Jump to content

Octavia GPL


wormostar
 Share

Postare recomandată

Da eu eram la ei sambata, merita sa mergi la ei chiar stiu ce fac.

Drum facut azi - Braila -Bucuresti - 21l au intrat in butelie cand am iesit din Bucuresti. 233km din care aproximativ 30 in Bucuresti rezulta un consum de aproximativ 9% daca ma iau dupa ce am alimentat in Bucuresti. Ciudat e ca nu am tras foarte tare; 100-120km/h si cat de mult pe tempomat, am evitat decelerarile si accelerarile in schimb am avut ceva greutate.

A scos cineva mai putin de 8 % cu BRC ?

Modificat de zafycom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Moog

    20

  • zafycom

    13

  • 120 L

    12

  • catalin_911

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

dupa parerea mea nu merita....la 1.8T cu benzina petrom de 99 la 120km/h consuma fix 6.5% fata de 7.2% cu benz de 95

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi mult pe urban merita...

Chiar si extraurban... la un Bucuresti de la 250RON pe benzina ajungi la 160RON... fara sa ai mila de pedala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar extraurban diferenta e mai mica la bani dar oricum iesi mai bine decat motorina.

Am observat ca nu prea mai conteaza daca apas pedala mai tare sau daca dau drumu la ac diferenta e mica la consum in extraurban.

Eu am pus gaz pentru ca fac mult urban si ma dispera sa dau 5-6 milioane pe 7-8 sute de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita si daca ai un accident si iti explodeaza jucaria!? :lol: Nu mi-as pune asa ceva pe masinile mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ZAFICOM cat te-a ajuns toata distractia dar adevarat ca sunt si eu interesat, mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ZAFICOM cat te-a ajuns toata distractia dar adevarat ca sunt si eu interesat, mersi.

2750 cu toroidala de 42l parca.

Merita si daca ai un accident si iti explodeaza jucaria!? :) Nu mi-as pune asa ceva pe masinile mele.

Este alegerea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu exceptia Daciei de pe linga Bucuresti care a explodat,care avea inst. artizanala si modificata, cu multivalva modificata si electrovalva din fata dezafectata, ai mai auzit vreun caz de explozie ????

Sau in fine un accident unde o masina cu GPL sa aiba probleme cauzate de instalatie?

Asta cu "bomba" in masina am mai auzit-o...e legenda urbana ca si "GPL-ul distruge motorul"...

Prima scoasa de babe speriate de bombe si a 2 a de taximetristii care au auzit colegi ce au probleme. Normal daca merg exclusiv pe GPL si cu amestec nu sarac, FFFFFF sarac adica aer cu urme de GPL ... asta ca sa faca economie...

Cine foloseste instalatia adecvata si reglata cum trebuie nu are probleme...decit de reglaj fin eventual, sau consum ceva mai mare decit ar fi trebuit...

Am putina experienta, 50k cu vechea masina si deja vreo ~3k cu asta de pe O1.

Mai trebuie putin reglata, la turatie joasa are amestec sarac si da eroare sonda lambda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o Octavia 2, cu 1,6 mpi, si ma tenteaza sa montez GPL, consuma mult in oras. Insa pe mine ma intereseaza alte probleme, legate de instalatia GPL:

- cum se comporta computerul de bord cand este comutata alimentarea pe GPL;

- ce probleme sunt la senzorul catalizatorului (la reprezentanta mi-au spus ca este posibil sa ramana aprins un martor in bord de la gaz);

- unde sa montez in zona Jud. Prahova, Ploiesti - vreau un service IMPECABIL, masina de abia face 2 ani, si nu vreau sa imi strice ceva prin ea, mai ales ca sunt destul de pretentios in ceea ce o priveste;

- cum se omologheaza la RAR instalatia GPL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. CB-ul arata consumul ~ pe GPL :icon_thumright: (vorbesc de ce am acum pe masina)

2. sonda Lambda da eroare daca amestecul e sarac. Asta se rezolva din reglaje fine asupra timpilor de injectie.

La mine e ~ ok dupa vreo 2 reglaje. Eventual iti cumperi o interfata la 200RON si iti scoti singur eroarea care e posibil sa-ti apara 1 pe luna...

2'. La Pro Gaz Buzau cica sint meseriasi buni. ~75km :D se duc si de la Bucuresti/Braila/Galati acolo...

3. Omologarea se face cu actele ce le dau cei care instaleaza, pui stickerele pe geamuri, cu GPL , taxa de ~100RON si verificare noxe pe GPL la RAR...

Bafta...

Sfat: pune ce e mai bun in banii pe care iti permiti sa-i cheltui. Eu am ales Tomasetto cu STAG 300Plus, rampa Valtek 30.

