Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

La masina am urmatoarea situatie:

Cand am cumparat masina, daca blocam usile din interior, de pe butonul de pe usa soferului, se blocau toate usile (normal). Usile din spate ramaneau blocate, iar la usile din fata, la prima actionare a "clapetei" usa se debloca, iar la cea de-a 2-a se deschidea.

Intre timp am avut ceva probleme cu yala de la usa din fata dreapta care au fost rezolvate de florin (multumesc!).

Acum, usa soferului si cele doua din spate se deblocheaza la prima actionare a clapetei si la cea de-a 2-a se deschid. Iar usa din dreapta soferului se deschide doar daca o deblochez din butonul de pe usa soferului.

E neplacut sa blochez usile, iar pasagerii din spate sa le deschida din mers.

Cum pot reveni la situatia initiala. Se poate rezolva din meniul maxi dot sau vag com?

 

Multumesc.

Problema e tot in broasca de la usa dreapta fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sandu - cand ai drum si timp, treci te rog sa verificam despre ce e vb si sa o rezolvam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am pus o poza cu byte-ul despre care spunea florin.

 

post-114375-0-69022800-1418224367_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. 

revin si eu cu o problema... usa dreapta blocata. 

 din interior nu merge deschisa, din exterior nici atat.manerul exterior nu mai sta perfect, joaca . ce sa ii fac?

am tras de ea in toate partile si tot nimic, cred ca sa rupt ceva pe acolo,

ceva idei?

post-9782-0-93056100-1418744348_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar sa incerci sa bati in zona yalei si sa apesi consecutiv pe descuiat.... si speram ca se va descuia.

 

altfel, e cam dificila treaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da merge asa.. bat in ea si revine pe pozitie. Trag de maner se deschide usa si ramane manerul iar blocat.

Pe vcds nu am nici o eroare

Maine o sa desfac fata de usa. Ce poate sa fie stricat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie desfacut si vazut.... verifica cablul mic, dintre maner si yala. daca sunt ok, trebuie desfacuta yala, curatat colectoarele la motorase....

 

din interior... ai cuva blocata deschiderea, pt copii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut la toata lumea sunt nou pe aici dar  am avut aceeasi problema  nu am reusit decit facind decupare inpartea interioara a usi si am gasit broasca la 175 ron   pe un site nu stiu daca mie permis sa ii spun numele dar daca bagi  pe google o sa gasesti  

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca 175 a fost una noua, sunt bani dati degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca ai facut buzunat pe interior la usaca vei mai avea nevoie de el sigur sigur sa dai jos broasca asta si sa pui una originala sau pe a ta reparata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Am o rugaminte la voi. Tot amintiti de curatarea colectoarelor de la motorase. Va rog exemplificati-mi printr-o poza daca se poate, care sunt aceste "colectoare" de la motorase. Azi mi-a facut pentru prima data la usa de la sofer figuri yala, ca nu mi s-a deschis usa din prima actionare din butonul de la telecomanda, si cititind acest topic, deja mi-am facut o idee ce este de facut, respectiv dat jos yala si curatat pe acolo si verificat si lipiturile alea de pe placa de baza sa fie treaba facuta ca lumea.

Insa eu nu am priceput despre ce colectoare tot vorbiti ? La ce spuneti voi colectoare in momentul cand totul este desfacut pe acolo. Unde sa ma uit si ce sa curat ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta este motorasul, iar colectorul este cel pe care gliseaza carbunii/periile. Acest coelctor trebuie curatat cu hartie abraziva fina pana ramane curat

Doar ca tu la golf 5/jetta ai doua motorase , si trebuie curatate ambele

post-11532-0-38745600-1425570349_thumb.j

post-11532-0-36682400-1425570357_thumb.j

post-11532-0-52572500-1425570366_thumb.j

post-11532-0-04165400-1425570378_thumb.j

post-11532-0-38745600-1425570349_thumb.j

post-11532-0-36682400-1425570357_thumb.j

post-11532-0-52572500-1425570366_thumb.j

post-11532-0-04165400-1425570378_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Multumesc mult pt pozele foarte concludente. Ramane sa ii dau si eu bice si sa rezolv buba asta la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zici bine"sa-i dai bice" pentru ca la platforma g5/jetta daca iti ramane usa blocata e fff nasol cu demontatul pe interior deoarece fata de usa exterioara are suruburile pe canturi si nu ai niciun acces la ele. Nu mai sta pe ganduri, demonteaza si remediaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara,

Am un golf 5, 1.6 fsi, 2005 si de ceva vreme manerul usii de la sofer s-a slabit, ramanea blocat pe deschis, avea un joc oribil si tot asa. Astazi am fost la mecanic, a demontat iala si a "intins" cablul dintr-o clema aflata in capatul manerului care se "freaca" pe iala. Am pus "intins" intre ghilimele pentru ca desi atunci functiona, aparatent se deschidea la o cursa mult mai mica a manerului, in aceasta seara am avut surpriza sa nu mai pot iesi din masina, nu se aude nici o pocnitura, normala, ca atunci cand functioneaza si se deschide portiera. Mentionez ca centralizata merge, am incercat sa deschid de pe cheie si apoi repede sa trag manerul, am incercat din interior cu deschis si inchis...am incercat cam tot ce ma dus capul si am vazut si pe net. Stie cineva ce as putea face sa rezolv problema sau ce ar fi de schimbat? Vreau un maner normal, ca la usile din spate sa zicem.

Modificat de TudorPad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate solutia alea de voi - sa tensionati cablul - a dus la blocajul usii.....

