bibi91

Usa Blocata

573 postări în acest subiect de discuţie

Si eu am patit acelasi lucru cu usa stanga spate. Am fost la Scorpion Focsani si verdictul a fost ca este stricata broasca care costa numai 680 lei. Asa ca m-am mai documentat si din cate am mai auzit si citit din experienta altora, am ajuns la concluzia ca ar fi bine mai intai sa incerc lubrifierea componentelor broastei respective. Problema era cu deblocatul usa, dar astazi chiar am reusit sa o deblochez dupa ce am citit cu atentie acest topic.Asa ca m-am apucat de treaba si cu mari chinuri din cauza ca nu aveam cunostinte temeinice si nici scule adecvate pentru demontatul unei usi, am reusit sa ajung la broaca cu pricina. Am uns mecanismele la care am putut avea cat de cat acces si apoi am montat usa la loc. Dar m-am ales cu alta problema- continuarea manerului de pe usa, adica partea fixa nu mai vrea sa stea fixat oricat de mult strang surubul de pe cantul usii, acela din interior. Daca aveti vreo idee ce ar trebui facut, astept cu mare nerabdare sugestii. Multumesc!

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

trebuia sa citesti si un topic cu demontare maner mai intai :)

la demontarea manerului, se tine tras de maner si se slabeste acel surub cu torx 20. se slabeste pana manerul sa tras ( sau nul mai trage arcul inauntru).(daca nu faci asta, siguranta care tine butucul va sari)

la pus inapoi nu trebuie neaparat sa mai tii tras de maner... evental sa tii impins de butuc. si strangi surubul inapoi.

acum trebuie sa scoti din nou manerul, si fata de portiera (exterioara) pentru a pune inapoi siguranta sarita. de pe suportul manerului dinauntru.

este o chestie de metal in forma de C. voi posta si o poza cam unde si cum vine. ea culiseaza cand desfaci si strangi surubul. o pui la locul ei. si desfaci surubul cu chestia care trage manerul la interior trasa.( ca si cum ai demonta manerul)... si pui totul inapoi. ;)

siguranta maner.bmp

Modificat de jetta li
0

Link către postare

Aceeasi problema ca si voi (usa fata dreapta blocata), se deschidea cam la a 5a incercare din interior dar dupa o luna de insistente si-a dat drumul si acum se deschide normal. Va recomand sa insistati - eu am tras concluzia ca nu o mai deschisesem de mult (sotia sta in spate cu copilul)

0

Link către postare

Multumesc pentru informatie. Ai mare dreptate cu siguranta sarita. De ce imi era teama nu am scapat.Trebuie sa desfac usa iarasi.

0

Link către postare

Am reusit sa rezolv si problema cu manerul, cu un pic de chin pt ca tot sarea siguranta. Asa ca dupa toata treaba asta pot sa zic ca a meritat sa incerc.Se deschide usa fara probleme si sper ca pentru mult timp.Multumesc forumului VW!!!

0

Link către postare

Salutare.

Usa dreapta spate nu se deschidea mereu din telecomanda.

Recunosteam dupa zgomotul pe care il facea motorosul din usa , care tacanea cu intirziere, ca un ecou, cum parca spunea cineva mai inainte.Usa nu se putea deschide nici de afara, nici din interior.

Am rezolvat problema demontind mufa de pe montantul B, dreapta.Se trage capacul de cauciuc care etanseaza mufa, apoi se scoate mufa ,aceasta are o pirghie care o asigura in locasul ei.E o mufa cu multi pini.Am folosit spray pentru contacte electrice.Si cu asta BASTA.

Masina are 3 ani.

0

Link către postare

adica dupa ce ai dat cu spay de contacte mufa de la portiera nu-ti mai face probleme?

fiindca de obicei vinovata e incuietoarea...

0

Link către postare

De ieri nici usa mea stanga spate nu se mai deschide. Exista alta posibilitate de a da fata de usa jos fara sa faci nush ce decupaje ?