La O2 incearca cu Prins sau STAG 300 Premium si Valtek 34... sint si kituri personalizate pe masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu iti indica consumul pe GPL defapt ce vezi tu acolo ar fi consumul de benzina. In timpul functionarii pe GPL pompa de benzina functioneaza ca si cum ar alimenta motorul cu benzina. (oricum daca vrei sa fii incantat de asta cand mergi pe gpl iti arata si compul de bord ceva colo. :P )

2. La mine nu au aparut probleme cu lambda niciodata.

3. Iti recomand ProGaz Buzau eu am facut 100km pana acolo - sunt buni ca sa nu ii laud prea tare :huh: . Cica ar mai fi un service in Bucuresti la fel de profesionit dar nu stiu exact unde este. Eu unul sunt multumit de ce au facut cei de la ProGaz.

4. Dupa montare o sa intri in posesia unui certificat cu acela si cu cartea masinii mergi la RAR faci programare si le mai dai si un milion si ceva parca pentru omologare si cam asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri!

Oricum, masina fiind noua, daca ma hotarasc sa instalez GPL o sa caut varianta de cea mai buna calitate a instalatiei.

Am sa ma uit la firma din Buzau, ca prea e laudata rau!

Mai am o problema, masina e in leasing, si cred ca imi trebuie acceptul societatii finantatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e in leasing/garantie nu poti pune gpl.

pierzi garantia.

apropo de cb dupaccite stiu stagul emuleaza injectoarele si timpii de injectie. deci cb ul arata ca si cum ar merge pe benzina dar cu timpii de la gpl.

dupa cite am vazut arata cam cu 1-2l in plus la mediu.

oricum nu ma iau dupa el decit ca valoare relativa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri!

Oricum, masina fiind noua, daca ma hotarasc sa instalez GPL o sa caut varianta de cea mai buna calitate a instalatiei.

Am sa ma uit la firma din Buzau, ca prea e laudata rau!

Mai am o problema, masina e in leasing, si cred ca imi trebuie acceptul societatii finantatoare.

Eu am trimis cerere sa imi dea cartea in original pentru a omologa GPL-ul la RAR. Garanti nu mai am , oricum regret ca am asteptat atat.

Am vrut sa ii pun gaz din prima zi cand am vazut consumul. Si am tot taraganit-o 3 ani degeaba ba ca are garantie care oricum nu a fost corecta din partea dealerului pana la urma tot pe banii mei sau remediat defectele , ba ca este in leasing , ba ca se strica motorul si tot asa am asteptat 3 ani degeaba.

Apropo de cei din Buzau si eu am avut o oarecare retinere initial , am avut senzatia ca este reclama falsa dar ajuns acolo am ajuns la concluzia ca m-am inselat.

Formulare Leasing Porsche - de aici scoti Cerere CIV original.

Acum depinde daca leasingul este pe persoana fizica sau juridica si bineinteles daca il ai la Porsche Leasing.

Modificat de zafycom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, m-am hotarat, si am fost la PRO GAZ, la Buzau, mai precis Vernesti, sa vad ce imi pot spune.

Instalatia pe care mi-au recomandat-o este BRC, spun ei ca e cea mai noua si este buna. Pret de 2800 lei, cu rezervor toroidal mare, de 59 l.

Garantie nu mai am la masina, si oricum .... nu prea mai conta, stim cu totii cum e cu garantia la noi....

Am sa va scriu impresiile dupa ce va fi instalata jucaria ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, m-am hotarat, si am fost la PRO GAZ, la Buzau, mai precis Vernesti, sa vad ce imi pot spune.

Instalatia pe care mi-au recomandat-o este BRC, spun ei ca e cea mai noua si este buna. Pret de 2800 lei, cu rezervor toroidal mare, de 59 l.

Garantie nu mai am la masina, si oricum .... nu prea mai conta, stim cu totii cum e cu garantia la noi....

Am sa va scriu impresiile dupa ce va fi instalata jucaria ...

Daca faci drumuri lungi merita din plin butelia aceea.

Eu am optat pentru butelie mica 42l si autonomia e oarecum sazuta daca vreau sa fac un drum mai lung de 300 km e cam nasol. Trbuie sa fiu mereu cu ochii pe kilometraj.

Eu am luat in calcul faptul ca merg destul de putin afara si foarte rar distante mai mari de 300km. Plus fapul ca investitia este destul de mare, 2750lei pentru o instalatie imi pare destul de mult dar se par ca merita mai ales ca este montata destul de ok. Cu toate astea am ajuns la concluzia ca mai bine dadeam 1 mil in plus.

Apropo pretul parca era 2850 lei cu butelia aceea la ProGaz Buzau.

