Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

Salutare dragi colegi. Sunt un nou membru pe acest forum si va urma o intensificare a activitatii mele pe forum, chiar daca masina personala o am deja de cateva luni de zile.
Ca prima problema de cand am masina este cea discutata pe acest topic, pe care l-am parcurs si se pare ca este o problema foarte comuna la Golf-urile 5 treaba cu usa blocata sau care incepe sa faca figuri.
Ideea este ca de o saptamana, si usa mea de la sofer a inceput sa nu se mai deschida din prima, deci imi revine datoria sa dau jos yala si sa verific pe acolo ce s-a explicat deja.
Intrebarile mele sunt doua in legatura cu acele motorase care trebuie curatate:

1. In momentul in care eu desfac acel modul electric, si scot cele 2 motorase, acestea am vazut intr-o poza in posturile anterioare ca au pe ax fie o roata dintata neagra (motorasul mic) fie o spirala de plastic (motorasul mare). Ca sa desfac carcasa motoraselor, trebuie sa le culisez cumva in jos, adica in directia fie a spiralei fie a rotii dintate. Aceste doua componente de plastic, se pot trage de pe ax ? Cum se dau jos mai bine zis, trag de ele ? Nu risc sa crap de exemplu acea roata dintata de pe motoru mic ? Sau sa raman cu tot axul in mana din motor ? Intreb sa stiu clar cum sa apuc sau sa trag de ele, daca asta e solutia.
2. A intrebat cineva mai sus ce sunt alea colectoare, iar kelu a oferit niste poze, pentru unii concludente, pentru altii ca mine cam vagi. Sa inteleg ca acel colector este acea zona innegrita ce se vede de exemplu in poza 4 ? (acel tzumburus din capatul motorasului, ce are un fel de guler)
Cel putin eu asa ma gandesc, tinand cont ca daca acel capac alb se coboara si se apropie de motoras, acele 2 brate care in poze culca pe ax, trebuie cumva urcare in acea zona, dupa acel guler al "colectorului".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel colector trebie curatat. Desfaci broasca, dai jos motorasele si daca te uiti pe laturile lor, veivedea ca acel capac este prins pe carcasa cu doua urechiuse. De acolo desfaci capacul motrasului, tragi usor de el, cureti colectoarele si pui cpaacul la loc, apesi urechiusele carcasei si ai rezolvat problema. In foto incercuite cu galben

post-11532-0-81467900-1427919855_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns insa nu cred ca m-am facut inteles cu nedumeririle mele. Am priceput tot ce am de facut si nu mi peste mana/frica sa desfac si sa surubaresc, insa mi-ar fi mai usor sa stiu concret la anumite capitole cum anume sa fac, sa nu stric ceva.

 

La intrebarea 1 pe mine ma interesa urmatorul aspect:

post-151098-0-90859600-1427966054_thumb.

Yala mea arata asa (scuze florin daca ti-am folosit poza insa este foarte concludenta si pentru mine in cazul de fata). Am 2 motorase incercuite cu albastru. Daca eu desfac carcasele motoraselor (indepartand acele picioruse), directia de scoatere a acestor carcase banuiesc ca este in directia sagetilor puse de mine. Intrebam cum fac acest lucru, cand eu pe acel ax am fie o rotita de plastic fie acea spirala. Pentru ca eu cumva trebuie sa separ carcasa motorasului de partea lui alba din capatul din dreapta (cum ne uitam noi la poza).

Am impresia (poate gresesc), ca pozele puse de tine kelu sunt dintr-o yala de tipul urmator

post-151098-0-17603100-1427966254_thumb.

Pentru ca vad acea rotita alba zimtata, undeva mai sus pe acel ax, si tu ai putut cumva culisa acel capac de plastic alb, iar carcasa motorasului a venit foarte usor jos, pentru ca sub ea nu era nimic.

 

La intrebarea 2, eram curios concret unde este acel colector. Si cum spuneam in postul meu anterior, as banui ca vorbim de zona incercuita in poza de mai jos. Daca gresesc, va rog sa ma corectati.

post-151098-0-02363500-1427966413_thumb.

Modificat de pop.alex1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cscoti nimic de pe axul motorasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firestorm1312

La mine ambele usi de pe spate dau eroare la scanare. Una dintre ele, nu mai stiu care, da chiar eroarea cu motorasul safe. Am facut greseala sa sterg erorile si acum s-a blocat, din nou, usa stanga spate. Am observat ca imediat cum sterg erorile pe cele doua usi se blocheaza usa. Am deblocat-o prin metoda postata de mine si alti useri in posturile din urma. Incep sa cred ca e o eroare software, oricum nu mai desfac usa, au mai ramas 3 plus portbagajul.

