Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

Nu am experienta cu mecanica. Nu am vrut sa risc. Nu stiam ce trebuie sa caut, sa vad sau sa demontez. Si imi dau seama ca nu era de mine numai dupa cat m-am chinuit pe Golful pocnit ca sa dau jos fata de usa.

Aviz celor care mai patesc asa ceva. Am oferit cat de multe informatii am putut si am avut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@kpk1

intrebare... Ca sa poti demonta sistemul de inchidere este necesar sa decupezi in fata interioara de usa, sau ce sa intamplat de s-a sudat tabla aia (locul vopsit)? Pare groaznica procedura de demontare a sistemului de inchidere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu. Usii blocate inchise nu i se poate desface fata de usa pt ca suruburile sunt pe cantul usii, parte care este inaccesibila cu usa inchisa/blocata. Ca sa ajungi la broasca singura solutie este sa faci acest decupaj pe fata interioara dupa ce dai jos capitonajul.

Pe un alt thread un coleg a zis a se insista pe declansarea la nimereala a ciocului rosu din broasca cu o tija. Dar eu neavand idee ce trebuie sa caut, sa vad, sa declansez n-am avut de ales. In fapt acel decupaj a fost facut pentru a se trage de clapeta rosie de pe broasca.

Trist dar adevarat.

Stiti care imi este ghinionul ?! Broasca usa stanga fata acum a inceput sa faca la fel, dar se mai deschide la a 2-3-4-5 incercare din interior de pe butonul comenzii inchiderii usilor. Preventiv am cumparat de la deezmembrari si acea broasca. A gresat-o la service cu un spray, dar degeaba.

Deci in mai putin de 2 luni eu am doua broaste defecte. Reparatia a costat 200 lei, broasca 200. Pe fata va fi la fel. Daca ar fi fost sa cumpar broastele din service m-ar fi costat una bucata broasca 720 lei. In total distractia valoreaza 1840 lei si eu o rezolv cu 800 :D

Sunt foarte dezamagit de acest brand VW si nu mai recomand nimanui VW ca un brand solid serios. Maine mi-as cumpara cu totul alta masina. Am sentimentul ca as fi cumparat o masina SH.

Modificat de kpk1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-mi vine sa cred ca cei de la VW nu au luat o asemenea problema in calcul, adica blocarea broastei, Putea prevede o fereastra de interventie pentru asa ceva. E salutar faptul ca poti sa schimbi fata de usa foarte usor atunci cand e lovita fara sa trebuiasca sa o sudezi. Dar cum or fi montat-o ei fara sa trebuiasca acel decujaj. In principiu montatul are si un revers.. demontatul.. Oare la G VI au facut aceeasi magarie?

Stiu faptul ca daca procentul de aparitie a unei probleme e foarte mic sau mic, orice producator il ignora si nu-si prea bate capul cu existenta lui, dar daca l-au montat.. trebuie in acelasi mod sa-l poti si demonta.

Eu sunt fan VW de 18 ani, foarte multumit de fiabilitatea lor.. dar dupa cum spui si se observa.. imi pun mari semne de intrebare. Oare asa sunt proiectate incat sa fi nevoit sa ti-o repari doar la reprezentanta??

@kpk1 te-am inteles perfect.

Modificat de ove
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu... si in fata scari se pot repara..daca mai intai iti dedici ceva timp pentru documentat... la reprezentanta..nu ar taia taia tabla aia decat daca ar fi gasit documentatie ca asa ar fi zis neamtul ca se rezolva problema...

iar la g6..am impresia ca nu mai este cu fata de portiera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

vad ca incepe sa fie o problema persistenta. si mie tot usa stanga spate mi se deschide cu intarziere de 1 sec. sper sa nu ajung in situatia sa se blocheze de tot. :D

partea proasta e ca toate problemele apar atunci cand iese din garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Priveste partea buna. Esti anuntat din timp. Sfatul meu, cauta pe la dezmembrari o broasca de pe aceeasi usa si parte. Eu am dat 200 pe ea. Daca te duci la dealer mai jos de 700 nu cred ca o scoti. Cand ii vine sorocu si te supara rau, o schimbi.

Eu sunt preafericitul posesor al unei masini de noua si cu impresie de SH care dupa 3 ani m-a pricopsit de un rulment, doua flexoare, doua broaste de usi si acum astept cu sufletul la gura ce mai urmeaza. Distractia e in toi si am numai 40k km cu ea. Pana la 100.000 voi fi un membru activ al serviceurilor VW. Te si intrebi de unde fac atatia bani: service.

VW marca fiabila ?! Nicidecum, nu pt mine.

O cunostinta cu un Renault Megane facut in Turcia rade de mine in hohote iar mie imi vine sa-i dau foc ... masinii.

Sunt eu prea exigent ? Cer prea mult de la un brend altadata serios ? Ori asa se poarta acum, cumperi masina si apoi urmeaza abonamentul de service.

