Jump to content

Schimbare Lichid Frana La 2 Ani


Thheo
 Share

Postare recomandată

Eu am facut in felul urmator ,m-am dus la Bricostor am luat 1'5m furtun transparent care sa intre pe aerisitor ,am scos lichidul vechi din vas cu seringa dupa care am umplut cu lichid nou ,m-am bagat sub masina am infipt furtunul in aertisitor si i-am dat drumul aceasta operatie am facuto la toate rotile inclusiv la ambreiaj ,am lasat sa curga de la fiecare roata cam 250 300 ml ,vezi sa nu uiti sa completezi din cand in cand cu lichid sa nu se goleasca vasul,banuiscc ca ordinea de aerisire o sti daca nu aceasta este 1 dr. sp ,2 st. sp.,3 dr.ft ,4 st. ft, 5 ambreajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Eu mi-am schimbat lichidul de frana acuma vreo o sapt... in oras nu am simit nimica, am crezut ca am aruncat cu banii pe fereastra; dar cand am iesit in afara orasului se simte diferenta mare, franeaza mult mai bine, cel putin asa am simtit eu :)

L-ai schimbat in regie proprie sau in service?Ai facut si testul de frane?Daca ai facut-o in service cit te-a costat?Eu am auzit de un service la iesirea din Baciu ca ar lucra bine,nu stiu la frane a lucrat cineva cu ei?dintre cei din Cluj bineinteles...

L.E. ma intereseaza daca lucreaza bine pentru ca eu acuma am frinele bune,ar trebui sa schimb lichidul doar ca au trecut cei doi ani si n-as vrea dupa aceea sa am alte probleme pe care acuma nu le am.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta cand am schimbat filtrele + uleiul de motor+ placutele de frana, am specificat mecanicului ca vreau sa schimb si lichidul de frana, avand in vedere faptul ca cei 2 ani aproape au trecut. Mecanicul mi-a specificat ca nu recomanda acest lucru, iar cand l-a verificat a precizat ca este curat si nu are nici un rost sa-l schimb. Cu alte cuvinte m-a cam bagat in ceata....

Voi ce ziceti? Are rost sa-l schimb chiar daca este curat?

Mersi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am facut la AUTOFYG. Toata smecheria a costat 99 lei. Lichid + Manopera + Aerisit + Test frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu lichidul de frana acum 2 luni la un service Skoda din Baia Mare De atunci frana nu mai merge cum trebuie plus ca ambreajul nu a fost aerisit deloc lam aerisit eu si merge bine ,mai mult ca sigur este aer si in instalatia de frana

Lichidul de frana lau pus cu nustiu ce pompa speciala

Lichidul de frana se schimba odata la 2 ani deoarece in timp se acumuleaza apa in el Data viitoare sigur am sa il schimb singur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta cand am schimbat filtrele + uleiul de motor+ placutele de frana, am specificat mecanicului ca vreau sa schimb si lichidul de frana, avand in vedere faptul ca cei 2 ani aproape au trecut. Mecanicul mi-a specificat ca nu recomanda acest lucru, iar cand l-a verificat a precizat ca este curat si nu are nici un rost sa-l schimb. Cu alte cuvinte m-a cam bagat in ceata....

Voi ce ziceti? Are rost sa-l schimb chiar daca este curat?

Mersi....

Si apa e curata, dar nu ai vrea sa fie lichidul tau de frana...

Lichidul de frana cand isi pierde din proprietati nu se murdareste in schimb poate atrage apa

si sa ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Thheo pt. raspuns. Dupa sarbatori o bag in service pt. schimbul de lichid frana....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si apa e curata, dar nu ai vrea sa fie lichidul tau de frana...

Lichidul de frana cand isi pierde din proprietati nu se murdareste in schimb poate atrage apa

si sa ai probleme.

