Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

Asa cum a mentionat Mecatronic, in sigla se afla camera+ motorul sevo + electronica aferenta de temporizare.  Dpdv electric, tot blocul se alimenteaza de la un 12V permanent. Trebuie sa dai o comanda tot cu 12V care vine de la marasrierre (bec din stop sau alta sursa in functie de ce ai disponibil). Camera va fi expusa atata timp cat ai comanda de 12V PLUS inca 10 secunde dupa ce dispare semnalul de comanda.

Despre camera, depinde ce unitate ai si ce model exista in sigla. Eu am una cu videocomplex si o folosesc la AM. Cred ca se poate inlocui cu una RGB atata timp cat cotele sunt asemanatoare.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unitatea este un rcd 510, si camera din sigla nu stiu sigur ca nu o am inca. Trebuie sa vina, cu alimentarea din ce am citit si inteleg de la voi si cea lowline are aceeasi alimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Ma intereseaza daca pot monta camera pe un Golf 4 avand dvd player-ul urmator: http://www.pioneerelectronics.com/PUSA/Car/DVD-Receivers/AVH-P5900DVD... din ce am vazut functiile necesare le are, nu stiu insa ce camere se potrivesc cu siguranta. Ceva pareri, recomandari? 

Modificat de iAntonio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare: o camera in emblema de Golf 7 ( 5G0 827 469 C) se potriveste ca retrofit pe un Golf 5 ?

Stiu ca cea de Golf 6 se potriveste pe G5, dar cea de Golf 7 nu stiu daca are aceleasi prinderi sau marime.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E alta emblema ca dimensiuni, asa ca nu are rost sa experimentezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, chiar daca se potriveste, semnalul trimis de camera de G6 si 5 nu o sa fie afisat de HU de la G7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nici semnalul de la camera de G7 nu va fi afisat pe un rcd 510, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am ocazia sa iau camera din attach. Cu ajutorul codului de pe una din imagini am identificat un site nemtesc, suwatec parca, dar acolo sunt o gramada de variatiuni. Intrebarea e daca imi mai trebuie ceva pe langa ce se vede in poze, ca vanzatorul o face pe nestiutorul, iar eu cablajul, de exemplu, nu stiu pe unde ar trebui sa fie. Multumesc.

post-133705-0-48914900-1427693586_thumb.

post-133705-0-66950800-1427693588_thumb.

post-133705-0-97873500-1427693589_thumb.

post-133705-0-98106600-1427693590_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablaj.... plus modulul de comanda - ca este Highline - costa destul de mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest modul 3C9907441 merge cu camera 5k0 827 469 AP highline (la fel ca cea prezentata mai sus) pe un passat b6 2009???

Passat-ul are rns 510, OPS si centrala pe 30 biti, plus Can litera L...

stima

Modificat de Sebastyan. G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari tuturor, vin si eu cu o problema, vreau sa montez o camera pentru marsarier la golful meu 5, am tras toate firele de la rcd pana in spate, dar m-am blocat in momentul in care am vrut sa decupez spoilerul sa pot monta camera si pentru ca vreau sa o pun pe mijlocul spoilerului intre lampi, am descoperit ca acolo se afla o gaura cu un capacel care nici prin cap nu imi trece la ce ar folosi, asa ca apelez la voi poate stiti despre ce e vorba, mi-e sa nu fac vreo boacana daca ma apuc sa decupez si sa descopar ca nu pot monta camera ca imi sta ceva in cale, sa dau jos spoilerul sa vad eu despre ce e vorba ar fi prea mult de munca si nici vremea nu e asa buna. Am sa pun o poza luata de pe net sa vedeti despre ce vorbesc.

Mai exact asta.. post-133669-14283345737648_thumb.jpg

post-133669-0-14123600-1428328737_thumb.

post-133669-0-06234300-1428328747_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decupeaza linistit acolo, monteaza camera si apoi taie acel suport depe armatura care intra in acea gaura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Al Bundy.. Am reusit ieri sa o montez, cam asa arata:post-133669-14284757972644_thumb.jpgpost-133669-14284758071622_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SalutM-ar interesa si pe mine o informatie daca ma poate ajuta cineva.Am vrut sa montez o camera oem pe un vw jetta 2008 dar am renuntat cand am vazut ca trebuie sa decupez din tabla doarece nu intra, ma refer la acea camera care e cu tot cu manerul de la portbagaj.Ma poate ajuta cine cu un sfat cum as putea sa montez o camera, as dori tot un tip de camera oem doarece am rns 510.Multumesc

Modificat de Valenthin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

camera oem pentru jetta 2008 nu exista, din pacate. solutia de la scirocco nu poti s-o aplici, ca nu ai numarul in spoiler. parerea mea este ca cea mai buna solutie e sa decupezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest modul 3C9907441 merge cu camera 5k0 827 469 AP highline (la fel ca cea prezentata mai sus) pe un passat b6 2009???