Modificat de kpk1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La golf 5,usa dreapta fata nu se mai deschide.Am actionat de cateva ori din cheie pe deschidere si tras de maner pe exterior, in acelasi timp si cam la a 3-a incercare se deschide usa,si se poate inchide si deschide fara probleme.Daca inchid iar usile,patesc la fel.Trebuie inlocuita yala sau se poate repara problema,mi-au cerut 6 milioane pe yala...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit acelasi lucru cu usa stanga spate. Am fost la Scorpion Focsani si verdictul a fost ca este stricata broasca care costa numai 680 lei. Asa ca m-am mai documentat si din cate am mai auzit si citit din experienta altora, am ajuns la concluzia ca ar fi bine mai intai sa incerc lubrifierea componentelor broastei respective. Problema era cu deblocatul usa, dar astazi chiar am reusit sa o deblochez dupa ce am citit cu atentie acest topic.Asa ca m-am apucat de treaba si cu mari chinuri din cauza ca nu aveam cunostinte temeinice si nici scule adecvate pentru demontatul unei usi, am reusit sa ajung la broaca cu pricina. Am uns mecanismele la care am putut avea cat de cat acces si apoi am montat usa la loc. Dar m-am ales cu alta problema- continuarea manerului de pe usa, adica partea fixa nu mai vrea sa stea fixat oricat de mult strang surubul de pe cantul usii, acela din interior. Daca aveti vreo idee ce ar trebui facut, astept cu mare nerabdare sugestii. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia sa citesti si un topic cu demontare maner mai intai :)

la demontarea manerului, se tine tras de maner si se slabeste acel surub cu torx 20. se slabeste pana manerul sa tras ( sau nul mai trage arcul inauntru).(daca nu faci asta, siguranta care tine butucul va sari)

la pus inapoi nu trebuie neaparat sa mai tii tras de maner... evental sa tii impins de butuc. si strangi surubul inapoi.

acum trebuie sa scoti din nou manerul, si fata de portiera (exterioara) pentru a pune inapoi siguranta sarita. de pe suportul manerului dinauntru.

este o chestie de metal in forma de C. voi posta si o poza cam unde si cum vine. ea culiseaza cand desfaci si strangi surubul. o pui la locul ei. si desfaci surubul cu chestia care trage manerul la interior trasa.( ca si cum ai demonta manerul)... si pui totul inapoi. ;)

siguranta maner.bmp

Modificat de jetta li
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema ca si voi (usa fata dreapta blocata), se deschidea cam la a 5a incercare din interior dar dupa o luna de insistente si-a dat drumul si acum se deschide normal. Va recomand sa insistati - eu am tras concluzia ca nu o mai deschisesem de mult (sotia sta in spate cu copilul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatie. Ai mare dreptate cu siguranta sarita. De ce imi era teama nu am scapat.Trebuie sa desfac usa iarasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa rezolv si problema cu manerul, cu un pic de chin pt ca tot sarea siguranta. Asa ca dupa toata treaba asta pot sa zic ca a meritat sa incerc.Se deschide usa fara probleme si sper ca pentru mult timp.Multumesc forumului VW!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Usa dreapta spate nu se deschidea mereu din telecomanda.

Recunosteam dupa zgomotul pe care il facea motorosul din usa , care tacanea cu intirziere, ca un ecou, cum parca spunea cineva mai inainte.Usa nu se putea deschide nici de afara, nici din interior.

Am rezolvat problema demontind mufa de pe montantul B, dreapta.Se trage capacul de cauciuc care etanseaza mufa, apoi se scoate mufa ,aceasta are o pirghie care o asigura in locasul ei.E o mufa cu multi pini.Am folosit spray pentru contacte electrice.Si cu asta BASTA.

Masina are 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica dupa ce ai dat cu spay de contacte mufa de la portiera nu-ti mai face probleme?

fiindca de obicei vinovata e incuietoarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ieri nici usa mea stanga spate nu se mai deschide. Exista alta posibilitate de a da fata de usa jos fara sa faci nush ce decupaje ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu exista alta solutie (adica sa se dechida singurica, pana la urma), va trebui decupata fata de usa, ca sa ajungi la yala. Nu se aude nimic la ea, cand incerci sa o descui ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit sa deschid usa stanga spate prin urmatoarea metoda:-am tinut tras de manerul de deschidere din interior si am tot apasat pe butonul de deschidere de pe usa soferului. O sa se simta cum se detensioneaza treptat manerul de la usa cu pricina si in final se deschide.De retinut ca nu am mai dat din buton si comanda inchidere ci am tot repetat comanda de deschidere. Incercati si voi si poate merge, la mine a mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a ne apuca de taiere, trebuie incercate toate variantele - deschidere din buton, telecomanda, concomitent cu actionearea manerelor...poate - poate reuseste manevra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ieri nici usa mea stanga spate nu se mai deschide. Exista alta posibilitate de a da fata de usa jos fara sa faci nush ce decupaje ?

Are geamuri electrice pe spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da are geamuri electrice.

Cand ii dau sa se deschida se aude de doua ori un click ca si cum ar vrea sa o deschida si nu reuseste.

Am incercat de cateva ori si metoda cu manerul din interior tras dar nu a vrut , mai incerc totusi chiar asa idiot sa fie neamtzu sa nu se gandeasca la problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

M-am grabit cu aprecierile.

Usa a functionat bine o zi, dupa care face exact la fel.

Joi m-am programat la SERPICO pentru reparare.

Va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zoly, deschide usa fata, scoate protectia de cauciuc de la mufe de pe stalpul de mijloc, scoate si mufa si da cu sprey de contact si gata.

Modificat de daddy0307
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut in vara aceeasi problema cu usa dreapta fata care se deschidea cand si cand. Din ce am aflat ar fi o problema la yala (modulul de inchidere). Are un sistem de protectie la supraincalzire care se activeaza atunci cand o inchidem si deschidem in mod repetat, fiind deja blocata, se incalzeste si nu mai primeste comanda de la centralizata.

Dupa ce mi-au desfacut fata de portiera, au grsat mecanismele si acum functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zoly, deschide usa fata, scoate protectia de cauciuc de la mufe de pe stalpul de mijloc, scoate si mufa si da cu sprey de contact si gata.

problema nu consta in vreun contact imperfect( sau oxidarea pinilor de la mufa)

problema tine de yala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!