Daca isi pierde din proprietati,scade eficienta franarii?Eu tocmai am fost la RAR si am trecut bine testul de franare(lichidul a fost schimbat in DE,in 2003).Dezechilibru spate parca era6% si fata 9%(sau invers,nu mai retin)admis este 20%!!Nu stiu daca e bine,poate fi si mai bine daca as schimba lichidul?nu am vazut cat era eficienta ca am avut acces doar putin la fisa lor de constatare;ma intreb,are rost sa-l schimb acum?Am inteles ca fiind higroscopic poate produce coroziuni in instalatie;cand se face testarea lichidului in service,se "vede" si acest lucru(gradul in care a absorbit umiditatea)?L-as mai lasa sa vina primavara ca acuma am cam cheltuit destul cu inmatricularea si mai am de 3X taxa.

P.S La ulei spre ex.,daca masina ruleaza in DE schimbul de ulei se poate face la nr.de km indicati de producator,in Romania din cauza prafului,se reduce nr.de km recomandati pentru schimbare.La lichidul de frana exista cumva o asemawnare in acest sens?(adica datorita conditiilor diferite de mediu,pierderea proprietatilor sa fie mai rapida si sa fie necesara schimbarea lui,inainte de termenul prevazut)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichidul de frana trebuie schimbat la intervale de 2 ani, indiferent ca masina a rulat in Ro sau in De. Daca esti sigur ca din 2003 nu a mai fost schimbat, recomand sa faci o vizita la service, pentru inlocuire. Pe langa faptul ca nu costa mult, e vorba, totusi, de sistemul de franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte posibil daca nu a fost schimbat de atunci sa ai rugina pe pistonasele de frana desi nu prea cred ca nu a fost schimbat niciodata Daca te hotarasti sa -l schimbi spune-i mecanului sa dea jos un pistonas sa verifice daca este rugina Iese foarte usor cand apesi frana , daca etrierul e dat jo de pe discul de frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rugina,nu cred pentru ca franele au iesit foarte eficiente la RAR(la vechea masina cand am avut rugina la etriere aveam problema si cu eficienta franelor).Eu am zis ca in cartea de service scria ca in 2003 a schimbat lichidul ultima data.Acuma am gasit pe usa un autocolant pe care scrie service lichid de frana in 11.2008.Asa ca nu stiu ce sa mai cred,or fi uitat sa mentioneze in carte dupa 2003 schimbarea lichidului,nu mai inteleg nimic.Oricum o sa ma iau dupa autocolantul de pe usa,ca la cum arata masina si cum a fost intretinuta(si mentiunea de pe usa) cred ca a fost schimbat da n-au mai mentionat.O sa-l schimb totusi numai sa gasesc un service care face asta si eficient,fara probleme ulterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am inteles ca exista un dispozitiv cu leduri (asemanator celui care masoara eficacitatea antigelului) care ar determina daca este sau nu nevoie ca lichidul de frana sa fie schimbat. Stie cineva daca se gaseste de cumparat, unde, cam la ce pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit de acesta, dar nu am vazut. Chiar ca e interesant, poate stie cineva o schema, sau cum functioneaza acesta, pe ce principiu, alta modalitate de a sti cand trebuie schimbat lichidul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit ceva aici sau mai ieftin aici .Tinand cont de pret,nu sunt convins de eficacitatea lor;daca a incercat cineva asa ceva sau cunoaste marci care sunt 100% eficiente,poate posteaza.O sa intreb si la Volksman,cine stie,poate are asa ceva sau cunoaste.Dar ar fi o idee buna daca exista asa ceva si eficient;sper ca merge si pe topicul asta,sa nu mai deschidem altul,pentru cei interesati.Rog moderatorii sa ne spuna daca nu e potrivit sa discutam pe acest topic,sa aflam mai multe despre acest tester.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai gasit si eu, dar foarte scump. http://www.aggroup.ro/product_details.php?id=50 Ar fi interesant daca este cineva care a folosit asa ceva sau ne poate recomanda unul si bun si accesibil. Sau poate sunt service-uri care au asa ceva si contra-cost sau gratuit pot testa eficacitatea lichidului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu cel care vinde asa ceva. Omu` zice ca; acest aparat masoara umiditatea din lichidul de frana, si, la 3 %, lumineaza ledul verde, la 5-6 %, cel portocaliu, peste aceasta valoare se aprinde cel rosu, atunci trebuie schimbat lichidul de frana. Pretul e 39 euro, cam scump pt un utilizator (entuziast).

