Jump to content

Test Drive New Ibiza


Roger
 Share

Postare recomandată

Si eu votez pt vechiul model...spatele arata groaznic la cel nou ...Vrem stopurile model vechi !!!!! In plus capota mi se pare total nereusita...dar de...just my opinion

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea.Este primul meu contact cu acest forum si din curiozitate am intrat pe acest topic:New Ibiza. In primul rand am ramas profund dezamagit de prima reactie pe care o aveti : nu dati nici o sansa acestui model.Ibiza este cu plus la aproape toate capitolele aici vorbind despre :design exterior,interior,tinuta de drum si comportament rutier.Exteriorul din punctul meu de vedere este cel mai mare atuu al Ibizei.Realizat de unul dintre cei mai buni designeri ai momentului,este sa spunem asa..de exceptie.Normal..doar pentru cei care stiu sa"priveasca"o masina.Interiorul se putea si mai bine,dar mentine acea nota de sobrietate tipic germana.Este ergonomic iar singurul minus il reprezinta spatiul din spate(zona genunchilor),care nu ar trebui sa fie un element decisiv intrucat masina se adreseaza mediului urban. Inca un plus fata de concurenta:modul in care masina se simte pe asfalt.Am avut ocazia sa testez fiecare motorizare,iar fiecare se adreseaza unor categorii diferite de persoane..sa zpunem asa : pentru toate gusturile.Am testat si ce sa mai amintit mai sus:Opel Corsa,Peugeot 207,Clio si compania.Ibiza este net superioara.Sistemul audio este de nota 10.Singurul defect este pretul.Dar sunt reduceri consistente acum pentru orice echipare..Ramane de vazut daca va confirma sau nu..pentru cei interesati pot pune la dispozitie toate noutatile pe care le aduce New Ibiza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti, te rog, sa ne impartasesti impresiile dupa ce ai facut test drive, cu toate motorizarile?!

Care ar fi dupa tine plusurile si/sau minusurile fata de modelul anterior?

Legat de design, mi se pare o chestiune care tine gusturile fiecaruia. Unii apreciaza schimbarea, altii nu.

Sunt binevenite toate noutatile legate de acest model, dar rugamintea mea este sa le postezi in topic-urile dedicate, iar daca nu exista se pot deschide unele noi.

Din postul tau, se intelege ca ai avea o stransa legatura cu vanzarile de masini, in special marca SEAT, deci ar fi utile pareri cat mai obiective, iar reclama nu va fi binevenita pe aceste arii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postul meu este decat o constatare..o impresie,nu? Fiecare are dreptul de a-si expune aici parerile.Poate ca am legatura stransa cu vanzarea acestor masini,dar fiecare in ceea ce face pune pasiune si nu vad asta ca pe o reclama.Sunt parerile mele strict obiective.

Noutatile sunt multiple,dar asa cum ai zis poate se pot deschide noi topic-uri.Sunt si minusuri normal,dar mult prea putine si conteaza prea putin,avand in vedere clasa din care face parte masina.Ma refer aici la spatiul destinat pasagerilor din spate.

Despre drive-testul efectuat..s-a petrecut pe traseul Poiana-Brasov-Rasnov.Am avut cam tot ce era disponibil ca si concurenta,cu exceptia Mazda 2.Platforma noua a grupului VW,noutatile tehnice si-au spus cuvantul.Pentru mine noul Ibiza a confirmat.Iti place o masina atunci cand iti ofera siguranta si confort,calitati pe care Ibiza le face cadou.

Revenind la design..subiectivism,intr-adevar ,dar nu vad competitor ,cu exceptia Mazda 2. Ce spunea Tiby,referitor la acea "neimbinare"a capotei cu linia farurilor: un efect de design.Gurile de ventilatie trebuie sa le atingi si sa te"joci"putin cu ele.Se simte calitate.Este acelasi sistem folosit de "un alt Logan":Lamborghini Reventon.

Deci ,deschidem un alt topic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postul meu este decat o constatare..o impresie,nu? Fiecare are dreptul de a-si expune aici parerile.

Perfect de acord. Nu am spus altceva

Sunt si minusuri normal,dar mult prea putine si conteaza prea putin

Conteaza fiecare minus :rolleyes:

Despre drive-testul efectuat..s-a petrecut pe traseul Poiana-Brasov-Rasnov.Am avut cam tot ce era disponibil ca si concurenta,cu exceptia Mazda 2.Platforma noua a grupului VW,noutatile tehnice si-au spus cuvantul.Pentru mine noul Ibiza a confirmat.Iti place o masina atunci cand iti ofera siguranta si confort...

Aici as vrea sa detaliezi - exact la acest aspect se refera acest topic.

"cel mai bun", "impresionant", "excelent" nu sunt relevante. Ce anume e bun: motorul, franele, vizibilitatea, nu sunt greieri, directia este precisa...? Detalii de acest gen ma asteptam sa postezi. Sunt sigur ca o poti face.

Deci ,deschidem un alt topic ?

