Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

In caz ca are cineva de aruncat bani pe fereastra: usa blocata la Jetta - 1.230,14 RON la Midocar Odai (broasca 529,49 fara TVA)! Si am fost informat cu drag ca se duce pe aceeasi cale si usa stanga fata, asta ca sa fie balul mascat cu hoti si banditi complet! HUO! (ma scuzati)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ii dau dreptate colegului 07021972. Trebuie mai intai incercata faza cu, curatatul broastei apoi daca nu merge ajungem la alte solutii mai scumpe. Eu am incercat asa si mi-am salvat bugetul cu 800 lei. Am curatat broasca si am unso si, *sa nu vorbesc intr-un ceas rau* ,merge si acum.Asa ca nu ezitati, incercati intai sa rezolvati voi problema.

Modificat de firestorm1312
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"am demontat-o de cateva ori"

adica ea mergea din cand in cabd? cand mergea cand nu mergeea? cand nu mergea cum ai dat-o jos?

Da!la icepuut nu se mai incuia apoi a ramas dupa o interventie blocata pe incis,in ultimul caz am tot incercat din telecomanda si din butonul de pe usa soferului pina sa deblocat apoi am demontat-o (se intelege).Accesul la broasca se face prin demontarea minerului exterior si afetei de usa exterioara,oricum ca sa ajunji la acel motoras trebuie ceva dibacie,scule si pasiune.

ma gandeam ca ai demontat-o cand era blocata... ca sa vezi atunci cata dibacie trebuie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am avut usa dreapta spate blocata. Am inlocuit actionarea electrica.

Am analizat foarte bine defectul si consider ca de vina a fost microintrerupatorul care recunoaste pozitia incuietorii, inchis sau deschis.

Am verificat partea mecanica propriuzisa si pe cea electrica, totul fiind in regula, cu exceptia acelui microintrerupator.

I-am comunicat cele constatate si consilierului de service si parea ca stie de asemenea defectiuni, dar a declarat ca nu se livreaza separat microintrerupatorul.

Oricum am invatat ceva pentru celelalte usi.

Garantia este de 2 ani pentru piesa ( 600 RON) si 6 luni pentru manopera (135 RON).

Va salut .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.Azi am observat ca nu se mai deschide usa dreapta spate nici din interior, nici din exterior.La actionarea din telecomanda a inchiderii celelalte 3 usi se inchid/deschid, la cea blocata se aud trei tacanituri.Pe tester apare semnal intermitent sau cam asa ceva.Imi puteti da si mie ceva idei sa vad ce pot face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pedy_golf 5

Aceeasi problema am avut-o si eu. Citeste postul meu din 2.12.2010. Demonteaza incuietoarea propriuzisa si verifica microintrerupatorul care arata calculatorului masinii pozitia de inchis sau deschis.Mecanica e foarte solida, nu cred ca se poate strica ceva.Acel microintrerupator trebuie doar bine gresat.Eu am schimbat incuietoarea degeaba.

Cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

O intrebare pentru cei care au demontat fata de usa exterioara. Fata e prinsa cu silicon ceva prin interior, sau doar suruburile si atat? Adica scoti suruburile, scoti mufa de la maner si gata? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vb de fata de usa interioara....de zici de mufa de la maner ? nu e prinsa cu niciun silicon.

Fata de usa exterioara - adica cea de metal - Scoti suruburile, butucul de la yala, manerul si surubelul de sub el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand se schimba fata de portiera exterioara se lipseste cu silicon de acei suporti de pe ea...

deci fata de portiera este intradevar lipita cu silicon dar cand se da jos se da cu tot cu ei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca cel mai bine este sa strici piesa de plastic care se poate repara, costa mai putin sau se poate inlocui mai usor. Stiu ca povestea cineva odata de unul care si-a incuiat cheile in nu stiu ce fel de masina periculoasa si fara sa strice nimic a chemat nu stiu ce meserias care printr-o metoda secreta, fara sa atinga macar masina, a deschis toate cele 4 portiere.