Passat-ul are rns 510, OPS si centrala pe 30 biti, plus Can litera L...

stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se pare ca merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se pare ca merge.

Intreb asta ca am citit in comentariile anterioare ca ar trebui modul 3C8907441... iar al meu fiind de pe un B7... oricum nu cred ca pot afla decat daca il montez. :(

multumesc pt raspuns si sarbatori pascale fericite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e 2008 cu 2009 - asa imi pare dupa can-ul tau, e foarte posibil (mai mult ca sigur) ca acel modul sa nu mearga la tine - este pentru masinile dupa 2009-2010.

 

la tine o sa trebuiasca 3C0 907 441

 

si la 3C8907441 - e necesara o anumita varianta de SW ca sa il faci functional la tine - in teorie.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e 2008 cu 2009 - asa imi pare dupa can-ul tau, e foarte posibil (mai mult ca sigur) ca acel modul sa nu mearga la tine - este pentru masinile dupa 2009-2010.

la tine o sa trebuiasca 3C0 907 441

si la 3C8907441 - e necesara o anumita varianta de SW ca sa il faci functional la tine - in teorie.

Super :(( al meu passat e din acea perioada dar e facelift-ul. plus ca i-am facut si update la navigatie (la ops masina este un passat b7)... :-/ si de cautat asa modul fff rar. Se gasesc doar din alea de care am cumparat... daca nu merge ce simptome ar avea? Sa fie canul de vina? Can cu litera M ar merge?

stima

Modificat de Sebastyan. G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

ma intalnesc si eu cu o problema foarte stranie.

 

La un Passat variant fabricatie 2008/05 vreau sa montez pe un RNS 510 o camera low line.

Am bifat in VCDS optiunea backup camera low line without controll nit installed, dar in momentul in care introduc in marsarier nu se intampla nimc,nu comuta.

 

Ma puteti ajuta?

 

Multumuesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

daca e 2008 cu 2009 - asa imi pare dupa can-ul tau, e foarte posibil (mai mult ca sigur) ca acel modul sa nu mearga la tine - este pentru masinile dupa 2009-2010.

la tine o sa trebuiasca 3C0 907 441

si la 3C8907441 - e necesara o anumita varianta de SW ca sa il faci functional la tine - in teorie.

Super :(( al meu passat e din acea perioada dar e facelift-ul. plus ca i-am facut si update la navigatie (la ops masina este un passat b7)... :-/ si de cautat asa modul fff rar. Se gasesc doar din alea de care am cumparat... daca nu merge ce simptome ar avea? Sa fie canul de vina? Can cu litera M ar merge?

stima

 

 

facelift ? adica ai ceasurile albe cu rosu ? daca da, e posibil sa mearga - daca nu, mai greu de crezut - din ce can ai tu, e foarte posibil sa nu fie cu ceasuri albe - deci sigur nu va merge

 

simptome - nu vei vedea nimic pe RNS... doar deschide/inchide clapa - nu, degeaba ii pui alt can gateway, tot nu merge.

 

Salutare,

 

ma intalnesc si eu cu o problema foarte stranie.

 

La un Passat variant fabricatie 2008/05 vreau sa montez pe un RNS 510 o camera low line.

Am bifat in VCDS optiunea backup camera low line without controll nit installed, dar in momentul in care introduc in marsarier nu se intampla nimc,nu comuta.

 

Ma puteti ajuta?

 

Multumuesc anticipat.

 

ce conexiuni ai efectuat la camera - ai verificat daca in mufa camerei ai +12v si marsarier - cand o bagi in R ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin,

 

multumesc mult pentru raspuns,cele 3 fire care merg in camera 2 plus si masa sunt excluse, dar chiar daca asi avea o conexiune care nu merge, cand introduc in R nu ar trebui sa comunte automat pe RNS pe display negru? asta chiar daca nu am camera conectata sau nu e conectata cum trebuie.

 

 

Se poate exclude o problema de soft? SW de la RNS se termina in 680 A si din cate am inteles ar fi pritnre primele varinate.

 

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS care sa nu mearga cu camera, nu am intalnit pana acum - eventual ii faci update si vezi daca se rezolva problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Montare camera video pentru mersul cu spatele
  • Ex member a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!