Erorile sunt acum la locul lor, iar usa se deschide normal, de ce as mai desface usile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca mai devreme sau mai tarziu vor ramane blocate si nu ai cum sa le mai desfaci decat daca le pandesti cand se vor deschide aleatoriu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua,

 Am si eu o intrebare va rog, pentru cine vrea sa ma ajute. Daca am gresit postand aici imi cer scuze! Problema la mine este ca usa de pe partea soferului nu se inchide. Aseara cb-ul imi arata ca am usa deschisa pe partea stanga fata(luminile aprinse ..tot ce tine de acest lucru), geamul la usa respectiva nu reactiona nici din telecomanda nici din buton iar usa nu se inchidea in niciun fel(buton, telecomanda sau direct cu cheia in yala). Azi de dimineata lucrurile s-au schimbat in sensul ca cb-ul imi arata usa inchisa(la punerea contactului), geamul reactioneaza si din buton si din telecomanda dar usa ramane deschisa la actionarea telecomenzii. Acum am vazut ca pot sa o inchid cu cheia dar doar usa soferului.  Mentionez ca masina este un vw jetta din 2008 si de aseara pana acum nu s-a umblat la ea si nici nu a fost miscata din loc . Posibil sa fie ce s-a mai discutat aici in legatura cu switch-ul sau colectoarele? Multumesc mult!

 

 

Face ca nebuna si nici nu mai stiu ce sa prezint. Acum dupa 5km de mers si 2 ore de stat, celelalte 3 usi nu se mai inchid din telecomanda (le inchid din butonul de pe partea soferului) dar reactioneaza la deschidere, ramane si faza cu cheia bagata in yala in care se inchide doar  usa soferului. Poate gresesc eu dar nu ar trebui sa reactioneze toate usile pentru inchis/deschis?

Modificat de ivd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie poate sa fie vorba de colector cu probleme - oricum ii schimbi si switch-ul cand desfaci acolo - faptul ca nu imi mergea nici geamul, etc - verifica si cablajul dintre usa si caroserie, sa nu gasesti fire cu probleme. Daca totul este ok, vedem sa nu fie probleme la calculatorul de usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns! Acum am fost pe la magazine de specialitate si toata lumea spune ca nu se dau switch-urile separat. Cel putin aici! Colectorul de care zici crezi ca ar trebui schimbat sau doar curatit? Sunt destul de departe de Bucuresti ca altfel nu vb prin mesaje si de aceea te deranjez cu intrebari. Cat costa un switch(am un coleg care maine este in Bucuresti si ar putea sa-l cumpere de la tine sau de la oricine altcineva care are). Masina face destul de ciudat, cand se stinge martorul din bord si atunci merg toate geamurile cand reapare si atunci nici din telecomanda nu mai functioneaza celelate usi si in toate situatiile usa cu probleme nu raspunde din telecomanda. Multumesc si astept un raspuns daca se poate sa-mi spui pretul pentru un switch si cum as putea lua legatura cu tineb in situatia in care-l ai.

Inca o intrebare exista senzor de confort in yala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu exista.

 

switch-uri - nu ma ocup cu comercializarea lor, cumpar doar pentru yalele care le repar eu - eventual te pot ajuta cu unul, daca vine cineva pana la mine, in limita timpului....

 

colectorul din motoras - citeste un pic pe paginile anterioare, am dezbatut de f.f. multe ori problema astea, ai poze, cum se desface etc 

 

verificati ce v-am zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, am avut si eu usa dreapta fata blocata am reusit sa desfac usa si am suflat si spalat cu spray de contacte toata carcasa actuatorului(mi a fost frica sa o desfac), acum se deschide/deblocheaza si inchide perfect usa dar o vede inchisa tot timpul, intrebarea mea este daca stie cineva unde pot gasii sa cumpar switchul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, sper sa il gasesc pe cel potrivit, sunt multe si pt mine parca e scris in chineza, toate arata la fel.. Poate si-a mai luat cineva si stie care trebuie exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat pe tme.ro dar nu mai au exact switchul SAIA-Burgess XCF3-Z1 care este pe placa(am gasit pe internet! nu sunt 100% sigur), in schimb am gasit SAIA-BURGESS XCG3-Z1, il pot folosii pe acesta? 