Pentru ca esti membru "primul pas", sigur, pot sa te ajut. Da-mi te rog, PM cu subiectul topic-ului si continutul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma asteptam sa aflu de la tine cu ce vine in plus noua generatie Ibiza fata de cea anterioara. Am fost in showroom, am vazut-o, am putut face comparatie intre ele la materiale, spatiu interior, design si altele. N-am avut insa ocazia s-o conduc. Spatiul mai mare pentru pasagerii din spate era o imbunatatire evidenta. Materialele nu sunt toate mai bune, o singura parte a bordului e moale, restul interiorului e facut din plastic tare. Cat despre ergonomie, consola centrala e mai bine profilata si mai aproape de sofer, insa calitatea butoanelor de la climatizare si de la mp3 e cel putin discutabila. Din punctul meu de vedere, Ibiza nu m-a convins s-o cumpar, comparand-o cu vechea generatie pe care o conduc de 2 ani si jumatate, noua generatie nu mi-a adus destule imbunatatiri. Cel mai probabil voi trece la clasa compacta, tot la o marca din grupul Vag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am vazut testele facute in AMS si alte reviste de specialitate. Se pare ca dpdv al dinamicitatii si stabilitatii pe sosea, Ibiza e noul lider al clasei mici. Intre timp a mai luat si Volanul de aur in Germania. Eu unul nu prea am dat atentie modelului, deci nu am facut nici un test drive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ieri in curtea dealerului Pex era o ibiza portocalie.o prinde bine

plus ca era cu un set de bare mai agresive(nu cunosc numele exact)

jantele erau Avus

post-8822-1231413988_thumb.jpg

post-8822-1231414061_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de kitul aero, care poate fi comandat ca accesoriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiam ca se numeste ca la leon,una peste alta e mult mai agresiv

astept sa vad cum arata un SC cu acest chit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
E vorba de kitul aero, care poate fi comandat ca accesoriu.

Exista si la ibiza veche kitul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si pentru Ibiza un kit, insa se pare ca nu mai e valabil.

post-4754-1232626096_thumb.jpg

post-4754-1232626100_thumb.jpg

post-4754-1232626105_thumb.png

post-4754-1232626109_thumb.png

post-4754-1232626124_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel de pe ibiza galben arata traznet,aduce cu bara de pe leon fr/cupra care-mi place mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare,

primul meu post pe Vwforum si de altfel prima intrebare, ce-mi puteti spune despre suspensia sport de pe varianta Sport sau SC? ma refer la confortul prin oras, pe piatra cubica, drumuri slabe calitativ, clasicele linii de tramvai si eventuale zgomote in aceste situatii? Daca puteti face comparatie cu suspensia standard de pe A3 sau Golf V ar fi ideeal, in caz ca ati mers cu ambele modele.

Imi face cu ochiul modelul Sport in 5usi pt look si dotari, insa ma tem sa nu-mi deplasez ceva organe:D, avand in vedere ca orasul Ploiesti este un dezastru in mare parte...nu stiu daca sa-mi iau masina noua sau sa finantez o grupare paramilitara, poate asa se vor vedea ceva schimbari.

Inca nu am ajuns s-o vad, chiar azi mi-am propus, insa oricum nu cred ca voi putea testa varianta sport. La prima vedere si mie desgin-ul mi se pare un mare plus, mai elaborat si agresiv, poate doar stopurile spate ar fi trebuit putin altfel desenate, insa fata de design-ul "japonez" (in opinia mea) al vechii veriuni, asta imi place mai mult. Interiorul si el arata f bine in poze si in versiunile de top, nu stiu cat merita varianta standard dar cred ca ma voi convinge la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice masina ai dori sa-ti achizitionezi, fa cel putin un test drive. Daca dealer-ul din Ploiesti nu are varianta Sport, incearca la altii, eventual in Bucuresti. Da cateva telefoane si vezi unde gasesti versiunea asta.

Suspensiile Sport de New Ibiza nu sunt incomode si nu am simtit vreun disconfort. Din punct de vedere al design-ului, varianta SC e mai reusita. Daca nu te deranjeaza ca are doar 2 usi, go for it.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai m-am intors de la dealer, pot sa spun ca sunt si multumit si nemultumit.

Multumit pentru ca masina imi place per total, varianta in 5 usi, bordul,desi cu ornamentele ceasurilor si volanului cu plasticul gri ce pare "cheap", mi s-a parut bine inchegat si materialele mai bune decat pe o Corsa Cosmo testata recent, INSA fetele usilor sunt cu vreo 2 clase sub calitatea bordului, manarele foarte sensibile si cred sursa viitoare de greierasi. Mentionez ca modelul vizionat (cel din pozele de mai sus, portocaliu cu kit-ul aero) nu este Sport, ci standard cu optionale(clima si alte cateva cred). Am inteles ca la echiparea Sport difera materialul usilor, asa o fi?

Alta chestie care m-a speriat, agentul de vanzari mi-a spus ca suspensia sport este mai rigida decat cea standard de A3.