0

Link către postare

Daca nu exista alta solutie (adica sa se dechida singurica, pana la urma), va trebui decupata fata de usa, ca sa ajungi la yala. Nu se aude nimic la ea, cand incerci sa o descui ?

0

Link către postare

Eu am reusit sa deschid usa stanga spate prin urmatoarea metoda:-am tinut tras de manerul de deschidere din interior si am tot apasat pe butonul de deschidere de pe usa soferului. O sa se simta cum se detensioneaza treptat manerul de la usa cu pricina si in final se deschide.De retinut ca nu am mai dat din buton si comanda inchidere ci am tot repetat comanda de deschidere. Incercati si voi si poate merge, la mine a mers.

0

Link către postare

Inainte de a ne apuca de taiere, trebuie incercate toate variantele - deschidere din buton, telecomanda, concomitent cu actionearea manerelor...poate - poate reuseste manevra.

0

Link către postare

De ieri nici usa mea stanga spate nu se mai deschide. Exista alta posibilitate de a da fata de usa jos fara sa faci nush ce decupaje ?

Are geamuri electrice pe spate ?

0

Link către postare

Da are geamuri electrice.

Cand ii dau sa se deschida se aude de doua ori un click ca si cum ar vrea sa o deschida si nu reuseste.

Am incercat de cateva ori si metoda cu manerul din interior tras dar nu a vrut , mai incerc totusi chiar asa idiot sa fie neamtzu sa nu se gandeasca la problema asta.

0

Link către postare

Salutare.

M-am grabit cu aprecierile.

Usa a functionat bine o zi, dupa care face exact la fel.

Joi m-am programat la SERPICO pentru reparare.

Va tin la curent.

0

Link către postare

zoly, deschide usa fata, scoate protectia de cauciuc de la mufe de pe stalpul de mijloc, scoate si mufa si da cu sprey de contact si gata.

Modificat de daddy0307
1

Link către postare

Si eu am avut in vara aceeasi problema cu usa dreapta fata care se deschidea cand si cand. Din ce am aflat ar fi o problema la yala (modulul de inchidere). Are un sistem de protectie la supraincalzire care se activeaza atunci cand o inchidem si deschidem in mod repetat, fiind deja blocata, se incalzeste si nu mai primeste comanda de la centralizata.

Dupa ce mi-au desfacut fata de portiera, au grsat mecanismele si acum functioneaza.

0

Link către postare

zoly, deschide usa fata, scoate protectia de cauciuc de la mufe de pe stalpul de mijloc, scoate si mufa si da cu sprey de contact si gata.

problema nu consta in vreun contact imperfect( sau oxidarea pinilor de la mufa)

problema tine de yala...

0

Link către postare

MAi bine zis de motorasul din iala, se oxideaza colectorul.

0

Link către postare

Problema principala e deschisul usii ca apoi poti da fata jos sa schimbi ce trebuie, tot la service se pare ca trebuie sa ajung.

Acum a mai aparut o problema, cand am scos mufa, neavand spray de contacte si din curiozitatea daca merge treaba am incercat sa dau pe acele cleme de la mufa cu o surubelnita si am facut contact intre 2 si o mica scanteie. Acum seara am observat ca nu se mai deschid geamurile pe spate, ambele nu doar cel din stanga :(. Cine imi poate spune ce am stricat?

0

Link către postare

Verifica sigurantele.

0

Link către postare

salut

ma poate ajuta cineva cu o schema sau sa imi explice cum se a jos fata de usa sa pot schimba broasca fata stanga?de ceva vremea refuza sa se mai deschida din telecomanda,vrea doar cu cheia.pls

multumesc :Driver:

0

Link către postare

ai schema aici

post-68235-0-97174000-1290345907_thumb.j

0

Link către postare

Doar ca la G5 ca sa schimbi broasca se da jos fata EXTERIOARA a usii.

0

Link către postare

bună completarea :)

sau dacă nu vrei să demontezi faţa exterioară, poţi decupa tabla din spatele panoului interior, cum a fost arătat

0

Link către postare

Pai doar la golf 5 trebuie data jos fata exterioara sau si la jetta, cred ca-s facute la fel

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.