Ma intreb acum, nu se gasesc oare acele baghete de hirtie colorata, un fel de testere, asemanatoare cu cele care testeaza duritatea apei, sa se poata folosi pt verificarea umiditati din lichidul de frana ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi extrem de util un astfel de instrument si cred ca astfel problema din titlul topicului si-ar gasi in sfarsit rezolvarea. De fapt, chiar si la service ar trebui sa nu iti schimbe lichidul decat in urma testarii cu un astfel de dispozitiv. Videosergiu a pus un link unde se pare ca se gaseste si la mai putin de jumatate din acest pret (55 RON).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fim seriosi... service-urile au refractometre si aparate de masurare de mii de E si nu ar putea cumpara un aparat de cateva sute?

Problema e ca apa din lichid este numai una din fatetele procesului. O parte din apa reactioneaza cu componentele sistemului (coroziune). Alta ramane in masa de lichid. Pe langa asta insa, apare oxidarea lichidului si contaminarea cu particule metalice (uzura).

Schimbarea lichidului de frana e similara cu a uleiului din motor. Este o asigurare ca valvele de la ABS/ESP vor functiona mult timp. La fel si garniturile de la etrieri si alte componente mecanice...

Daca nu ma credeti, cititi aici: analiza corecta se face pe baza de efecte ale coroziunii, nu a continutului de umiditate...

http://brakefluidtest.com/news/specialrepo...-vs-water.shtml

Concluzia? La cat costa un schimb de fluid (pe care mi-l fac singur, de obicei) e mai sigur sa il schimb decat sa masor si sa il schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit o explicatie la subiect,care m-a convins sa-l schimb fara sa mai fac verificari chiar daca ar spune mecanicii ca nu necesita schimbarea.Deci nu are efecte neaparat si imediat asupra eficientei franarii ci multe alte efecte secundare asupra componentelor sistemului de franare.In service,nu e chiar de neglijat costul inlocuirii;la masina veche si eu imi inlocuiam singur lichidul,dar la asta e la fel de simplu?si iese fara dezechilibre ale franarii stg.dr. daca o faci cu o metoda DIY?Ar fi intr-adevar ieftin si n-ar merita sa mai testezi nimic :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum nu are efect asupra frinarii atunci cind ai un sistem de frinare indoielnic???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la mine spre ex.lichidul n-a fost schimbat din 2003(dupa cartea de service),frana e foarte eficienta testata la RAR,nu e indoielnica deloc;dar dupa cum scria Pisicutza apa absorbita in timp,particulele metalice,etc.pot afecta componentele sistemului si asta nu are o consecinta imediata ci lucreaza in timp.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, important e ca timpul in care iti cedeaza ceva sa nu fie acelasi cind ai nevoie de frina :rolleyes:

PS. pentru o masina 2H, 3H, ..., cartea aia e buna pt anumite operatii; asa si a mea nu are schimb de ulei facut de peste 30k km :lol:

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu am cumparat lichid de frana DOT4 FERODO si a costat 30 lei 1 litru pe comanda la un magazin si din cate cunosc FERODO e o firma consacrata in ceea ce priveste sistemul de franare. Sper sa nu insel .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce cantitate trebuie sa cumpar pt a inlocui lichidul de frana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

Salut,

Pentru masina din semnatura 1L a fost suficient,chiar a si ramas...L-am cumparat de la mine la firma marca: FTE AUTOMOTIVE si a costat undeva la 24 de lei.Diferenta s-a simtit cel putin la mine.....

Daca chiar vrei sa vezi daca e necesar schimbarea lichidului intreaba la un service auto daca au aparat de testare a lichidului de frana.Este un aparat de forma unui pix si pe care sunt 3leduri(verde,portocaliu,rosu)Dupa testare ramane la alegerea ta daca vrei sa nu sa il schimbi.

Cu respect,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!