 

trage de manerul exterior si o sa vezi capatul negru de la cablul mic. Cu o surubelnita subtire, il poti scoate din caneluri, il slabesti din tensionare, impingi in interior de el si vei putea deschide usa din interior. Dupa aceea il repozitionezi unde vine el.... nu-l mai tensiona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am recurs si eu la demontarea yalei de la usa soferului, care incepuse sa faca figuri. Ideea este urmatoarea:

 

1. Am desfacut partea electronica a yalei, am verificat vizual toate lipiturile, erau impecabile, inclusiv cu acel lac de protectie. Am zis ca poate nu vad eu chiar asa bine (chiar si cu lupa) si am verificat TOATE lipiturile de pe acea placa prin masurarea tensiunii (vazusem un tutorial si pe vwvortex parca cu treaba asta) si din nou toate erau functionale, fara probleme.

2. Am desfacut cele 2 motorase pentru a le curata, din nou nu am gasit nimic suspect, depuneri aproape deloc, colectorii erau impecabili (poate parea ciudat, insa asta am gasit). Oricum am curatat cu smirghel fin pe acolo, cum mi-a sugerat si colegul kelu.

3. Am verificat vesnicul switch cu probleme (cel cu fir rosu/albastru), avea capul foarte putin tocit (in rest garnitura aceea de la buton era intacta si era curat), iar pe acesta l-am inlocuit complet daca tot am desfacut, macar asta sa stiu ca este in regula (fiind patit si la Passat-ul ce l-am avut inainte).

 

Ideea este ca sunt putin dezamagit. Ma asteptam sa gasesc lipituri crapate, ma asteptam sa gasesc in motorase mizeria de exemplu ce apare in pozele postate de kelu mai sus in care mi-a explicat ce este de curatat, ma asteptam ca switch-ul acela principal (cu fir albastru/rosu) sa fie intr-o stare mult mai proasta. Pentru ca macar stiam ca era ceva concret de remediat, vizibil.

Ramane de vazut daca o sa imi mai faca figuri sau nu usa. Sper numa sa nu fie probleme efectiv cu acele motorase, sa faca ele figuri din punct de vedere electric si nu al mizeriei acumulate sau a lipiturilor crapate inexistente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, nu trebuie sa arate deplorabil, ca sa ai probleme cu ea.

 

lipituri reci - mai rar la generatia ta.

 

colectoare murdare si switch-uri uzate - astea sunt principalele probleme - daca le-ai curatat bine si inlocuit switch-ul, daca ai facut totul corect - nu o sa mai ai probleme cu yala respectiva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curatat eventualele depuneri (microscopice poate) in colectoarele motoraselor si switch-ul arhicunoscut le-am rezolvat cum am si spus, ca daca tot am desfacut pe acolo, macar sa ma stiu intr-o parte. Ramane de vazut ce-o mai fi.

Ideea este ca remarcasem ceva mai ciudat zic eu. Daca am folosit doar telecomanda/cheia la inchis deschis, deci utilizarea normala a usilor, totul era in regula. Din clipa in care de exemplu inchideam usile din interior din acel buton de la sofer, incepea sa imi faca figuri usa si imi apareau erori la testarea cu vag-comul pe usa soferului.

Stergeam erorile, continuam sa incui/descui masina din cheie, totul era in regula. Fara erori. Cand din nou ma inchideam in masina (ca era nevoie pe la semafoarele diverselor orase prin care mai circul sa fie sigura treaba) si puneam pe urma testerul, din nou aveam erori pe usa de la sofer.

Va trebui sa verific si butonul acela de blocare sa vad ce ar putea fi sau circuitul de la acel buton la centrala usii.

Cert este ca daca inchid din telecomanda, si ascult usile, toate se inchid deodata. Cand apas pe acel buton din interior, usa de la sofer are o usoara intarziere fata de restul usilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza eroarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

00096 - Drivers Door Central Locking (Safe) Motor (V161)
            012 - Electrical Fault in Circuit - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00101100
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 183
                    Reset counter: 17
                    Mileage: 208057 km
                    Time Indication: 0

00928 - Locking Module for Central Locking; Front Driver Side (F220)
            008 - Implausible Signal - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00111000
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 55
                    Reset counter: 17
                    Mileage: 208057 km
                    Time Indication: 0

 

Astea sunt cele 2 erori care apareau pe adresa 42. Spun ca erau, deoarece erorile sunt din ultima scanare facuta la masina in urma cu cateva saptamani (pastrez fiecare scanare). De atunci am umblat cu masina, am desfacut si usa cum spuneam mai sus, iar in usa am recurs la cele descrise.

Repet, aceste 2 erori imi apareau numai dupa ce blocam usile din interior. Deci daca m-am folosit de masina si am folosit doar telecomanda sa deschid/inchid, nu apareau erorile astea. In clipa in care blocam usile din interior, si imediat puneam testerul, apareau erorile. Si ceea ce spun eu aici a fost pe incercate.

Este totusi interesant ca nu am spre exemplu o posibila eroare "Drivers Interior Locking Button".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA tine eroarea apare pe motorasul de safe, cel care nu lucreaza decat la inchiderea din telecomanda, e o ciudatenie aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firestorm1312

La mine ambele usi de pe spate dau eroare la scanare. Una dintre ele, nu mai stiu care, da chiar eroarea cu motorasul safe. Am facut greseala sa sterg erorile si acum s-a blocat, din nou, usa stanga spate. Am observat ca imediat cum sterg erorile pe cele doua usi se blocheaza usa. Am deblocat-o prin metoda postata de mine si alti useri in posturile din urma. Incep sa cred ca e o eroare software, oricum nu mai desfac usa, au mai ramas 3 plus portbagajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este mai simplu sa remediezi problema? Desfaci broastele, cureti motorasele, refaci lipiturile daca este cazul, si scapi de batai de cap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!