 

Aveti aici un http://www.adelaida.ro/microintrerupator-10a-250v-xcg8z1-saia-burgess.html sau http://www.tme.eu/ro/details/xcg3-s1z1/microcomut-cu-lama-cu-mont-prin-apas/saia-burgess/xcg3-s1-z1/ pt cei care vor sa isi cumpere in viitor asa ceva, asta daca merge cu tipul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am avut si eu usa dreapta fata blocata am reusit sa desfac usa si am suflat si spalat cu spray de contacte toata carcasa actuatorului(mi a fost frica sa o desfac), acum se deschide/deblocheaza si inchide perfect usa dar o vede inchisa tot timpul, intrebarea mea este daca stie cineva unde pot gasii sa cumpar switchul?

 

daca nu iti arata usa deschisa, cauta V4NC sau V4NSUL - nu codurile postate de tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, acelea sunt pt cele 2 switchuri de pe placa multumesc pt atentionare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu luati V4NST7UL ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine e problema cu usa fata dreapta,

Care de doua saptamani nu se mai deschide de fel.

Inca nu am fost la mecanic,dar sper sa ajung cat de curand.stie cineva un mod de a o deschide?

Mentionez ca nu mai face nici un zgomot deschiderea centralizata la acea usa,si dupa un test scurt scria ca am probleme cu modulul. Iar o alta problema ar fi ca nu se mai deschide nici geamul la acea usa.sar putea sa fie intrerupt cablul la usa?

Si la mine e problema cu usa fata dreapta,

Care de doua saptamani nu se mai deschide de fel.

Inca nu am fost la mecanic,dar sper sa ajung cat de curand.stie cineva un mod de a o deschide?

Mentionez ca nu mai face nici un zgomot deschiderea centralizata la acea usa,si dupa un test scurt scria ca am probleme cu modulul. Iar o alta problema ar fi ca nu se mai deschide nici geamul la acea usa.sar putea sa fie intrerupt cablul la usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, ai un cablu intrerupt in mansonul dintre usa si stalp. Cam greu de ajuns acolo cu usa inchisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu un vw jetta 1.6 benzina din 2008. Acum aprox. 3 ani usa stanga fata nu se mai deschidea din telecomanda, doar cu cheia, dupa un timp (aprox 2 saptamani ) si-a revenit. Acum 2 saptamani iar a aparut problema care a disparut dupa o zi si mai multe inchideri si deschideri ale usilor din telecomanda.  Din ce am mai citit in acest topic ar fi de vina switchurile, colectorul. As dori si eu o parere precum si daca este o operatie complicata (timp / cost) curatarea acestora / remedierea problemei. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da jos manerul prins in 2 suruburi, dupa fata de usa exterioara care e prinsa in 3 tipuri de suruburi fiecare cu marginea lui, se da jos actuatorul prins in 2 suruburi, se desface actuatorul prins prin suruburi si se curata ca orice contact atat partea mecanica cat si cea electrica, se verifica lipiturile firelor si micro-contactele. Daca nu ai indemanare apeleaza la colegii care se ocupa cu asa ceva (Al Bundy, F l o r i n etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nicu- nu mai sta asa cu ea. demonteaza si remediaza ca cel mai psimist scenariu este sa ramana blocata inchisa si e groaznic sa o mai deschizi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

VW Touran 1.9 TDI / 2005, usa spate dreapta blocata. Anul trecut a mai facut figura asta, insa dupa 10 minute de apasat pe telecomanda s-a deschis, si de atunci a functionat perfect. Pana ieri.

Daca incerc sa deschid din interior, se simte putin ca ceva "scapa" acolo. Daca incerc sa deschid din telecomanda, se aude click-ul acela puternic cand deschide toate usile, insa la usa blocata imediat se mai aude un click. Deci la usa blocata, se aud 2 click-uri, cel normal si imediat inca unul, intensitate mai mica (de-abia se aude).

Pe internet am gasit broasca originala dreapta spate pentru model cu inchidere centralizata la 150 RON.

 

http://autolux.allshops.ro/produs/12893589/Broasca+usa+Skoda+Octavia+2%2C+Vw+Golf+5+Jetta+Caddy+Touran+Touareg+7L%2C+Spate+Partea+Dreapta+3D4839016A.html

 

 

Intrebarea mea pentru cei mai cu experienta: sa cumpar broasca de pe internet sa o schimb cu totul, sau sa ma apuc sa desfac?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat-o cu o piesa identică din dezmembrări fabricata in 2012 cost cu transport 180 RON !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am studiat ce si cum trebuie sa demontez, insa banuiesc, ca nu poate fi atat de dificil.

Intrebarea este cat va tine broasca cumparata din dezmembrari, cred ca-i loterie... 

Modificat de mimima
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!