Modificat de zafycom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de GPL, cine vrea sa-si puna urmariti montatorul sa nu se lege de senzorul de pozitie a axului cu came. Dupa o perioada pica senzorul, e cel putin 350RON si manopera ca la schimbarea distributiei...

Eu am patit-o deoarece le-a fost lene sa se lege la senzorul de turatie pt a "citi" turatia motorului.

Spre norocul meu respectivul a fost "fair play" si a achitat costul lui si a 1/2 manopera (am schimbat si distributia cu ocazia asta).

Cu exceptia acestei probleme, masina merge super bine, trage la fel de bine ca pe benzina.

Sper sa nu mai apara nimic :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi merg la RAR pentru omologare.

Deci se poate chiar daca este in leasing.

Important este sa nu fie in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata si omologarea.

140 lei intrarea si 4 ore de bataie de joc.

Dar acum sunt in leglitate am trcut pe carte un mare k...t.

Traiasca statul roman.

Sper ca nu am fost of topic.

Modificat de zafycom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii cu gpl, voi cum mai iesiti cu consumul in zilele astea calduroase in care folositi clima la greu ? ( vorbesc de consum real la pompa, nu cel de pe CB care e mult mai mic )

Eu unul scot "scoruri" mult mai mari pe extraurban decit pe urban...

- 9-9,5% la viteze de pina in 100 km/h ( +30% fata de benzina )( incarcatura 45% din sarcina )

- 12,5% la viteze de 120km/h ( +35% fata de benzina )( incarcatura 45% din sarcina )

- 12% urban Bucuresti ( +10% fata de benzina ) ( incarcatura 25% din sarcina )

L.E. Am trecut si incarcatura caci mi se pare f importanta in acest context. Impresia mea este ca la incarcatura mai mare consumul creste mult mai mult pe gpl decit pe benzina. Tocmai de aceea va rog sa treceti si incarcatura aproximativa linga consum.

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iasi Costinesti consum mediu de 8.9 cu AC pe AUTO, portbagaj=sifonier :rolleyes:

Talpa cit incape la limita legalului 100-115 pe E85, 135-140 pe autostrada, si 90-100 pe nationale.

Pe autostrada am facut socoteala 9.6l/100 ~ combinat cu ceva km pe Cernavoda Constanta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii cu gpl, voi cum mai iesiti cu consumul in zilele astea calduroase in care folositi clima la greu ? ( vorbesc de consum real la pompa, nu cel de pe CB care e mult mai mic )

Eu unul scot "scoruri" mult mai mari pe extraurban decit pe urban...

- 9-9,5% la viteze de pina in 100 km/h ( +30% fata de benzina )( incarcatura 45% din sarcina )

- 12,5% la viteze de 120km/h ( +35% fata de benzina )( incarcatura 45% din sarcina )

- 12% urban Bucuresti ( +10% fata de benzina ) ( incarcatura 25% din sarcina )

L.E. Am trecut si incarcatura caci mi se pare f importanta in acest context. Impresia mea este ca la incarcatura mai mare consumul creste mult mai mult pe gpl decit pe benzina. Tocmai de aceea va rog sa treceti si incarcatura aproximativa linga consum.

E din cauza motorului e mic asa patesc si eu cu corsa mea de 1.0i se tureaza rau motorul, si nu am gpl merg cu benzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...asa e...merge turat si din cauza softului modificat de fabrica pentru o putere mai mare, are si timpi mariti de injectie dupa 3000 rpm. E drept ca am putere dar se simte si la consum :)

Per total la viteze rezonabile de 80-100 km/h se scot consumuri bunicele iar ca pret merge pina in 60% din pretul echivalent benzina.

Motoarele mai mari in schimb sunt curios ce consumuri scot prin Bucuresti cu clima on.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca nu se "incumeta" nimeni sa posteze consumuri la motoare de 1,4-2,0 va trec eu cele mai recente consumuri ale mele la 1,2.

Medii de consum:

- urban 50% clima on, sarcina 20% - 11/100

- interurban viteze de 130-140 km/h clima on, sarcina 40% - 12/100

- interurban viteze 60-100 km/h clima off, sarcina 70% - 7,3/100

Deci motorul de 1,2 este economic si pe GPL la viteze >100 km/h chiar cu sarcini mari dar fara clima.

Climatizarea "maninca" min 1,5-2 l de gaz/ 100 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Scump doamna, scump..."

La mine e mai ieftin :( ...motor 1.6 75kW MPI adica o ragalie...

-urban se pare ca suge vreo 11-12 daca nu ma bag cu piciorul in ea...

-extraurban 8.x pina in 9 clima auto , talpa cit incape 100-130

-autotrada 9.6-10l clima auto, 130-140km/h

Extraurban zic din concediu adica copil, nevasta, bagaje si sifonierul nevestii :(

Sint curios ce consum scot cu noua harta de injectie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!