Insa daca se defecteaza chiar sistemul mecanic care inchide nu cred ca ar functiona acest sistem, deoarece modulul comanda deschiderea si aceasta merge in gol sau nu se misca deloc, si apare acel tacanit dublu, iar in acest caz nefericit singura solutie este rabdarea, sa incerci sa inchizi si sa deschizi portiera blestemata pana se desface singura, si sa nu uitam apoi periodic sa ungem cu ceva solutie lubrifianta zonele accesibile, pentru a se evita blocarea cu praf, mizerie, etc. a unor piese din acele mecanisme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu trebuie sa schimb broasca d ela usa stanga spate. Deci scot suruburile scot capacu ala de prelungire a manerului ca sa pot sa scot sufa aia care face legatura intre broasca simaner si cam atat, nu? Ca am fost la cateva service-uri si toti ziceau ca se schimba prin interior si am zis ca mai bine o schimb eu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare...Si eu am avut usa blocata pana azi de vreo 6 luni, usa dreapta spate la Golf 4.Azi am deblocato tinand manerul din inauntru deschis si de la usa soferului am tot apasat pe butonul de deblocare usi pana a cedat si sa deblocat , de vreo 50 de ori cred :). Am dat panoul jos si am uns tija si acum merge bine ...

Dar un prieten de-al meu cu aceeasi problema dar la Passat a putut demonta panoul interior jos cu usa inchisa si asa a deblocat tija si a unso si el...si este ok si la el..

Oricum merci de sfaturi celor care au postat ...

Asfalt intins...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rebuia desfacuta broasca si curatat colectorulul motorasului. Sa ne spui cand se mai blocheaza din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut.am cautat dar nu am gasit nimic despre problema mea si postez aici.scuze daca gresesc.

La mine portiera din dreapta nu se mai incuie, in bord imi arata ca portiera e mereu deschisa, nu merge nici semnalizarea din oglinda si nici oglinda, geamul merge uneori doar daca actionezi butonul de pe portiera din dreapta, de la sofer nu merge.Dupa o prima verificare la un service mi-au spus ca, calculatorul din portiera s-a stricat.Mi-au spus ca imi aduc ei altul cu 1100 RON apoi am mers la reprezentanta era 661 RON, dar am gasit unul SH dar la fel face,merge doar geamul actionat de pe portiera din dreapta.Stie cineva ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai faptul ca iti arata usa deschisa indica o problema la nivelul switch-ului din broasca de la portiera respectiva.a ramas blocat si indica mereu usa deschisa si de aceea nu se incuie. de unde ai gasit motorasul sh sa faci proba, poate are si broasca si fa o proba sa vezi cum sta treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc.o sa ma duc sa vad..dar dc nu merge nici oglinda si nici semnalizarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O diagnoza ai facut? poti accesa calculatorul din usa dreapta ? Ai tensiunile de alimentare pe toate firele din usa ?

Daca modulul de confort nu vede un calc de usa o arata deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot accesa calculatorul de la portiera din dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum banuiam. Trebuie vazut daca exista tensiunea de alimentare pe pinii respectivi. Ca sa te ajut cu schema am nevoie de anul de fabricatie si codul motor al masinii.

Sent from Al Bundy iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este din 2004 cod motor BAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mufa cu 20 pini de la calc de usa trebuie sa ai curent pe firele rosu/galben pe pinii 12 si 20.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca nu am ce trebuie sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate a fost data jos mufa de la portiera? si cand a fost pusa inapoi posibil ca 1 pin sa nu fii intrat cum trebuie eventual sa se fi strambat. dar mai sigur asteapta raspunsul lui AL ca e mai priceput :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa verifici de ce nu ai. Firele din mansonul dintre stalp si usa sau pinii din mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.Exista urmatoarea problema (ciudatenie):1. masina descuiata. inchid din telecomanda(si/sau mecanic)se incuie toate in afara de cea din spate stanga(ramane descuiata).pasul urmator ca sa fie si ea incuiata este : deschid usa, tin manerul tras si apas pe telecomanda(inchidere) si ... ghiciti! se incuie.trantesc usa si ramane incuiata ca si celelalte.

2.masina incuiata: deschid din telecomanda si acum invers, ramane incuiata tot cea din st. spate. Deschid usa soferului, trag putin de manerul (din interior) celei cu pricina si sunt 2 variante : ori o deschid direct din 'nauntru ori deschid acum fara probleme de afara. Cam asta e aventura incuierii si descuierii masinii.Ce pareri aveti si eventual vreo solutie ? Multumesc.Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!