Cea de pe A3 nu mi se pare incomoda,nu este zgomotoasa, absoarbe destul de ferm denivelarile ramanand oarecum placuta insa Ibiza nu e o masina premium si ma astept sa stea mai prost la capitolul asta. Alt minus, dar care pe mine nu ma deranjeaza prea tare, este spatiul din spate din cauza unui portbagaj mai mare decat media clasei.

In afara de discomfort, ce alte neplaceri iti poate cauza o suspensie sport, in speta una de calitatea celei de pe Ibiza? bucse schimbate la 15.000-20.000km sau si alte elemente ale articulatiei?

@Roger, mersi pentru raspuns, testdrive voi face sigur, cu varianta sport. Sa inteleg ca ai mers cu ea, e mult mai incomoda decat suspensia standard de Leon? Intreb de curiozitate pana ajung la test :)

Modificat de C8V5S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am mers cu Ibiza Sport (vezi primul post din acest topic).

Suspensia nu e deloc incomoda, iar sincer sa fiu, nu-mi aduc aminte sa fi fost diferente mari intre Leonul meu si ce am testat. E intr-adevar o idee mai rigida, dar o sa vezi ca nu te va deranja.

Daca tot ai fost la dealer, nu ai testat si tu nici o varianta?!Agentii de vanzari cateodata nu stiu ce vand, asa ca stai pe capul lor sa-ti dea masina la test drive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ibiza era sold out, as fi putut sa testez doar un Leon. As vrea sa ajung la bucuresti saptamana asta pentru un test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da un telefon la toti dealerii Seat din Bucuresti si vezi ce Ibiza au la test-drive: Metrotehnica (www.metrotehnica.ro), Alto-Syncro (www.alto-seat.ro), Porsche Bucuresti Aviatiei (www.pba.ro) si Porsche Bucuresti Vest 2 (www.pbv2.ro).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am avut ocazia sa conduc ~2000km pe-afara o masina inchiriata, o Ibiza modelul nou, 1.4 85cp SPORT (jante 17 si probabil suspensii mai tari).

Impresii? GROAZNICA!

Motorul ala este o gluma, mestecam in benzina la fiecare panta pe autostrada.

Consumul ingrozitor de mare! - in bord arata 6.6, la pompa iesea 8.7 (asta la mers civilizat de autostrada, constant 120-130). Probabil au contat si jantele foarte mari pt motorizarea aia.

Dupa nici 100km m-a luat o durere de spate de am zis ca innebunesc. Scaunul nu avea reglaje decat pt sus-jos, nu puteam regla sezutul cum trebuie. Suspensia mult prea tare - simteai fiecare denivelare (asta la drumurile din Germania-Elvetia, nu-mi imaginez cum ar fi in Romania) - in curbe era ok, dar degeaba, cu saracia aia de motor.

Modulul de comenzi audio total idiot montat - in stanga si mult prea jos, nu putea fi operat in siguranta cu mana pe volan, trebuia sa iei mana ca sa-l ajungi (sa nu mai zic ca era mai ok sa fie montat in dreapta, nu stanga). Cand opreai motorul nu mai putai folosi modulul audio - alta tampenie.

Cutia era etajata foarte prost (rapoarte foarte lungi pt motorul ala).

Volanul prea gros/tare - se simtea f. aiurea in mana.

Masinuta era simpatica oarecum, dar in niciun caz nu as recomanda modelul sport si motorul de 1.4

Modificat de LYM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

La drive-test am mers cu o Ibiza cu 1.4 85CP. Nu mai stiu dotarea, destul de buna, dar nu avea clima.

E adevarat, e cam tare suspensia, insa mie imi place. Acum fiecare cumpara o masina pentru un scop anume. Scaunul sofer mi se pare foarte comod, desi nu are reglaj lombar. Imi pare rau ca tetiera nu se poate regla decat pe inaltime. Alt minus e ca nu avea lumina in torpedo.

Ca si aspect, la exterior mi se pare frumusica. La interior mi se pare finisata ok, nu sare in ochi, dar e de bun simt, cu mici exceptii [maneta pt comenzi audio e incomoda]. Sincer mi se pare mai dragut decat Polo. M-am simtit mai bine in Ibiza.

Pana la urma m-am decis si am cumparat o Ibiza 1.2TSI Ecomotive. E inca in rodaj. Revin cu pareri mai tarziu.

Ca si concluzie, Ibiza e o masina care face cat dai. Daca ai bani, ai multe alte optiuni.

Avem si un test AICI, care imi da o raza de speranta ca am luat o decizie buna.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, sper sa nu fiu off topic,ma intereseaza si pe mine o Ibiza din 2009 SH ,la 5700 euro, motor 1,4 diesel, va rog mult sa imi spuneti si mie impresii despre aceasta motorizare si mai ales daca pretul e unul realist, masina e in Ro ,am gasit-o pe net.

Sper sa nu fiu off-arie,multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!