lenea de a-l mai desface) i-am dat si o gaura :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Durpaneus

Cum ai scos cuiele alea din prima poza din postul 7 (spatiul este destu de ingust pentru cleste de cuie si ciocan cum zici tu iar eu am incercat cu patent de 2 tipuri si nu am reusit)? Eu nu reusesc. Poate imi dai si mie un semn ca am scos torpedoul si m-am blocat. Nu ies nici cuiele alea 2 nici ala de la piston.

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cu clestele de cuie am apucat de capatul liber al cuiului si am batut cu ciocanul in cleste pina a iesit. am folosit clestele de cuie pentru ca doar cu el prindeam in santul respectiv al cuiului.

la cel de la piston se stringe capatul cu virful acela ascutit si cu crestatura pe mijloc si am tras din partea cu capatul turtit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am rezolvat-o si eu dupa metoda Durnapeus. Culmea e ca dupa ce m-am chinuit atata cu usa sa o repar si sa iasa frumos, mi-am luat usa si pistonas noi. Acum am o usa si un piston in plus.

Dar si cu usa noua e bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat-o si eu dupa metoda Durnapeus.
Acum am o usa si un piston in plus.

asta nu e metoda mea, nu-nu...

eu sint prea zgircit pentru asa ceva! :)

serios acum, la cit te-a ajuns usa si pistonul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

usa noua 100 de euro

pistonul 20 de euro

Amandoua cumparate de la Porche din Praga de pe stoc, nu ca la noi unde te pun sa astepti o luna, parca iti comanzi masina intreaga.

Dar sa stii ca si usa veche a iesit foarte bine dupa indicatiile tale. Am avut la dispozitie un atelier dotat cu tot ce trebuie, plus 5-6 menghine mici pe care le-am prins de jur imprejurul usii dupa ce am lipit-o. Acum o tin in casa :) si ma uit la ea pentru ca am montat-o pe cea noua.

Modificat de 1QUATTRO9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur ca am putut fi de folos! eu am avut la dispozitie o sufragerie libera si o prietena toleranta (torpedoul a stat acolo mai mult de-o saptamina pina m-am prins ce si cum sa-i fac).

la mine dupa cea de-a doua reparatie a trecut foarte mult timp, si nu am mai avut nici un fel de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare pentru cei care au schimbat usa torpedoului.

La piesa noua s-a facut vreo imbunatatire, sau este doar o chestiune de timp pana va aparea aceeasi problema?

La mine inca nu a aparut problema, insa evit pe cat posibil sa folosesc torpedoul de cand am citit acest topic.

Modificat de gaby1773
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine a trecut mai mult de un an si nu am avut probleme. in plus, daca remediezi problema de fond, pistonul, nu cred sa mai poata aparea probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine a trecut mai mult de un an si nu am avut probleme. in plus, daca remediezi problema de fond, pistonul, nu cred sa mai poata aparea probleme.

Nu stiu daca am aceasiasi problema, abia am luat masina si am observat ca se deschide prin ''cadere'' nu coboara usor ,plus ca nici lumina nu mai am in torpedou. E aceasi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai contactul pentru aprinderea luminii se afla pe pistonul buclucas; daca partea partea "mobila" a pistonului nu culiseaza, nu se aprinde lumina.

in plus, daca miscarea torpedoului nu e una lina, inseamna ca tot pistonul e posibil sa fi patit ceva, sau prinderea lui cu usa torpedoului;

oricum, chiar daca ar fi doar becul ars, tot ar trebui dat torpedoul jos, si cu ocazia asta vezi si care e problema. asa ca... spor la treaba!

P.S. nu mai da quote la mesajul anterior, foloseste functia fast reply sau add reply.

La piesa noua s-a facut vreo imbunatatire [...] ?
apoi am desfacut pistonul, si am introdus inauntru niste vaselina, dupa care i-am dat o mica gaura in capat, pentru a-i usura cursa.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum nu cred ca merita sa bag 500ron doar pt ca nu se inchide lin torpedoul si nu am lumina acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Tocmai am folosit metoda Durpaneus si a mers uns. Pentru lipire balama si surub am folosit Poxilina (este ca un kit care se intareste). Singur problema este ca becul de torpedou sta aprins non stop. Nu am stiut ce sa-i fac. Am scos mufa de la bec ca sa nu stea tot timpul aprins. Stie cineva ce ar putea sa aiba? Cand ar trebui sa se stanga beculetul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am patit si eu beleaua asta cu torpedoul.Am decis sa imi comand print-un prieten din ''sistem'' doar pistonasul si piulita aferenta.

