Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

pentru skoda octavia 2 exista camera oem? sau doar de vw adaptata?...

Am gasit

5E5827566D cu diferite terminatii C D E

3V0827566F cum aflu care este dimensiunea potrivita? la masina o masor dar la camera? ...ultima vad ca are si spritiera.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU exista OEM deoarece nu s-a montat niciodata din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti am si eu o intrebare poate am noroc si rezolv cu voi , detin un passat b6 din 2008 highline sedan recent am facut rost de o camera cu clapeta flip de pe portbagaj oem vw, din ce am intrebat pana acuma e aproape imposibil sa functioneze pe masina mea mai ales ca nu am nici navigatia originala rns510 mi-am pus dedicata cu android dar bineinteles am intrare de camera si back si front assist e un carpad cmp1001 acuma va intreb exista oare vreo solutie sa o fac sa functioneze la mine ? Fire mufe adaptoare draci..hmm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de "OEM"!! Pune aici codul de pe ea! Daca intr-adevar este OEM si nu OEM China , este o camera cu iesire videocomposite si merge la RC AM. 

Daca ai noroc de o camera OEM China pe RGB nu iti este de folos.

Poti sa-ti complici lucrurile functie de achizitie: camera tip vechi B6, noua B7, vechi si nou CC, B8, G7, etc....aparent toate sunt " flip-aitoare".....

Strict estetic: B6 difera de B7, idem CC, idem B8, G7, ultimile 2 au nevoie si de adaptare hardware . 

Nu exista adaptori , se face un cablaj care sa fie plug and play dupa schema elsa cu carcase mufa si pini adecvati. 

In afara de separatie alimentare se recomanda si o stabilizare camera , gen LM7812....

Cea mai simpla activitate a fost achizitia camerei.....

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Videocomposite, functioneaza pe RC AM, pe chinezaria cu android! 

Nu are nici un fel de linii ghidare , etc, doar imagine wide cu spatele.

Nu trebuie nici o interfata, doar cablaj custom....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am probat astazi camera pe tv , am alimentat-o cu un incarcator de 5v i-am legat un rca bagat pe tv AV si am imagine ...ar trebui sa mearga si pe masina dar nu stiu cum sa fac motorasul sa deschida emblema unde leg la ce...ajutooor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian88, ai PM!

Acolo este schema facuta acum , sa fie si pentru altii...

image.thumb.jpeg.fa7f48d20ac1636b43d5e9e5f1b0e654.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor .Cine ma poate ajuta cu o dimensiune pentru o camera care inlocuieste lampa de la numar Passat B6 variant ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am cumparat o camera aftermarket si un adaptor rgb pt a o monta pe o navigatie rns 315 pt o skoda octavia 2 fl, problema e ca nu a venit cu o schema ceva pt montare si nu stiu cum sa o fac sa mearga. Am atasat o poza gasita pe net, dar nu stiu daca este corectcum sunt legate firele20170320_201519.thumb.png.a81771a09541830a6662b2d479d50270.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
petrutzmarian

salutare tuturor. Sunt nou pe acest forum si de curand posesorul unui vw passat 2011 sedan. Am acelasi tip de problema, doar ca la mine apare ecranul albastru atunci cand folosesc camera spate. Am fost la cei de la vw si.....nimic. Spun ca trebuie desfacut tot interiorul masinii pentru a verifica traseul. Ce credeti ca ar trebui sa verific mai intai?poate se poate rezolva cu costuri mai mici. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai desfaci capitonajul la portbagaj, demonteaza sigla si verifica cablajul, firele, etc - pana in sigla -de obicei pe acolo se rup, in interiorul siglei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petrutzmarian

Crede-ma am incercat sa verific prima data acolo, doar ca nu am gasit cum sa desfac capitonajul acela. Are doua piulite din plastic care nu reusesc sa le desfac. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu te superi pe mine, dar daca tu nu reusesti sa identifici cum sa desfaci capitonajul... cum te descurci sa faci bucati camera/sigla - care are elemente care gliseaza, etc ? Dupa care sa o mai si montezi la loc corect.  Eu zic sa cauti pe cineva care se pricepe, prin zona ta.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petrutzmarian

Daca nu am verificat atent si nu am gasit sistemul de inlăturare al capitonajului, asta nu inseamna ca nu ma descurc. Prefer sa intreb....

Multumesc de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petrutzmarian

Salutare din nou. Am dat jos capitonajul, am verificat cablajul camerei...totul pare in regula. In schimb, am gasit in portbagaj, in partea dreapta, cateva cablaje cu mufele neconectate. Atasez o poza, poate observa cineva unde ar putea fi conectate. Multumesc

Nu pot incarca nicio imagine. Ca idee, o mufa mare si dreptunghiulara neagra, una micuta gri cu putin roz si una verde ( care este pe traseul unui cablu). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/4/2017 at 2:44 PM, petrutzmarian said:

Daca nu am verificat atent si nu am gasit sistemul de inlăturare al capitonajului, asta nu inseamna ca nu ma descurc. Prefer sa intreb....

Multumesc de ajutor

verifica atent, atunci.

din pacate nu ai atasat nicio poza.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare tuturor. Am reusit sa incarc poza de care vorbeam, poate de aici se poate vedea daca aceste cablaje au legatura cu, camera de marsarier.

Multumesc

20170409_134357.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi cam au. Ar trebuie sa fie de la modulul camerei highline care este montata pe masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Buna asta cu mufa verde !!!

Cele doua mufe sunt de la modulul de camera, asa cum spune si @Al Bundy. Se pare ca la tine lipseste acest modul.

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! am si eu nevoie de ajutor! am o camera oem si navigatie rns315. pe langa firul cu 24 pini care vine conectat in navigatie mai am un cablaj cu 3 fire....albastru si maro de aproximativ 2 m fiecare si rosu de 6 m. ma poate lumina si pe mine cineva unde leg fiecare fir in parte? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maro = masa

rosu = alimentare permanenta ( de la alimentarea radioului)

albastru = de la lampa de mers inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreaba in PM sau mail.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In imagine se vad doua cabluri care spuneti ca are legatura cu, camera de marsarier. Dar de unde ati dedus ca acel modul lipseste?ar trebui sa fie chiar in zona respectiva ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!