Jump to content

New S3 Sportback


Victor_P
 Share

Postare recomandată

De curand a fost lansat oficial S3 Sportback. Acelasi motor si cateva modificari la exterior, jante noi superbe + ceva optiuni in plus la interior.

Mie personal imi place foarte mult, mai ales ca au pus farurile cu led.

post-13469-1212417252_thumb.jpg post-13469-1212417389_thumb.jpg post-13469-1212417512_thumb.jpg post-13469-1212417553_thumb.jpg

Modificat de Victor_P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S3 arata foarte bine si in cinci usi. Imi place. Ca noutati sa nu uitam suspensia magnetic ride. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte frumoasa. Singura obiectie ar fi oglinzile retrovizoare, care mi se par prea mari in comparatie cu linia generala a caroseriei (probabil sunt preluate de la modelele mai mari). In rest e superba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad, cam cat crezi ca rezisti? :icon_thumright: Sa-ti spun ca magnetic ride-ul in mod standard e mai moale decat suspensia de a4 normal si in mod sport e mai dura decat orice s3 sau gti?

Iar schimbarea se produce in mai putin de cateva secunde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea personala este ca sportback-ul aduce prea mult a masina break... prefer varianta coupe. Desi ideal ar fi fost 4 usi sedan sau un hatchback gen golf 4. ORicum, per total ma declar un fan al A3-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gemuletul ala suplimentar il face sa para break.

Oglinzile arata ca niste urechi mari si clapauge desi am inteles ca primeaza ratiuni de siguranta la volan (vizibilitate)si nu de design la ele.

Modificat de DOOM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o poza cu interiorul...

post-15101-1212441999_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata bine, si sigur are ceva noutati in plus, dar parca totusi are si 2 usi in plus... prea multe pt gustul meu :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pentru cei casatoriti ca mine si care mai vor sa aiba loc si pentru un copil este exact ce asteptam.

Nu are concurenta in segmentul ei.

Modificat de OvidiuV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

err

Modificat de emi78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am stiut de magnetic ride si daca-i atat de tare pe cat se spune ma gandesc foarte serios sa-mi schimb si eu S3-ul cu unul sportback, pt ca in toamna astept un copil si ceva spatiu in plus as avea nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Interiorul e foarte misto. Am obserat ca BC-ul are iluminare albastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

peste 2 ani max sigur o sa trec si eu la un sportback, pt moment ma multumesc cu cele 2 portiere! :D

si ca sa fiu ontopic, am ramas impresionat de jante si de farurile cu led.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte reusit ! De mult trageam cu ochiul la un A3 Sportback, acum daca e si S3 toata lauda.

Stiti cumva daca este si quatro ?

De la ce pret incepe ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este si quattro, dar ar fi putut sa schimbe si ei cate ceva la motor, sa puna o turbina cu twin scroll, una cu geometrie variabila, sa faca un update la transmisie, sa se poata bate de la egal la egal cu japonezele care deocamdata sunt nitel in fata ca performante si fiabilitate, dar am incredere mare in nemti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este si quattro, dar ar fi putut sa schimbe si ei cate ceva la motor, sa puna o turbina cu twin scroll, una cu geometrie variabila, sa faca un update la transmisie, sa se poata bate de la egal la egal cu japonezele care deocamdata sunt nitel in fata ca performante si fiabilitate, dar am incredere mare in nemti!

eu cred ca masina cam bate toata concurenta. mai arata-mi si mie te rog o masina de clasa ei cu minim 265 de cai, 4x4,in afara de STI. si daca comparam interiorul.... atunci nici STI nu prea are ce cauta. la fel si la cum arata.

singurul lucru care o trage in jos e pretul.

despre ce japoneze vorbesti? cu CTR nu are ce discuta, iar cu Mazda 3 MPS la fel.

cand vorbesti de S3 si de faibilitatea japonezelor, pe ce te bazezi sa spui ca asiaticele sunt in fata? la fel si la performante.

cred ca nu vrei decat sa creezi un flame si asta nu e chiar bine. adica nu stiu daca ai mers cu S3, sau l-ai comparat live cu acele japoneze... dar nu cred ca posesorii sunt nemultumiti de lipsa de turbina twin scroll...etc.

Stiti cumva daca este si quatro ?

De la ce pret incepe ?

pretul , poate doar VladMHL sa il stie printre primii.

ai auzit tu vreun S sa nu fie quattro? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve bogdan_wrc si restul, nu bag flame-uri doar de amorul artei, am spus doar ca la japoneze din aceeasi categorie vedeti: sti, wrx, si se poate compara oarecum cu evo 7,8,9,10.

Depinde cum comparam o masina, o luam ca un all-rounder sau o luam pe bucatele si spunem ca nu se poate compara de exemplu ledul de la semnalizare si ca e cel mai suprem led si atunci asta o face cea mai buna masina.

La categoria interior si look e de departe s3-ul castigator, confortul este mult peste restul de japoneze din aceeasi clasa, se poate compara doar cu honda legend... la lux si la transmisie, dar aia e cu totul alta mancare de peste.

Hai sa nu comparam o integrala cu o masina cu tractiune sau una cu propulsie, ele se adreseaza unui target diferit asa ca putem sa scoatem lejer mazda 3 mps din calcul.

Ma bucur ca am cu cine discuta aici si am sa revin mai tarziu cand timpul imi va fi partener, pt ca deocamdata sunt pe fuga.

Acuma nu-mi sariti toti in cap, toata viata am mers numai pe masini nemtesti, dar am realizat de la o vreme ca japonezele sunt mult mai fiabile.

Imi asum cele spuse mai sus, cu toate ca sunt pe un forum vw, dar nu sunt povesti, e purul adevar.

Asfalt aderent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramaneti la subiect, va rog. Daca mai continuati, se primesc cadou 5 zile de suspendare. ;)

Pretul pentru S3 sportback nu este inca comunicat, insa va fi cu aprox. 1000-1200 mai mult ca S3 in 3 usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si daca mai adaugi si magnetic ride...

Oricum, arata mai bine decat varianta in 3 usi. Parerea mea! Problema care se pune: S3 sportback sau EVO X? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare o problema asa de complicata :rolleyes: Mai ales daca vrei sa o folosesti si in afara circuitului, nici eu nu prea vad mare concurenta pentru S3 sportback. Poate de aici si pretul aferent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
nu am stiut de magnetic ride si daca-i atat de tare pe cat se spune ma gandesc foarte serios sa-mi schimb si eu S3-ul cu unul sportback, pt ca in toamna astept un copil si ceva spatiu in plus as avea nevoie

nu poti sa-ti doresti nimic altceva:) :) parerea mea... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!