In rest o sa merg pe varianta clasica revazuta si adaugita de-a lungul topicului.O sa incerc sa fac si ceva poze cu operatiunea.

P.S.Pistonasul impreuna cu piuita au fost in jur de 35ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

-cum a venit putin frigul a inceput sa mearga foarte greu torpedoul , la modul ca si cu mana daca il ajutam tot greu se deschidea...

-am folosit WD-40 , merge jos palaria .... sa vedem pana cand ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un zgomot din zona bordului in dreapta....ca un vibrat asa...nu face mereu...cateodata face mai putin, altadata mai tare...ma dispera maxim!! daca cineva a mai patit si rezolvat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pune mana pe usa de la torpedou si vezi daca mai face. Daca nu, trebuie reglata usa. Nu stiu cum se regleaza dar daca te uiti pe partea de sus cu usa deschisa are 2 tampoane de cauciuc pentru amortizare. E posibil sa se fi slabit usa.

Daca stie cineva cum se poate regla usa de la torpedou sa inchida mai strans, rog sa posteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Sunt si eu la a doua incercare de a rezolva urechea torpedo-ului. Prima data am zis ca o pacalesc cu poxilina, am lipit cele doua piese, parea destul de solida lipitura, dar nu a fost perfect dreapta si cand am vrut sa bag cuiele cand am montat-o s-a rupt iar.

Am aplicat si eu metoda din primul post. Am desfacut cele doua fete ale usii, dar la mine, (a4 2004) plasticul de pe acele striatii era oarecum topit si cred ca asta a fost metoda de lipire (prin topirea plasticului, nu cu adeziv) si a fost EXTREM de greu sa le desfac, am numai zgarieturi pe maini.

Am facut o gaura dintr-o parte in cealalta, si prin ureche, si piulita am bagat-o intr-una dintre gaurile de fagure din ureche. Apoi am bagat poxilina sa acopar gaura cu piulita si am mai pus si pe la surub sa stea cat de cat fix. Sper sa tina bine....

Initial, am desfacut pistonul si am luat putin cu smirghel exteriorul diafragmei de cauciuc (metoda aplicata de niste straini, pe un forum extern) si vazand ca tot greu merge, am uns bine cu WD-40, si am testat repetat pistonul cu mana, sa vad la cate deschideri rezista. Dupa cam 15-20 de deschideri-inchideri cred ca ori se imbiba WD-40-ul in cauciuc, ori isi pierde din eficienta, asa ca nu va bazati exclusiv pe el, iar daca o faceti, puneti din abundenta! Eu am facut si o gaura in capac ulterior, si combinat cu WD-40 cred ca o sa faca o treaba buna.

Maine trebuie sa cumpar un adeziv sa lipesc cele 2 fete ale usii, si o voi monta si apoi revin cu poze cu fixarea surubului si cu alte impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze cu surubul fixat.post-75683-0-20741200-1311163927_thumb.jpost-75683-0-37788400-1311163939_thumb.jpost-75683-0-77094300-1311163949_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

O solutie pentru manerul (clapeta) torpedoului aveti? S-a rupt extrem de usor si nu reusesc sa mai deschid torpedoul, in primul rand iar in al doilea imi sta pe creieri sa-l vad lipsa.

Modificat de blueyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Scoate capacul opus celui de sigurante ( cel din dreapta masinii) si cu o surubelnita ai acces la unul din cele 2 tije care fixeaza caapcul torpedoulu ide torpedou. E suficient sa o apesi pe cea la care ai acces . ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am rezolvat. Am luat piesa de la Volksman, 110 ron parca, inlocuit si gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Mi-a venit si mie randul sa fac lucrarea aceasta / Balamaua dreapta a cedat / O sa incerc sa fac si niste foto .

Am incercat doar cu lipirea partii rupte , insa nu e de durata - a cedat in 2 zile .

Revin cu detalii despre cum a decurs operatiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!